Jump to content

Placute frana


dany
 Share

Postare recomandată

  • 3 weeks later...

Mi s-a recomandat la revizia de 135 000 km sa schimb discurile si palcutele de frana fata. Asta mi-au recomandat si la revizia de 120 000 km dar am zis ca astept sa se aprinda martorul in bord, de data asta mi-au zis ca nu mai trebuie sa dureze mult pana se aprinde (parca vad ca prind si revizia de 150 000 km). Placutele si discurile sunt cele din fabrica pe toate 4 rotile. Despre cele de pe puntea spate au zis ca mai merg. Petul pe care il cer la reprezentanta pentru 2 discrui si placutele de frana aferente pentru puntea fata mi se pare exagerat de mare, mai exact cer 10 mil. Va intreb pe voi cam ce discrui (si eventula plactue) sunt mai bune la un pret decet sa zic de ex 6 mil (discuri+placute)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian, eu am optat pentru OEM la reprezentanta VW/Audi si au costat 1075 RON inclusiv TVA: placute + discuri fata + manopera + reducere;

Ma rog, puteam sa le iau si aftermarket, insa nu prea am incredere in calitatea lor -> opinie strict personala;

Personal, iti recomand OEM, conform filosofiei mele de a nu pune aftermaket pe masina, insa faci cum crezi, e banii tai! :)

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a recomandat la revizia de 135 000 km sa schimb discurile si palcutele de frana fata. Asta mi-au recomandat si la revizia de 120 000 km dar am zis ca astept sa se aprinda martorul in bord, de data asta mi-au zis ca nu mai trebuie sa dureze mult pana se aprinde (parca vad ca prind si revizia de 150 000 km). Placutele si discurile sunt cele din fabrica pe toate 4 rotile. Despre cele de pe puntea spate au zis ca mai merg. Petul pe care il cer la reprezentanta pentru 2 discrui si placutele de frana aferente pentru puntea fata mi se pare exagerat de mare, mai exact cer 10 mil. Va intreb pe voi cam ce discrui (si eventula plactue) sunt mai bune la un pret decet sa zic de ex 6 mil (discuri+placute)?

La O1 din semnatura (acum are 256000km):

-schimbat placutele fata la rev. de 150000km (OEM la reprez., scump);

-schimbat placutele pe spate la rev. de 180000km (OEM la reprez., scump);

-schimbat discurile fata si placutele la 240000km din motive de bataie axiala (unii spun la asta "discuri ovalizate" dar eu nu sunt de acord cu exprimarea) (Bosch, preturi aproape la jumate); acum imi scartie la franare (sigur este pe fata) si parca (ar putea fi doar o senzatie!) am si o bataie axiala.

Concluziile le poti trage si singur (am ales la ultimul schimb discurile si placutele din motive pur financiare).

Din pacate, chiar acum nu-ti pot spune preturile dar poate o sa gasesc facturile (oricum, cele de la OEM sunt destul de vechi si nu stiu daca mai sunt reprezentative pentru acum.

Modificat de VNB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adrian001: E firesc ca fiecare sa dea raspunsul prin prisma experientelor proprii...Eu personal zic sa incerci cu discuri Zimmermann Coat Z (http://www.otto-zimmermann.de/index.php5?Itemid=136) si cu placute ATE (http://www.ate.de/generator/www/com/en/ate/ate/general/home/index_en.html) asa cum am facut eu inca de anul trecut si cu siguranta ca nu iti va parea rau, dimpotriva.. ;)

Contacteaza-l pe volksman sau cauta la oferte si servicii, sunt sigur ca ai sa gasesti un pret bun , exact in target-ul tau !

Manopera la mine a fost 0 ptr ca mi le-am schimbat singur (dar verificat de cerber ulterior :)) )

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adrian001: verifica sa ai senzorul respectiv la roti. Eu am descoperit cu stupoare ca nu am asa ceva, si mi s-a spus ca era trecut ca optional.

Pe placute + discuri fata am dat si eu aproximativ 1000 - 1100 ron cu discount, am pus OEM, le-am pus in reprezentanta, daca se ovalizeaza sau am alta probleme imi este mai usor sa merg sa le fac pe garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul e sigur (vazut cu ochii mei) ... nu stiu parca nu as da 10 mil pe doua bucati de otel. De ex. nu inteleg cu ce sunt superioare discurile + pacutele OEM fata de un sistem de doua discuri + placute ATE pe care as vrea sa il achizitionez la 6 - 7 mil ...

@radioman: acum am vazut postul tau, catre asta vreau sa ma oritentez si eu ATE sau Zimmermann ...

