Jump to content

Receptie Stream mp3


exO2Driver
 Share

Postare recomandată

Si eu sunt dezamagit de Stream. Pierde semnalul destul de des, trece de pe stereo pe mono , iar inaltele lasa de dorit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de "Top-radio-CD & MP3 Player AUDIENCE 2 DIN" ce parere aveti? E peste Stream?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am ridicat masina si aveam morcovo bagat in legatura cu radioul. Eu am Sound System cu Audience. Este super ok. Nu pierde semnalu, radioul se aude f. bine, cd-urile ffbine. Cu toate astea usile merita izolate...... aici cei de la skoda au un minus. Puteau sa le izoleze putin mai bine. Cu toate aste "conglomeratul" este mai mult decat ok este chiar f bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfui, ma bucur ca e oki. Ma roade si pe mine rau de un RS si sper sa pot sa-l comand curand. Normal cu Audience.

off topic:In cat timp ti-a venit masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..oare daca inlocuim antena radio standard cu una performanta Stream-ul va mai crea probleme pe partea de receptie radio?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot citesc aici de probleme de receptie cu Steam-ul. Dar ati fost vreunul dintre voi la service sa faca resoftarea Steam-ului si sa verifice mufele din spatele lui daca sunt bagate corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..eu am fost (din alt motiv dar le-am cerut sa-mi verfice si Stream-ul)....softul e ultimul mufele sunt ok...receptia la fel de slaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..eu am fost (din alt motiv dar le-am cerut sa-mi verfice si Stream-ul)....softul e ultimul mufele sunt ok...receptia la fel de slaba...

Confirm si eu cele de mai sus...

Ramane sa incerce cineva Stream-ul cu alta antena/amplificator de antena.

Interesant este totusi ca in display imi arata puterea semnalui de receptie la maxim si totusi apar intreruperi scurte mono/stereo, deci puterea de receptie din partea antenei/amplif ar fi ok, sa fie radioul rahat?! hmmm... :)

Modificat de O2Driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acele intreruperi pot sa fie de la setarea AF=ON (autofrequency). incearca sa o pui pe off din butonul MENU si AF sa fie off. sper ca la intreruperile astea te referi....

astept sa vad daca a mers :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..nu e de la acea setare ..stiam de ea....eu fac zilnic un traseu de 40 km servicu-acasa...pe tot acest traseu sunt multe zone unde Stream-ul nici nu miroase semnalul pe KissFM (de ex.)....iar cu radio-ul Daewoo din celalta masina receptia e perfecta pe tot traseul..nici macar mici treceri pe mono nu face..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu imi dau seama de unde atatea probleme. recunosc si eu si imi dau seama ca stream-ul este sub un player de firma din comert insa chiar nu am probleme gen... pierdut semnal sau intreruperi. si nici bubuieli in boxe nu am avut pt ca mi-a fost rescris softul. (pana atunci avusesem vreo 4. rescrierea a avut loc pe la 20.000 km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in oras(Buzau, Bucuresti, etc. )... unde semnalul radio este puternic nu sunt probleme ... intreruperile apar atunci cand iesi in afara orasului si acolo unde orice radio amarat (eu am un Daewoo in Oltcit) face fata excelent spre deosebire de Stream..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa stii ca si in bucuresti se obesrva diferenta. am un prieten cu un a3 care are antena "prin luneta" (are mici fire verticale prin luneta asemanatoare incalzirii care sunt antena :offtopic: ) si el nu are probleme cu semnalul nici macar cand trece pe sub increngaturi mari de linii de troleibuz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se intampla un fenomen ciudat numai in Buzau cand merg la parinti: radiocd-ul de pe fabia mea (un Clarion, ieftin, cum se montau bonus pe Octavia tour acum vreo 2 ani) are aceleasi simptome ca cele descrise de voi mai sus: cateva secunde de tacere, apoi semnalul revine; indiferent de AF.... In Brasov sau cand merg pe la cursuri prin Bucuresti nu am problema asta.... :offtopic: ... Marog, eu nu m-am agitat prea mult vis-a-vis de problema asta, schimbam pe cd dar mi-era si lene sa citesc manualul nenorocitului de radiocd ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Nu stiu daca ati vazut, dar mai nou radioCD-ul are si mufa de intrare externa, chiar si Stream-ul... Am vazut pe site-ul Avia Motors, la configurator parca...

