Jump to content

Sistem multimedia si GPS pe Octavia


ender
 Share

Postare recomandată

Televizor in masina? Eu ma urc in masina ca sa scap de el!

Cred ca merge dar nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ender

    20

  • alinica2001

    7

  • toni

    5

  • saficus

    5

Personal mi se pare prea periculos sa pui 220V in masina - umiditate, vapori de benzina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alinica2001
Daca faci suma pierderilor o sa vezi ca pentru un consum util de 50W "sugi" din masina pe undeva peste 120W, diferenta de 70W reprezinta CALDURA degajata in portbagaj.

Un alt dezavantaj este datorat faptului ca UPS-ul nu este facut sa mearga continuu pe baterie. El suplineste lipsa AC-ului pe timp LIMITAT!

Sunt niste observatii foarte adevarate. Cei 70 W disipati in portbagaj nu ma deranjeaza ( daca as avea o statie ar putea sa fie chiar mai mult ) .

In ceea ce priveste faptul ca UPS-ul nu este proiectat sa mearga atat de mult , daca folosesti curentul de aer de la sursa ATX sa racesti convertorul din UPS, cred ca nu ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu uita insa ca la cei 70W pierduti in zadar se vor adauga inaca appr. 50w (diferenta pina la 120W) disipati de componentele calculatorului.

Un bec de 120W se incinge destul de tare ... Nu?

Si apoi, calculul de mai sus a fost facut pentru 50W utili, pe care-i obti cu componente de laptop. Daca folosesti alte componente te trezesti pe la 100W utili si peste 200W disipati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la magazinele de electronice de pe Maica Domnului si din intamplare am vazut un LCD Monitor/TV 7" Liliput, nu cred ca avea touchscreen, dar in schimb cred ca avem direct intrare de TV (de unde si numele). Pretul era de 8milioane.

La comanda e posibil sa aduca si cu touchscreen, acolo aveau vreo 4-5 modele. Asa ca daca e cineva interesat fuga la magazin :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este bun modelul Monitor/TV LCD 7" Lilliput. Trebuie neaparat VGA TFT 7" Lilliput (este similar unui lcd tft de laptop)

Pe modelul vazut de tine nu pori aplica semnale VGA; trebuie sa pui TV-out, iar calitatea imaginii este foarte proasta. Practic, la 7" diagonala nu o sa poti decela doua caractere alaturate in Windows.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super misto ideea. Si eu am de gand s-o pun in practica. Singurul lucru care mi se pare greu de facut este convertorul de tensiune. Nici eu nu cred ca ups-ul ar fi o solutie in cazul asta. Nu am inteles prea bine cum ai facut tu convertorul de tensiune. Daca ai putea sa-mi dai mai multe detalii ti-as fi recunoscator. Eu ma gandeam sa fac cate un transformator pt fiecare valoare in parte, adica de la 12v sa ajung pe rand la 5v, 3.3v s.a.m.d. dar nu cred ca aceasta este solutia optima. te rog sa ma ajuti.

Sa zicem ca as pune pe masina un duron la 1200 mhz, 128 ddr, 40 gb, miniATX, video on board, 5.1 creative si un tunner. Este consumul prea ridicat, sau nu? care sunt efectele (nu ma prea pricep la electronica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alinica2001

Pe mine ma intereseaza cum ai reusit sa obtii tensiunile negative .... :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu transformatoarele nu faci nimic pt ca nu poti converti cu ele DC-DC.

Tensiunea negativa -12V este necesara numai porturilor seriale (daca nu folositi seriale nu trebuie convertor) iar tensiunea -5v nu mai este folosita de mult timp pe MB-urile actuale.

Eu am nevoie de -12V pentu legatura seriala cu GPS-ul. Convertorul DC-DC ce face acest lucru merge in asa numita configuratie flyback si este implementata cu circuitul integrat LM2577

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alinica2001

cam cat ar costa un convertor la noi? Am gasit pe net un convertor DC - DC de la 12 V la sursa ATX . Costa cam 180 USD. Este facuta de OPUS ( 150 Watt SFX DC-DC Vehicle Power Supply for ATX ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cam cit costa asa ceva la noi. Opus-ul de 150W este foarte bun pentru ca are logica de control adaptata pentru masina (protectie la supratensiune, descarcare baterie si temporizare start/stop)

Exista o firma ce face convertoare DC-DC, nu sunt ATX dar se pot adapta ( www.mdmelsis.ro )

Cea mai ieftina varianta este sa construiesti fiecare convertor cu componente discrete dedicate.

