Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

intreb si eu aici sa nu deschid un topic nou. am vazut la golf 6 ca se poate merge bine mersi in afara localitatilor doar cu pozitia, deoarece se vede destul de bine, pare ca este faza scurta aprinsa.

oare asta este din cauza configuratiei speciale a farului, spatiu mult mai mica fata de golf 5, sau din cauza becului de pozitie care lumineaza mult mai puternic?

cu multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva te referi la DRL?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred, e vorba de far normal de golf 6, au un cerc mai mic in mijloc, si acolo cred ca vine pozitia care se vede ziua mult mai intens decat pozitia de la golf 5 din farurl mult mai spatios in zona respectiva. eram curios sa stiu daca este doar o impresie de a mea, sau inginerii au gasit o solutie prin care sa nu stai mai nou si cu faza de intalnire aprinsa toata ziua aiurea, pozitia fiind mai mult decat suficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Ieri mi-au cedat primele becuri din seturile montate aici - deci cam 1 an si jumatate: 1 buc XtremePower faza scurta dreapta si un BlueVision W5W pozitie stanga - culmea, amandoua in aceeasi zi

Mentionez ca merg destul de mult cu farurile aprinse neputandu-va da o estimare de lifetime in ore

1,5 ani mi se pare o durata rezonabila de viata, mai ales pentru un bec cu filament...

Din discutiile cu alti prieteni carora le-am recomandat aceste produse: Nu atingeti becul! - toata lumea intelege ca ma refer la partea de sticla tratata - petele de grasime lasate de degete la atingere afecteaza iremediabil durata de viata (sub 6 luni)

Mi-am adus aminte ca am tinut oarece socoteala ref la datele cand am pus Xtreme Power-ul pe Golf... mai sus gasiti primul schimb, care a durat cam 1.5 ani...

Zilele astea a cedat si primul din schimbul doi - deci durata de viata a fost cam de 2 ani calendaristici insa cu ceva mai putini kilometri comparativ cu prima perioada

Lucrurile astea ma indreptatesc sa concluzionez ca durata de viata este cam de 1,5 ani utilizare masina medie - tineti insa cont ca eu merg tot timpul cu farurile aprinse deci poate sa ajunga (perioada) la 2 ani daca nu mergeti cu faza scurta in oras (ca-n rest cam trebuie :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Zilele trecute mi-am facut schimb de becuri la interior, faza scurta si pozitie far. La faza scurta am pus Extreme Power, pozitie Blue vision, interior leduri de 6000 K la plafoniere si blue vision la iluminat picioare.

TOATE sunt marca Philips. Masina are alt look seara. In plus astept sa ma sune de la service sa-mi schimb si la proiectoare HB4 cu Blue vision de la Philips.

Mentionez ca e vorba de un GTI din 2007

Ca referinta de pret aveti aici:

http://www.shopmania.ro/magazin~online-accesorii-auto~produs-led-c5w-6000k-1w-bluevision-philips~p-13070167.html

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumiti de Bosch Xenon Silver? ma bate gandul sa imi iau si eu un set pe faza scurta ... pe ploaie si noaptea in special .. cum sunt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o anomalie daca as putea sa i spun asa la golf, si anume ca atunci cand pun contactu fie ca e zi fie ca e noapte se aprind pozitiile si faza scurta fara sa le aprind eu din comutator...e din 2005 spre sfarsit masina, spuneti si mie daca e bine, e rau sau daca ati mai auzit de asa ceva..ms :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care are o skoda octavia 2011 ultimul model si la fel ii face la asta as ma crede dar, la golf nici eu n am auzit si ciudat e ca nu se aprind luminile de la bord nimic doar pozitii si faza scurta..poate fi ceva electric de la instalatie ? sau sa fie ca si la skoda ?

=

:blink:

Modificat de Razvan Ch.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am si eu o problema azi cand am ajuns la masina am realizat ca am pozitia de pe dreapta arsa si nu am nici ce'a mai mik idee ce bec imi trebuie am far cu xenon adaptiv din fabrica si pozitia nu e normala e undeva sub far cu lumina alba gen led ma ajuta si pe mn careva care are la fel? si daca mi'ar zice si cum ajung la acel bec ar fi si mai bn ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia citeste topicul acesta

iti trebuie bec D2S daca ai xenon din fabrica ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu e faza scurta la faza scurta stiam deja era vorba de pozitie si inca o intrebare merg schimbate becurile de la semnalizarile de pe oglinzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becul de pozitie la faruri cu xenon este in partea de jos a farului iar pe semnalizare oglinzi sunt leduri,de ce vrei sa le scimbi nu merg sau carei problema?

aaa si becul de pozitie este w5w

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da mi s'au ars ambele de la semnalizarile din oglinzi si pozitia da ai dreptate este in partea de jos a farului si are o lumina albastruie asa ca si cum ar fi pe led si pe unde gasesc astfel de becuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Mi-am luat si eu niste becuri Philips T10 W5W 6000K de pozitie.