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi cu incredere pe una din cele 2 marci.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa o sa fac si cred ca o sa iau totul ATE (placute+discuri). Astept sa se aprinda marotul si ma duc sa le schimb ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

dilema mare cu placutele astea,mai ales daca nu esti cunoscator :vaidecapulmeu: am rasfoit tot topicul si nici pana la ora asta nu m-am hotarat pentru care marca sa optez :( am facut chiar si un mic rezumat al placutelor folosite/recomandate de cei care au postat aici:

@RRS Ferodo Premier

@dahas TRW

@Al Bundy dintre Bosch,Textar sau Ferodo Premier,recomand Textar

@B_U_T ATE

@murillo ATE

@gabriel TRW,Ferodo Premier-scartaie

@alecsutzu4u TRW

@Intrus ATE

@sibianul ATE

@Florin75 ATE

@nervoss ATE

@cataskoda Texar

@emircea ATE

@ecu TRW

@DanuAL TRW

@octavia4ever TRW

@kosma TRW

@BLiTZ Pagid,Ferodo Premier,Texar,TRW-scartaie

@radioman Pagid,ATE

@Andrei1980 ATE; TRW-probleme

@GABIVVX ATE,Texar,eram fan TRW

@Catalin Emilian Texar,ATE

@cristian Ferodo,TRW-dure si scartie,ATE-moi

@PrasleaCV ATE,Pagid arse la coborare,Ferodo Premier-incalzite tin prost

@KimDiesel ATE

@Clodius TRW

@PCR Lucas TRW

@adrian001 ATE

dar eu acuma,dupa cine sa ma iau? :D

am facut chiar si rezumatul la rezumat...

ATE......................+14...-1

Ferodo Premier......+ 3...-2

Pagid....................+ 2...-1

Texar....................+ 4...-0

TRW.....................+ 9...-4

...si se pare ca ATE ies castigatoare :cool:

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Hai ca azi am schimbat si eu discurile + placutele de frana de pe puntea fata. Pana la urma am ales sa fac asta la reprezentanta desi vroiam sa cumpar ATE aftermarket, m-am temut sa nu fie contrafacute. In sfarsit, placutele + discurile nu au fost schimbate nciodata si au 7 ani si 145 000 km. Le-am schmbat pentru ca acum 100 de km mi s-a aprins martorul pentru placute din bord. Sincer si discurile si placutele ma asteptam sa arate mult mai rau dupa atatia km dar se pare ca mai mergeau. Din poze se vede ca placutele sunt marca Kolbenseite, de care eu sincer nu am auzit. Cu discurile nu am pus nici o poza dar o sa le masor pentru ca din ochi nu par sa fi scazut sub 19 mmm ...

PS: Pretul a fost de 903 RON, placute, discuri + manopera.

http://imageshack.us/photo/my-images/854/dsc06188h.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/847/dsc06192k.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/714/dsc06193n.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/823/dsc06198z.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/580/dsc06199.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/221/dsc06200na.jpg/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Kolbenseite inseamna fata dinspre piston si felicitari ptr performanta, eu n-am reusit sa merg decat 70 Tkm pana cand le-am schimbat, asteptam impresiile viitoare despre comportamentul lor !

P.S.In particular eu cred ca discurile sunt duse ptr ca placute tale au fost foarte dure daca te-au dus atatia km...

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine de stiut, eu nu am nici o tangenta cu germana :icon_thumright:. Mersi pentru aprecieri, acum sa vedem cat or mai tine si cele de pe spate ca pe alea inca nu l-am schimbat si aia zic ca mai merg ...

PS: Am mai sters putin la ele si am gasit si marca: sunt ATE :icon_thumright:, o sa ma uit si pe discuri sa vad daca gasesc ceva ...

Later edit: Pun si poze cu discurile pe care le-am masurat si au 17-18 mm. Nu am vazut nici un logo sau ceva legat de producatorul lor. Ce e curios la ele este ca pe fata interioara spre centrul discului s-a uzat in forma de con (vedeti pozele). E posibil ca asa sa fie proiectate, pentru ca ridicatura din interior a interupt firul din placuta. Am masurat si cat material mai aveau placutele: 5-6 mm dar senzorul s-a aprins datorita uzurii neuniforme a discului (acel con din poza). Pentru cei interesati noile placute au codul 1K0 698 151 A si sunt facute in Marea Britanie (ca si cele vechi).

dsc06201t.jpg

dsc06202w.jpg

dsc06204f.jpg

dsc06205e.jpg

dsc06206gw.jpg

dsc06207ur.jpg

dsc06208c.jpg

dsc06209d.jpg

dsc06210j.jpg

dsc06213x.jpg

dsc06214r.jpg

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

Le-am schmbat pentru ca acum 100 de km mi s-a aprins martorul pentru placute din bord. Sincer si discurile si placutele ma asteptam sa arate mult mai rau dupa atatia km dar se pare ca mai mergeau.

...

Sunt invidios, eu nu am senzor de placute deoarece, prin 2008 cand am luat-o, marca Skoda trebuia repozitionata fata de VW & etc, prin scoaterea de la dotari a senzorilor de placute si a senzorului de ulei; :lol:

PS: Pretul a fost de 903 RON, placute, discuri + manopera.

