Jump to content

Metabond - a folosit/foloseste cineva


mmartis
 Share

Postare recomandată

De ce oare nu se pot da mai multe plusuri concomitent?De ce? :)

Postul anterior ar fi meritat vreo trei, in opinia mea... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Motorul merge altfel deoarece se reduce frecarea.Un ulei oricat de bun ar fi el nu va insemna niciodata ce inseamna un tratament.Duralube este depasit ca tehnologie, a fost la vremea lui ceva, dar nu insemna ca nu exista produse tratament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista produse "tratament".

Despre tratamente termice ale metalelor/pieselor de metal care se afla in miscare si se "misca" frecandu-se pe pelicula de ulei, putem discuta (mult si bine).

Nu si despre vreun "praf" care, aflat in emulsie, se depune si "trateaza" vreo suprafata metalica.

Asta-i o escrocherie stravezie ca si "produsele naturiste" care fac multe chestii , de la marirea penisului, la slabit prin curatarea colonului.

Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oarecum :offtopic: , tratamentele pot fi si chimice domnu' , in special cele de suprafata... ca Metobnodu' face asa ceva sau nu , cine naiba stie...

Iar produsele naturiste sa fii tu sanatos cite sint si mult mai bune decit cele clasice sintetizate...

Nu discut de kkturile aparute de prin occident, ci de cele made in Ro / Plafar, multe din ele au efecte mult mai bune si rapide, nu au reactii adverse si cel mai important pe termen lung nu sari dintr-o boala in alta...

Noi discutam de Metabond cind pe piata misuna cel putin o duzina de prostii din astea...

Poate unele chiar au efect benefic...chiar daca unii sau altii au avut "probleme" cu unul din aditivi...

Ca exemplu tratamentul parbrizului antiploaie...multi se pling ca au avut probleme, altii ca nu au avut efectul scontat...

Eu folosesc Rain-X de vreo 3 ani si am inca vreo 3-4amici...merita cel putin la drum lung toti banii dati pe el...dupa 60-70km/h nu mai simti nevoia stergatoarelor...

Deci se poate...si produs bun sub un nume cel putin necunoscut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-apuci sa tratezi chimic, suprafete tratate deja termic si pregatite sa reziste zeci de mii de ore de functionare deci de o duritate si de o calitate exceptionala?!?!Aha, si ce iese.......? Le maresti durata de functionare?!?! :D Bine, "domnu' ".....

In ceea ce priveste produsele naturiste ma refeream la rahaturile gen California Fitness, Herbalife, Colon Cleanse, alea de pe site-ul Metabond, etc.etc.etc. care cica ar fi "esentiale pentru o viata sanatoasa" dar sunt "gunoi de grajd" pe langa doua mere dintr-o curte taraneasca.....

Ce vreau sa subliniez este ca traim intr-o societate extrem de "consumista", plina de produse de "calitate maxima", "care , in fine. exista" si sunt "exact ceea ce-ti trebuie". Aiureli....

Bafta maxima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu celor spuse de Iuliu: toate produsele astea minune au doar efect placebo pt. cei naivi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De dragul discutiei, da, se poate si se face asa ceva in multe domenii, de ex. pasivare la inalt aliate, se aplica in special la rotile dintate, cai de rulare, etc...in domenii unde calitatea/durabilitatea/fiabilitatea sint pe locul 1, aero, armata, medicina etc...unde inca nu se produce pt "consum"...

Toate tratamentele costa, iar produsele de consum au o durata de viata calculata...daca ar costa masina de ex. 1-2000

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cineva n-a auzit sau vazut un tratament de suprafata metalica nu inseamna ca nu exista! Doar ca produsul din topic nu e chiar ce se doreste a fi!Nu e slab dar nici extraordinar, oricum peste Duralube care e un produs depasit de tehnologia motoarelor de astazi.Produsele de top cu tehnologie inalta nu se gasesc chiar in toate dughenele si la targul de masini, dar asta nu inseamna ca nu exista!Am citit mai sus ca sunt multi Toma-necredinciosul, poate sunt pe buna dreptate , dar tratamente exista si nu prea crezi ceea ce vezi, dar asta este!Rolul uleiului este esential la un motor, tratamentul doar ajuta la reducerea frecarii si micsorarea implicit a consumului de carburant.Ca la noi in piata domina stifturi si uleiuri reciclate e altceva.Scuze daca am deranjat pe cineva cu parerea mea, dar ...daca vezi si folosesti esti convins ca exista!Publicitatea e target pentru un anumit public.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai vazut?

