Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Atentie - sa verifici bine masina, fiind de la samsar.... https://www.google.ro/#hl=ro&output=search&sclient=psy-ab&q=0766424991&oq=0766424991&aq=f&aqi=&aql=&gs_l=hp.3...327l327l0l923l1l1l0l0l0l0l121l121l0j1l1l0.frgbld.&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=458348cc416c1c3c&biw=1366&bih=544

vezi si ce e cu elementele revopsite - aripa dreapta fata se vede clar.. plus inca cateva, dar greu de precizat din poze.

Motorul - se descurca el, dar nu cine stie ce... ca sunt doar 105cp.

Masina in rest are ceva dotari... bi-xenon adaptativ de fabrica, jante superbe... etc.

Verifica bine masina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danmatyas Toate masinile premium care le-am avut au fost cu piele.Dpdv al meu,o masina de clasa superioara trebuie sa aibe neaparat piele,sa dea putin ideea de lux,dar asta e doar parerea mea,repet.Plus ca eu nu imi iau masina ca sa ma lase in drum si ca "vai doamne" m-ar afecta pielea.Eu vreau sa fie interiorul superb,mereu am cumparat masinile pt optiuni si nu doar pt marca.Sper sa gasesc luna asta o masina pe placul meu si,asa cum ai spus si tu,sa fie buna,asta e lucrul principal oarecum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin. Voi avea in vedere cele precizate de tine. Oricum mai am si alte variante dar "din pacate" toate sunt de pe autovit.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau Germania.... gasesti masini bune acolo... nu ieftine, dar bune. Majoritatea celor din Autovit, au km mai multi ca trenul.... citand un samsar care se lauda....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si masini bune pe autovit,nu mai dramatizati atat.Cauta masini de unic proprietar,sa fi fost masina lui personala(nu intermediari) si ai sa vezi ca 3 din 5 sigur sunt ingrijite si s-a avut grija de ele.Crezi ca tu ,eu,altii care au grija de ele,cand vor sa faca un upgrade sau sa vanda ca nu mai au bani sau sh eu,nu tot pe autovit le postam? Sa fim seriosi,trebuie doar atentie mare si sa evitam samsarii care se gandesc doar la profit cat mai mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... 3 din 20..30 poate....

Nu dramatizeaza nimeni, ci poate unii cunoastem mai bine ce se intampla pe acolo, poate avem cunostinte care isi fac veacul pe acolo.... si poate de asta ii sfatuim pe oameni sa caute cu atentie.... sau daca ai o suma de peste 10.000 euro, poti cumpara linistit o masina de afara.

O masina buna nu se poate vinde in Autovit, decat sub pretul ei real,.... din pacate. Si eu am avut-o postata pe Autovit.... dar s-a vandut dupa anuntul din geam, nu dupa autovit.

E ca un punct de reper autovit-ul.... nu a zis nimeni ca nu sunt si masini curate pe acolo, dar putine - si nu vb de site, ci de Autovit in sine.....targul.

da, stai linistit ca toti samsarii zic ca sunt unici proprietari, masina lor .... etc... le ceri actele sa le vezi, dar nu si buletinul. Fiscalul ti-l dau pe numele lor, ca majoritatea le baga la financiar.... ca sa nu stea sa alerge dupa vechiul proprietar... cand faci actele, vezi ca il cheama altfel, dar lumea merge cu valul, mai departe.

Majoritatea celor care stau cu masinile in targ - Autovit - sunt samsari,.... asa, peste 80%.... daca nu mai bine.

Cel de mai sus, sigur e - vezi cate anunturi are.... accepta variante.... etc.

Atentie - s-au smecherit si de ceva timp, stau cu cartele, vand 3-4 masini si schimba numarul de telefon (cel destinat pietei) tocmai ca sa nu ii mai gasesti cu multe anunturi de vanzare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin are perfecta dreptate, si legat de cum fac cu actele, si de tot. Am mers din Timisoara in Bucuresti pentru a-mi lua masina ca e oferta mai mare dar numai prastii am gasit. Unul imi povestea ca el a adus masina din olanda si cand i-am cerut actele, toate erau din germania si a dat din colt in colt. Km cu nemiluita, revopsite, toate pregatite de vanzare.Si chestia cu unic proprietar....o mare minciuna cum zicea si Florin.