Ideea e ca asa se poate folosi iPod-ul si nu mai ai nevoie nici de magazie de CD-uri, nici CD cu mp3. Ah, da, si noul radio, (Stream) are si mp3...

Intrebarea e: aveti idee cam cat costa? Sau oare se poate sa imi puna pe radio-ul vechi doar o mufa de-asta de intrare?

Am incercat varianta cu transmitator FM pt. iPod, astfel incat sa folosesc radio-ul pentru a asculta de pe iPod insa merge foarte prost, in oras nici nu mai zic... Si mai era o varianta cu o mufa care se ducea pe undeva prin spate la intrarea auxiliara de la radio, insa trebuia gaurit bordul sau torpdeoul pe undeva si in plus am citit pe diverse forumuri de afara ca ar avea probleme de fiabilitate...

Thx!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea si eu sa stiu daca este vreo solutie de genul "update de soft ceva"... pentru ca sa putem sa facem stream-ul sa citeasca mp3-uri? se poate schimba la dealer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de cine sunt produse stream-urile astea ? La VW Blaupunkt parca este producatorul sistemelor audio ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Streamul tot de Blaupunkt este produs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea si eu sa stiu daca este vreo solutie de genul "update de soft ceva"... pentru ca sa putem sa facem stream-ul sa citeasca mp3-uri? se poate schimba la dealer?

Uite aici un raspuns... Trebuie schimbata toata unitatea - nu tine de soft.

http://vwforum.ro/index.php?showto...2713&st=160

LE: Scuze audi_fan, nu am vazut de la inceput ca ai raspuns si tu acolo cateva posturi mai jos.

Oricum, un raspuns despre cat costa nu am vazut.

Modificat de DAZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima varianta de Stream montata pe O2 (fara MP3) are AuxIN? Ma refer nu la conector in JumboBox, ci in spatele aparatului de radioCD. Iar daca are, este stereo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Voi stiti care este diferenta intre AF On/Off si Learn On/Off ? Deoarece nu am reusit sa inteleg din manual.

AF ON din ce am inteles activeaza RDS-ul, dar atunci learn on ce face ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima varianta de Stream montata pe O2 (fara MP3) are AuxIN? Ma refer nu la conector in JumboBox, ci in spatele aparatului de radioCD. Iar daca are, este stereo?

Salut

Dupa cum arata mufele (specificatiile pinilor) nu avem nici o sansa de AUX decit daca il pacalesti si folosesti intrarea de CD Cahnger.

3 variante

www.xcarkink.com

asta pare interesant dar pentru RO asta ajunge la 132euro cu transport cu tot.

Mai este unul care vinde la 109 euro direct din RO dar personal cred ca tot mult este :)

http://indashpc.org/new/adapters/car2pc-vag.html

asta ultimul poti sa pui un PC cu windows si ai si intrare aux

www.k9spud.com/vwcdpic/

Construieste tu unul care emuleaza un cd changer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Subscriu si eu la acest topic; mi-am ridicat masina vineri si am avut neplacuta surpriza de a constata ca receptia radio este foarte proasta. Practic imi intra 'paraziti si fisiituri' mai tot timpul in conditiile in care, zic eu, in Bucuresti nu ar trebui sa fie astfel de probleme. Precizez aici ca este vorba de posturi consacrate gen 21, Kiss, Romantic, Guerilla etc. Am plecat la munte sambata dimineata si (nesurprinzator), am folosit tot drumul Cd-ul (mp3), deoarece radioul era 'mort'. Citind acest topic am strans un pic antena (la mana) si parca se observa ceva imbunatatiri, cu toate ca este departe de a fi perfec. De asemenea din 'menu' am dat off atat la learn cat si la AF.

Intrebarile mele sunt:

1. Trebuie sa ma duc la re-softare?; tinand cont ca abia am ridicat masina, este posibil sa nu am ultima varianta de soft?

2. Ce se poate face in acest sens (exclus inlocuire radio) astfel incat sa putem asculta un post de radoi, in conditii decente.

multam'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...nu ai ce sa-i faci!! schimba-l(exclus,nu?) Atunci,obisnuieste-te cu el asa! :)

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!