Jump to content

Sistem multimedia si GPS pe Octavia


ender
 Share

Postare recomandată

Eu am o instalatie destul de desteapta cu un subwoofer de 250 RMS (Infinity Kappa) si m-am gandit daca hardurile ar suporta asa ceva??

Intrebarea este cat se poate de serioasa. :salut:

Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ender

    20

  • alinica2001

    7

  • toni

    5

  • saficus

    5

Putin probabil ca undele de soc din sectrul audio sa strice HDD-ul. Doar daca-l montezi pe difuzor :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de vibratii si campul magnetic generat de subwoofer :)

Chiar nu am idee. Incearca cu un hdd mai vechi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

eu cred ca ar avea de suferit HDDul de la BASS. am 200W pe woofer si sunt convins ca ar afecta un HDD inchis in portbagaj alaturi de woofer.

Parerea mea, h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK - am sa iau un lcd in dash si o sa-l montez separat (fara touch) - comenzi pe infrared cu tv tuner, dvd, divx, mp3 player si m-am gandit sa pun computerul in niste pastile de silicon (nu va ganditi decat la aspectul practic :) ).

Am o problema mare la sursa de alimentare si la sistemul GPS (nu stiu ce sa aleg)

Many thanks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu prea ma pricep la electronica. Problema mea este ca HU instalat pe masina - Aura care vine stock la Leonul meu, nu are intrare audio (are insa are nevoie de un semnal care sa confirme ca e conectata o magazie originala VW).

Ender mi-a propus un emitator stereo de putere mica in banda FM 88-108MHz pt a rezolva problema. De unde as putea face rost de asa ceva tinand cont ca singur sa mi-l fac nu prea sunt sanse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ma pricep la electronica. Problema mea este ca HU instalat pe masina - Aura care vine stock la Leonul meu, nu are intrare audio (are insa are nevoie de un semnal care sa confirme ca e conectata o magazie originala VW).

Ender mi-a propus un emitator stereo de putere mica in banda FM 88-108MHz pt a rezolva problema. De unde as putea face rost de asa ceva tinand cont ca singur sa mi-l fac nu prea sunt sanse.

Scuza-ma ca ma bag in sugestiile lui ender (ale carui realizari le admir) - dar solutia FM limiteaza calitatea sunetului - are poate si avantaje daca pina la urma reusesti sa o pui la la cale cu codor stereo cu tot - cosemaforeni ar putea si ei asculta muzica ta :D - cu conditia sa-ti pui stikere cu frecventa pe care emiti.

Cred ca un electronist ar putea sa-ti faca un "simulator" de charger vw chiar folosind unul stricat pe partea cititor CD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de modulatorul FM , magazia mea de CD-uri are un astfel de modulator extern. Nu se "prinde" absolut nimic langa masina pentru ca toate cablurile sunt ecranate :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta a fost raspunsum meu pentru "saficus" (intr-un alt topic):

"Am construit un mixer/switch audio si l-am integrat in HU-ul Clarion

Am deturnat un "push button" mai putin folosit de pe fata HU-ului. La prima apasare mixeaza (in intrarea preamplifului) iesirea audio de la computer cu iesirea de la radio (pentru mesajele de navigatie prin GPS). La urmatoarea apasare comuta intrarea preamplifului de pe radio pe computer.

O solutie mai desteapta, dar cu fidelitate mai redusa, poate fi construita pe baza unui emitator stereo de putere mica in banda FM 88-108MHz. Acesta sa ataseaza la iesirea audio a computerului."

Puterea emitatorului trebuie sa fie sub 1w pt ca altfel receptia va fi de prosta calitate (efect de orbire). D.p.d.v calitativ nu se compara cu legatura directa prin mixer, dar este mult mai usor de realizat si nu presupune modificarea HU-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru automatisti, din ce am citit pe AICI , exista posibilitatea ca o sursa audio externa (placa de sunet) sa fie conectata la HU-ul original al masinii iar acesta sa trimita serial comenzi catre winamp (este de sapat la protocoale dar sursa plugin-ului este publica).

Daca proiectul reuseste nu numai ca sunetul va fi de calitate dar se vor folosi comenzile de pe panoul frontal al HU-ului original pentru derularea melodiilor/schimbarea folderului/etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana o rezolvam cu componentele pt "carpc"-ul sper sa gasim pe cineva sa ne ajute cu componenta asta - nu prea avem de unde sa o mai cumparam, insa avem toate schemele si oricum iesim mult mai ieftin daca o realizam in .ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ender

De unde ai cumparat modulul GPS? Si eu sun in cercetari pt a imi face un car-pc si mi-ar placea si GPS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc

Sambata am gasit firma care comercializeaza sistemele Garmin.

Au magazin la Eva, pe partea dreapta cand traversezi bulevardul, vizavi de intrarea in parcarea din fata magazinului.

Am luat o carte de vizita:

www.rqa.ro

str. Tg Neamt 11 bl.M2B 8/4, sc. B, et.6, ap. 71

Tel 413 02 54, 413 79 21

Email sales@rqa.ro, romdigitalia@rqa.ro

Preturile sunt exact cele de pe site-ul Garmin.

