Jump to content

Montare intrare auxiliara pt radio-cdplayer Stream


goldeye3002
 Share

Postare recomandată

Ce presupune codarea daca poti sa-mi explici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se codeaza HU cu AUX in.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic i se spune unitatii audio ca are intrare auxiliara.

Parerea mea este ca nu marita, chiar daca pretul este mic: calitatea sunetului esre foarte slaba, mai proasta decat un radio, iar toate comenzile vor fi pe unitatea pe care este stocata muzica.

Eu am aux pe masina din fabrica si l-am folosit fix o saptamana dupa care am inceput sa caut alternative.

Ti-as recomanda o interfata media-in pe care ai intrare usb sau apple, daca nu vrei sa renunti la unitatea audio pe care o ai pe masina, cum am facut si eu. Diferenta fata de aux-in este ca totul se comanda din unitatea audio iar calitatea audio este la nivelul unui cd.

Sau daca nu tii la unitatea audio pe care o ai pe masina variantele mai ieftine ar fi un RCD 510 sau un RNS 315 care au intrare pentru card SD.

Apoi poti sa vinzi unitatea ta si mai recuperezi din investitie.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand aveam stream fara mp3 aveam in setari la el in meniu aux on sau off de ce nu ar merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau daca nu tii la unitatea audio pe care o ai pe masina variantele mai ieftine ar fi un RCD 510 sau un RNS 315 care au intrare pentru card SD.

Apoi poti sa vinzi unitatea ta si mai recuperezi din investitie.

Cele doua modele pe care le-ai precizat mai sus, sunt dedicate VW, merg si pe Skoda o2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Functie de anul de fabricatie s-ar putea sa ai nevoie de un update de CAN, sau in cel mai rau caz de o inlocuire, pentru a nu iti descarca bateria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este, daca masina este sub 2008 ca an de fabricatie - necesita update la can gateway - majoritatea suporta update - putine sunt cazurile in care nu suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezvolta putin ideea cu interfata media-in. Eu am radio Stream fara mp3, masina fiind din 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mi te adresai mie: ce anume te intereseaza? Daca se potriveste pe Stream?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat putin pe internet si singura interfata OE pe care am gasit-o este cea pentru generatia RCD/RNS X10.

Nu stiu daca Stream face parte din aceasta generatie sau este din cea X00. Tind sa cred mai mult ca este X00, deci ce am montat eu pe masina 5N0035342E nu cred ca se potriveste, dar rasfoind un manual gasit pe internet de Stream, este adevarat cu mp3 (aici poate te ajuta unul din colegii mai priceputi, daca exista diferente intre cele cu mp3 si cele fara) am vazut ca stie sa controleze magazine de CD-uri, ceea ce inseamna ca s-ar putea monta o interfata AM Xcarlink.

Mai multe detalii despre xcarlink gasesti aici: http://vwforum.ro/topic/30481-xcarlink/

 

In aceasi perioada in care l-am montat eu, un amic si-a montat un xcarlink pe un VW la jumatate din cat m-a costat pe mine interfata OE si e foarte multumit de alegere.

Un alt avantaj pe langa pret ar fi ca ai mai multe intefete de conectare.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc pentru info, se pare ca Xcarlink este varianta cea mai simpla de a asculta mp3 în masina daca nu ai o unitate capabila. Si pretul este relativ bun. Pe de alta parte am vazut ca sunt unitati cu navigatie Amundsen SH pe la 600-700 lei. Ai in plus navigatie si un design superior. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar va avea nevoie de CAN update.... si alta rama la navigatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie si rama? Nu se potriveste?

PS Cu updateul am rezolvat-o multumita lui Al Bundy!

Modificat de andreutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut!

N-am gasit in ce alta parte sa postez, asa ca intreb aici.

Am un prieten cu o Octavia II si radio Audience cu magazie +Skoda Sound System 12 difuzoare si amplificatorul cu care vine. Problema este ca nu ii mai citeste niciun CD, orice ar baga are CD ERROR. A zis ca a desfacut unitatea si motorasul n-ar mai invarti CD-ul. Oare se mai poate repara, aveti ideea? Ar vrea sa schimbe unitatea si sa puna un Stream Mp3, dar sunt cateva nelamuriri: se poate lega la Stream acel amplificator? Pe Stream mai arata clima si PDC? Multumesc! 
 

LE: de asemenea, are si un cablu AUX, dar nu gaseste optiunea in meniu pentru activare. 

Modificat de Alynho
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stream nu se conecteaza la sound system.

Da, pe stream se afiseaza clima si senzorii de parcare.

Pentru Aux apesi de 3 ori pe butonul CD. Prima data trece pe Cd, a doua oara pe Cd changer, a treia oara pe Aux

Sau de 2 ori, depinde unde esti in meniu

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Trebuie sa te contrazic. Pana la urma am luat un Stream mp3 si l-am pus pe masina. Prima chestie : nu scoatea niciun sunet. Mutat apoi pe alta Octavia fara Sound System, sunet normal. Atunci am realizat ca e problema de codare. Am pus inapoi unitatea Audience, i-am copiat codarea din VCDS si am pus-o pe Stream. Functioneaza totul normal, inclusiv clima, PDC si amp, chiar si aux. Am scanat pentru erori si nu avea niciuna. 

Deci, daca mai e cineva cu aceeasi nelamurire, Stream mp3 se poate pune pe Sound System. 

Multumesc pentru raspuns, totusi. 

Modificat de Alynho
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bine de stiut. Din fabrica nu puteai sa pui Sound System cu Stream, doar cu Audience. De asta am.crezut ca nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am cautat mult. Am citit documentatiile fiecaruia si la Stream spune ca merge cu Sound System. Dar, oricine il ia de pe una fara Sound System, trebuie sa il codeze. Am sa pun si codul, momentan n-am acces la log. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nevoie, VCDS stie codarile pentru unitatile multimedia

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le stie, dar trebuie sa alegi din lista si sa codezi cum e corect. Audience avea un cod salvat, Stream altul. Deci, cu codarea pe care o avea, Stream nu mergea. Schimbata apoi, a mers fara probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca unitati diferite/modele diferite, pot avea codari diferite - este vb ca VCDS ul te ajuta,  avand indicatiile la coding, pentru compunerea acestuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, as vrea sa imi conectez si eu o mufa de jack. Credeti ca se poate? Masina este din cea din semnatura.

a.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este cu mp3 unitatea ? daca da, se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este cd player, din pacate. trebuie sa iau mp3 player ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

http://www.tme.eu/ro/details/aux_cd-12/interfete-aux/# am pus eu pe masina avand stream non mp3 si poti pune orice tableta, telefon orice are iesire jack si e 76 lei .

pot spune ca se aude foarte bine telefonul si in general muzica .

pe o tableta cu net poti vedea misto youtube sau orice alt videoclip si sa se auda in boxele masini.

eu am stat cam 2  saptamani pana a venit pentru ca nu o aveau pe stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!