Jump to content

Sistem multimedia si GPS pe Octavia


ender
 Share

Postare recomandată

Deci numai o problema de contact este cu Lilliputul? Atuncea nici nu este o problema asa de mare. Multa lume merge pe calea Xenarc(mult mai scump).

Te-ai gindit sa montezi o camera video in spatele masinii?(mers inapoi)

Cum merge Mediacar pentru tine? Poti sa-l folosesti cu orice gps software in afara de Destinator? De unde pot afla citi wati o sa-mi foloseasca instalatia ca sa-mi aleg sursa DC-DC ? Ce zici una de Morex 80W ajunge?(VIA Epia M6000II(CF+PCMCIA), gps tip PCMCIA, 7" Lilliput touchscreen, cutie Mortex 2699, HDD 40GB 3.5" 7200RPM, Samsung 2.5" DVD, ITPS sequencer+regulator. Multe intrebari, dar sti cum este la inceput.(sorry) Any help is much appreciated.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ender

    20

  • alinica2001

    7

  • toni

    5

  • saficus

    5

"Te-ai gindit sa montezi o camera video in spatele masinii?(mers inapoi)"

Nu pentru ca am senzori de parcare

"Cum merge Mediacar pentru tine? Poti sa-l folosesti cu orice gps software in afara de Destinator?"

Folosesc Mediacar-ul doar pentru muzica, filme, si pentru a lansa (in fereastra separata) Route66

"De unde pot afla citi wati o sa-mi foloseasca instalatia ca sa-mi aleg sursa DC-DC ?"

Este foarte dificil de raspuns la aceasta intrebare.

Nu folosi decit componente de laptop. Cred ca 80-90W sunt suficienti

Nu cred ca este bine sa folosesti HDD de 7200rpm, pentru ca numai el consuma 20-30W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate in legatura cu HDD. O sa folosesc unul de 5400RPM. Iti multumesc pentru raspuns. De ce este o problema consumul?(alternator slab la multe masini?)

Al meu este de 120A. In legatura cu camera video, cred ca este mai eficient si este foarte ieftin. Vezi digitalww. Cred ca se pote conecta la a doua sursa video a Lilliputului+conectat un intrerupator la mers inapoi.

Modificat de tibimakai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca e bine sa postez aici ,dar nu vreau sa deschid un nou topic,as vrea totusi sa va spuneti parerea vizavi de asa ceva:

http://www.route66.ro/route66/index.php?cid=RO

eu am telefonul mobil nokia 6600,ar trebui sa achizitionez ,eventual, numai acest pachet.

in speranta ca cineva stie despre asa ceva ,va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate in legatura cu HDD. O sa folosesc unul de 5400RPM. Iti multumesc pentru raspuns. De ce este o problema consumul?(alternator slab la multe masini?)

Al meu este de 120A. In legatura cu camera video, cred ca este mai eficient si este foarte ieftin. Vezi digitalww. Cred ca se pote conecta la a doua sursa video a Lilliputului+conectat un intrerupator la mers inapoi.

<{POST_SNAPBACK}>

Faza cu consumul nu are legatura cu alternatorul de pe masina. Cu cat consumul este mai mare cu atat este mai greu de construit sursa de alimentare a PC-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca e bine sa postez aici ,dar nu vreau sa deschid un nou topic,as vrea totusi sa va spuneti parerea vizavi de asa ceva:

http://www.route66.ro/route66/index.php?cid=RO

eu am telefonul mobil nokia 6600,ar trebui sa achizitionez ,eventual, numai acest pachet.

in speranta ca cineva stie despre asa ceva ,va multumesc.

<{POST_SNAPBACK}>

cu un ecran de la PDA mai merge, dar daca ar fi si mai mic deja ii cam nasol.

si cum ii cu sonoru ? la PDA ii cam greu sa aud ce zice daca merge muzica, si mi lene sa imi cumpar un modul ce imi pune radio pe mut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru dracula:

daca te uiti pe demo flashul lor realizezi cam ce poate acest sistem.am vazut acest demo si pe siteul original din olanda.la prima vedere pare interesant si cred util.am sa merg saptamana asta ,poate ,la brasov, ca acolo e firma ce vinde aceste sisteme si poate au ei ceva demonstrativ,sa vad real cum functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ender : Am si eu o rugaminte: am cumparat de pe www.ebay.de un monitor tft cu touch screen dash in! L-am montat dar nu stiu de unde sa ma leg cu + si - ! Imi recomanzi sa ma leg din casetofon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

tare vreau si eu sa vad niste poze ender!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Super ideea ... dar sunt curios de poze...

Vreau si eu, si am comandat deja placa de alimentare. Sper sa vina :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
Super ideea ... dar sunt curios de poze...

Vreau si eu, si am comandat deja placa de alimentare. Sper sa vina :)

Am citit tot topicul, mi se pare foarte interesant, am si eu de gand sa fac asa ceva, de 1-2ani am realizat ptentialul ideii. Ce nu am inteles eu la setup este:

1.Partea de GPS> detalii mai multe te rog> e cumva placa de extensie, modul extern conectabil serial sau ce?

2.Alimentarea. Desi cred ca o solutie comerciala adaptor 12V la ATX e cea mai buna...acum vreo 2-3 ani era pe Tomshardware un film cu cineva care avea in masina asa ceva

Tare faza cu Duronul si componentele de laptop. O alta splutie (desi cam greu de gasit mobo) este CPU de notebook...exista, cam rar dar de, placi de baza cu suport pt mobile Intel. Personal as alege o placa de sunet potenta si as renunta la HU. As pune un tuner FM TV pe usb si gata am stiri si alte alea in masina. Chestia cu temporizator e iar tare de tot. Dar d c preincalzire? Pentru hdd? Se poate opta pentru solutia hdd pe usb (hdd de notebook si uite asa nu mai e nevoie de adaptari). Pentru hdd sistem se poate alege un solid state disk care sa aibe XPul si utilitarele. In plus placa wireless LAN si uite avem si net daca parcam in zone "dotate". Bluetooth dongle si comunuicam wireless cu mobilul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Partea de GPS> detalii mai multe te rog> e cumva placa de extensie, modul extern conectabil serial sau ce?

- gps poate fi conectat prin usb sau prin bluetooth (daca avem asa ceva deja pe sistem sau vream asa ceva), la gps in Romania am inteles ca nu prea sunt softuri... personal o sa caut un autoroute 2007 ar fi ideal... dar...

P.S. Cel care a deschis topicul mai e printre noi? Sunt tare curios!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal,

pt pc poti folosi "GarminMapSource" merge cu success iar daca ai si un gps/serial sau blutu.... iti pune si punctul pe harta

pt. ro este la nivel de strada( inclusiv orasele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
sal,

pt pc poti folosi "GarminMapSource" merge cu success iar daca ai si un gps/serial sau blutu.... iti pune si punctul pe harta

pt. ro este la nivel de strada( inclusiv orasele)

"Garmin MapSource" pt Bucuresti poate ... e super o.k. dar pt celelalte orase... nu prea ... si tind sa cred ca pt. Bucuresti e mai bun Autorute 2007. Totusi nu sunt din Bucuresti deci nu am cum incerca! Eu unul am fost dezamagit de "Garmin MapSource".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

sal 

 am si eu  urmatoarea intrebare ;

detine cineva   o navigatie d723v sa ma contacteze si pe mine sa vad  daca este la fel ca a mea si daca merg toate comenzile pe ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!