Jump to content

Vopsire etriere


WSN
 Share

Postare recomandată

Eu inca am o nedumerire ;). Pentru masini "civile" orice vopsea este buna. Eu am vopsit etrierele mele cu vopsea normala spray acum 2 sau 3 ani. Etrierele care se incing cel mai tare nu au nici cea mai mica problema cat despre tambure ... trebuie revopsiti insa din motive mecanice (s-au blocat dupa o perioada de 3 sapt de neutilizare a masinii si singura solutie a fost sa-i deblochez prin lovire).

In rest, vopseaua tzine perfect, daca pregatirea este corespunzatoare. In plus este eficient dpdv costuri si paleta de culori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 606
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • Ice_2k

    22

  • voinea

    13

  • BogdanS

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 poze cu etrieri galbeni (vopsea dupli-color cred...)

picture0940of.th.jpgpicture088mic8ma.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o masina alba, jante argintii (logic) ce culoare recomandati? Eu oscilez intre rosu, galben si argintiu. Voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anunt potentialii doritori ca sunt proprietarul unui kit Foliatec 2165 Gold. Pentru cel ce isi doreste sa devina coproprietar, astept un semn :) Pretul de achizitie a fost 86 RON (parca, am factura acasa) de la Augsburg. Inca nu l-am inceput. In ideea asta, va intreb: unde as putea sa ii vopsesc si cam la ce scor? Aveti vreo idee? Parca nu as vrea sa o fac in fata blocului, pt ca ar dura prea mult (cate o roata pe cric, curatat, vopsit, asteptat... trecut la urmatoarea) si din cauza prafului, care pe strada unde parchez este din belsug :)

Modificat de BogdanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai depinde cum doresti sa arate masina, argintiul ar fi culoare stock (practic aproape invizibila), galbenul ar fi in acest caz o culoare ce confera o nota de sportivitate mai discreta, dar nostima, tinereasca, plina de optimism, iar rosul ar induce clar perceptia de masina sport clasica …

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am jucat cu paint-ul nitzel si mi-au iesit niste chestii...

Stiu ca Razdan sublinia ca e cam kitsch sa vopsesti tamburele dar eu cred ca am sa ma kitschuiesc pana la urma :D :P :)

...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rosu parca arata mai bine - dar evident nu nuanta aia. (mai inchis)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi! Evident nu nuanta aia ca era ceva facut in MS Paint repede plus ca numai grafician nu sunt..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum imi dau seama ca o nuanta bine aleasa de albastru ar putea fi nu numai foarte personala ci, mai ales, si foarte placuta, tinand cont de culoarea masinii. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot o nuanta de albastru as alege pentru o masina alba(eu am si masina si etrierii albastrii!!!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersi oameni buni! Mi-ati confirmat parerea personala care inclina tot spre albastru. Repet pozele sunt facute de-a 'n...boulea repede si prost doar cat sa dea o idee. Produsul finit (care apropos, nu stiu cand va fi dar minim o luna de aici in colo datorita timpului si banilor) va arata net superior, si promit sa pun poze dupa.

In principiu nu sunt interesat sa cumpar kit-uri de la Augsb, PST (Pit Stop Tuning) samd si forma preferata de aplicare a vopselei va fi cu pensula. Voi avea o munca titanica de dat jos stratul gros de rugina la etrieri (adica in fata) dar sunt sigur ca va merita. La tambure va fi mult mai usor ca au mai fost curatati si vopsiti cand i-am avut rectificati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc ca acolo unde a fost un strat gros de rugina ar fi nevoie, chiar si dupa curatare, si un strat de grund inainte de vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ideea asta, va intreb: unde as putea sa ii vopsesc si cam la ce scor? Aveti vreo idee? Parca nu as vrea sa o fac in fata blocului, pt ca ar dura prea mult (cate o roata pe cric, curatat, vopsit, asteptat... trecut la urmatoarea) si din cauza prafului, care pe strada unde parchez este din belsug ;)

Stiu ca zGb si-i vopsise la CWR dar nu mai stiu pretul, intreaba-l pe el... dar eu i-as face singur (de fapt asta am si facut ;)), singura problema e sa nu inceapa sa ploua (ceea ce evident, mi s-a intamplat ;)) dar singura problema a fost ca m-am facut eu ciuciulete.

Voi avea o munca titanica de dat jos stratul gros de rugina la etrieri (adica in fata) dar sunt sigur ca va merita. La tambure va fi mult mai usor ca au mai fost curatati si vopsiti cand i-am avut rectificati.

Perie de sarma montata pe o bormasina, eu asta am folosit! Merge MULT mai repede. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 solutii de curatat usor:

1. Perie de sarma (montata pe bormasina)

2. disc din ala special pt rugina (din fibra de ceva... de culoare violet).Montat tot pe bormasina sau flex.

