Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

Am si eu acest cric de vreo 3 ani. Este util daca e folosit ocazional. In nici un caz nu poate fi numit profesional. Rotile sunt imprecise, dar suficient de robuste si nu mi s-a intamplat niciodata sa se deplaseze aiurea in sarcina, zona de fixare sub masina (nu stiu cum se numeste) nu are protectie de cauciuc si este prea mica pt multe masini, iar manerul mi se pare anemic, dar nu mi-a creat probleme. In schimb, are cursa de ridicare-coborare foarte buna si, cu putin antrenament poate fi folosit in siguranta. Nu mi s-a parut ca ar usura cu mult munca comparativ cu cricurile originale de pe masinile mele - l-am folosit pe un A6, Passat B5, B7 si Rav 4 - pt ca pierzi prea mult timp sa-l potrivesti sub masina. Dar m-a scos o data dintr-un mare rahat cand am inlocuit gresit crashbar-ul motoretei: nu i-am demontat suruburile in ordinea corecta si mi s-a deplasat in jos motorul de pe cadru, am bagat cricul sub motor si l-am ridicat usor, apoi l-am potrivit in dreptul gaurilor de pe cadru cu ajutorul unei chingi. 

La pretul acesta si utilizat in regim de hobby, este un produs foarte corect. De asemenea, l-am cumparat de la magazinul din link, iar livrarea si facturarea au fost in regula de fiecare data; am cumparat mai multe produse de la ei acum cativa ani si aveau cel mai mic pret pt produsele Yato.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimele achizitii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ai uitat sa atasezi pozele sau link-urile.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cric hidraulic am si eu - din praktiker luat - pe la 100 si ceva de lei. 2t cica sarcina maxima. Oricum la o masina normala ridica fara mare efort. L-am folosit deja de destule ori si e ok

Nu are protectie de cauciuc la pastila - insa pastila este decenta ca si dimensiune

 

Oricum - il folosesc in combinatie cu capre (una e in poza chiar) - nu am lasat masina suspendata doar pe cric.

 

L-am ales dupa cursa destul de mare - si inaltimea mica pliat - undeva la 10cm.

post-50507-0-23051700-1401355140_thumb.j

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mad-kat...de unde ai cumparat "capra"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Praktiker

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

concluzia mea e ca si trusele ieftine isi fac treaba atata timp cat nu ai bani de unele mai performante si sti sa ai grija de ele, acuma ca se mai strica cateceva sa-mi fie cu iertare dar se poate intampla si la case mari, plus ca doar sculele nefolosite nu se strica niciodata, de ex. biti mai ales cei mici se distrug usor daca ii fortezi, dar nu sunt de neinlocuit si se pot cumpara la bucata de calitate unde e cazul, deocamdata am gasit suruburi cu cap inbus si torx ruginite si blocate si nu au cedat bitii, a cedat capul suruburilor...

 

Sergiu are dreptate.Eu m-am mutat cu biroul in alta locatie si cu cateva scule de la Lidl am desfacut si apoi montat toate birourile si dulapurile.Am avut tot de la Lidl si o bormasina portabila.Am fortat la strangere biti ca trebuia sa strang cu ei si eram curios sa vad care e treaba si au rezistat,

Din pacate nu pot spune acelasi lucru despre o trusa mica Black Decker ca a cedat crichetul doar la insurubare dibluri in perete circa  opt dibluri.A prins joc ca sa fiu mai exact.Biti de ikea la fel au cedat.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimele achizitii.

 Vad ca nu s-au incarcat pozele.

Cateva seturi de surubelnite Wera, Berner, Reca, Wiha, Forum, cativa clicheti mici si mijlocii Facom, Hazet, Berner.

post-22869-0-55786700-1401601452_thumb.j

post-22869-0-11160500-1401601457_thumb.j

post-22869-0-19896200-1401601461_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in cautarea unui pistol de lipit (letcon). Vreau sa fie de tip creion (nu pistol), si sa se alimenteze la 220 v. Nu este un impediment incalzirea in 5-10 min. Va fii utilizat ocazional.

 

La ce bani gasesc unul decent, ce putere (W), ce branduri, in ce magazine? (praktiker, bricostore, tme, adelectrocom, magazinele de pe Maica Domnului, etc)

 

De exemplu, acesta este bun sau doar inmoaie cositorul, fara sa-l topeasca? : http://www.magazinulcuscule.ro/scule/scule-electrice/pistoale/de-lipit/yato/yt-8273-ciocan-de-lipit-80w

 

Orice sfat este binevenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta il am eu, e ok dar nu excelent (pt ca putea sa aiba contact mai bun al varfului cu rezistenta).

