Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

Eu am fost de curand in Germania sa-mi aduc masina. Gasesti masini SH si la reprezentante si la parcuri.... dar B6 din 2009, la 7500 euro ..... nu am vazut pe nicaieri.

Pe mobile. de - da, mai gasesti, dar daca le cumperi de la turcaleti sau altii de teapa lor, sigur au km mai multi ca trenul.... sau probleme, etc.

In rest, s-au adus B6 la banii aia, dar 2006, 2007.... si nu prea sunt de cumparat.

P.S. - eu am dat B5-ul meu, din 2000 - cu aproape 5000 euro...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu mi-am luat CR pentru ca am masina din 2010. Ma gandesc ca stii care era pretul lor atunci. Eu am dat 8700 euro fara tva pe a mea, sportline. 161.000 km reali. MY 2008. Avea 3 ani masina cand am luat-o. Banuiesc ca stii ca vorbesc de pretul fara TVA, nu stiu cati mai aduc masina cu TVA din Germania in ziua de azi. Si nu sunt ineptii, nu vreau sa ma pun acum sa-ti pun o lista cu link-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce vorbim noi aici, care preturi atunci?

Vorbim de preturi actuale. Nu mi trebuie link, masini facute praf da, gasesti la banii aia.

Deci a ta este 2007.

Nu am nimic cu tine, nu intelege gresit.

REALITATEA insa, este cu totul alta. Asta vreau sa spun.

Ba da , sunt ineptii. Sau poate tu chiar crezi ca tot ce arata a masina...si este.

Inchei aici in ideea ca intelegi perfect ce vreau sa spun.

O zi buna.

ps. daca mi mai dai o replica, inseamna ca am vorbit degeaba....

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost acolo, am vazut ce se vinde..

Am mers dupa ea pentru ca am vazut ce se vinde si in Romania.

Daca crezi ca nu stiu cu ce se mananca, te inseli...

In fine, fiecare cumpara ce doreste si da cat doreste pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ex acum cateva postari domnul @bogdan85 a spus ca si-a gasit passat CR de care e f multumit

dupa scurt timp s-a mutat de la rubrica " achizitionare passat " la cea cu probleme

totul tine si de noroc

ptr ca poti lua si passat la bani mai multi de aici de pe forum si sa ai probleme

ca doar masina e masina

verificati bine masinile in service inainte de a le lua

e posibil ca unele sa aiba pret mic ptr ca nu au schimbata distributia , placutele de frana sant uzate , anvelopele praf , jante ciobite , filtre ulei , etc neschimbate , etc

calculati cat trebuie sa bagati in ea sa o aduceti la nivel de passat si apoi vedeti daca e pretul corect

eu astept pana apare ceva prin zona si care e de acord sa o testeze aici la Nurvil , altfel nu ma grabesc

am si oferta de la cineva cunoscut dar nu imi place cum arata masina , nici nu m-am obosit sa o testez

altfel , ptr unii si masinile cazute sunt masini cat timp se pot da cu passat-ul prin oras , nu trebuie sa se supere nimeni pe nimeni , fiecare alege ce doreste

nu va mai suparati unul pe altul ptr ca vor exista mereu masini de vanzare si mereu clienti care vor sa cumpere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@theo: Nu te cunosc, dar imi place cum scrii. Am vazut si ce masina ai la vanzare si mi-am format o parere despre tine. De asta am hotarat sa-mi folosesc 5 min pentru a interveni si a-ti spune sa nu te enervezi, ca nu are sens. Iti racesti gura degeaba, din pacate. Cine nu are urechi sa asculte si ochi sa citeasca, va casca larg buzunarul. Si da, ai dreptate, sunt unii care-si iau tepele vietii lor. Si nu putini, din pacate.

@tavitara:

Tu ai cascat ochii la linkul pus de tine la postul #2027, ai citit ce scrie pe acolo ?