Unde ai folosit?

Cum te-ai convins ca "exista"?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut prin noiembrie la niste teste, am cumparat si-l folosesc, e altceva, scade turatia la relanti,maresc intervalul de schimb, si e mult mai bun comportamentul masinii.Doar atat!Nu vreau sa fac reclama! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiai ca testele acelea, "la rece", pe bancul tribologic "ies" cel mai bine punand in rezervorul acela micut de ulei pentru proba,...sampon Head&Shoulders? :biggrin:

Daca turatia la relanti scade, nu-i OK. E semn rau! Ar fi trebuit sa creasca usor daca imbunatateai (oricum "vremelnic" si "nesanatos") coeficientul de frecare, scazandu-l, si nu sa scada.

Daca maresti dupa ce ai bagat "tratament" in motor, intervalele de schimb ale uleiului, e si mai grav. Faci exact tot ce depinde de tine pentru a "beneficia" de intreaga serie de neajunsuri pe care le aduc cu ele folosirea acestor "adaosuri" daunatoare.

Cat despre comportamentul masinii nu ne mai spune! Ai turatie mai mica la aceeasi viteza, nu? :biggrin:

"Sfantul" placebo......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testele cu bancul de proba se fac pt. a face comparatie intre varianta cu uleiul super de pe piata si tratamentul aplicat suprafetei metalice.A vorbi doar din ce zice lumea e simplu, din pacate exista date tehnice ce nu pot fi combatute cu argumente subtiri.

Intervalul de schimb creste datorita tratarii suprafetei, moleculele tratamentului durifica suprafata metalica si frecarea are loc in conditii mai bune.A vorbi despre adaosuri da e normal atat timp cat gasesti pe piata diverse zemuri care au proprietati minune, dar a incerca sa copiezi e normal pentru multi comercianti.Ca nu reusesc e problema lor.Revenind la efectele tratamentului cu ce este acesta daunator? Eu discut despre tipul de produs pe care l-am vazut, care nu poarta acelasi nume cu cel din topic.

Dar ca frecarea e minimizata si in absenta uleiului e tot sampon?

Aditivii sunt o categorie si tratamentul este altceva.Folclorul si datul cu parerea e o meteahna caracteristica noua.Testele si parerea unor oameni care lucreaza in domeniu si au vazut multe la viata lor sunt elocvente.De brand-urile renumite de pe piata au o parere "extraordinara" cei avizati.Ca un produs are denumirea popescu sau ionescu si are publicitate nu insemna ca e foarte bun.Ca asta se vinde si lumea cumpara cu "incredere" e altceva, dar asta nu inseamna ca sunt "blindate" dpdv tehnic.In general sunt uleiuri reciclate dar nu conteaza daca cine-l cumpara e bucuros ca si-a pus ulei ionescu in masina sa de jde mii de euroi! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am inteles ce vrei sa spui, deci dupa parerea ta personala, sunt bune sau nu aceste solutii? Merita sa torni in motor un maglavais de asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de solutie.Da ai spus bine maglavais ca asa sunt multe!

Merita daca tii la masina! Proprietatile sunt incredibile pentru multi dintre noi, dar asta e.Unii mai evoluati si mai deschisi cheltuiesc milioane de dolari in cercetarea unor solutii de top. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valiy ai vreun site ceva cu mai multa documentatie apropo de Metabond?

Sau macar firma si unde se produce acest aditiv?

Ca goagalu da numai kkturi de site-uri romanesti, unde rubrica "Contact" a fost uitata.

Nu am gasit nimic apropo de producator, ala care zici si tu ca face cercetari etc, care a descoperit formula magica.

Am dat numai peste o droaie de distribuitori, care au mirosit o mica oportuntate de a face bani usori...

