Jump to content

Vopsire etriere


WSN
 Share

Postare recomandată

Cine se mai combina sa 1kit???

a mea masinutza are culoarea violet metalizat si sincer nu stiu inca ce culoare s-ar potrivi. astept opinia voastra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 606
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • Ice_2k

    22

  • voinea

    13

  • BogdanS

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

este cineva cu Passat care si-a vopsi etrierele? as vrea sa vad o poza... a mea e gri urban, cred ca ar merge argintiu? ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vopsit etrierele cu roshu, vopsea de mashina normala 2 straturi, a iesit foarte lucios ultimul strat. Au cam o luna si am facut deja drumuri lungi, etrierele si tamburii nu se incalzesc, doar discul. Mai urat este ca pe fatza cel putzin asa de repede se umplu de publere de placutze :)), motiv pt care nu am ales galben sau altceva deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopseaua normala in timp se va duce (asta depinde si de stilul de condus si de cat de mult incingi franele).

Problema cu praful de la placute o am si eu si sigur o are toata lumea.

Dar dupa o spalare cu jet cu presiune isi revin la culoarea initiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, probabil dat fiind faptul ca este o vopsea normala se va duce in timp, mai repede decat ceva special.

Dar, avand in vedere ca nu este o mashina sport si nici eu nu o fortez excesiv, daca tzine 1 an o cosmetica din asta este foarte bine, avand in vedere ca un tub de spray este 100k si munca nu este nemaipomenit de grea.

Are si un avantaj, mai schimbi culoarea din cand in cand :) :)) .

Pentru cei ce vor sa-si faca acum am vazut spray TECTANE pt temperaturi ridicate, de ex pt esapamente. Presonal nu am probat, decat varianta pt jante ( am vopsit jantele de tabla mai de mult ) de care sunt extrem de multzumit. Pretz 140k.

Oricum, cine are pretentzii ridicate este bine probabil sa cumpere ceva special, dar se poate sa fie si multa reclama ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma alatur cu bucurie "clubului": mi-a luat 2 ore si 130000 lei sa aduc rotile la culoarea dorita (Octavia mea e argintie si mi-am dorit s-o combin cu albastru).

Pentru timisoreni: am vopsit in doua straturi cu spray acrilic care se gaseste in mai multe nuante la Graphic Modern, vis-a-vis de Cafe Colt, langa Piata Unirii. Atentie, sa fie sprayul pe care e mentionata temperatura maxima de 600 grade :scratch:

Dupa o luna si 1500 km, nu da semne de slabiciune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • Administrator

cine este interesat sa faca etrierii albastrii ?

sa sune la 0740-255666 - Mihai. A cumparat un kit de vopsea albastra de la FOLIATEC de la mine si vrea sa-l imparta cu altcineva .

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

deoarece un prieten are probleme cu inregistrarea pe forum , iata mesajul lui :

Sper sa ma ajutati si pe mine cu ceva.Am luat azi de la Pit Stop un kit Foliatec pt etriere,dar nu prea am avut timp sa ma uit in el.Am vazut numai ca e un spray mare si 2 cutii,una mica in care presupun ca e vopseaua si inca una ceva mai mare.Am citit intreg topicul,am inteles ca trebuie curatate bine etrierele,dar nu sunt lamurit.Am vazut acolo ceva de lac,ceva de intaritor...ma lamureste si pe mine cineva cum sta treaba cu astea?Si cam ce trebuie facut inainte de a aplica vopseaua pe etrier?A,si inca ceva:eu pe spate am tambure.Sper ca ajunge vopseaua,nu? Merci pt ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da cu spray-ul pe etriere pentru a indeparta rugina (daca este nevoie se curata cu o perie de sarma sau ceva asemanator), se amesteca vopseaua cu intaritorul (eu am folosit cam 50-50) si se aplica :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu folosi recipiente subtiri de plastic pentru a amesteca vopseaua altfel vei avea o surpriza... :mellow: :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

caut partener(i) pentru menaj en deux/troi (sunt pericol cu franceza).

traduc:

caut coechipier(i) pentru un kit de vopsit etriere, culoare rosu turbat/tornada/vijelie/... de la Dragos (era 30E, sper ca nu s-a ieftinit ...:-(.

zic 1-2 coechipieri deoarece eu n-am tambure pe spate si s-a dovedit (mai sus) ca, kitu ajunge la 3 masini daca e numai cu etriere.

astept si provincia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu, daca tot astepti provincia :banghead:. Serios, chiar vreau si eu rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vopsit cu vopsea rosie pt metal , cu pensulica ....mie imi place cum a iesit ,m-a costat 10 lei si nici nu am stat cu grije sa nu gazez masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianciocalau

Pentru vopsire este necesar sa fie demontate, sau se poate vopsi doar dand roata jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu pensula e mai usor nu demontezi nimic ,cu sprayu cred ca trebuie demontati etrierii.

Ai grije sa izolezi cu scocii de hartie restul pieselor, ca sa nu le pictezi si pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru vopsire este necesar sa fie demontate, sau se poate vopsi doar dand roata jos?

<{POST_SNAPBACK}>

Se da roata jos, se izoleaza totul cu scoci, se improashca sprayul sau se da cu pensula...

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

FOLIATEC e cu pensula... aveti o poza atasata din procesul realizat de mine si dl. Rosiu pe masinile noastre

0415182300x3ez.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat cu spray-ul si au iesit super :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianciocalau

Aveti idee pe unde gasesc spary cu vopsea verde, cat mai apropiat de verdele de la Skoda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In targ la vitan iti faci orice culoare de vopsea...pret 25 lei

Eu am facut si a iesit aceiasi culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu, daca tot astepti provincia :lol:. Serios, chiar vreau si eu rosu.

<{POST_SNAPBACK}>

@bladerunner, m-ai rupt.

nu puteai sa fii si tu din Sighetu Marmatiei, ar fi fost mai usor sa ne vedem!

ai etriere pe spate?

ai vreo solutie pentru a-ti trimite portia de kit?

@Michael_9N, ai vopsit si fulia de prindere a rotii?! din cate i-mi dau eu seama aceasta nu se vede cand montezi roata!

nimeni din sud-est?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianciocalau
Aveti idee pe unde gasesc spary cu vopsea verde, cat mai apropiat de verdele de la Skoda?

<{POST_SNAPBACK}>

Problema e ca sunt din Brasov... nu prea am ce cauta la Vitan :lol: Poate gasesc prin magazine gen Metro, Selgros, Carrefour ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@laVW ma bag eu la rosu, ce zici, cand o comitem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ice, ai etriere pe spate?

daca vii la Amkart putem discuta detalii si sa vorbim si cu Dragos de kit.

eu sunt strans cu timpul, pot numai miercuri sau joi dupaamiaza. sapt. viitoare sunt in concediu.

daca nu ne vedem, ne auzim maine dimineata la un telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am etriere pe spate. cred ca vin la amckart diseara. vorbim acolo. mie cel mai mult mi-ar conveni joi dupa-masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!