Masina din 2009, CARTE SERVICE-ULTIMA REVIZIE IN 14.04.2011 LA 81.704KM

Adica, masina face in 2 ani 81 700km, adica 40 000km/ an si din 04.2011 de la ultima revizie pana in 04.2012 ce face? Praf in garaj ?

Man, masina aia are 130 000km rulati, hai sa ne vedem REALITATEA, cum spunea si Theo.

Faza de mai sus e clasica la samsari. Cumpara o masina cu ultima revizie facuta cu max 15 luni in urma si dau km inapoi ca sa para ca masina de atunci a stat. Vin si-ti baga sub nas cartea service ca sa-ti castige increderea. Dureaza fix 2 min sa dai km inapoi, la cine trebuie.

Wake up !

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu am cascat nimic ca imi bate soarele pe birou si stau asa putin incruntat

nu ma intereseaza masina aia

am pus doar linkul ptr ca era ultimul passat break care se postase acolo si mi-a placut culoarea ( stiu ca poza e facuta cu prea mult albastru )

si am spus ca mai bagi 1000 de euro in ea daca vrei sa fie ok

si la 130k si la 150k , tot e pret bun daca la testare masina e ok si e curata si bine intretinuta

in rest ai dreptate , nu te contrazic cu nimic, si nu contrazic pe nimeni de fapt

urmez si eu sfatul vostru , acum am dat si eu pe REALITATEA sa vedem ce e pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Ca si precizare: no offence, am folosit un ton mai aspru doar in speranta ca unii vor deschide ochii...

De oriunde si de la oricine ai lua masina, un lucru este OBLIGATORIU: un test de rampa complet - include si scanarile electronicii la reprezentanta. Costa intre 100-130 Ron cu TVA in functie de reprezentanta si sunt cei mai buni bani cheltuiti pe masina. Am facut si la Nurvil si la Cardinal CT si la Avia - am stat langa masina, mi-au explicat mecanicii absolut tot referitor la masina si m-au ferit de tepe, fie ca tepele se numeau km dati inapoi sau masini facute din bucati - care aratau perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mini off.

Nu este nimic subliminal in text. Nu vreau ca discutia sa fie incordata si nici ''la misto.''

Numai ca vreau ca sub talpa sa aveti (avem) pamantul, atat.

Eu nu vorbesc aici de acei pentru care banii nu conteaza.

Sunt multi care trudesc pentru ei si merg la cumparaturi, masini in cazul nostru.

Este pacat sa piarda pe mana altuia. Nu este corect, sa nu spun altfel.

Haideti sa fim aproape de realitate.

Eu daca pot sa fac un bine, fac. Daca nu, tac.

Ce sa spun, o fi pielea si trapa foarte importanta, insa nu poti spune ca cineva care are o masina si nu o are full de full, o are doar pentru marca.

Este ca si cand toti am avea prietenele sau sotiile balerine. Nu spun la intamplare acest lucru.

Sa revenim la normal. Da, la realitate. Chiar avem nevoie de ea. Sa ne traim viata, pe a noastra nu pe a altora...

Si aici chiar inchei ca intram pe alte taramuri, mai mult sau mai putin intelese.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, nu contest veridicitatea spuse de unii colegi de pe forum. Eu vorbesc din ceea ce am trait eu si cei apropiati mie. Nu vorbesc daca nu stiu despre ce e vorba. Sunt convins ca sunt multi tepari si multi iau tepe. Din acest considerent nu am luat masina din tara. Am verificat cred 20 de masini din care 1 avea kilometri reali. Ar fi bine daca sa-si dea cu parerea aici si cei care au fost si au adus masini de afara, personal. Sa vedem ei de ce "s-au lovit" acolo.. si modalitatea prin care a fost adusa. Daca vorbim de preturi cu tva, intr-adevar sunt mai mari cu vreo 2 mii. Nu stiu de ce se incing spiritele cand fiecare putem sa ne dam cu parerea si unii pe un fundament real.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sincer apreciez postarile celor care se pricep cu adevarat , si aici e vorba si de @theo si de @75NOR

am vrut doar sa destind putin atmosfera cand am glumit

in rest , eu am procedat in felul urmator :