Pan la urma tot din TM am luat, tot de la samsar dar verificata la reprezentanta dupa cartea service, toate reviziile la zi, km pareau reali(dupa revizii) si de un an nu am avut aproape nici o problema (doar pompa de motorina dar e de asteptat la 2.0 tdi)

In concluzie, mare grija si daca luati de la samsari, verificati-le foarte bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam si eu sa iau un Passat de prin 2007-2008,dar la cate am citit pe aici,ma cam fac sa ma razgandesc si sa trec la alta marca.Am avut un A4 1.9 de 116 cp si am schimbat volant la el+kitul ambreiaj(kitul mai mergea,dar nu ma gandeam atunci sa o vand),luata cu 130.000 km si vanduta cu 160.000 km.Acum regret ca am vandut-o,dar asta e.Chiar is asa de pacatoase VW astea,ca oarecum si de Audi se zice dar totusi,parca mai putine probleme.Sa trec la alta marca,sa iau un VW diesel sau sa trec pe benzina ? :-\

Modificat de bogdan85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca la o masina SH e si chestie de noroc. Nu cred ca trebuie sa te feresti de VW dar trebuie s-o verifici foarte bine nainte, de la revizii pana la caroserie.Eu nu as trece pe benzina.

Legat de Audi, cred ca ai dreptate, nu am auzit sa aibe f multe probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apai nu am cum sa verific reviziile decat vizual pe acte doveditoare,nu am nimeni care sa ma ajute cu verificarea unor vin-uri.Sper sa am parte de unul bun.Am citit si despre probleme cu injectoarele,de asta am sa iau ceva peste 2007.Am inteles ca cele mai bune serii motor ar fi BMP,BMR,BKC ,etc si sa ma feresc de BKP in primul rand,BMA ,BWV sau BVE.

Cat despre Audi,si acolo sunt aceleasi probleme: injectoare,volante,turbine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VIN-ul il poti verifica in reprezentanta - asa vei stii unde si ce s-a servizat la masina. Sau eventual iti cumperi online acces pe erwin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi cu vanzatorul si cu cartea service a masinii la reprezentanta si vezi daca istoricul lor din computer corespunde cu cartea service. Ei iti spun toate intrarile in service, ce s-a schimbat si la cati km. Daca nu pusca datele, nu e reala cartea service. La motorul de 2.0 eu zic sa te orientezi dupa 2008 pentru ca eu am din 07.2007 si mi-a picat un injector.Din 2008 e ok.

Daca vanzatorul nu vrea sa vina cu tine la reprezentanta sau nu-ti da VIN-ul, nici sa nu te gandesti s-o iei. Inainte sa-mi iau masina am verificat cred ca aprox 25 de masini la reprezentanta si 90% avea km dati napoi si una a fost aproape dauna totala. Nu lua doar dupa ochi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se poate cumpara online acces pe erwin ? cat este valabil si cat costa ? poate dura cateva luni bune pana iti gasesti o masina pe placul tau si e nevoie de verificat multe VIN-uri .. multumesc

am gasit intre timp

  • One hour without printing rights (only screenshot possible) €5.00
  • One day incl. printing rights €25.00
  • One week incl. printing rights €88.00 €
  • 30 days incl. printing rights €310.00
  • 365 days incl. printing rights €2,850.00

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La optiunea de 5E am putut printa fara probleme - un mic bug in erWin.

Dar nu gasiti istoricul de service in erWin: doar lista de dotari si note tehnice.

Modificat de Juliaen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, tuturor sper sa nu deranjez. Caut un Passat B6 de mai bine de 1 luna si in ciuda faptului ca oferta este destul de mare, nu stiu cum dar nu gasesc ceva pe placul meu. Problema e ca nici nu prea ma pricep, am citit forumul si mi-am creeat anumite repere, dar cu cat il citesti mai mult cu atat descoperi mai multe probleme la aceasta masina si cu atat teama de a nu lua un cazan este mai mare. Va rog daca se poate sa aruncati o privire la aceste masini sa-mi spuneti ce parere aveti: http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C23775263.html , http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C21088926.html , http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C21867110.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel de 170 cp ar pica din start din cauza motorului. Verifica cele de 140 cp ce cod motor au.. Eu as merge pe primul, daca nu e BKP! Apoi verificare istoric la reprezentanta dupa serie de sasiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare a fi ok.. o iei brut sau net?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OOO super pret si stii cat are la km si banuiesc eventual daca a avut ceva sau nu,decat sa o iei din Romania la 10.000 cu 071265 km :lol: !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O iau net, de asta si mi-a placut atit de mult . Singura chestie era cu injectoarele, dar cind mi-a spus neamtul ca e BMP m-am linistit!

