Jump to content

Montare intrare auxiliara pt radio-cdplayer Stream


goldeye3002
 Share

Postare recomandată

cu scuzele de rigoare eu nu am reusit sa inteleg daca se poate sau nu aceasta operatiune pe STREAM-ul non MP3 de pe Octavia II.

- se poate conecta o magazie CD pe acest Stream non MP3?

- se poate realiza o conexiune cu o sursa externa de muzica, gen stick usb sau orice altceva (cu esceptie unui FM Transmiter)?

mentionez ca am acest Stream non MP3 pe o Octavia II an 2005.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, asta folosesc si eu cu succes, merge perfect. Mai precis, e vorba despre un Yatour YT-M06.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Are cineva idee la un Stream non MP3 ce mufa ne trebuie? Cu 8 sau 12 pini. Am Octavia 2 din 2005 (semnatura). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
adrian.borgovan

Buna , am cumparat o octavia 2 fara un radio cd original skoda . Pe ea era montat un radio cd auto obisnuit cu adaptori pt mufe .Acum am cumparat un radio cd auto Visteon audience de la scoda ,l-am montat ,radio merge ok, comenzile de la clima sunt afisate si pe displayul aparatului, dar cu cd e o problema , nu primeste cd-uri ,zice ca e full,si anunta si o eroare la cd .Am observat ca la mufa principala lipseste conectorul b cu 12 pini ,cel de culoare albastra cum am mai vazut prin imagini de pe net .Sa fie acest conector problema pt eroare la cd. Daca da ce e de focut ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca Audience are in interior magazie cu 6 CD. incearca sa le scoti pe toate din unitate. Sau poate e blocat ceva la mecanismul de CD-uri.

 

car_radio_audience__for_octavia.pdf

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian.borgovan

L-am desfocut e gol, si mecanismul de la intrare in unitatea cd pare sa fie inchis . Lipsa mufei albastre are vre o legatura cu problema mea ?

Din schema mufei principale apare o alimentare pt cd pe pinul 4 de la mufa b cu 12 pini , sa fie asta problema , repet la mufa mea principala lipseste aceasta mufa b in 12 pini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia e pentru magazie de CD externa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian.borgovan

Andrei , multumesc pt indicii, m-am focusat pe partea mecanica si am reusit , era blocat bratul lentilei . Ps. Tot aici am citit cateva postari in legatura cu intrarea auxiliara , as putea si eu fixa pe visteon audience aceasta functie si daca da care ar fi pasi de urmat ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe pagina anterioara am postat schema mufelor de la Stream. Este aceeasi si la Audience. acolo scrie pinii pe care trebuie sa te legi cu mufa de Aux IN

o mufa jack mama, cu 3 fire (canal stanga, canal dreapta, masa)

 

altii prefera sa lege in locul intrarii de magazie de CD-uri, un emulator, de genul Xcarlink, etc  Cu astea poti folosi stick-uri USB cu mp3.

Controlul se face exact ca la o magazie de CD, doar ca nu iti afiseaza ID3tag-ul

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Readuc la viata acest topic deoarece subiectul de baza este tot mufa AUX dar intr-o alta situatie.

Am achizitionat un Belkin Aircast Bluetooth care se conecteaza la mufa AUX a masinii. (pentru mai multe informatii http://www.belkin.com/images/productmt/465340/372.jpg)


Ce doresc sa fac este o amplasare cat mai ascunsa si eleganta. M-am gandit la urmatoarele idei (daca sunt posibile si corecte):


1. Amplasare "guguloi" bluetooth pe bucatica de plastic cu aspect carbon din spatele manetei de ștergătoare.

- strans cablurile sub volan si de aici plecat cu cablu jack ascuns ca in poza pana in cotiera. (Asta e marea dilema daca se poate duce cablu ascuns pana in cotiera).

- alimentarea tot pe sub volan intr o priza auto care o sa fie legata direct la panou (eventual doar cand e contactul pus).

 

AXYcSD.jpg

 

2. Amplasare "guguloi" bluetooth pe bucatica de plastic cu aspect carbon din spatele manetei de ștergătoare dar conectat direct in AUX in spate la stream ? Este posibil?

- alimentare ca la punctul 1.


3. Amplasare "guguloi" bluetooth in zona cotierei. Trasa alimentare (nu am idee de unde) in interiorul cotierei.


4. Alta idee de amplasare, astept propuneri.



Legat de alimentare ce sa aleg (nu vreau sa stric alimentarea originala a gadget-ului), va fi legata direct la panou:

- http://www.tehnoelectric.ro/img/cache/5b49bf545e01392b07f29210243c8915_resize_140x99.jpg

- priza originala vw/skoda

- alta recomandare

 

Multumesc.

Modificat de St3ff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aha, de tine era vorba cand imi povestea azi tipa cu fabia rosie si palfon negru careia i-am montat tempomat. Oricum din explicatiile ei nu intelesesem mai ninic, acum e clar. Nu stiu daca nu se pricepea ea sa explice sau nu intelesese de la tine .... :lol:

 

Gogoliul ala trebuie la vedere ca sa apesi pe el?


Se poate in cele 3 variante descrise de tine.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Cristi, o rugasem eu sa intrebe. 

 

Da acel guguloi (gadget-ul in sine) are si buton (next track/answer) si microfon pe el. Iar conform manualului zonele recomandate sunt:

ZgyYoS.png

 

Daca toate 3 variantele sunt posibile ... ramane sa te sun si sa te vizitez sa vedem care varianta o aplicam.

 

Mersi frumos.

Modificat de St3ff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am citit toate paginile si nu e scris clar daca merge aux la stream non MP3. A reusit cineva sa instaleze? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge dar doar cu o interfata, fara nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut  AL BUndy, poti sa dezvolti putin ideea? ce fel de interfata? Am o Octavia II din 2006 cu stream fara mp3.

Modificat de chiken71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

am o nelamurire ..Streamul NON mp3 suporta magazie de cd sau  Xcarlink ca am citit toate posturile si nu prea se stie concret .

eu am Stream cu mp3  dar radio e varza si as vrea sa cumpar unul doar pt radio si sa ii pun un xcarlink pe care il am deja de 2 ani, Mp3 meu sare nu vede cd iar intrarea AUX baraie cand leg un jack la ea.

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, suporta AUX dar nu direct, ci cu o interfata auxiliara .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

am o nelamurire ..Streamul NON mp3 suporta magazie de cd sau  Xcarlink ca am citit toate posturile si nu prea se stie concret .

eu am Stream cu mp3  dar radio e varza si as vrea sa cumpar unul doar pt radio si sa ii pun un xcarlink pe care il am deja de 2 ani, Mp3 meu sare nu vede cd iar intrarea AUX baraie cand leg un jack la ea.

multumesc anticipat

 

 

intra la tme.eu si iti trebuie asa ceva

 

http://www.tme.eu/ro/details/aux_cd-12/interfete-aux/#

 

raspunsul era chiar deasupra postului tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci practic comandam interfata si apoi se introduce mufa undeva in aparat si merge? Pare mult prea simplu. Aveti idee cum e calitatea sunetului rin acesta interfata, cei care au poate.

Modificat de andreutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se introduce mufa si se codeaza.

Calitatea sunetului insa nu este grozava.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!