Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

Stiu ca nu e tocmai topicul corect dar altul nu am gasit, vreau sa stiu daca se pot pune senzori pentru aprindere/stingere faruri automata si in ce ar consta/costa toata operatiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de vreo juma' de an, folosesc Berner H7 cu lumina alba...sunt multumit de ele,atat noaptea cat si pe semi-intuneric si ploaie.Am un prieten cu Philips x-treme power si este dezamagit de ceea ce are el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intrebare????

Cum se schimba becurile de la placuta de inmatriculare???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti cu atentie ai sa vezi ca suportul in care sta becul e prins in 2 suruburi. Le scoti, scoti suportul si schimbi becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms

nu m-am uitat acolo inca... speram sa nu fie complicat ca pentru cele din lampile spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe un site becuri de semnalizare galbene P21W cu leduri, dar problema este daca o sa imi dea sau nu eroare de bec ars? O sa va pun si o poza cu becurile.

post-50594-0-34221700-1323635059_thumb.j

Modificat de b 50 ppx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, o sa ai eroare si o sa semnalizeze mult mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu mai cumpar niciodata becuri cu leduri de tip SMD....am cumparat de pa ProMotor Timisoara, un set pentru numar (cu 2 leduri) si un set pentru pozitie (cu 8 leduri),ambele seturi au fost destul de scumpe deoarece inlatura eroarea de bec ars.....sunt niste () ,dupa 2 luni de folosinta,cand se incalzesc,aleator unele leduri incepe sa palpaie (flash-uiasca)....

post-29344-0-08162800-1324331128_thumb.j

post-29344-0-42676900-1324331133_thumb.j

Modificat de dudu
limbaj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am tot "rasfoit" acest topic si sper sa ma ajutati sa fac alegerea ce-a mai buna in ceea ce priveste becurile pentru faza scurta si lunga. Am fost detinator de Renault si avea atat pe faza lunga cat pe faza scurta becuri Philips Blue Vision. Ce pot sa spun....noaptea se vedea super....o lumina alba iar indicatoarele de pe marginea carosabilului erau fosforescente si tind sa cred ca luminiozitatea era "puternica" si datorita formei farului. La golful pe care il detin acum am becuri stock care dau o lumina galbena ca sa nu zic chioara mai ales in conditii de ploaie ceea ce ma face sa iau masura de a schimba becurile. Am vazut ca parerile sunt impartite in ceea ce priveste Blue Vision si Power X-treme, dar ceea ce ma intereseaza pe mine este faptul ca doresc o lumina alba, clara iar indicatoarele sa devina si ele mai fosforescente deoarece cu becurile care le am slabe sanse :). Intrebarea mea este....daca aleg Blue Vision pot obtine o lumina mai alba/clara(tinand cont de forma farului pe care o are golf-ul)? Care ar fi diferenta intre X-Treme si Blue Vision? Eu ma gandeam sa pun pe faza scurta Blue Vision si pe faza lunga X-treme....ce crede-ti de acesta "combinatie"? Sau sa merg pe varianta X-Treme pe ambele faze?

Modificat de THC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In in considerare si night breaker de la osram sau hight guide de la phillips.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce becuri D2S imi recomandati?

Cel din stanga e roz :( dupa aproape 4 ani de cand e masina la mine. Cine stie de cand sunt becurile pe masina :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa iei aceeasi firma care este si celelalt, daca nu vrei sa aiba diferente de culoare ... sau poate vrei sa dai vreo 3-400 ron pe ambele? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spuneti-mi si mie va rog frumos de unde cumpar becuri de semnalizare fata pentru masina din semnatura,si cum se inlocuiesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot cumpara de la orice magazin de piese auto, supermarket, etc. si cel mai bine se monteaza de un electrician auto sau de un amic care se pricepe la asa ceva, in cazul in care nu vrei sa te murdaresti tu pe maini.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am si eu un GOLF 5 Trendline, si m-ar interesa sa imi cumpar si eu un set de becuri Phillips BlueVision / Phillips Extreme Power, insa am o dilema.. in momentul cand le voi monta o sa imi apara in bord becul pentru bec ars?

