Jump to content

Placute frana


dany
 Share

Postare recomandată

Catalin Emilian

Iti dai seama ca acum m-am linistit, nu prea imi venea sa schimb placute la jumatate. Pe fata discurile sunt impecabile, probabil ca pe spate nu sunt asa de solicitate si nu au timp sa se curete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) bine ca s-a rezolvat.

Eu ti-as sugera si altceva: cand esti la viteze de 60-70km/h trage usor de frana de mana timp de 2-3 secunte pana simti ca franeaza spatele. Faci operatiunea de 2-3 ori si discurile se curata. Retep, problema apare in general pe fata interioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin Emilian

M-am gandit sa o trag in mers, probabil ca se curata mult mai repede. Cred ca petele de pe discuri apar atunci cand frana sta cateva zile trasa. O sa incerc sa o las parcata in viteza cu frana jos.

Modificat de Catalin Emilian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am masina din semnatura de 2 ani si cand o parchez trag numai frana de mana cu schimborul in "punctul mort". Nu am avut nici o problema pana acum chiar daca atunci cand plec in delegatie o las nemiscata cam 2 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura care are sigla de VW Audi e Pagidul (adica Lucas; sper c-ai recmarcat ca scrie si Pagid in coltul stg. sus) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sistemul de franare e lucas ;) si fabricantul e paghid.Am poze pe original de la standul de probe cu placute de frana pt citroen..pe care nu scrie nimic altceva decat citroen piesa de origine.

pagid,scuze de greseala..

Ce ma intereseaza pe mine in mod deosebit..oare materalul de frictiune ferodoul placutelor de frana e accelasi la toti producatorii pt care se ambaleaza in acceasta fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi ia zi-mi niste placute de frana bune...Pagidurile le-am ars in Bulgaria cand am coborat dealurile si le-am schimbat cu ferodo premier care par bunicele dar cu cat se incalzesc mai tare cu atat tin mai prost.Ce ma incanta ca nu scartaie...Am 30.000km cu ele si sunt la jumate,le mai tin 10.000 si vreau altele

Ma gandeam la ATE

Modificat de PrasleaCV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal compozitia materialului de frictiune este un secret tehnologic. Mai departe nu stiu ce sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATE sau TEXTAR.De trw nu pomenesc ce e lumea impartita in pareri pro si contra aici.Tocmai asta face diferenta la un producator bun de placute fata de unul prost;in momentul cand franezi repetat se discurile sunt destul de incinse atunci se cunoaste diferenta la franare..la un producator prost ai senzatia ca frana e ineficienta si ca se duce pedala cam fund,la un producator bun nu ai probleme de genul asta.Nu pomenesc nimik de scartit sau mai stiu eu ce.Eu iti sugerez ate sau textar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ce ma intereseaza pe mine in mod deosebit..oare materalul de frictiune ferodoul placutelor de frana e accelasi la toti producatorii pt care se ambaleaza in acceasta fabrica?

Nu au cum sa fie la fel unele pt audi r8 si unele pentru dacia logan...nu crezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba da asta..din ce am vazut in poza codurile de bosch trw,erau placute pt masini de generatie mai veche g3 astra g etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, eu zic ca o "dam in diverse" :)

Hai sa revenim la placutele de frana pentru Octi2 si recoamndarile privind producatorul. Chiar si asa eu zic ca au fost furnizate informatii suficiente a.i. cititorul sa-si poata face o parere (cat de cat obiectiva, zic eu) cu privire la alegere.

So...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

So.. ar trebui sa faci un post de rezumat si sa inchizi topicul ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu placutele originale pana la 60 de mii de km. Nu stiu ce marca erau, inca nu am schimbat pe spate, doar fata, ocazie cu care am montat si senzor de avertizare (cu ajutorul lui AlBundy). Am inlocuit cu ATE de care sunt mutumit - nu am zgomot la franare si sunt eficiente. Discurile nu au santuri. As prefera mai degraba sa schimb setul de placute decat discurile. Cand voi face urmatorul schimb imi voi da seama cat de dure sau moi au fost aceste placute de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

So.. ar trebui sa faci un post de rezumat si sa inchizi topicul ;))

Pai nu asa ca pe urma sar unii si zic ca-s nazist (:D )

Eu zic ca s-au spus suficiente pareri a.i. fiecare sa traga o concluzie asa cum vrea s-o traga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza si pe mine sa montez senzorul de avertizare placute, te rog sa-mi spui ce costuri implica si unde pot sa-l montez ? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat in toamna placutele de pe fata cu unele TRW de care-s multumit, iar pe spate saptamana trecuta EBC blackstuff. Ultimele inca mai scartaie la franarile prelungite pt incetinire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand iei placutele sa iei din acelea cu senzor - doar cea de pe stanga fata are. Am impresia ca nu difera pretul intre cele cu senzor si cele fara. Eu am luat placutele sa le schimb, si, avand senzor, am preferat sa trag fir in bord, decat sa tai firul de pe placuta.

O sa mai ai nevoie de o mufa+garnitura de mufa, 2 garnituri mici care intra tot in mufa, si patru pini (2 pentru mufa care vine in placuta si 2 care vin in mufa de la ceasurile din bord), 2 cabluri de curent, izolier band. Dupa montaj, trebuie sa activezi functia cu Vag-Comu.

Ia legatura cu AlBundy, iti spune el codurile pentru piesele pe care trebuie sa le comanzi la o reprezentanta si te ajuta si cu montajul. Piesele (inclusiv placutele pe fata) m-au dus undeva in jur de 300 lei, nu mai stiu exact. Eu am mai montat cu el si senzor de lichid parbriz, dar e putin mai mult de munca la montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat primul set de placute pe la 70 000 km.

Acum, la 124 000 km am schimbat placutele pe fata + discurile pe fata. Mecanicii ziceau ca mai mergeau doar 1 000 km eu cred ca mergeau mai mult, mai aveam cam 5 mm pe ele grosime.

Am facut revizia la service autorizat (Brady) si nu am intrebat ce placute au pus, am aflat cu aceasta ocazie si ca nu am senzori care sa ma anunte cand se tocesc placutele :)

Cam cat ar costa montajul lor, unde se poate face, cat de complicat este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este dimensiunea pentru placute frana spate la masina din semnatura ? intreb pt ca am impresia ca e diferita fata de 2x4.

As vrea sa le schimb odata cu inlocuirea anvelopelor de iarna cu cele de vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai dupa VIN-ul masinii poti vedea exact ce cod iti trebuie (sau eventul sa dai o roata jos sa te uiti). Pentru ca poti avea discuri de 255 mm, caz in care iti trebuie codul 1K0 698 451 J sau poti avea discuri de 260 mm caz in care iti trebuie codul de mai sus 1K0 698 451 G. Am impresia ca decat cele fabricate prin 2004-2005 au discuri de 260 de mm celelalte au de 255 mm, ma refer la 1.9 TDI ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4x4 a avut de la inceput numai discuri de 260

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa ok, nici nu am fost atent la semnatura lui, am vazut doar 1.9 TDI nu si 4x4, e clar ala e codul care l-ai dat tu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!