Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

Poti incerca becurile Philips Blue Vision. Maxim 20 de lei setul. Sau becuri cu led, e foarte vasta piata, si sunt ieftine.

Modificat de Andreianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vorbeste aproximativ 30 de pagini despre Philips Blue Vision si X-treme Vision sau Power. Despre Osram Night Breaker Plus nu poate zice nimeni nimic ? Cum lumineaza, cum se vad, cat tin, eventual si niste poze..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat eu o pereche de Osram Night Breaker... Lumina este o idee mai alba decat la becurile stock insa tot catre galben trag, din ce am citit pe net tin cam 6-7 luni (depinde). Daca vrei lumina alba cred ca ar fi bine sa mergi pe Philips Blue Vision, daca vrei doar niste becuri cu o idee mai puternice decat unele stock poti merge si pe Night Breaker. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cumva care este temperatura culorii pentru Night Breaker Plus, Blue Vision si X-trem Vision?

Modificat de Andreianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o imagine care zice contrariul, calculele fiind facute cu un aparat special.

 

prova-temperatura-colore-con-foto.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, nu stiu daca a e deschis vreun topic legat de problema mea, daca este imi cer scuze. Am montat pe golf 5 smd la plafoniere. Problema este ca ele raman aprinse chiar si dupa ce incui masina. Un prieten al meu tot pe golf 5 a facut acelasi lucru, in schimb la el se sting dupa ce incuie masina. Un pic de ajutor va rog. Poate avea legatura cu faptul ca la mine bricheta este alimentata si fara contact? cum pot rezolva? setari vag-com? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LAsa un bec in locul unui led si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mariusyka foloseste leduri Can-Bus. Sunt putin mai scumpe dar macar scapi de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi o sa incerc sa pun un bec normal sa vedem ce se intampla, daca nu mai am un prieten care a spus ca ma ajuta cu punerea unei rezistente. Legate de cele can bus, doar ce am umplut masina cu leduri :)), imi cam pare rau de banii dati si sunt destul de bune cele care le-am luat pentru ca am pus acum un an si jumatate pe audi a4 b6 si merg si acum fara probleme. va multumesc pentru sfaturi, o sa revin cu rezolvarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara, revin. Am coborat in aceasta seara la masina si initial am incercat sa fac o "jmekerie". Am incercat sa pun bec normal la parasolarul meu care il folosesc foarte rar (de fapt deloc) dar fara succes. Asa ca am schimbat la plafoniera spate unul din leduri cu bec normal si problema s-a rezolvat....vizual, nu mai raman aprinse. Acum as mai avea o nelamurire. Curentul care il consumau aceste leduri ramanand peste noapte putin aprinse este acelasi cu un curent consumat de becurile normale, doar ca nu il "vedeam". ...consum baterie? va multumesc tuturor pentru sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

as avea nevoie de putin ajutor. mi-am luat leduri philips w5w pentru pozitie + module canbus control.

firele care intra in far sunt cam scurte si inginerite la fix, nu prea am spatiu unde sa ma infig cu conectorii de tip scotchlock.

exista vre-un alt loc unde as avea mai mult loc/acces la firele respective?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

in acest topic scrie ca becul din portbagaj este C5W (si pe vortex la fel de fapt) dar sigur nu e... este cu cativa milimetri mai lung... aveti idee ce tip este si daca exista led corespunzator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este tot C5W doar ca de alta dimensiune. Cu siguranta exista si pe led. Il poti masura sa vezi exact de cati mm iti trebuie.

Modificat de Andreianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian_90tud

E C5W de 42mm, iar cel de la plafoniera/inmatriculare e de 36mm, din cate stiu!

Se mai cheama si Festoon.

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am o intrebare:becurile de la golf 5 sunt aceleasi de la golf 5 plus?stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat pe forum si nu am gasit (daca intr-adevar a mai zis si altcineva, imi cer scuze in avans pentru dublarea mesajului):

Pe acest site de la Philips:http://www.pal-guide.com/search.php?lc=global&tl=1

Puteti sa introduceti modelul de masina pe care il aveti si va va spune exact ce becuri vi se potrivesc.

 

Bafta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ajutati ma si pe mine va rog! Cum schimb si eu becul de pozitie la golf 5 far cu xenon, pe unde ajung la bec?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti aici care capac trebuie sa-l dai jos.

 

http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=140462

 

sunt 2 becuri, unul orientat drept in fata ( semnalizare ), si unul spre partea pe care e farul ( pozitie ), deci daca vrei sa schimbi pe partea stanga, va trebui sa scoi becul orientat catre stanga din compartimentul indicat in pozele respectevie. e cam dificil accesul acolo :(, se trage de el.

 

bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu este sa te folosesti de o surubelnita de cel mult 5-6 cm lungime, cu care faci o parghie intre orificiul unde intra becul si fasungul becului.

Sa tragi de fire e mai riscant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa le schimb, am tras usor cu mana de ele si au iesit:) multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vreau sa imi pun led-uri pe spate la numar, de care imi recomandati sa pun, cu cate smd?

Si ce dimensiune ar trebui sa aibe?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Modificat de RobertRobi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sal am si eu o mica intrebare.Am schimbat pozitia cu niste led-uri,problema este ca acu nu mai merge nici cu originalele ce este de facut?

Sal am si eu o mica intrebare.Am schimbat pozitia cu niste led-uri,problema este ca acu nu mai merge nici cu originalele ce este de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica siguranta, poate s-a ars.

Si vezi ca majoritatea led-urilor nu merg decat puse intr-o pozitie (trebuie sa coincida  + de la led cu + de la masina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta este ok,si led-urile la fel,daca unchid masina si revin peste cateva ore la deschidere se aprind pozitiile dar cand pun contactul se sting

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur led-urile tale nu sunt CAN-BUS de-aia se aprind si se sting. Dupa ce pui becurile originale inapoi iei contacul si il pui din nou, nu are cum sa nu mearga decat daca ai alte probleme, siguranta arsa sau cablaje cu probleme. Trebuie sa inlocuiesti ambele becuri odata, nu unul cu led si unul normal, e pe acelasi circuit si le stinge calculatorul pe ambele odata.


Vreau sa imi pun led-uri pe spate la numar, de care imi recomandati sa pun, cu cate smd?
Si ce dimensiune ar trebui sa aibe?

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Trebuie sa fie in primul rand CAN-BUS si apoi cel mai bine masurate la lungime cele de pe masina, sunt de tip C5W, un coleg mai sus zice ca ar fi 36 mm lungime. Cu 3 led-uri SMD este de ajuns, problema este sa fie de calitate, eu am nimerit unele foarte bune, le am de 2 ani si inca functioneaza. De pe site-ul de unde am luat eu nu mai au exact modelul care l-am luat eu, au altul cu radiator daca vrei site-ul ti-l dau pe privat.

Modificat de poe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!