Jump to content

Cum am fost pacalit la cumpararea unui PASSAT


newworld
 Share

Postare recomandată

scuterone , stii de cate ori mi-a venit sa te intreb daca nu cumva esti samsar de masini?... se vedea din logica ta ca tu nu stii altceva decat sa castigi de pe urma oamenilor de buna credinta , lasa-ne frate , daca ai citit ce am zis eu si vii acum si spui ca nu avem argumente atunci ori nu vrei , ori nu pricepi , ori nu rationezi corect ca sa intelegi ceva , poate ca tu nu intelegi decat sa castigi , castiga frate corect dar nu cu japca si prosteala pe fata.

Daca esti un om corect si cu constiinta nu faci ce a facut laba trista ala caruia ii iei apararea.

Ia arata-ne tu cat esti de destept si ofera-ne macar un singur argument logic din alea o suta... pe bune , hai fa-ma tu varza, "pierdeti" timpul si arata-ne cat suntem noi de fraieri si tu de destept, pe bune daca ai un singur argument pertinent imi scot palaria in fata ta cu toata sinceritatea...

in mintea ta nu exista decat profit , calci pe cadavre sa faci banu' atat stii. Daca esti un dealer serios ajuta omul cu un sfat corect ca vorba aia tu stii toate dedesubturile...

Pe bune ai asa de multe de dovedit incat e calr ca ai sa fugi sa te ascunzi ca un soarece in vizuina si sa nu dai nici o explicatie ca ce *** tu esti om ocupat , ocupat cu prosteala...

Si ca sa nu ma mai freci la cap cu logica ta de cacao , deci deal-ul asta cu masina de 16 mii data la 13 mii este ok nu?... pai ia-o tu meseriasule si vinde-o sau tine-o pentru tine daca zici ca face banii , dupa logica ta... pe bune esti jenant.

Rog moderatorii sa nu considere asta ca un atac la persoana , nu il cunosc si nu am nici o treaba dar logica lui intrece bunul simt, asa ca ma lupt cu lipsa lui de bun simt rational.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca nu intelegeti ca o masina care face 16.000Euro s-a vandut la 13.000Euro cu probleme ,probleme pe care cumparatorul trebuia sa le depisteze

Cum pana mea putea sa le detecteze cand pe elevator nu l-a lasat sa o ridice iar test in mers nu se putea face pentru ca cica era radiata... ce convenabil.. Tocmai ca sa nu poti sa o testezi.

Deci nu l-a lasat sa o verifice. Acum parca vad: "Atunci nu trebuia sa o ia".

Atunci trebuia ala sa ii zica: "Stii e sparta cutia de viteze". Stii ca inselaciunea este fapta penala si se face inchisoare? Daca tot ce spune omul pagubit este adevarat atunci ala ar trebui sa stea in puscarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

credeti ca as putea sa iau macar 11.000 de euro pe ea in starea asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuterone , asa faci si tu , vinzi bai de ulei sau cutie ce-o fi aia ca nu m-am uitat bine , lipite cu poxipol ?... asta e unul dintre argumente , mai ai 99 :) scafandrule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei. Tu ai cumpara acea masina in situatia descrisa de tine? Sincer acum. Chiar nu bate la ochi ca nu o poti testa si ca masina e relativ ieftina?

Probabil ca iei.. mai ales daca faci ce a facut ala.. omiti sa zici ce are.. lasi sa descopere fiecare

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca nu as lua-o. Eu insa ma pricep cat de cat la masini (scuzati-mi lipsa de modestie) insa nu toti se pricep fie ca nu sunt atrasi de tehnica fie nu au timp fie nu au avut ocazia fie... ce o fi.

Ti se pare ok sa inseli pe cineva? Sa ii spui ca sunt problemele x si y si sa mai fie si problemele z,w,q,s etc. pe langa el?

A fraierit un necunoscator. Ti se pare de vina necunoscatorul ca nu stie sau inselatorul ca a inselat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e moral si ce nu e moral e greu de discutat. Ideea e ca samsarii se bazeaza fix pe oamenii de acest gen care cauta masini ieftine sh, nu le testeaza sau nu le pot testa, se mai duc si singuri sa le cumpere si se bucura ca au "scos" pret mic pe masina mare sau dotari multe. Ala care a vandut masina e un idiot clar. Dar cel care a cumparat cum se cheama?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti in targ passaturi garla 2004-2005 la 13-14k. Poate si samsari aia te tepuiesc un pic la km si e posibil sa prinzi una cu 250.000 km dar si la km acestia sunt in stare buna de functionare si nu necesita reparatii capitale.

Numai dl. scuterone vrea sa ne vanda gogosile lui cu 16500. Mare om mare caracter. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NetFlow , logica ta e corecta pana la o limita , daca tu te-ai nascut intelept si nu ai fi facut greseala sa iei masina aia , atunci ai atata intelepciune sa intelegi ca nu toti oamenii sunt macar la fel de intelepti ca tine, atunci daca ei sunt mai nepriceputi , hai sa-i ardem nu ?

