Jump to content

Placute frana


dany
 Share

Postare recomandată

Nervoss, după cum arată placuțele pe care tocmai le-am cumpărat, sigla -ate- e poziționată astfel încât după montaj, etrierul o acoperă în totalitate așa încât, e posibil ca după ce le voi demonta pe cele vechi să fiu surprins că sunt tot ate.

Fac în plus mențiunea că denumirea ferodo și galfer sunt ștanțate pe partea metalică a vechilor plăcuțe. Cine știe ce o fi scris sub etrier...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Eu tot ATE am pus si discuri si placute.Un disc a costat in jur de 270ron. Ce e mai scump e mai bun,acum voi vedea cat si tin. :)

Mie la un service in Cluj , mi-a facut oferta : disc ATE 220ron/ bucata + 160 set placute ATE si manopera cu test de frana la reprezentanta Mercedes 100 RON. Sper sa nu fie teapa . Mi se pare mic pretul pentru ca la un magazin de piese auto de la mine din oras aceleasi discuri+placute ATE ma costa 750 ron , deci diferenta de 150 ROn . Mi se pare cam mare diferenta de pret :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat din Germania,acum poate sunt ceva mai diferite sau normale...nu stiu.Oricum franele prind foarte bine :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus Brembo discurile pe fata am cam 10.000 si nu a aparut niciun gram de "buza" d-aia care sa-mi indice vreo uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat azi placutele pe fata. Diferenta intre ATE (190ron) si Ferodo, respectiv Textar era de 10,respectiv 20 ron. Deci mai nimic,asa ca am ales ATE. Evident au venit cu tot cu senzorul de uzura. Acu sa vedem cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutam

Schimbat azi discuri+placute fata, am pus ATE(178k discuri originale, placute al 4-lea rand). Am ales ATE pt ca pe masina din fabrica am avut ATE(placutele, discurile habar nu am) de care am fost foarte multumit. Ce am cumparat acum sunt facute in Germania la Frankfurt. Cost total 126E fara manopera. Achizitia a fost facuta in Germania.

Ca istoric: primul rand de placute ATE, pus urmatorul de mine Ferodo(slabe dpmdv), al treilea rand de placute.. sincer nu stiu dar tot slabute, iar acum am revenit la ATE. Sper sa nu ma fi inselat

Era sa uit... au stanta cu ATE pe ele... o fi de bine, o fi de rau :)

Salutari si drumuri bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astăzi, am schimbat placuțele și am înlocuit lichidiul de frână. Totul în regie proprie. Durata, 4 ore. S-a lucrat minuțios, fiecare operațiune a fost -double checked-

Plăcuțe față OEM erau ATE iar pastilele măsurau 3-4 mm, puntea spate erau TRW și măsurau, toate, 3 mm. Dacă le mai țineam treceam de 150.000 km. Ghinezbuc, scria pe mine.

Lichid de frână am folosit ATE. Necesarul a fost în jur de 700 ml. Probabil intra mai puțin dar am insistat eu și am tras de pe conducte și după ce lichidul a devenit incolor. Lichidul vechi avea nuanța de galben sunset.

La proba de drum, frânele răspundeau ca înainte. După cei 200 de km, prescriși pentru rodaj, probabil că va frâna mai ferm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimbat si eu placutele. fata,spate Oem erau Ferodo, am pus textar am 58k cu masina.Daca pe fata erau duse, pe spate mai mergeau 20k dar am ales sa schimb acum tot si la urmatoarea se schimba si discurile.

Lichidul de frane s-a schimbat asta toamna si am bagat cam 1,8 l de Dot 4(am lasat sa se scurga bine instalatia, mai ales ca nu m-a costat nimic.)Regie proprie.

http://imageshack.us/photo/my-images/192/spa0089k.jpg/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plăcuțe față OEM erau ATE iar pastilele măsurau 3-4 mm, puntea spate erau TRW și măsurau, toate, 3 mm. Dacă le mai țineam treceam de 150.000 km. Ghinezbuc, scria pe mine.