Macar in cazul Duralube gasesti ceva prin SUA despre producator, ai pe cine da in judecata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu cu alte argumente nu-mi mai "bat gura".

Inca de acum 3-4 ani le-am mai postat si eu de cateva ori pe aici prin topicuri dar vad ca nimeni nu le ia in seama.

Deh, tot o meteahna tipic rromaneasca: ii judecam si pe altii dupa "natura" societatii rromanesti actuale... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu FTC-ul am un semn de intrebare...

Daca era asa groasa, inselatorie etc... banui ca se inchidea firma...cel putin pe teritoriul USA.

Pt. mine un mare semn de intrebare este de ce nici o firma, autoritate europeana nu se leaga de aceste firme?

De ce de ex pt Metabond nu gasesc nici "SRL" (si nu ma refer la una romaneasca) sa zica da dom'le eu produc "kktul asta" care e super misto...

Demonstratia de mai sus, e un semn de intrebare MARE apropo de reclama celor cu aditivi, dar asta nu denota decit ca experimentul nu demonstreaza o calitate unica acelor aditivi...

Eu unul imi pun intrebarea de ce nici o firma serioasa de uleiuri de exemplu (banui ca ar avea posibilitati tehnice) nu testeaza acesti aditivi, si sa zica ca sint de tot kktul...

In fine se poate discuta pe tema asta la greu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adresa produsului respectiv este www.X1R.ro.Este varianta in limba romana a unei parti din site-ul american.Am specificat ca nu e produsul din topic, are cam acelasi mod de testare.In plus certificarea NASA nu o are oricine,o are doar o firma, aceasta care a dezvoltat produsul respectiv din tehnologia spatiala.

Pentru domnul cu samponul H&Sh daca a vazut cumva cum se comporta samponul dupa ca se adauga apa si nisip?Mai merge sau e clabuc?

Firmele care produc uleiuri stiu de existenta acestor produse!Si ce-ai vrea sa faca?Reclama altora?Sa-i combata? Pur si simplu tacerea si stiinta de a ignora sunt litera de lege.In ultimul rand aditivii sunt una iar tratamentul este altceva.Tratamentul nu are legatura cu uleiul folosit, este ecologic,are alta treaba de facut nu sa se "impace" cu uleiul.

Si legat de indoiala privin provenienta unui produs (a se citi cel din topic care are un canal de distributie tip MLM)sper ca site-ul american al produsului sa te convinga despre capacitatile si seriozitatea firmei respective.Acolo nimeni nu se joaca cu asa ceva, e nivelul prea inalt pentru "glume" de produs. :icon_thumright:

Apropos de formularea inca de acum 3-4 ani....ei produceau ....dar nu ajungea pe piata noastra.De aceea am recomandat ca e bine sa-ti dai cu parerea dupa ce vezi, daca n-ai vazut nu inseamna ca nu exista! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin: Atestarea NASA imi place cel mai tare.

Dura Lube nu facuse decat sa compromita, contra unei sume "grase"(cel mai probabil), unul dintre cosmonautii care au facut parte din primul echipaj care a aselenizat. Ceilalti au "luat NASA cu totul" :biggrin:

Vrei ceva nisip si apa? Ia de aici:

Nu-i mai bun niscai ciment? :biggrin:

Of, of, of, si eu tot asa eram prin '94-'95.

Numai "bun de fraierit".......

Realizezi cate produse "de la NASA direct" ti se ofera cu mentiunea ca sunt "cele mai cele", etc.etc.etc.?Sa le vezi pe acelea "direct din dotarea U.S.Army"!

Ba chiar exista unul "reformulat pentru viata civila" din "Marea Armata Rosie/Sovietica" :biggrin: Totul e "sa sune" cat mai pompos.......Sa atraga "musca fraiera" la "banda lipicioasa"......

Tu crezi ca ai gasit singurul "adevarat"?!?Iar celelalte sunt snake-uri??!? Sau cum?!? :biggrin:

Modificat de iuliu m.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iuliu asta cu x1r merita studiata putin...