Este un proverb romanesc "prietenul la nevoie se cunoaste" , se pare ca e cam depasit pentru vremurile in care traim....

Sper ca m-ai inteles corect :) no offence :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am nici o pretentie.. de la nimeni .. vreau insa sa zic ca ala a incercat sa il pacaleasca si el a gresit ca a acceptat sa o cumpere asa. De asta zic ca desi il inteleg ca situatia e neplacuta.. are o parte din vina, si mai zic ca daca nu ar exista astefel de cumparatori.. nu ar exista astfel de vanzatori.. ca nu ar avea cui sa vanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine dar ia citeste comentariul tau de mai devreme si sa vezi ca era un pic cam acru... aia pacaliti ce fel se numesc?

Parerea mea , bucura-te ca nu ai patit asa ceva si apoi , cel mai important , bucura-te ca ai luat o masina noua si meseriasa ca tehnologie pe deasupra... 170 de cai din 1,4 nu-i de colea... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT. o sa ma bucur.. peste 2 luni.. sper :)

Imi pare rau daca a sunat urat.. doar ca nu mi se pare corect ca vina sa fie 100% la cel care a vandut masina. Eu zic ca minim 20% din vina o are si cumparatorul...

Un sfat pt viitor. Cu cat pretul e mai ieftin cu atat fa mai multe teste.. Asta pt cei care cumpara masini sh.. desi au bani de masini noi. Pe care eu unul nu ii inteleg.. da asta e alta problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tot urmarit post-ul asta si vad ca nu se intelege ca deja a ajuns ca banii sa fie mai sus de orice.Eu spun din proprie experienta ca masina nu a fost relativ ieftina pentru ca la orice parc de masini pretul este mai mare cu cel putin 1000 fata de oriunde (aici nu se include porsche sau midocar).Mie sincer nu mi se pare atat de ieftina.Intradevar este 2005.Putem sa tinem cont ca si la porsche sau mercedes se trag tepe.In RO teapa e des intalnita la orice pas.Nu stiu care dintre voi ar spune unui client : "stii domne a fost motorul terminat si l-am segmentat" la o masina relativ noua sau "am lovit un stalp si am reparat-o".Fiecare incerca sa scape de ce are in posesie prin orice mijloace.

Sa se inteleaga ca nu sunt deacord cu a trage tepe dar traim intr-o tara de tepari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect NetFlow

TheOne06 ai citit postul meu unde ziceam ca sa existe acea fisha a vehiculului?... cand cumperi o masina noua stii ca e noua , cand iei una la mana a doua nu ti se pare normal ca sa stii ce iei , de ce sa stau eu , care sunt un nepriceput si am ca meserie reglatul pianelor si al viorilor sa verific tehnic o masina , voi credeti ca toti sunt doctori in masini?

Uite ce conceptie de romani aveti unii... de ce sa nu zici : Da domne am segmentat motorul ca de aia si de aia si tot asa... of Doamne e greu in tara asta sa te lupti cu lipsa de constiinta , eu cand am vandut masini sa stii ca am zis omului tot . Sinceritatea mea l-a facut sa cumpere masina , bineinteles chiar eu am fost cel care l-am rugat sa vina cu un priceput sau sa mergem la un service care vrea el si sa o verifice si daca gaseste altceva decat ce am zis eu ca are masina respectiva sunt dispus sa platesc , atunci omul a verificat-o , a vazut ca am fost sincer , i s-au parut rezonabile acele "defecte" si a cumparat masina. E ceva anormal aici?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca am generat discutii asa "aprinse" dar situatia e simpa:

1. Nu sunt chiar asa necunoscator in materie de masini incat sa nu ii dau sema ca nu trebuia cumparata masina daca stiam, mi se spunea sau puteam verifica daca are vicii ascunse.

2. Am cumparat maina dintr-un parc auto si vanzatorii mi-au garantat ca nu are alte vicii ascunse decat cele prezentate de ei si tocmai in baza asigurarilor lor ca totul e ok, am renuntat sa mai duc masina la un service cu tester.

3. Nu am cumparat masina din targ, de la particulari sau situatii dubioase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi blat si da anunt peste tot , mai putin aici pe forum , vinde-o si gata , cere si tu putin sub pretul pietei , nu-i corect ce spun eu dar sa ma ia naiba daca mai stiu ce e corect si ce nu in tara asta , sau poate vrea nea Caisa ala scafandrul sa o ia si sa o vanda el , chiar mi-ar pica fata daca te-ar ajuta cu ceva faptic nu cu vrajeala lui de pamblicar... na ca nu am mai dat nume si nu aveti cum sa ma mai penalizati... Bergenbier prietenii stiu de ce.... merg incet (blat) ca face spuma... suporter al echipei nationale :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