Daca folosesti disc special poti sa te incumeti sa dai vopseaua direct. Daca dai cu perie de sarma - lasa niste micro-zgirieturi care se vad urat.

Ca sa nu se vada ai 2 solutii

1. Folosesti primer sau grund (sa le acoperi cat de cat-apoi vopsea) Primerul sau grundul tre' sa reziste la temperaturi inalte.

2. Dai multe straturi de vopsea.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu Ice, dar ma gandeam sa merg la mecanicul meu si sa fac treaba mai detaliata. In primul rand stand la bloc n-am jos priza de 220 ca sa pot sa imi pun bormasina cu perie de sarma. Apoi la mecanic fac altfel treaba:

1. Dau jos ambii tambure (ca oricum trebuie sa schimb un rulment la una din roti si sa reglez cablul la cealalta) si ii vopsesc calumea

2. Dau jos etrierele si discurile. Discurile le vopsesc pe partea centrala care vine pe butuc si eventual pe margine. Etrierele date jos le pot curata cu peria de sarma pe toate partile linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc sa imi vopsesc si eu etrierii. Masina fiind verde cred ca le-as face verzi. Nu sunt sigur... Are cineva o poza cu verdele de la Foliatec?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dai cu perie de sarma - lasa niste micro-zgirieturi care se vad urat.

Daca folosesti Foliatec, nu conteaza... vopseaua e f groasa, aproape cauciucata sa zic si acopera fara probleme. 2 straturi sunt suficiente.

@andREI daca ai nevoie de un loc unde "sa stai in strada" si sa ai priza, let me know :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva poze in detaliu sa vad si eu diferenta? (doar etrierul ca atare nu cu roata montata peste si de la distanta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu i-am vopsit in fata casei cu pensula cu vopsea din targ si nu am nici o problema.Am luni intregi si nu am nici o problema.Total cost=5 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Pentru curatare etriere si nu numai poti folosi cu succes spray-ul special de "curatat frane" , o traducere aproximativa a Brake & Parts Cleaner.

Poate fi de la Permatex, Wurth etc

Permatex costa aproximativ 20 Ron , este american si are ambalare de 410g (14.5 oz , americanii astia cu unitatile lor de masura :Driver: )

Pe tub zice asa :

Permatex non-chlorinated brake & parts cleaner

-penetrates,dissolves and removes dirt and oil from brake systems and metal parts.

-safer for aluminium

-leaves no contaminant-attracting residue or chlorinated solvent run-off.

-helps manage EPA halide limits.

Suggested applications:

-all brake systems,C.V.joints,machinery,tools,farm equipment.

Eu l-am folosit , este OK , curata imediat toata mizeria , care se scurge repede si lasa metalul curat,curat.Se usuca aproape instantaneu.

Importator este Meteor , codul lor este PX 82220 si se poate cere la orice magazin care colaboreaza cu ei.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decanol sau diluant (era ceva scris pe etrieri din fabrica cu negru); Au disparut cu fulgi cu tot (inclusiv negreala de la placute). Spray-ul recomand sa-l folositi pt. curatat clapeta de acceleratie, joints etc. etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu mi-am vopsit etrierele acum 6 luni de zile cu vopsea normala care-i ramasese cuiva dupa ce a vopsit masina si pot sa spun ca si in ziua de azi arata la fel de bine ca in ziua in care au fost vopsite asa ca nu trebuie sa dati bani neaparat pe nu stiu ce kit de vopsea pentru ele.

Din pacate nu am avut o poza mai clara dar o sa pun una cat de curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca nu etrierul se incalzeste ci zona invecinata(disc de frana , palcute de frana).

Si in cazul unui mers mai sportiv s-ar putea ca vopseaua sa nu reziste asa de bine. Parerea mea :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu exact cat de prost e sa folosesti vopsea obisnuita. Cel putin pentru tambure care nu se incing prea tare nici macar pe serpentine (nu sar de 50 de grade cred) in mod cert merge si vopsea obisnuita.

Cu etrierul nu stiu exact cum e insa ganditi-va ca nu se va incinge la mari temperaturi decat foarte rar si oricum si vopseaua obisnuita e facuta sa tina 90 - 100 de grade oricum. Eu personal cred ca as folosi vopsea obisnuita si m-as astepta sa ma tina cel putin doi ani. In cazul in care dupa doi ani sau mai devreme cedeaza as trece la una mai buna (termorezistenta si tot tacamul) dar probabil doar la etrierii fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa tin vopseaua asta sa vad cum se comporta, daca cumva nu tine o sa ma orientez probabil spre o vopsea speciala pentru etriere dar deocamdata arata foarte bine si nu s-a cojit deloc...

Modificat de SandMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!