Jump to content

Cum am fost pacalit la cumpararea unui PASSAT


newworld
 Share

Postare recomandată

Sefo, am 27 ani si Bora este a 11 masina. Multumit?

asta conteaza mai putin. eu ce am scris mai sus nu trebuie sa o iei ca o jignire sau afront, dar pe bune acum, omu nu trebuie sa mai vanda masina ca e paradita peste tot?

cam asta a reiesti din postul tau....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata mai cu cearta. tue sit batran si celalalt a cumparat 500000 masini. Bun si? Il ajutati cu ceva pe initiatorul topicului? Ma bag si eu la coloana. Eventual facem o intalnire acolo si-i blocam accesul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sefo, tu m-ai intrebat, eu ti-am raspuns exact, nimic in plus.

;)

ma bag si eu la coloana. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

mergi la Weltauto. Le spui ca masina are probleme si ca vrei sa o vinzi. Banuiesc ca desi sunt problemele de mai sus masina merge si te poti deplasa cu ea. Ei analizeaza masina pe rampa si pe tester. Daca dupa ce vad bubele (si dupa cum le-ai descris se vad) o sa-ti dea un pret care te multumeste atunci accepta-l. Asta e. Probabil ca o sa fie 9000-10000 E dar ei repara masina pentru a o vinde la acel 13000 care l-ai dat si tu. Sper.

E o varianta , iar ca fapt divers pentru viitorii doritori de cumparare masini SH si care nu au unde sa le evalueze poate fi un test bun. Mergi cu proprietarul masinii la AAauto sau Weltauto. Daca pretul oferit de acestia doi nu este cu mai mult de 1500euro mai mic decat dai pe ea atunci e pret bun. Daca are bube grave masina ei te anunta de ele si tu nu o mai cumperi. Nu stiu ce vanzator de masina ar accepta acest test dar consider ca este un test bun de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm...repet..se vede ca nu prea a-ti avut masini prea multe, 90% din cei de aici...

in viata trebuie sa fi si pragmatic. varianta lui voinea cade , dupa parerea mea.

asculta la mine , si parca a mai fost cineva de aceeasi parere: pune-o pe net for sale. garantez ca nu v-ei pierde max 500 de euro daca ai rabdare.

atat am avut de zis.

BAFTA LA VANZARE!

Modificat de sefo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai inteles ideea. Ce a zis voinea e bine. Cand vrei sa cumperi o masina te duci cu ea si cu proprietarul ei la Weltauto sau AAAuto ca si cum sunteti prieteni si el ar vrea sa dea masina la ei. Ochiul avizat al celor de la Weltauto si AAAuto iti vor lumina creierul. Adica aia iti vor spune exact ce are masina.Unde/cum a fost avariata, revopsita, si ce defecte are. Si crede-ma, aia vad tot....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e culmea am verificat masina

cat se putea verifica cu ochiul liber fara sa o sui pe o rampa....

Ulterior am descoperit ca , cutia era lipita cu poxipol sau poxilina si pe moment nu curgea,

am facut o tura prin parc cu masina si nu parea nimik suspect, dar bineinteles la experienta mea era o masina ok

dar am constatat pe pielea mea ca a fost facuta sa reziste pana iesea pe poarta

Am discutat direct cu o persoana care s-a recomandat (mi-a dat si carte de vizita) ca fiind Sef de Cabinet la Comisia de Abuzuri in Parlament si parcul era al tatalui. Nu ma asteptam sa ma insele in asemenea hal o astfel de persoana!

Si la 13.000 Euro nu cred ca e o suma de neglijat!

Mosule, imi pare sincer rau, dar, lasand la o parte celelalte neajunsuri, trebuia sa ti se aprinda un BEC MARE MARE DE TOT cand ai vazut un asemenea pret la un Passat B5 din 2005?!?! :angry: :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea .. e ca intr-adevar a cam trecut destul de multa vreme .. si din cate am citit reiese ca demonstrarea faptului ca masina a fost avariata dpdv tehnic la cumparare e destul de grea .. asa ca ..

mai bine vinde-o la un pret mai scazut spunandu-i cumapratorului ca sunt probleme ! eu zic sigur ca ai sa gasesti omul care sa vrea sa o ia ! si cu asta te scutesti de nervi si alte cele care pot sa-ti dauneze sanatatea fac o paranteza aici cu o mica poveste ( am vadut o masina unui timisorean care luase si el tzeapa cu o masina dusa de afara .. era vorba de un peugeot 206 coupe ..toate bune si frumoase pana ce a ajuns cu el la RAR ..surpriza ! masina era din 2 bucati !!!! era taiata in doua ! nu a reusit sa o inscrie .. si-a facut nervi si a facut ulcer pe baza nervoasa ... a pierdut 2000 de euro la masina ducand-o inapoi in germania la handler care i-a luat-o inapoi dar sub evaluata ,dar macar s-a scapat de ea .. si acum e sanatos ,cand a luat masina de la mine i-am lasat-o 2 zile si a fost si la RAR la expertiza si la 2 mecanici tinighigiu si test cu aparat de diagnoza )

eu unu cred ca un mecanic sau un propietar de schrot sau eu stiu un pasionat de mecanica .. are sa se infiga la o masina din 2005 mai ales daca ai sa o dai undeva pe la 10-11 mii

multa bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mr Rachiteanu..1.Poti sa faci ce zice sefo..adica sa bagi mortul la altcineva in casa..dar cum a zis si cineva mai sus.."ce tie nu iti place altuia nu ii face"

2. Poti sa faci cum a zis Voinea: sa incerci la WeltAuto, adica sa le zici ca vrei sa iei un Golf nou pentru nevasta si sa dai Passat-ul la "buy-back" sperand sa iti ofere un pret bun pe el.

