Jump to content

Receptie Stream mp3


exO2Driver
 Share

Postare recomandată

www.xcarkink.com

asta pare interesant dar pentru RO asta ajunge la 132euro cu transport cu tot.

Mai este unul care vinde la 109 euro direct din RO dar personal cred ca tot mult este :)

xcarlink nu merge pe Stream la Octavia 2, cel putin la mine n-a mers (am Stream fara mp3, test facut in urma cu o luna - doua).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Legat de receptia Stream-ului meu. Masina fabricata acum o luna MY 2008.

Se pare ca nu au remediat nimic la antena sau la tunerul FM sau de unde o fi :huh:

MP3-urile se aud beton claritate volum tot ce vrei, FM-ul e cam catastrofa. In Buc parca doar Romantic-ul s-ar auzi decent restul cu zgomote cu intreruperi cu fluctuatii de volum :)

Intrebare pt cei care aveti Stream pe MY 2008 sunt si persoane la care se aude BETON ? Sau asta e Octavia 2 si cum neamtul e conservator refuza sa recunoasca ca a cam dat rasol cu receptia FM-ului si se incapataneaza sa zica de 3 ani ca e OK si sa nu faca nimic....

Ciudat e ca am vazut posturi pe acest forum care spun ca se aude OK....eu refuz sa cred ca are legatura cu vreo strangere de antenei sau ceva, refuz sa cred ca de 3 ani o fabrica serioasa ca cea din scotia strang unele antene mai prost 75% din ele sa zicem si restul de 25% le strang OK si de aici diferentele :huh:

Eu cred ca pot fi doar 2 explicatii : calitatea f proasta a componentei de tuner sau vreun amplificator intern care e pe acolo, dar eu in principal suspectez calitatea antenei in sine f usor influentabila de diferite perturbatii din eter....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine Stream-ul cu MP3 de pe Octy luata in aprilie 2007 merge foarte bine. Prind posturile mult mai bine ca in alte masini cu antene mai mari (de juma de metru cum e la Logan) sau ca alte unitati radio aftermarket scumpe (de la Pioneer sau Kenwood). Streamul e foarte practic deoarece citeste CD/RW si pot sa-i atasez si I-pod. In plus cele 8 boxe stoc mi se par suficiente pentru urechile ocupantilor masinii. Daca s-ar auzi mai tare, s-ar auzi si in exteriorul masinii si ar fi de prost gust sa fortez si trecatorii sa asculte acelasi radio/mp3 ca mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NSM la mine nu e ca la tine masina fabricata 3 luni DUPA a ta. Ce sa inteleg ca la o masina de aproape 20.000Euro TREBUIE SA AI NOROC ?????????? SA MA PLANG DE GHINION SAU CUM ?! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de receptia Stream-ului meu. Masina fabricata acum o luna MY 2008.

Se pare ca nu au remediat nimic la antena sau la tunerul FM sau de unde o fi :icon_thumright:

Andrei, din ce ora

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ce se mananca update-le asta? si mie, receptia FM mi se pare o mizerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici un update, este o setare in radiocd-ul de pe masina care se face doar folosind testerul de fabrica (enhance radio FM reception, parca asa se cheama). De-aia spuneam ca service-urile autorizate ar trebui sa cunoasca lucrurile astea, ca doar nu iau eu salariu in locul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unele nu le cunosc!! sau nu prea au chef sa faca astfel de operatiuni!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru bucuresteni mai mult : cei care sustineti ca nu se aude deloc stralucit FM-ul am remarcat ca dintre toate posturile "Consacrate" din Bucuresti parca Romantic-ul se aude aproape perfect si e cam singurul. Mi se pare mie ? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blitz, se poate face setarea cu vag-com? prin ce grup o gasim? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o setare, se aplica la RCD300 de pe Golf5, poate e la fel si la Stream

STG 56 (Radiosystem)

Funktion 10

-> Kanal 01 (Optimizare receptie)

Optimizeaza receptia in zonele cu receptie slaba (0 - inactiva; 1 - activa).

Si inca o chestie misto, dar probabil nu functioneaza

-> Kanal 02 (Functie scoala soferi) doar pt RCD 300 pentru Scoala De Soferi (!? au model dedicat pt masinile de scoala?)

Daca este activata optiunea, se va afisa viteza actuala in displayul radioului !!!

De incercat pentru cine are timp si curaj :rolleyes:

NOTA: Setarile sunt pentru device-ul din Golf. Le aplicati pe propria raspundere laO2 :rolleyes:

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi m-am jucat mai in tihna cu el i-am scos prostiile alea de Learn si Af (le-am dat off) si parca se aude decent acum (sper sa nu fie un efect placebo or something:)))))))))) E clar ca nu mai pierde si are fluctuatiile de volum.Unele posturi se aud clar mai bine ca altele printre cele care se aud mai bine Romantic, Deea, Magic FM. Acum treaba este ca nu eram in miscare..sa vad daca chiar e o mica imbunatatire cand o sa fu in trafic in Bucuresti :icon_thumright:

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am aceiasi problema cu receptia Fm.Practic ,,pierde" receptia postului ascultat.Masina am luat-o pe 20 August 2007.O sa intreb la Avia daca se poate face ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista un singur raspuns: obisnuiti-va cu el asa cum e!! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pitbul intrebi inutil, mai ales la Avia. Ai ultima versinue de firmware care o au si ei asa cum a mai zis si altcineva ...obisnuieste-te :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se pare ca receptia radio se comporta OK,nu este mai poroasta ca la alte masini,dar Streamul nu prea vrea sa imi ia CD-urile.Cei drept am incercat doar cu unul cu mp3,trebuie cumva sa il las acolo si se gandeste el cand sa il traga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa-l lasi acolo??? Nici vorba!

Eu de ex am o mica problema...daca nu sterg cd-ul inainte,cand vreau sa trec la urmatoarea melodie,el revine la prima! Si e enervant rau! :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la CD chiar nu am avut vreodata probleme. ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Streamul nu prea vrea sa imi ia CD-urile.Cei drept am incercat doar cu unul cu mp3,trebuie cumva sa il las acolo si se gandeste el cand sa il traga?

Daca problema e ca nu vrea sa-l traga inauntru, vezi ca poate nu-l impingi suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai bag cd-ul pana simt ca se opreste in ceva,de acolo era normal sa il traga singur,ei bine trebuie sa incerc de 3-4 ori ca sa il ia pana la urma,ma gandeam ca poate e de la cd ,o sa mai incerc si cu alte discuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa-l lasi acolo??? Nici vorba!

Eu de ex am o mica problema...daca nu sterg cd-ul inainte,cand vreau sa trec la urmatoarea melodie,el revine la prima! Si e enervant rau! :)

E mp3 ? Daca da, e bine sa fie scrise fara "multisesion"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da,ca masina are 1 sapt.CD-ul a fost facut fara multisesiune.Probail ca e discul de vina,o sa incerc si cu altceva,daca nu vrea o sa il schimb.Poate pot sa dau diferenta sa iau un Nexus :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima impresie: auditia e suficient de buna, dar, chiar la primul drum spre casa, a avut o secunda in care nu s-a mai auzit nimic pe FM, nu mai stiu pe ce post de radio eram. Cred ca inca au probleme su streamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!