Se incinge in 2 min si topeste cositorul. Dar la fel de bine se topeste si la 5cm de varf. Se gasesc si varfuri/rezistente de schimb (yato).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce vrei sa-l folosesti? 80W mi se pare o putere mare pentru lipit piese pe cablaj, risti sa arzi cablajul daca il tii prea mult intr-un loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că 80 W cât zice că are ăla este arhisuficient pentru lipit componente electronice. Aşa orientativ eu am folosit unul de 40W/12V pe la maşină şi s-a descurcat onorabil. După cum zice şi toni trebuie să fii precaut mai ales pe cablaje finuţe pe textolit normal (se aude cum face un poc şi gata s-a exfoliat), cele pe sticlotextolit sunt mai bine lipite şi se exfoliază mai greu. Pentru lipit fire şi cositorit fire obişnuite este ok, pentru lipituri finuţe trebuie să te orientezi către unul de putere mai mică.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

Am si eu o nelamurire, la mine in manualul se service scrie ca intr-un loc am nevoie de o tubulara de T45 (torx), deci tubulara si nu de tip imbus. Cautand pe net am vazut ca se simbolizeaza in unele locuri cu E, dar nu am gasit mai mare de 20. 

A vazut cineva asa ceva, si daca stiti unde se gaseste.

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si aici are pana la E24, dar din poza se pare ca este destul de mare in diametru. Oare o fi diferenta in sensul ca la T45 sa corespunda un E cu o valoare mai mica (ex 20??). Logic nu ar trebui sa fie. Uite pun si plansa din Elza, poate cineva are vreo idee.

post-135315-0-05344000-1401643064_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici despre mărimile torx

http://en.wikipedia.org/wiki/Torx

După cum scrie acolo imbusul se notează cu T, iar tubulara cu E.

 

LE

Am analizat câteva scheme inclusiv AWX-ul de pe Passat şi toate au  acolo şurub care necesită un imbus, numai modelul tău are nevoie de tubulară. Cred că au greşit în text când au scris că trebuie T45. Trebuie să te uiţi la tine să vezi exact despre ce este vorba.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aslan - capra este home-made acum vreo 20 de ani :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc....ma gandeam eu k este un lucru manual...norocos mai esti  :icon_confused:  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lupo_bv, ai dreptate, sigur au gresit in manual (mai greseste si neamtul), iar dimensiunea exacta am sa o aflu dupa ce pun sublerul pe capul surubului.

Modificat de zolak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am cumparat trusa, pentru nevoile mele este arhisuficienta, au un punct de vanzare cei de la Mannesmann chiar in Buc, sector 1 strada C.C. Arion, ofera factura si garantie.

 

10on1ug.jpg34xg5z6.jpg

 

Dupamasa plec pana in baneasa, intru in bricostore, am nevoie de 2 spray-uri unu degresant si unul gresant (vaselina sau ceva, in special pt broasca portbagaj si capota) ce recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mafra Deterjet rapid si Lubrimax

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Fost in targ, vazut de toate, cumparat mini set de spline-uri Yato - aveam nevoie de m12 pt volan, pe langa asta am mai luat un sfic, surubelnite.

 

 

apropo set chei pt etrieri (aia mare rosie , nu Yato) e 80 ron, s-ar putea sa iau una.

 

 

 

bj5r3n.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Până la urmă am cumpărat trusa aceasta de la Honbach

http://www.testberichte.de/p/hornbach-tests/industrial-werkzeugkoffer-testbericht.html

Preţul 320 lei, 74 piese, calitatea nu mă pot pronunţa, par destul de bine făcute. Pe ea zice că are 10 ani garanţie, iar de fabricat nu scrie unde, dar pe mânerul şurbelniţelor scrie Made in Taiwan.

Prin locurile alea libere am mai pus câţiva suporţi cu nişte biţi de care ştiu că mai am nevoie şi un prelungitor şi este cam tot ce am nevoie la maşina mea.

 

Trecând azi pe la Lidl am văzut trusa aceasta

http://www.lidl.de/de/powerfix-werkzeugkofferset-216-teilig/p46230

Preţ 399 lei. Tot made in Taiwan. Iniţial m-am cam ofticat, dar m-am liniştit repede pentru că este mai mare, mai grea şi chiar nu am nevoie de atâtea piese (eu aveam nevoie de o trusă cu strictul necesar pe care să o am în portbagaj)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!