Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

Am trecut azi pe la Proxxon, nu ma lasat inima sa plec cu mana goala. Pare ok dar fata de sor'sa mai mare cumparata acum vreo 10 ani din germania pare mult mai firava. Tubularele au alta textura, mi-e si frica sa fortez mai tare.

 

23080_2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in targ la Obor, in targ la Vitan sau unul bun la Draper.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce vrei sa dai jos volanul? :P

in Vitan ti-as recomanda si eu sa mergi. M12 cu soclu 1/2 Yato este 8-10 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat ceva chei fixe zilele astea, ceva mai rare.
Chei fixe de la Hazet: 28, 29 31, 35, 38.
De la Gedore: 41, 43, 44, 46.
Probabil ca unele nu le voi folosi niciodata dar chiar zilele trecute am cautat pe la toti prietenii o cheie fixa de 38. N-am gasit nicaieri, doar cei de la Yato mi-ar fi putut aduce pe comanda in 3 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

imi puteti recomanda un site decent de unde sa cumpar o presa de arcuri, presa de pivoti, tubulara de 30 cu 12 colturi pt. planetara ?

 

vreau sa lucrez doar pentru uz personal deocamdata doar pt. masina din semnatura, nu vreau sa ma lase sculele dar nici sa nu vreau sa le iau scump

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se numeste tubulara pentru a desface acest surub?aveti idee si ce dimensiune are?este surubul de la balamaua haionului.

post-95513-0-16895900-1413268760_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tubulară cu 12 laturi

Nu ştiu ce dimensiune este. Vezi dacă ai un imbus de aceeaşi dimensiune cu şurubul şi atunci tubulara trebuie să aibă aceeaşi dimensiune care o scrie pe bit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebarea este ce dimensiune au arcurile de pe polo,nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intereseaza ce dimensiune minima sa aibe presa de arc la polo 9n si daca si daca tine acest model de presa adica sa nu fie de unica folosinta, multumesc.

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presa cu siguranta tine, este otel forjat la rece. se foloseste cu cheie de 22.

dimensiunile le aflam din topicul despre polo, cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer la presa as recomanda ceva mai bun. Eu am luat presa pentru scos bratele de stergatoare de la Yato si dupa 2 folosiri a cedat. Modelul era asta: http://mastertools.ro/scule-si-echipamente-pentru-autovehicule/9550-aparat-cu-brat-pentru-demontat-stergatoare-yato.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia vroiam sa o iau si eu . asa proasta e? 

chiar si asa, garantia nu acopera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat presa pentru scos bratele de stergatoare de la Yato si dupa 2 folosiri a cedat.

 

Exact atat a tinut si cea pe care am luat-o eu, tot aia de la Yato. Un gunoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cine cauta ieftin si bun, am gasit la Ambient tubulara de 36mm in 12 puncte (dublu-hexagon) pentru piulita planetarei, marca Unior, sunt cam singurii care fac pentru prinderea 1/2" si care nu sunt pt scule actionate pneumatic (nu e impact deci e mai ieftin) - pret 33 lei

 

am si gasit presa de arcuri la un magazin de profil auto cu 85lei - Yato

 

dar inca am nedumerirea legata de presa de pivoti:

 

am gasit Yato la 55 lei insa are si feedback negativ https://www.magazinulcuscule.ro/scule/scule-auto/extractoare/articulatii/yato/yt-0612-extractor-pt-articulatii-sferice

 

dar am gasit Toptul la 100 lei http://www.toptul.com/style/frame/templates11/product_detail.asp?lang=2&customer_id=2179&name_id=92173&content_set=color_4&rid=57846&id=323626 despre care am auzit doar lucruri bune de la cineva care lucreaza in dezmembrari/reparatii cu ele la o firma mare

 

a incercat cineva de aici presa Yato, e rezistenta ? (mai bn o iau pe cea scumpa daca Yato nu e sigura)

 

LE - Mihai si cri-cri acum am observat posturile voastre fiindca am postat cam deodata, concluzia mea e ca ma indrept atunci spre Toptul, multumesc pentru feedback

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sergiu...vezi ca acum cateva zile am desfacut o piulita de planetara la o bora...si am folosit tubulara bihexagonala de 30...

https://www.magazinulcuscule.ro/scule/chei/tubulare/12/bihexagonale/yato/yt-1480-cheie-tubulara-12-30-mm

esti sigur de 36? sa nu o cumperi degeaba...

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia vroiam sa o iau si eu . asa proasta e? 

chiar si asa, garantia nu acopera?

Ia un la fel, doar ca de la Draper. Eu o folosesc de cativa ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sergiu...vezi ca acum cateva zile am desfacut o piulita de planetara la o bora...si am folosit tubulara bihexagonala de 30...

https://www.magazinulcuscule.ro/scule/chei/tubulare/12/bihexagonale/yato/yt-1480-cheie-tubulara-12-30-mm

esti sigur de 36? sa nu o cumperi degeaba...

 

Si eu la Polo am de 36 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as alege varianta 2 pare mai  zdravana dar daca are in compozitie materiale slabe cedeaza orice design/constructie ar avea.Pina la urma cit dai atita face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sergiu...vezi ca acum cateva zile am desfacut o piulita de planetara la o bora...si am folosit tubulara bihexagonala de 30...

https://www.magazinulcuscule.ro/scule/chei/tubulare/12/bihexagonale/yato/yt-1480-cheie-tubulara-12-30-mm

esti sigur de 36? sa nu o cumperi degeaba...

 

am verificat de 30 si era mica, 36 se potriveste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!