Search goagal dupa Sun Coast Chemicals of Daytona Inc. actuala X1R.

Se pare ca stie mai multa lume prin SUA de asta...

Spre deosebire de Metabond si alte asemanatoare...

Am gasit multe site-ri ce par serioase, ce scriu pozitiv despre X1R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Linisteste-te! Toate au un "suport internetistic" prefabricat cu mare atentie. Asta-i doar cu ceva "molecular bond with ferrous metal", adica "apa de ploaie"...Sa vezi "alde nanotechnology"...Sa vezi cum "duritatea diamantului"...... :biggrin: Bullshit......

Nu stiu cum fac asa de usor rost de aprobarea de a folosi numele "NASA"...Probabil ca se rezolva si asta destul de usor...

Sa vezi "Tufoil" cum pare , daca te-apuci sa "cauti" dupa el!(Ori BorPower......)Se poate face un "pomelnic" cu cate companii isi incearca norocul......Ca si "baietii veseli" din Ramnicu Valcea, pe Ebay... :biggrin:

Te intrebi, pur is simplu, cum ai trait fara ele pan-acum :biggrin:

Aici principiul este gresit. Si "facut pentru urechile credulilor".

Bine ca nu apare vreo "potiune" pe care s-o torni in laptop, pe tastatura, pentru a-i creste durata de viata concomitent cu imbunatatirea vitezei de lucru... :biggrin:

Absurd...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Asta cu FTC-ul am un semn de intrebare...

Daca era asa groasa, inselatorie etc... banui ca se inchidea firma...cel putin pe teritoriul USA.

Pt. mine un mare semn de intrebare este de ce nici o firma, autoritate europeana nu se leaga de aceste firme?

Nu stiu cat de plauzibila e chestia cu inchisul firmei dar in urma amezilor si proceselor din SUA, multe din acele firme au migrat spre alte continente, recte Europa, unde legislatia este oarecum "faramitata" existand doar norme generale la nivel de UE si unde e mult mai usor sa te strecori printre lacunele legislative.

Apropos de formularea inca de acum 3-4 ani....ei produceau ....dar nu ajungea pe piata noastra.De aceea am recomandat ca e bine sa-ti dai cu parerea dupa ce vezi, daca n-ai vazut nu inseamna ca nu exista! :icon_thumright:

Ma faci sa rad...

Metabond vinde pe piata rromaneasca inca de prin 2006 daca nu ma insel.

Faptul ca tu nu stiai de el este altceva.

Cat despre recomandari... las-o mai usor. Asa cum tu recomanzi respectivul magiun de prune, bun de pus in motor, eu nu il recomand.

Si spre deosebire de tine, eu pentru recomandarea mea am si ceva argumente/documente ale unor institutii OFICIALE.

Ce zici, punem pe picior de egalitate un site al producatorului unui astfel de maglavais cu un document al unei institutii guvernamentale?

Parca nu se leaga, nu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din toate produsele astea nu am vazut nici unul care sa fie atestat de un forum serios, cu exceptia "NASA" :))

Sa vad ca au trecut un audit, ca au o certificare internationala etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Un asfel de audit/certificare ISO/etc costa destul de mult si nu se acorda "dupa ureche".

De aceea:

- 1. o certificare oficiala necesita indeplinirea a tot felul de conditii obligatoriu impuse, printre altele si testarea produsului sau posesia unui document emis de o institutie oficiala recunoscuta de organismul de certificare si care sa ateste testarea, respectiv calitatile produsului respectiv, asa cum sunt ele trecute in specificatie.

- 2. cei care acorda certificarile nu isi permit sa licentieze/certifice tot felul de balarii, pentru ca daca acorda o astfel de certificare si apoi vine o alta institutie oficiala si demonstreaza ca respectivul maglavais este apa de ploaie. primii isi pierd licenta si posibilitatea de a mai acorda certificari.

- 3. firmele care solicita o asemenea certificare pentru intreaga firma sau pentru anumite produse NU isi permit sa cheltuie sume de ordinul a catorva zeci-sute de mii de euro si sa solicite certificare pentru un produs a carui calitate poate fi contestata.

So... :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!