Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

Ori te confund...ori m-am luat dupa poza de profil si avem inpresia ca ai golf 4...nu am citit ca ai polo...

Deci la Golf4/Bora este 30 si la Polo 36 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

o folosesc eu la roti, filtru de ulei. este ok,construita bine.

calibrarea...nu stiu cum sa testez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Newby

pentru "uz casnic" e destul de buna .

 

Muale 

vezi pe YouTube "calibrating torque wrenches"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, stiu clipul.

ma gandeam la ceva mai simplu de genul sa desfac o piulita stransa la cuplu X cu o cheie de incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

As vrea sa imi iau o trusa si oscilez intre 2:

 

MANNESMANN   M29166 sau M29165

 

Am pus mai jos lunk-urile fara nici o reclama (doar ca sunt detaliate componentele).

http://www.scule-expert.ro/203-GREEN-Line/211~Truse-Scule/593-Trusa-Scule-130-piese---MANNESMANN.html

 

http://www.scule-expert.ro/203-GREEN-Line/211~Truse-Scule/601-Trusa-Scule-65-piese---MANNESMANN---M29165.html

 

Ce imi recomandati?

 

Am mai vazut si o oferta de la Moller dar cred ca MANNESMANN  sunt mai bune.

Merci

Modificat de ArchAngel2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Mannesmann cea cu 215 piese,pot spune ca sunt fff multumit de ea si calitativ si ca si complexitate de scule,am aproape tot in ea.Din cate vad nu e mare diferenta de pret,te uiti atent in ele si o alegi pe cea pe care crezi ca , contine sculele de care crezi ca vei avea nevoie in viitor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi permit sa fac afirmatia ca nicio scula nu e slaba atata vreme cat stii sa lucrezi cu ea,exceptand chinezariile bineinteles(si alea mai sunt bune uneori :D ) , iar Mannesmann comparand pret/calitate eu zic ca sunt mai mult decat bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... si nu... depinde si ce lucrezi cu ele... si cat.

 

sunt scule si scule - exista tubulare care costa cat o trusa intreaga, de la o firma mai slaba.... si nu degeaba.

 

la mannesmann - ma enerveaza doar ca trusa mare de la ei..... daca o desfaci, e mai mare decat portbagajul...  mie imi plac trusele independente, imi pare mai usor sa lucrez cu ele.

 

acum, fiecare dupa preferinte....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu utilitatea trusei Mannesmann Mammut cu 215 piese, ca si calitate se vede pe ele ca nu sunt de top dar la pretul lor nu gasesti mai bune. Zic asta deoarece din start trusa a venit cu 3 inchizatori din 4 ceea ce nu e o problema pt. ca oricum  mi se pare ca au o inchidere slabuta si inexacta deci trebuie avut grija la manipulare, plasticul carcasei pare ca tine macar la home-use. Ce ma nemultumit intr-un fel pe mine a fost executarea unor biti torx, ce lasa de dorit, insa i-am putut folosi, dar gasesti cam tot ce poti avea nevoie pentru un amator in reparatii auto si chiar electrocasnice. Un neajuns e si faptul ca la surubelnita pentru 1/4" ii patineaza manerul si o chestie mai minora e ca am reusit sa torsionez si manerul pe clichetul 3/4" lucrand in pozitie foarte incomoda, astfel miam luat un adaptor de la 3/4" la 1/2" ca sa pot beneficia si de prelungitoarele de la 1/2" si sa pot lucra lejer plus clichetul poate mai puternic, oricum la ultima strangere sau deblocare folosesc T-ul pt. a proteja clichetii, mai ales ca la 3/4" nu avea trusa si acum cu adaptorul pot sa-l polosesc pe cel 1.2". Per total sunt foarte multumit de aceasta trusa.

 

 

Fiindca nu stiu unde sa intreb altundeva, va intreb aici daca aceasta vaselina este buna pentru a gresa in general la masina ? Binenteles ca unde se cere vaselina speciala nu o voi folosi, cum e plasticul de ex. unde se foloseste doar vaselina siliconica sau la planetare unde se cere veselina grafitata...

post-75511-0-23294500-1418981042_thumb.j

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.autokarma.ro/vaselina/universala/0/88/0

Cu cea de la Mannol am gresat acum ceva timp mecanismul de la clicketul cheilor,opritoarele de la usi de la masina,am pus un strat subtire pe tampoanele de la amortizoarele fata in oala,culisele de la etrier(eu siliconica in ,,maretul" oras Constanta nu am gasit),cricul si vreau sa zic ca rezista foarte bine in timp si nu ataca cauciucul+pretul este foarte bun pentru cantitatea respectiva.

Modificat de Fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vaselina siliconica eu am gasit-o doar la magazinele de componente electronice (unde se vand tranzistoare, condensatoare, etc...) eu o foloseam in electronica defapt...

 

Merci de sugestia cu vaselina dar ajung spre o jumate de milion cu cea de pe net + curier, pe cand cea de care ziceam ma tenteaza ca e pe raft la auchan cu 15 lei si oricum mai trec pe acolo, ma gandeam ca poate sunt useri care au un feedback dupa folosire pro sau contra...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt usi, balamale folosesc vaselina lichida, la spray. se aplica mai usor si nu strange atata mizerie precum pasta.

la frane,planetare sau alte zone "speciale" am folosit vaselina recomandata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de un an si ceva. De la blecfraidei de anu' trecut. Luata ceva mai ieftin decat e acum.

 

Destul de buna - nu am crutat-o, si s-a comportat destul de bine. La utilizarile "de forta" am preferat sa folosesc in locul cricketului piesa cu care faci parghie prelungitorul.

 

Am pus mana si pe manesmannul mult laudat de 215 piese - si parca (fara sa testez doar din feelingul pieselor) acestea de la Stanley par mai solid facute.

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am lucrat mult cu tot felul de scule de la Reca si pot spune ca sunt grozave. Am tras cu cichetul cat am putut si de tot felul de suruburi dar nu am reusit sa distrug nici unul. Singura piesa care am reusit sa o stric si aia din vina mea a fost adaptorul flexibil pe care l-am montat pe o masina de insurubat cu impact. In schimb cam tot ce am folosit de la reca a fost ok. Firma a care lucrez au tot felul de scule de la reca si se trage din greu de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ar fi cazul sa fie bune ca sunt destul de scumpe. Reca ambaleaza de la marii producatori... Beta, stahlvile, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trusa de 216 piese la 399lei (defapt doar 300 ca "avea" ceva lipsa :D ) la Lidl

 

post-136614-0-07130500-1419597496_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii, am gasit asa ceva. Ce parere aveti? Raportul pret/cantitate este unul foarte bun. Dar calitate oare au?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calitatea sub medie

chinezarii ambalate sub o marca ce se vrea a suna cat mai european

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut si La multi ani tuturor. A folosit cineva scule Powerfix?

Au la Lidl trusa 94 piese, pret 199 lei. http://www.lidl.ro/ro/Oferte-513.htm?action=showDetail&id=26392.

Intentionez sa imi cumpar o trusa de scule si as dori sa stiu daca e ok, sau sa ma orientez spre altceva. Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAm tot ce e din LIDL sunt de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!