Jump to content

Placute frana


dany
 Share

Postare recomandată

ATE, pagid, textar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATE parca sunt cele oem nu? cele care vin pe masina. Corect me if I'm wrong :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat ... eu am avut Ferodo ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ieri, la 49150 km am schimbat placutele de frana. Placutele vechi mai aveau ceva carne pe ele, desi la o verificare vizuala pe etrier pareau cam subtirele, dar am facut operatiunea intrucat la cateva franari mai in forta nu am mai fost multumit de reactia masinii, avand impresia personala ca distanta de franare a crescut mult. Placutele aveau senzor, distanta pana la senzor fiind destul de mica, am ras doar putin cu surubelnita si senzorul s-a descoperit.
Placutele originale erau Ferodo.
Asadar am luat Placute ATE fata cu senzor -160 lei( preturile variau intre 145 pe net si intre 160-205 in magazinele de piese auto) si spate-115 lei( preturile variau intre 114 pe net si intre 115-145 in magazinele de piese auto).
Manopera 50 lei , service no-name, mecanic vecin) 040.gif 


Urmari:
masina franeaza foarte bine, desi inca nu sunt complet pasuite, am facut cam 50 de km, au disparut vibratiile de la franare care mai apareau din cand in cand.
de vreo 8000 de km aveam un zgomot la trecerea peste denivelari, ma gandeam la ceva bucse, pivoti,, etc. Zgomotul a disparut, probabil era de la placute sau etrier.
Cand dadeam cu spatele si franam, aveam zgomot de la etrier de ceva timp, acum a disparut.
Ciudat, dar de ceva timp, frana de mana avea o cursa mai scurta si se actiona mai greu. Acum frana de mana are o cursa normala si merge usor.
Deocamdata multumit de ATE, vom vedea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zgomotul la mersul cu spatele este normal, isi schimba placutele sprijinul pe etrier (cand franezi in fata se sprijina in partea de jos, cand franezi in spate se sprijina in partea de sus). La fel  o sa faca si astea noi dupa ce isi fac putin joc.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul la trecerea peste denivelari cred ca tot din jocul placutelor era? probabil ca va reveni si acesta, dar acum voi sti de la ce este!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut ca am Bosch la placute.Asa a venit masina.

Asteptam sa le schimbam cu ATE. (abia 28000km) :D

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placutele ATE sunt de la contitech de fapt sistem de franare TEVES

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
PopaAlexandruGabriel

salut!am si eu o  octavia 1 cu  motor de 110cp/vreau sa imi schimb discurile si placutele pe fata deoarece  tremura putin la franari bruste..as vrea sa cumpar unele marca bosch si discuri si  placutele...ce parere aveti despre ele?merita sa le cumpar?va multumesc foarte mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PopaAlexandruGabriel

Multumesc mult! o sa ma axez pe alta marca.la cei de la bosch preturile mi.au atras privirea dar  o sa mai adaug ceva  si iau   o calitate mai buna..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat placutele fata si discurile fata si am pus ambele ATE. Foarte multumit. Cand va veni vremea, voi face aceeasi miscare si pe spate, momentan doar placutele sunt ATE, discurile OEM cat or mai duce. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare,

 

Am si eu o intrebare, daca ma puteti ajuta. Am fost azi la o reprezentanta Skoda pentru schimbarea placutelor de frana. Le-am schimbat insa am observat ca masina franeaza mult mai greu decat inainte. Am atasat o poza cu una din placutele noi (este la fel si pe stanga si pe dreapta). Este normal sa fie asa temporar pana ajung sa fie plane pe disc?

 

Multam'

post-68114-0-05660000-1407430045_thumb.j

Modificat de DenisB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact. 

dupa 2-300 km o sa se rodeze.

dar sa nu bruschezi frana fara mtoiv, pentru ca acum placutele calca doar pe o suprafata mica din disc si il incing foarte usor si il pot deforma.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dobitocii aia de la reprezentanta nu te-au avertizat sa ai grija ca in primii 200 km nu o sa ai eficienta maxima la franare ?

Asta o face si cel mai perlit mecanic care repara masini la bordura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam' Andrei. Azi am primit si raspunsul de la reprezentanta si imi confirma spusele tale.

Gabi, nu e nimeni dobitoc, poate doar eu ignorant ca nu vreau sa le invat limba ceha :D

Modificat de DenisB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am 75.000km cu placutele originale. Un stil de condus destul de agresiv. Mai duc cel putin 10.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 75.000km cu placutele originale. Un stil de condus destul de agresiv. Mai duc cel putin 10.000.

 

Sincer greu de crezut ca la un stil de condus agresiv, mers preponderent prin oras tin placutele pe fata 85.000... in cazul celor de pe spate te cred si spun asta pentru ca de obicei la Skoda la 2 schimburi pe fata se face un schimb pe spate. Poate te referi la discuri a caror durata de viata cam asta e 85.000 - 90.000 adica cam pe la al doilea schimb de placute pe fata. Eu personal am schimbat placutele la 42.000 pe fata atunci cand s-a aprins si senzorul si nu am un stil de condus agresiv in schimb 70 % din km ii fac in Iasi unde traficul  a devenit destul de aglomerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu merg mediu spre agresiv, si la 65.000 km inca am placutele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care schimba placutele si eventula si discurile la 45-50mii km nu ii pot intelege. Am 75000 cu totul original la sistemul de franare. ADICA nu am schimbat nimic. Totul tine de modul cum franezi. Dupa o franare mai puternica, cea mai mare greseala pe care o fac 99% dintre conducatorii mai tineri este sa ramana cu piciorul pe pedala pastrand temperatura maxima doar intr-un punct al discului. Asa se ovalizeaza discurile si se distrug placutele. Trebuie lasata masina sa mai ruleze putin . Conduc de 20 ani. Pana in 2008 batrana si eterna Dacia si apoi Skoda Octavia2 pana in 2012 (aceasta are DOAR49000km)iar de atunci am mai achizitiona TOUR 2 cu care am sarit de 75000. La aceasta am schimbat bobina de inductie la 70k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mate vad ca ai fost bun. Dar cam atat probabil))))) Dar condusul unei masini nu este ca timp egal cu vechimea unui permis de conducere obtinut in 1995. Pot afirma fara nici un pic de jena ca am depasit de mult 1 milion de km doar cu 16.000 lei vechi amenda. Si in legatura cu franele,cateodata te poti baza si pe alea de DACIA( cu respect) dar pe cele de la skoda te poti baza permanent foarte mult timp daca stii si ai cap sa le folosesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stresat rău, asa? Trăiască șoferii cu milionul de km și sutele de comentarii pe net. Pace!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Are cineva pe masina discuri Ate Power Disc sau Brembo Max Sport?Eu m-as indrepta spre una dintre ele dar nu sunt inca sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ATE POWER DISK SI placute ate ceramic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!