Cam pe acolo a fost si pretul la mine...tot in reprezentanta;

BTW, am vazut si ATE pe "producator" luate si puse pe masina -> varza s-au facut dupa 10.000 km;

E ciudat totusi, ca si pret era pe aproape de pretul de reprezentanta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt invidios, eu nu am senzor de placute deoarece, prin 2008 cand am luat-o, marca Skoda trebuia repozitionata fata de VW & etc, prin scoaterea de la dotari a senzorilor de placute si a senzorului de ulei; :lol:

E o gluma nu? Marog, intr-o oarecare masura. Senzorul de nivel/calitate de ulei si de uzura placute se monteaza obligatoriu la masinile cu interval extins de service QG1. La cele cu interval fix de 15k nu prea isi au rostul si-atunci evident ca le-au scos ca sa reduca costurile :P

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol:

Da Cristi, inteleg cu QG1...

Insa cu senzorul de placute, e jenant;

Si nu ca ar fi nush ce gizmo de iti face viata mai usoara la volan;

Insa cand dai peste 18.500 pe o masina, te astepti sa aiba macar asta default;

Nu sa descopar ca la VW Polo Happy lui my brother este, si la mine -> hai noroc si la revedere! :lol:

Anyway..o dau in OFF, insa am si eu in seara asta o frustrare care tot imi iese la iveala de fiecare data cand imi aduc aminte de placute! :lol:

Sorry!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt invidios, eu nu am senzor de placute deoarece, prin 2008 cand am luat-o, marca Skoda trebuia repozitionata fata de VW & etc, prin scoaterea de la dotari a senzorilor de placute si a senzorului de ulei; :lol:

Si eu am tot MY08 si am senzor placute. Cel de ulei doar la cele cu interval extins sin ce am inteles

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia sigur au dat cu banu care are si care nu are. Eu am QG2 (interval fix) masina produsa pentru Romania si ii am pe ambii. Cel de ulei nu s-a aprins niciodata pentru ca eu verific manual uleiul si il tin tot timpul la maxim, ca sa se apinda ala nivelul trebuie sa fie sub minim asa ca mie nu imi foloseste la nimic, eventual in situatia in care as pierde mult ulei ar fi util ... Cel de pacute e cat de cat util oricum mai util ca cel de la nivelul uleiului care il pot verifica usor si eu. Si mai e o chestie legate de discurile spate (de care am mai discutat) de ce unele Octavii au discuri de 260 mm si altele de 255 mm avand aceeasi motorizare 1.9 TDI ?, tot asa au dat cu banul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar o sa ma uit pentru discurile din spate;

Sunt programat odata cu verificarea de iarna (sf.sept, incep.oct2011) la Serpico VW AUDI;

Le-am dat ca si necesar impreuna cu bieletele antiruliu spate + placute spate (fara senzor.. :lol: );

O sa incerc sa le masor sau...sa ma interesez de dimensiunea lor.

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adrian001 :Scuze de off-topic, dar cred ca dimensiunile discurilor la care te referi are legatura chiar la aceiasi motorizare (1,9 in cazul nostru ;) ) cu cerintele fiecarui beneficiar, iar cand ma refer la acesta ma refer de fapt la tara unde pleaca respectiva masina.In al doilea rand sa stii ca te inseli, senzorul de nivel ulei la mine de ex da indicatie la martorul galben din bord cand pierd intre 250-350 ml ulei, deci nu-i deloc inutil, verifica sa nu-l fi dezactivat din greseala...

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu e dezactivat ... Idee a ca la mine nu prea a fost niciodata uleiul sub zona B (adica sub jumate), cum spuneam tot timpul il tin la maxim. Uite aici cand se aprinde senzorul de ulei Legat de placute masina mea nu are nimic special (optionale sau altceva) e produsa pentru Romania si are discuri 260 mm pe spate ...

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin Emilian

Mi s-a aprins ledul de uzura al placutelor. Problema mea este ca eu nu stiu sa fac diferenta intre sistemul Lucas-TRW si cel ATE pentru a cumpara placute. Masina in cauza este Octavia 2 1.6 MPI si pe etrieri fata scrie FSIII. Va rog sa-mi dati si mie un sfat daca se poate.

Multumesc.

LE:Banuiesc ca este vorba de sistem ATE. Daca aveti idee va rog mult sa-mi confirmati sau sa infirmati.

Voi comanda placute Textar, mi s-au parut cele mai performante si calitative, chiar mai bune decat ATE sau Pagid.

Modificat de Catalin Emilian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin Emilian

Am rezolvat, am schimbat placutele OEM VV-Audi cu Textar, acum pot spune ca se apropie de realitate. Incredebila diferenta de performanta, desi placutele OEM mai mergeau lejer 10-15k km. Din nu stiu ce motiv s-a retezat cablul senzorului si uite asa mi s-a aprins.

Modificat de Catalin Emilian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!