Acum sa vedem ce o sa gasesc la fata locului. Am rezervat-o!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tanislav, fa o socoteala la cat ajungi cu ea inscrisa si pune si drumul.

Ai sa vezi ca este cu totul alta suma. Plus ca nu inteleg ceva, chiar nu gasesti una cu km. mai putini?

Vad ca nici tu nu tii masinile multa vreme. Gandeste te si la revanzare. Nu o sa mai conteze anul la cati km. are. Asa este si afara.

Chiar nu vad care este afacerea cu aceasta masina... Daca avea 150.000 km. mai ziceam, de ce va uitati numai la pret? Chiar credeti ca este mic la cati km. are? Eu zic clar, nu. Este identica la pret cu ce este in targ cu km. dati in spate. Acestea sunt masinile aduse, profitul de unde mai iasa?

Fa cum stii mai bine. Succes.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Km sunt ceva..... dar, ca sa ii echivalam cu cei din Romania - starea drumurilor, intretinere, etc - se impart cam la jumate.... In rest, masina arata foarte bine, destul de dotata....

Sigur - asta am incercat sa explic si eu anumitor colegi.... de ce masinile aduse din Germania si care sunt de vanzare in Autovit... sunt mai ieftine ca in Germania.... pai, au km mai multi ca trenul....

Legat de costurile suplimentare - eu, la Passat euro 5, 2010, pana acum m-a dus asa....

Carburant - plecat cu o masina de aici, intors cu doua - 440 euro - vigniete - mai punem 40-50 euro

cazare - zicem un 60 euro, pt doua persoane - cel mai ieftin

nr. valabile 5 zile si asigurare - cele mai ieftine - 60 euro, daca le iei tu la tine.

restul - ... mai chetui cand ajungi acolo, ca nu te poti abtine.....

in tara.....

nr rosii, asigurare o luna - aprox 140 lei

traduceri si legalizari - 150 lei

RAR - tot ce trebuie - omologare, ITP, carte - 420 lei

impozit - 105 lei

taxa poluare - 890 lei

... mai urmeaza

- asigurarea pe 6 luni sau un an

- taxa talon plus inmatriculare - 52 + 38 lei.

... calculati voi, ca eu m-am saturat deja.....

In speranta ca informatiile mele va sunt folositoare - va doresc drumuri bune si achizitii cu folos !

In rest, cine mai vrea ceva lamuriri, ma poate suna si ii zic toti pasii pe care i-am urmat eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti dreptate in mare parte, dar Florin tu ai luat masina cu 12000 parca. La calculele mele ar trebui sa ajung pe la 8000 inmatriculata. Acum 2 ani cand am cuparat passatu lui serdo din 2001 cu 214.000 km din care 150.000 facuti in germania , mi sa parut mult, dar pina la 240.000 km nu am facut nimic masinii,decit ulei si filtre. tind sa cred ca nici in aceasta nu o sa investesc , sper. Problema este ca nu am gasit ceva similar cu 7000 euro si euro 5. oricum pana duminica mai caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

M-a gandesc si eu s-a revin la marca vw dupa o perioada de mercedes.

Am gasit la piata:

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C23875033.html

Ce pareri aveti ? Este destul de dotata.In bord are 195 mii de km pe anunt zice 170 mii anu cred ca este 2009 nu 2010.

Pretul cerut la piata este de 11.400 dar cred ca o lasa la 11.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.... Highline Exclusive :lol: ... masina e fatoasa rau.....

Eu am luat masina cu 12800 plus TVA. Si am cautat mai bine de o luna si jumatate, ca sa gasesc la banii astia.

Asta e pretul pe care il platesti, daca vrei o masina de la reprezentanta si cu km mai putini.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!