- mi-am propus sa iau Mondeo

- am renuntat la idee dupa ce am fost absolut convins ca nu poate afla nici aproximativ cu cat au fost dati km inapoi , ci doar daca au fost dati inapoi , ceea ce e evident

- m-am orientat spre Passat

- am citit in ultimele 3 luni un sfert de forum de aici referitor la B6

- mi-am facut o agenda in care am trecut :

toate tipurile de motoare , la fiecare in parte ce probleme au fost semnalate aici pe forum

caracteristici pentru - bord , volan , navi , AC , etc - versiuni si preturi pentru a aprecia suma totala corecta a unei masini dotate cu diverse

consumurile in functie de motor declarate de diversi useri de pe forum

preturi revizii , preturi diverse piese sau subansambluri care se defecteaza mai des sau sunt consumabile

- un folder in care salvez poze si caractersitici la anumite masini care sunt puse la vanzare - pentru a urmari evolutia in timp a preturilor

- mi-am propus o suma de 10.000 ( asta nu inseamna ca daca voi gasi o msina pe care sa o vreau neaparat nu dau mai mult )

- mi-am propus un termen limita mare ca sa nu fiu influentat de timp

- citesc tot timpul tot ce apare nou

- si mai glumesc si eu ca prea e atmosfera incordata uneori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut Mondeo, nu regret ca am trecut pe Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stii cum e , cand ai o anume marca de masina si vrei sa treci la o clasa superioara ai tendinta sa pastrezi marca

dar dupa ce am citit multe peste tot si am discutat cu prieteni care se ocupa cu service de masini pe afara , m-am reorientat catre ceva mai bun

asa am ajuns aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa am facut si eu: de la Mondeo Mk3 am sarit la Mk4 apoi la Passat. Nu putem zice ca una e mai buna si alta mai proasta.. E si o loterie, cum o nimeresti. Vezi tu ca sunt useri aici care le-ar da foc Passat-urilor, altii care sunt super multumiti. Cred ca devenim offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate indruma si pe mine cineva, cum pot afla istoricul service cu ajutorul VIN-ului? Unde ar trebui sa merg...cat m-ar costa oficial sau "neoficial". Se poate?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai la reprezentanta si probabil o suma modica, insa obligatoriu sa ai documentele masinii ca sa poti dovedi ca esti proprietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt proprietar, vreau sa cumpar o masina...si as vrea sa o verific. Proprietarul este din Barlad...eu in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci suna pe la reprezentante, te rogi putin de ei si probabil iti vor da informatiile, insa neaparat cu codul VIN.....incearca la Arad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu-ti vor da date despre o masina care nu-ti apartine.... cel putin, nu in varianta oficiala.

Trebuie sa ai pe cineva in interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin are dreptate, nu o sa primesti nici o informatie daca nu esti proprietar, doar cu cineva din interior, am fost in situatia ta.

Pentru alte marci, de exemplu BMW am primit toate informatiile gratuit, la telefon, fara sa dovedesc cumva ca sunt proprietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect...cel putin in privinta km sau ultima revizie probabil il vor ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-l vor ajuta, am incercat eu si pana nu am gasit o "intrare" nu am aflat nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu fi asa de sigur..... am primit informatii de la mai multe reprezentante, in special ultima revizie cu nr. de km....intradevar, este impotriva politicii firmei, dar se mai fac exceptii.

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cam asta as vrea...macar la ultima intrare in service cati Km avea...si daca a fost lovita grav. Am sa incerc cu cateva telefoane..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ cridaia,

Sigur se fac si exceptii, eu ma refeream in general. Informatiile despre nr. km, accidente grave ar trebui sa fie publice, ar ajuta si imaginii lor pentru ca nu si-ar mai lua multi tzepe dupa care sa injure marca si sa treaca la altceva.

@ andrei_fmj Sa ne spui daca ai aflat ceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!