newworld imi pare rau sincer pentru ce ai patit dar trebuie sa se inteleaga ca ce masini sunt in parcuri in timpul sabtamanii le vei vedea de vineri pana duminica in targuri.Eu mai duceam masini la un parc din Otopeni.In weekend se golea parcul iar de luni era plin.Parerea mea incerca sa remediezi ce se poate remedia cu bani mai putini si sa le-o dai la nesimtitii aia de unde ai cumparat-o sa o vanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi blat si da anunt peste tot , mai putin aici pe forum , vinde-o si gata , cere si tu putin sub pretul pietei , nu-i corect ce spun eu dar sa ma ia naiba daca mai stiu ce e corect si ce nu in tara asta , sau poate vrea nea Caisa ala scafandrul sa o ia si sa o vanda el , chiar mi-ar pica fata daca te-ar ajuta cu ceva faptic nu cu vrajeala lui de pamblicar... na ca nu am mai dat nume si nu aveti cum sa ma mai penalizati... Bergenbier prietenii stiu de ce.... merg incet (blat) ca face spuma... suporter al echipei nationale :(

Subscriu si eu care,asa cum am mai spus-o, sunt patit.Daca ai un mecanic "strong" alaturi poti incerca si o combinatie, dupa care poti uita in scurt timp patania.Eu asa am rezolvat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cam cu cat se poate vinde masina mea???

depinde cum vrei sa o vinzi mai departe... sa zici ca e ok si merge, sau sa spui toate problemele care le are...

tu pana acuma cati bani ai bagat in ea? si cati ar mai trebui bagati sa fie ok? asa aproximativ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat pot costa reparatiile la masina? 1000 EUR? 2000 EUR? 3000 EUR?

Eu as repara-o si as folosi-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia verificata. Si atat. Domnia si prostia.... Reparate lucrurile serioase si vanduta intrucat oricum omul este satul de ea. Ramane cu Placebo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest topic a fost impins la maxim. Newworld va lua o decizie si apoi topicul va fi inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oamenii au fost corecti ca ti-au spus ca maisna a fost lovita. De fapt s-au purtat corect (cam mult spus) fata de tine, atat de corect cat se poarta un vanzator de masini in crestina Europa a anului 2006.

Eu inclin sa cred ca cei care au vandut masina nici nu stiau de problemele masinii, pentru ca pe ei NU-I INTERESEAZA. Ei cumpara masina pe care pot sa o vanda in profit.

Cei care cumpara masini SH pentru a le vinde mai departe se uita dupa 3 lucruri:

- sa fie nemteasca(si preferabil motorina)

- sa aiba an cat mai recent

- culoare vandabila, stare estetica cat mai buna si tehnica sa poata sa iasa clientul cu ea din curte.

Toate astea la cat de putini bani posibili. Pentru ca asta cere clientul din Romania.

Dar daca ti se spune ca masina a fost lovita si tu nici macar nu te-ai uitat pe dedesupt, e grav. Puteai sa vezi ce tare e frecata pe burta. Ai procedat exact ca si aia care cumpara anul si emblema, nicidecum ca si un om care cumpara masina pentru el.

Pana la urma problema a fost lipsa unei evalulari a masinii inainte de cumparare, nicidecum tratamentul dealerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

r&d-cam cat la suta ai citit tu din tot topicul asta? i-au zis ca e busita la aripa si atat! nu cred ca un samsar sa cumpere o masina ca asta fara sa stie...sa fim seriosi..ca a luat-o superieftin, asta e altceva, da de stiut i-a stiut problemele...si a asteptat un roman cinstit sa i-o vanda....

sariti peste niste puncte:

-newworld e cunoscator in domeniul auto!

-a vrut sa o testeze, dar nu a vrut vanzatorul(radiata,...)

-vanzatorul la asigurat ca e o firma respectabila si nu vinde masini bulite

-la asigurat ca singura problema e la aripa!

si newworld sa bazat pe cuvantul lui....cea mai mare greseala a lui este ca nu a testat-o si verificat-o bine dupa prima simptoma ca ceva nu e ok, adik dupa primele zile...dupa 6 luni e cam tarziu...

newworld: si parerea mea ca indiferent ce faci, o repari, nu o repari, sa o vinzi...chiar daca o faci , masina asta nu o sa-ti mai placa niciodata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum stau si ma gandesc..tu ai luat teapa...cand ai cumparat masina ai facut acte?

au fost vicii ascunse pe care nu ti le-au prezentat si probabil si pretul dat pe masina ca pt una de calitate (nu o cazatura)

OPC ai auzit? presa? scandal in fiecare zi?

nu trebuia sa inghiti galusca doar pe cuvinte...chiar asa de chilipir parea masina asta..macar pe o rampa sa o fi urcat, daca nu test-drive...din pozele atasate de tine, arata ca dupa razboi...imi pare rau pt situatia ta...

stiu ca in legislatie exsita o parte cu viciile ascunse care sa te apere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!