3.Cu procesul e cam greu zic eu ...acum depinde ce ai semnat cand ai luat masina. Oricum merita sa mergi sa discuti cu un avocat.

4. Sa incerci sa o repari ...incet-incet si sa o pastrezi pentru tine. Chiar daca a fost lovita, poate a fost reparata OK , ca doar nu e Dacie din '80 sa o fi reparat-o in spatele blocului...Asta ramane de vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca moralistii nu au dat in viata lor o teapa cit de mica...sa fim seriosi...cind vinzi o masina nu o vinzi ca te-ai plictisit de ea sau ca nu mai e la moda si nu se mai uita femeile la tine, ci ca incepe sa manince bani

si aproape la orice tranzactie de genul asta e un tepar si un tepuit

PS: nu uitati ca omul are si alte indatoriri (familie copii) si nu poate sa bage toti banii in masina si sa o tina numa ca sa nu pateasca si altul asa ceva - si din asta poate ca a inteles ceva pentru viitor (plus sfaturile cu verificarea unui SH)

inca o problema pt cei cu asa ceva nu face....voi ce faceati in locul lui????? o tineati pt eternitate??? sint sigur ca NU :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gresesti enorm domnule! nu toti cei care vand masinile le vand pentru ca sunt in neregula!

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam are dreptate si DragosR , oricum concluzia mea dupa ce am citit ce s-a scris e ca o sa-i fie de real folos dezbaterea noastra , si lui si altora , cred ca solutia cu buy-back ar fi buna ... macar atunci nu are pe constiinta o persoana anume ci un dealer de sh , care tot un fel de samsar e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...ai dreptate...am uitat sa specific ca e un procent foarte mic care face asa ceva...deci e foarte probabil sa ai parte destul de rar de un asa vinzator....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gresesti enorm domnule! nu toti cei care vand masinile le vand pentru ca sunt in neregula!

ai si tu dreptate , dar ia gandeste-te , procentual asa , cam cati vand masina doar pentru faptul ca vor sa-si ia alta mai noua?... cam 1 % unde ne incadram amandoi , dar restul..... e clar ca, chiar si atunci cand o vinzi ca fiind buna te gandesti sa iti iei alta noua , pentru ca cea veche va incepe sa planga ca vrea aia , aia si tot asa :P

L.E. hai ca ne-am incalecat cu posturile :angry:

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi...atunci tu de ce iti vinzi Renault-ul?? :angry:

Ca tot vorbim de tzepe...decat sa dai tzapa la unul care numai el stie cum a muncit pentru banii aia sau si-a mai luat vreun credit...mai bine le dai tzapa unora unde ai asigurarea Casco :P ,cu o dauna totala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Stimabililor" eu zic ca nu are rost sa "deviem" in acuzatii si tot felul de interpretari.

Omul a spus ce a patit, a primit cateva raspunsuri cu sfaturi concrete si "modalitati" de sustinere, acum sa asteptam sa vedem ce zice si el.

Eu zic ca el ar trebui sa ia toate actele pe care le are si sa mearga la un avocat (unul, doi pana isi formeaza o parere) si in functie de rezultat sa merga mai departe. In general nimic nu este sigur in instantele din romania, se dau hotatari diferite pentru spete identice atat in bucuresti cat si in tara asa ca cel ami bine e sa se lamureasca cum sta cu treaba cu "procesul".

Apoi poate sa incerce o "rezolvare amiabila" chiar cu vanzatorul (asta in functie si de ce zice avocatul) si daca nu sunt alte solutii si nu are bani sa o faca el si sa o tine atunci sa incerce varianta vanzari (ce varianta alege din cele expuse mai sus ramane la latitudinea lui).

O zi buna. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi...atunci tu de ce iti vinzi Renault-ul?? :angry:

Ca tot vorbim de tzepe...decat sa dai tzapa la unul care numai el stie cum a muncit pentru banii aia sau si-a mai luat vreun credit...mai bine le dai tzapa unora unde ai asigurarea Casco :P ,cu o dauna totala.