Au deja harta Bucurestiului si pana la sfarsitul anului au spus ca vor avea si harta Romaniei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am recitit toate posturile din thread insa n-am gasit cat ai spus ca te-a dus cu totul touchscreenul... si cat a durat pana l-ai primit.

chiar m-am suparat si vreau sa-mi pun asa ceva in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am recitit toate posturile din thread insa n-am gasit cat ai spus ca te-a dus cu totul touchscreenul... si cat a durat pana l-ai primit.

chiar m-am suparat si vreau sa-mi pun asa ceva in masina.

<{POST_SNAPBACK}>

Nu mai invoca faptul ca ai citit tot threadul

TFT-ul Lilliput cu Touchscreen reprezinta momentan varinta optima calitate/pret (~280$ fara transport si vama). Se poate comanda de pe e-bay (ofertant Electronicar). Se livreaza sigur, din HongKong, in maxim 10zile. Plata se face via Western Union.

Bafta!

<{POST_SNAPBACK}>

Mai mult de atit este irelevant. S-a schimbat legea vamala iar pretul produsului cred ca nu mai este de actualitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiam de 280 deasta am si intrebat cat te-a dus "cu totul"...

la monitoare nu cred ca s-a modificat ceva(la vama).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma baieti.. ma bag si eu in seama.. voi paote ati vazut pozele pe care le-a postat ender la inceputul topicului in primele 2 posturi dar eu nu... am incercat de la 3 calculatoare fiecare cu alt provider de net... ce se intampla? as vrea sa vad si eu totusi pozele alea ca sunt interesat de asa ceva.. plus ca si la alte topic-uri patzesc aceeasi problema.. asta de cateva zile incoace.. am ceva la cont sau...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand s-a trecut la noul engine s-au pierdut toate pozele puse pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Idee : Exista in comert UPS-uri care merg cu baterii de 12 V . Pretul este pana in 50 USD. Daca in loc de acumulatorul de 12 V pui cei 12V de pe masina ai 220V pe masina si de aici poti sa folosesti linistit o sursa normala de calculator ( plus ca ai si 220V pentru eventuale alte device-uri :-) ) Este mult mai putin de muncit asa :-)

<{POST_SNAPBACK}>

cam tarziu ma amestec si eu dar deabea acuma am dat de topic.

nu recomand asta. Eu am avut acu cativa ani un mp3 player facut de mine si avem pt alimentati un transformator 12V - 220V, compu find doar cu 100Mhz consuma mai putin de 100W. Problema care o aveam era ca imi baraia totu din cauza transformatorului.

nici nu trebuia sa bag cablu chinch in comp, la o distanta de vreo 40-60cm incepea deja cu zgomotele. si pe timpu ala gaseam alimentatie pt comp la 12V la scoruri de vreo 300 Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dracula: preturile pentru convertoarele DC-DC acum sunt mult mai mici. A luat un prieten al meu unul de vreo 150-200W cu maxim 100E (daca nu chiar 50E), zgomot zero. Ne e practica in primul rand conversia DC-AC-DC, se pierde mult si apoi e periculos cu 220V in masina (parca s-a mai discutat pe tema asta ...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dracula: preturile pentru convertoarele DC-DC acum sunt mult mai mici. A luat un prieten al meu unul de vreo 150-200W cu maxim 100E (daca nu chiar 50E), zgomot zero. Ne e practica in primul rand conversia DC-AC-DC, se pierde mult si apoi e periculos cu 220V in masina (parca s-a mai discutat pe tema asta ...).

<{POST_SNAPBACK}>

pai eu la ac-dc am avut zgomot. acuma stiu ca sunt mai ieftine dar am mp3 cu ecran si dvd player, dar sincer mar mai tenta si pe mine sa imi fac iara un car pc :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor. Si eu sint doar un incepator si am intentia sa-mi fac un carputer in Jaguarul meu(nu in broscuta). Am si eu o intrebare in legatura cu folosirea unui touchscreen. Chiar avem nevoie sa folosim un touchscreen? Nu se poate folosi un screen normal de vga si sa se foloseasca keyboardul din Windows XP? Mai trebuie adaugat un mouse tip laptop(ascuns in scrumiera). Dupa cum citesc pe mp3car.com Lilliputurile nu sint prea rezistente.

Incercati pentru piese(idei) la loggicsupply, directron, mp3car, mediacar(software).

Va trebui sa modific foarte mult ca sa pun un sceen in locul butoanelor.

Cineva are ceva experienta cu un radio conectat prin usb, tip radioshark sau D-link? Ma gindesc sa elimin cd playerul(doar instalat) si sa pun screenul in locul lui in unghi. Sint deschis la idei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este necesar touch-ul, dar este mult mai facil. Nu-ti distrage foarte mult atentia de la drum atunci cind vrei, sa zicem, sa schimbi melodia in format mp3.

Merge foarte bine cu mouse-ball plasat intr-un loc usor accesibil, plus tastatura software.

Monitorul Lilliput este foarte fiabil, singura piesa cu probleme (de contact, rezolvate prin lipirea unei mufe direct pe PCB) este touchscreen-ul. Ecranul TFT este facut de compania Hitachi, una dintre cele mai mari firme producatoare de display-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!