Jump to content

Vopsire etriere


WSN
 Share

Postare recomandată

Ok people, misiunea "etrierul" se considera efectuata cu succes.

Astazi la ora 11 Sorin (VentoCLD) si cu mine ne-am prezentat in parcarea din spatele blocului meu, si a inceput operatiunea. Am demontat amindoi cite o roata, si am descoperit urmatoarele: la mine tamburii si etrierele erau perfect curate, iar la Sorin nu. Adica operatia de curatire a etrierelor si tamburilor lui a durat cam 5 ore, cu deruginol, diluant, smirghel, perie de sirma si multa munca. El a crezut initial ca vopseaua nu ne ajunge la amindoi, asa ca a decis sa ma lase sa folosesc singur kit-ul acela (deci de la 600.000 am ajuns la 1.200.000 vopseaua :-(), dar n-a fost asa. Am vopsit si masina mea si a prietenului meu cu solenza (pe gratis, normal, ca nu mai aveam ce face cu vopseaua ramasa...) iar Sorin s-a dus si si-a cumparat una bucata spray special din tirgul de la Vitan, care s-a dovedit suficienta doar pentru 2 roti, deci restul se vor face maine.

Rezultatele operatiunii la masina mea le veti vedea maine in poze, dupa spalare. As fi vrut tare mult sa fac poze si filmulete cu toata distractia, dar eram plini de vopsea si alte chestii pe maini, si nu s-a putut ca distrugeam aparatul foto. Una peste alta a fost mishto, mai o gluma, mai o cola, foarte mult de munca, dar rezultatele sunt excelente, are un impact treaba asta similar cu schimbatul jantelor de tabla cu unele de aliaj.

Ce sfaturi va pot da, ca sa ramina si forumul cu ceva. La masinile mai vechi de o luna-doua, veti avea de frecat substantial cu peria de sirma. Dupa asta, trebuie sa dati cu feruginol, sau orice alt produs care distruge rugina. Dupa aia cu ceva smirghel, iar la sfirsit cu diluant, pentru curatare. Ca sfat bun, ar mai fi sa dati un strat, sa lasati sa se zvante un pik, puneti roata la loc fara sa o stringeti definitiv, si treceti la alta. Dupa ce dati primul strat acolo reveniti la cea dintii si mai dati un strat, si va capata un luciu foarte mishto. Sper sa va fi fost de folos, chestiile astea. Nu uitati ca masina e foarte instabila pe cric si pica la orice bruscare, ca nu e bine s-o puneti pe pietre, ca e bine sa trageti frina de mina... etc.

Sper sa va placa si sa reziste in timp, fiindca am muncit mai bine de 8 ore, eu unul sunt rupt de oboseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 606
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • Ice_2k

    22

  • voinea

    13

  • MOTANUL

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Domnule Vially, welcome to the club.

NU SPALA MASINA INCA, MAI LAS-O MACAR O ZI !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, m-ai speriat :study:. Pe pachet spunea s-o las 24 de ore, sa n-o bag la spalat, dar daca ma duc s-o spal pe la ora 14 si n-o las decit 20 de ore crezi ca are ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:study:

de ce n-o lasi pe maine cu spalatul? n-ai nici o graba pana la urma si e pacat sa se pateze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mah, voi ma omorati pe mine...

La mine e o problema spalatul, fiindca nu-l fac decit eu cu minutele mele, si numai atunci cind am ocazia, adica atunci cind se duce pretenul meu cu solenza in locul cu pricina. Deci n-am ce face, ori o spal astazi, ori saptamina viitoare :-(. Oi vedea, sa ma uit si la ce zice vopseaua de pe etriere/tambure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acu' am venit si eu in casa.S-a terminat de vopsit si partea stanga. :up:

Deci una masina completa cu 4 etriere vopsite, in sfarsit dupa 2 zile de munca. :study:

Nu mai am nimic de zis in plus fata de Vially, doar ca nu tre' sa va sperie operatiunea pt. ca rezultatul este spectaculos. Sa vedem si cat o sa tina :D .

Ma duc la manichiura ca am mainile varza :P :33: :26: :down: :colors: :-( :clown: :P

Poze dupa spalare !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo Sorine, sincer, dupa cita munca ai depus tu ieri, nu stiu daca mai eram in stare sa dau iar doua roti jos :study: Inseamna ca ai vointa :D

Am spalat masinuza, nu a patit nimik, am fost gentil cu vopseaua, desi era tun.