Pai hai sa iti spun , eu sunt foarte multumit de Renault dar vreau BMW , acum ma intelegi?... mai nou nu il mai vand , prefer sa il las la altcineva in familie , cat primesc pe o masina de 8 ani , f putin e normal , masina a fost tinuta in garaj , nu am probleme cu ea decat acum m-a lasat ceva electric si nu mai vrea sa mearga ventilatorul , masina are 55k , cauciucuri noi , placute noi , curele noi , ulei proaspat , este impecabila , nu am avut-o lovita niciodata , esapament sport de inox care tine mult si bine , motor de 2000 si 150 de cai , fuge super , consuma in functie de cum conduci , intre 6 si 15 ... deci nu o mai vand , a stat numai in garaj , la caldurica , iarna la minein garaj sunt 22 de grade , vara nu o bate soarele pe chedere , deci iti dai seama ca masina e ca noua , nu are sens sa o vand sa iau pe ea 7k euro sau mai stiu eu cat.

Scuze pentru off-topic :P dar cred ca era bine sa fac precizarile astea care sunt in nota topicului si a discutiei de aici :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristirenault sunt de acord cu tine in leg cu masina ta...

Cat despre passatu cu pricina....eu zic sa-l pastrezi....sa-l repari COMPLET...tot ce mai tre....si sa-l folosesti mult si bine...apropo cati KM are?...daca-or fi reali...

nu te supara dar 13.000E un passat 2005...culmea si cu proprietar rom (adica nu adusa de afara) e greu de crezut ca nu-i TZEAPA

Cine dreaqu ar da masina de 25.000 E (pret mediu sa zic asa) dupa 1-1,5 ani...la jumate din suma.....

Ai fost naiv...oricum nu asta e problema mea....

mai baga inca 3.000E in masina ajungi la pretul corect si aia e...

Masinina cu unic proprietar...."acizitionata porsche romania" din 2005....nu prea gasesti sub 16.000 :) Eu cel putin nu am vazut asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un sfat constructiv....cum a zis cineva mai sus.....poti sa nu pierzi nici un leu...dar pentru astaq tre sa mai investesti niste bani intr-un casco...ca sincer crede-ma ala de la asig nu iti verifica daca ai cutia lipita cu poxipol si etc....iar dupa 3luni ...niste centuri tepene o casca moto ...si un drum studiat foarte bine inainte...restu...depinde doar de tine....si apropos la casco poti castiga si ceva gologani cred :blink:

P.S. vezi daca aia de la asigurari iti dau 15k pe ea sa nu te duci tot la nenea sa iei alta .....:):):)

Modificat de gabi_efi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai dati sfaturi dintr-astea pe net (cel putin nu asa). Nu e corect fata de casco. Nu sunt societati de binefacere pt. "acoperit" tepe. Omul tre' sa aleaga solutia simpla si corecta - sa dea masina inapoi. De altfel nu a mai intrat de 2 zile impricinatul dar toata lumea se da cu parerea - poate ar fi cazul sa lasati si omul sa zica ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristirenault sunt de acord cu tine in leg cu masina ta...

Cat despre passatu cu pricina....eu zic sa-l pastrezi....sa-l repari COMPLET...tot ce mai tre....si sa-l folosesti mult si bine...apropo cati KM are?...daca-or fi reali...

nu te supara dar 13.000E un passat 2005...culmea si cu proprietar rom (adica nu adusa de afara) e greu de crezut ca nu-i TZEAPA

Cine dreaqu ar da masina de 25.000 E (pret mediu sa zic asa) dupa 1-1,5 ani...la jumate din suma.....

Ai fost naiv...oricum nu asta e problema mea....

mai baga inca 3.000E in masina ajungi la pretul corect si aia e...

Masinina cu unic proprietar...."acizitionata porsche romania" din 2005....nu prea gasesti sub 16.000 :ceuameni: Eu cel putin nu am vazut asa ceva...

La Tess-Bv noul passat de 1.6i costa cam 18.219 DDP. Au dat si pachet dublu climatronic + CD gratuit.

Pretul 19590 EURO -7% reducere = 18.219 EURO DDP

Prin Aprilie-Mai il luai in jur de 17.700 DDP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma refeream la 1.9 TDI 131, b5.5...modelu in cauza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incredibil ce se intampla, suntem in 2006 si exista oameni care inca mai pot lua astfel de tepe...eu lucrez la AAA auto si va spun ca am o multime de clienti care vin cu potentiali cumparatori pt masina lor si afla si ce nu stiau desprea ea...este cea mai simpla si ieftina metoda ca sa afli cateva date f importante despre masina pe care vrei sa o cumperi...dude were have u lived in the last 2 years? :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca omul se va decide sa NU mearga pe calea legala, n-ar putea sa o duca la "evaluat" tocmai la firma de unde a luat-o? :ceuameni:

Poate gaseste o metoda sa o evalueze alt angajat decat cel care i-a vandut-o...

Oops, am gresit - la postul #38 scrie ca respectiva firma are angajati 0 (zero) la acel punct de lucru. Asta inseamna ca dl. Pop e cam tot ce inseamna personalul firmei. Deci nu merge propunerea mea...

Va rog sa priviti nitel si evolutia cifrei de afaceri si, mai ales, a profitului (fireste, vorbim de cele declarate...).

2003

CA - 12200 mii ROL

P brut - 1591 mii ROL

2004

CA - 1200 mii ROL

P brut - 0 ROL

Poate nu e foarte relevant, dar merita subliniat, macar ca fapt economic. Iertare ca a fost un post non-auto...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!