Pai si discurile nu ai fost nevoit sa le schimbi daca te-au tinut atat de multi kilometrii, te-ai uitat pe fata interioara, le-ai masurat ? Pe mine pe fata m-au tinut 145 000 de km si dupa kilometrii astia mai aveau 5 mm, dar s-a aprins martorul in bord de uzaura a placutelor din cauza faptului ca discul s-a uzat mult si neuniform pe fata interioara, desi el per total avea o grosime mult peste limita minima acceptata, catre centru a ramas o mica ridicatrura care a intrerupt firul din placuta.

PS: Nu intrai in cartea recodurilor pentru ca pe spate am placutele stock si mai am putin pana la 160 000 de km.

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian, pe spate măsoară 9 iar pe față 20 și un pic. Le-am inspectat cu atenție și ambele secțiuni ale discurilor de pe față s-au uzat uniform, fără diferențe notabile. La fel și plăcuțele.

Oricum, le inspectez de fiecare dată când schimb roțile de la un sezon la altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate esti la limita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce sistem are,la 253 mm grosimea minima e de 8(discul are 10),la 256 mm grosimea minima e de 10(discul are 12).Pe fata.la 280 mm minim e 19(discul are 22),la 288 mm minim e 22(discul are 25),

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul fiind 1.6 mpi, pe puntea spate am discuri mici de 255. Prin urmare aș mai avea un mm.

La tine, Al, fiind motor puternic destinat pentru a agăța o rulotă, o barcă sau alte asemenea accesorii :icon_cool: ai discuri mai mari pe ambele punți, cu grosimile de rigoare.

Deci, Gabi, așa cum ai arătat, sistemul e în funcție de puterea motorului - motor mic, discuri mici motor puternic frâne puternice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, nu stiam ca si pe spate difera discurile, pe fata stiam, de aia nu am zis nimic pentru cele din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cam asa(OCTAVIA 2 SPATE);Lucas PR- 1KD disc frana 253X10MM,Lucas PR- 1KP disc frana 282X12MM,Lucas PR- 1KF disc frana 260X12MM,Bosch PR- 1KS si 1KT disc frana 272X10MM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Preturi placute la PBA pt masina din semnatura:

fata 460

spate 535

Modificat de maistru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pe aftermarket le gaseste la jumate din pretul de reprezentanta. Insa proportia se pastreaza (cele de spate mai scumpe - desi sunt mai mici)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum o luna mi-am schimbat placutele fata cu ATE cumparate la 180 lei setul, Made in Czech Republic. Cele originale erau Ferodo made for ATE(asa scria pe ele). Pe cuvantul meu de onoare nu este absolut nici o diferenta fata de cele originale, adica franeaza la fel de bine!!! Cat o sa tina??? Va spun sincer nu prea ma intereseaza pana prind bine...180 lei nu este sfarsitul lumii.

Cele originale m-au tinut 41 000 km...(da..conduc destul de sportiv) insa cele spate originale(Bosch de fapt) sunt aproape ca si noi)

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pe aftermarket le gaseste la jumate din pretul de reprezentanta. Insa proportia se pastreaza (cele de spate mai scumpe - desi sunt mai mici)

De cand anomalia asta? Anul trecut cand le-am schimbat eu m-au costat 180 lei fata, respectiv 110 spatele. ATE, nu altceva..Doar ca a trebuit sa astept 2 zile pana mi le-a adus si nefiind urgenta am preferat sa le iau asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca e anomalie... stiu ca am luat pt 2.0tdi 140 cp, si cele de spate au fost mai scumpe cu vreo 10 lei decat cele de fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare,

 

vreau sa schimb si eu dscurile si placutele pe spate si ma gandeam la discuri Brembo si placute ATE,ce  parere aveti ?am vazut ca lumea vorbeste de fel de fel de placute si sunt un pic cam bulversat, in nici un caz nu ma duc la reprezentanta sa platesc triplu:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!