Pictures:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos :ok:

Chiar nu mai vrea nimeni ? Ca nu-mi convine sa iau un kit singur :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru toni: Ne asociem la in kit? (dar sa fie rosu ca masina mea este rosie)

Intrebare: in cat timp se usuca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o lasi cam 30 min dupa ce termini toate rotile, e ok. Noi (eu si Voinea) am montat fiecare roata dupa aprox 5 minute de la vopsirea etrierului respectiv.

Pe ambalajul vopselei scrie sa nu misti masina 24h. Eu as zice sa nu o SPELI 24h. Si, desigur, sa nu mergi prin apa sau praf serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o masina albastra ce culoare de etriere s-ar potrivi ( NU rosu ) ?

Alb se poate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alb ar iesi misto, dar nu mai mergi cu ea :) si daca stau sa ma gandesc ar fi cam singura care s-ar potrivi.

ar mai fi si culorile fluorescente dar parca nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

argintiu. exista tot de la Foliate.

sau Albastru (vezi si poza atasata)

atentie: la mine la firma mai avem doar un kit de vosea rosie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alb ar iesi misto, dar nu mai mergi cu ea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

btw stie careva cum se zice la etriere in germana ( brake calipers in engleza .. am invatat si eu ceva din nfs :) ) ?? Tot caut pe google poze dar sunt putine rezultate cu ce vreau eu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru toni: Ne asociem la in kit? (dar sa fie rosu ca masina mea este rosie)

Intrebare: in cat timp se usuca?

Vreu, normal!

Ti-am dat PM. Vorbim pe PM sa vedem cum facem.

voinea Poti sa tii kit-ul cateva zile? Miercuri cred ca trec pe acolo, in functie de ce vorbesc cu mmneg il si iau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

kitul rosu. maine il pun sus pentru voi doi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

btw stie careva cum se zice la etriere in germana ( brake calipers in engleza .. am invatat si eu ceva din nfs :) ) ?? Tot caut pe google poze dar sunt putine rezultate cu ce vreau eu .

Bremssattel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Uite ma bucur tare ca pot invata din experienta voastra inainte sa iau in piept, la randul meu, aceasta operatiune, zic eu, aproape obligatorie ptr. cineva care isi iubeste mashinutza.

Golful meu este albastru metal... ma gandeam sa ii vopsesc etrierele in galben - ce parere aveti? Rosu parca prea are toata lumea - no ofense, please :D

De asemenea: etrierele care vor poposi finalmente pe Mk 2-ul meu sunt la ora de fata prinse pe o caroserie de GTI si - sincer - nu stiu in ce stare sunt. Cum le pot diagnostica la "rece"? Nu vreau sa le bibilesc si apoi - la montare - sa vad ca nu stiu ce s-a stricat si trebuie sa inlocuiesc prin etrier si iar cu pensula etc. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

la mine in firma mai avem doar argintiu si galben vopsea. O sa vina rosu albastru in curand (1 - 2 saptamani)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

galben vopsea

Vopsea - vopsea, da' e ptr. etriere? adica rezista la "tz" grade si alea - alea? E tot sub forma de kit (vopsea + pregatire + etc.?)

Si cat face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

costa 30 de euro kitul (TVA inclus)

faci 2 masini din ce contine (culmea e ca eu / alexrosiu si BOD (nu e aici pe forum) am facut 3 masini - toate cu placute de frana (deci NU tambur pe spate). Merge. Contine solutie de curatare - intaritor si vopsea. REZISTA LA TEMPERATURI MARI. E produsa de FOLIATEC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ieri, dupa foarte multe asteptari am reusit sa ma intalnesc cu Mihai (mmneg) si sa vopsit etrierele. In sfarsit am prins o zii din weekend in care nu a plouat si am timp amandoi.

Toata operatiunea a durat vreo 4-5 ore, deci am muncit ceva :lol:

La mine a mers mai repede pentru ca etrierele erau acoperite din fabrica cu un strat de grund sau vopsea, dar la mmneg a fost nevoie sa se puna cu smirghelul la curatat.

Ca sfat pentru cei care vor sa mai faca: nu folositi vase de plastic subtire, se vor topi; scrie si in instructiuni chestia asta dar noi am aflat pe pielea noastra :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super, arata excelent. :ok:

Welcome to the club!

Mai baieti, mai... doar scria pe cutie sa nu folosesti un recipient din plastic pentru prepararea vopselei :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!