Daca este cineva interesat pentru o schema de sursa 12V-atx ne putem intilni pentu detalii, dar numai daca respectivul are experienta in electronica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firma Virtual Electronic vinde monitoare(TV) TFT 7" Liliput

Problema este ca nu au VGA cu touchscreen, dar din cate mi s-a zis se poate comanda. Am inteles ceva de genul 45 de zile de la comanda, dar daca ne gasim mai multi poate se misca si ei mai repejor.

au telefonul 210.92.07

ps. rog moderatorul sa ma "ierte" ca am pus acest mesaj in doua locuri dar ambele topic-uri se refereau in mare cam la acelasi lucru. Si am vrut sa i-l vada cat mai multe persoane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e firma la care le-am vazut si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu.... urmeaza sa il publice....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte interesant ceea ce ai realizat . Important este insa cit costa toata chestia. De ce spun asta? Eu am o Octavia si folosesc un sistem de navigatie de la Garmin(iQue 3600). Problema este ca pentru Romania am o harta nu asa detaliata inca. Adica orasele nu le vad in amanunt. Dar se lucreaza la asta si am inteles de la Garmin ca anul viitor o sa fie o harta a Romaniei ca cea a Europei. Avantajul este ca iQue-ul are un system de fixare foarte bun care imi permite sa-l iau cu mine indiferent de masina pe care o folosesc. Deci imi ofera foarte multa mobilitate si precizia este fantastica- pina la 4-5 metri. Tot acest sistem costa aproximativ 950-1000 Euro. Sunt si sisteme mai ieftine oferite de alta firme (compaq, dell...). Adica iti cumperi un PDA cu 200-300 Euro, iti cumperi un receiver GPS cu 100 -200 de Euro un suport activ cu 50-100 Euro, iei Tom-Tomul de pe internet si gata ai un sistem de navigatie bun spre foarte bun. Deci o varianta ieftina ar putea sa te coste in jur de 550-650 Euro. Acum intrebarea mea este : cam cit te costa sistemul tau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar el nu are doar GPS , are un intreb sistem multimedia la o atingere de ecran :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@george: in caz ca nu esti la curent, nici despre iQue nu ai putea spune ca este foarte slab dotat. In afara de asta, marele avantaj este acela ca poti lua tot sistemul cu tine pe trotuar.

@redeagle: te pot anunta ca in acest moment se afla intr-un stadiu destul de avansat ceea ce ti-ai dori tu. Data estimativa de lansare comerciala ar fi jumatatea anului 2005, costul estimativ 99 euro. Sistemul se va adresa in exclusivitate receptoarelor GPS Garmin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu are rost sa dezbatem avantajele si dezavantajele fiecarei solutii. Un lucru este sigur, solutia "home made" este cea mai flexibila d.p.d.v. al facilitatilor oferite cit si a independentei de oricare producator de software de navigatie (si nu numai).

Topicul a fost deschis pentru a dezbate probleme tehnice legate de constructia sistemului.

Pe linga navigatie sistemul poate oferi si alte functii utile;ex: supravegherea parametrilor de functionare ai masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
bubu la infinit

ENDER - Eu unul as dori sa stiu daca te bagi sa faci un sistem ca al tau pentru un VW broscutza modelul vechi, si apoi discutam si de pret!

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am si eu un mic sistem de navigatie pe baza unui pocket pc ipaq 3950. Am comandat din State un receptor gps Navman 3450 Voice si acum totul merge struna. Pentrui Europa de Est am instalat routeplanner-ul si pentru ce de Vest am instalat tomtom navigator 3. Plec in concediu saptamana viitoare prin Europa si dupa ce ma intorc va spun impresii. Deocamdata nu am poze dar o sa fac.

Urmatorul pas o sa fie instalarea softului pentru suprevegherea parametrilor masinii.

Ender, sa-ti traiasca sistemul!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa treaba ai facut d-le Ender!nice job

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari si daca ai timp si bani ,progreseaza! faci ceva util pentru tine si impartasesti din experienta si la altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!