Si ca un sfat ce sa aleg? Vreau sa schimb faza scurta + pozitii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu o sa ti apara nimic in bord. Sunt becuri normale, sa zic asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand a dat gerul asta, am fost cu masina la spalatorie si dupa ce am plecat am vazut ca nu mai mergea un bec de faza scurta. dupa cateva zile nu mai mergea nici celalalt. Asa ca acum vreau sa fac un mic upgrade la sistemul de iluminare, cum xenon aftermarket nu iau in calcul datorita problemelor aparute colegilor forumisti ma gandeam sa aleg intre philps xtreme vision sau philips blue vision ultra. Am mai auzit ceva legat si de osram nightbreaker dar inca nu stiu daca imi inspira destula incredere. Asa ca intrebarea mea e la care dintre ele sa ma hotarasc? Mentionez faptul ca am faruri hella xenon look, deci sunt cu lupa. Care credeti ca ar fi alegerea potrivita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Dat fiind ca ai lupa, personal as merge pe BlueVision Ultra... estetic cel putin sunt sigur ca vor "da" mai bine decat Xtreme-ul ... Eu pe far cu oglinda am xtreme power de vreo 4 ani si-s mega multumit de cum vad noaptea

PS: pe masina de la munca am faruri cu lupa iar acum testez niste Bosch-uri XenonBlue (parca se numesc)... lumineaza bine, pretul este mult mai accesibil ca la Philips (cca 30-40 lei becul). Am pus un singur bec pentru a compara cu ce aveam "stock" - cred ca un Osram normal - si, uitandu-te in lupa, este o diferenta cam de 10% sa zic (daca pot cuantifica mai-albul :)) ) in favoarea Boschului... Despre viata lor nu ma pot pronunta, le am de 3 saptamani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Mi-am montat azi leduri cu CanBus la plafoniere , torpedou, porbagaj si numere , cumparate de la un coleg de pe forum. Cand deschid portiera se aprind plafonierele, stau aprinse cat trebuie si apoi cand ar trebui sa se stinga ledurile mai raman aprinse dar la o intensitate mai mica, se sting doar daca opresc eu plafoniera si a mai aparut si un miros urat in masina, eu am zis ca-i de la instalatia de climatizare dar altcineva mi-a spus ca-i mai degraba miros de ars, sa aibe legaura cu faptul ca raman ledurile aprinse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie pus, macar un led cu canbus astfel ca centrala sa vada consumul de curent si sa intre in sttand-by.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai toate sunt cu CanBus, cel putin asa cred, sunt luate de la b_76_jaf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Mi-am montat azi leduri cu CanBus la plafoniere , torpedou, porbagaj si numere , cumparate de la un coleg de pe forum. Cand deschid portiera se aprind plafonierele, stau aprinse cat trebuie si apoi cand ar trebui sa se stinga ledurile mai raman aprinse dar la o intensitate mai mica, se sting doar daca opresc eu plafoniera si a mai aparut si un miros urat in masina, eu am zis ca-i de la instalatia de climatizare dar altcineva mi-a spus ca-i mai degraba miros de ars, sa aibe legaura cu faptul ca raman ledurile aprinse?

Am gasit de unde vine mirosul, de la ledul din torpedou, s-a innegrit pe parte cu circuitul, are leduri doar pe o parte si pe cealalta circuitul, problema e ca si becul pe care l-am schimbat era innegrit dar amandoua functioneaza. La ideea cuiva am bagat telefonul in torpedou pe inregistrare video si am vazut ca nu se stinge becul cand inchid torpedoul, daca imping putin de usita se stinge, se poaate schimba ceva sa inchida bine sau se schimba cu totul?

Modificat de zoly_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,am si eu o mica intrebare legata de becuri de pe golf 5. Am achizitionat acum vreo 3 luni stopuri aftermarket pe led,firma cred ca o cunoasteti cu toti, si am avut surpriza acum 2 zile sa observ ca am 3 leduri arse la semnalizare, si nu stiu ce fel de leduri sunt ca sa le pot inlocui.Daca mai a avut cineva problema asta si stie despre ce e vorba ..sunt ochi si "urechi" :D multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi ai putea sa ne spui ce fel de stopuri sunt, eventual si niste poze :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!