Le-am montat, lumineaza frumos, dar dupa vreo cateva secunde se sting, si in bord apare eroare de bec ars.

Are cineva idee de ce? Si as putea sa le fac ceva in sensul asta?

cbd_bluevisionledw5wt10.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie Led CanBus care nu da eroare. Si eu am patit la fel! Mai poti folosi becuri normale de pozitie Osram Cool Blue sau Philips Bleu Vision care dau o lumina alba mult mai puternica decat a unui bec de pozitie normal. Bafta!

Modificat de olteanu82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles, pacat.

aveam deja pozitii blue vision, dar astea pe led sunt cu mult mai puternice.

oare le pot folosi in alta parte pe masina, pe la plafoniere sau ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T10 am la luminile de la picioare. Nu dau eroare de bec ars dar nu se aprind intotdeauna cand vreau eu :) . Poti incerca sa le pui si la plafoniera sa vezi cum e. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu la jetta,am incercat sa pun la plafoniera leduri.

la cea din spate se aprind,insa la cea din fata nu.

am pus aceleasi leduri de la cea din spate,dar degeaba.

aveti idee de ce nu se aprind?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus in sfarsit si eu becuri philips blue vision pe faza scurta sa fie in acord cu becurile de pozitie, care sunt acelasi model si aceeasi marca. pana acum nu am avut probleme cu osram si cu gk, sper sa nu fie nici cu astea.

ce fel de leduri recomandati pentru interior, sa fie lumina mai alba si normal sa nu apara nici erori de bec ars, ca am vazut ca sunt tot felul de leduri cu 1,2 sau chiar mai multe.

multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma led-urile philips de care vorbeam mai sus le-am pus in plafoniera din fata si nu apar niciun fel de erori. Desi au o pozitie cam ciudata, in sensul ca sunt orientate cumva inspre parbriz (si nu in jos inspre scaune); la becurile normale e ok fiindca dau lumina in toate directiile dar cum astea au un singur led in capat nu e pozitia ideala. Cu toate astea emit asa de multa lumina incat oricum lumineaza de 3-4 ori mai puternic decat cele normale si sunt foarte ok.

Intre timp mi-am comandat de pe okazii si niste becuri W5W CAN-BUS cu 5 LED-uri SMD pentru pozitii care nu mai dau erori de bec ars.

Dar dupa 15 minute de mers cu ele, am observat ca o portiune din oglinda farului de deasupra led-ului era aburita, iar dupa inca vreo 2 minute cat am mai stat pe langa masina cand ma uit din nou vad ca la unul dintre ele se dezlipise un circuit si s-a stins.

E normal sa se incinga in halu asta incat sa abureasca oglinda sau mai rau sa se dezlipeasca circuite prin ele?

Ma rog in cazul asta se vede ca sunt niste pocnitori facute pe genunchi, dar totusi...

Oricum la faza asta le-am dat jos si am pus pozitiile normale inapoi. Si va recomand sa aveti grija ce cumparati ca te trezesti naibii ca iti ia ceva foc de la porcarii dinastea artizanale :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca arzandu-se, s-a afumat oglinda nu s-a aburit. Ai nimerit niste porcarii cred, vand multi, am si eu de cateva luni si merg non-stop cu ele, zi sau noapte si nu au nimic deocamdata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e clar ca poti sa prajesti masina daca pui tampenii ieftine, ca sunt o gramada pe strada cu niste becuri din alea chinezesti ireal de urate si care sigur strica ceva pe acolo, dar daca este ieftin pentru multi este si foarte bun.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca s-a exfoliat cablajul e clar ca ceva nu e bine, eu am pe pozitii, pe plafoniere, pe becurile de numar, pe marsariere, numai leduri, nu am erori si aspect si lumina perfecte. Alea de pe pozitii sunt cu 8 smd-uri.Ma batea gandul sa trantesc 2 si pe proiectoare ca doar acolo mai am becuri normale si efectul e urat cand virez se aprind alea galbene in comparatie cu xenon si leduri, dar daca pun cu leduri or sa faca urat la cornering, am vazut la altii ca flashuiesc urat asa, momentan mai stau pana sa fac miscarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut si eu azi leduri ' W5W' no name la preturi sub 1 euro bucata, pentru pozitie, fara nici un can bus si alea alea. pai daca pui astea pe masina ce pretentii sa mai ai de la ea? daca tie nu iti pasa de masina ta cui sa ii pese? pe o masina de 100 euro as pune leduri din astea sa vad cum se comporta si in cat timp explodeaza, dar pe vw nu as monta veci pururi asa ceva. mai bine platesti de zece ori mai mult dar pui un bec/led in care sa ai siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici mie nu imi place sa pun porcarii pe masina de asta am si incercat initial cu led-urile philips. Dinastea can-bus ca sa nu mai dea eroare n-am gasit niciunele care sa para mai de firma doar pocnitori dinastea facute in house.

Daca stie cineva un model de becuri cu led mai calumea va rog sa ne spuneti si noua ca sa nu mai facem experimente cu prostii dinastea ieftine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!