Jump to content

Receptie Stream mp3


exO2Driver
 Share

Postare recomandată

Vezi pe forumul masinii nationale, sunt care si-au pus si niste casetofoane luate din piata au o receoptie de invidiat.

nu insista si nega tot timpul, pentru ca intr-adevar exista aceasta posibilitate tehnica la orice aparat radio... da un google search si ai sa gasesti device-urile despre care vorbesc. Se instaleaza foarte usor, intre mufa antena din HU si antena, si se alimenteaza de undeva la 12V.

Cred ca si cu o antena mai lunga receptia se imbunatateste.

Ar trebui sa ne explice un electronist :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O antena mai lunga ? si asta este foarte lunga dupa parerea mea ...daca pui una si mai lunga osa arate masina ca un taxi ..Bafta

Modificat de kta4skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept cu interes primul forumist care si-a pus amplificator "minune" si este multumit pe deplin de receptia radio....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu spun ca e minune... e un amplificator obisnuit, au am vazut montat unul pe un cass blaupunkt pe un golf I, intr-o zona in care alte masini nu aveau receptie buna... prindea ala national FM, europa, radio contact etc, iar noi restul europa cu intermitente... aveam un sony pe atunci, langa mine era un tico tunat foc si cu woofer, avea o linie profesionala, radio cu 2 tunere, 2 antene si alte minuni, un mercedes clasa E cu sunetul din doatare... omul a tras de casetofon si ne-a aratat cutiuta-amplificatorul.

Cred ca in magazine vitacom, telezimex si altii de genul trebuie sa existe...

Pe mine nu ma intere foarte tare receptia, ca altfel mi-as monta... insa acum ma bate gandul sa o fac doar ca sa va arat ca merge :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar ca tehnic se poate face ceva. Trist este ca la o masina totusi scumpa(pret normal nu cel de "criza" :) si stiind chestia asta de vreo 3-4 ani ( sigur au primit feed-back de la clienti direct in fabrica sau dela dealeri), Skoda nu face absolut nimic. Sun curios daca cele FL MY 2009 vor veni exact cu aceste probleme la partea de receptie audio si aceleasi difuzoare mediocre

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt curios daca cei care au avut probleme au incercat vreodata cu altul.

Eu si multi altii le avem si stau degeaba, poate vreunul din voi il schimba pe ala de nu se aude bine cu altul sa vedem de unde vine problema.

Eu nu am avut niciunde in tara asta pb cu el de nici un fel la receptie.

In plus am schimbat si antena cu una mai mia, si pt cunostiinta voatra generala are deja amplifiicator masina in antena , nu vad rostul altuia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sun curios daca cele FL MY 2009 vor veni exact cu aceste probleme la partea de receptie audio si aceleasi difuzoare mediocre

Aparatele de la FL nu mai sunt produse de cei care au produs Stream, deci receptia va fi OK :)

Da, Skoda nu a luat nici o masura in a "repara" receptia Stream, preferand ca asta sa fie cel mai mare defect al Octaviei 2 :blah:

( tinand cont de zicala: azi repari una, maine apare alta ;) )

Pe mine nu ma intere foarte tare receptia, ca altfel mi-as monta... insa acum ma bate gandul sa o fac doar ca sa va arat ca merge

Da, da... vrem, vrem :D Sunt foarte curios cum va merge Stream cu 2 amplificatoare (pt ca deja exista unul montat).

O sa cobor la masina in cateva minute si voi incerca figura asta (nu stiam pana acum de ea, poate aduce ceva interesant):

"Press & hold the menu button in for 10 seconds until the display changes to show you the info for the aerial etc. Top left should be ANT: ON. The volume bar along the bottom will now be signal strength."

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt curios daca cei care au avut probleme au incercat vreodata cu altul...

Da, inainte de Stream am avut un radiocd Panasonic si a functionat perfect cu antena/amplificatorul din dotare deci, numai Streamul poate fi vinovat de receptia slaba!

Pe mine nu ma intere foarte tare receptia, ca altfel mi-as monta... insa acum ma bate gandul sa o fac doar ca sa va arat ca merge :D

Acuma dupa ce mi-am vandut Octavia cu tot cu Stream ti-a venit tie idea cu aratatul :blah: :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in parcare zice asa:

dsc00178q.jpg

Deci amplif ON, receptie la jumatate... asa e pe toate posturile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si eu pe Briskoda de asta, am incercat chiar acum 2 zile, dar la mine nu merge... ce sa mai zic, eu nici macar reglaj al sunetelor-frecventa medii nu am pe Stream CD :P

Daca arata recpetia la jumatate, probabil de undeva se poate creste, ori cu un amplif de semnal ori din soft...?

Am gasit asta despre amplificare, metoda interesanta gasita de MisuTDI: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=27935

si ultimul aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=17967

PS - de la XE AM se aud niste paraziti pe semnalul FM :(

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc si eu chestia cu Signal Strangth Level, dar daca nu merge la rion nu cred ca merge nici la mine. Nici eu nu am regalaj de medii pe stream da nu i-am simtit niciodata lipsa, poate daca ai 3 difuzoare: joase, medii si inalte cum am vazut pe la unele masini o fi util, dar la sistemul stock de pe skoda nu ii fad utilitatea. Eu pana acum am fost multumit de recptia radio a Streamului, singurul lucra care mi s-a intamplat a fost mesajul CD Error cand am incercat sa scot un CD Audio din el. In rest pana acum a mers brici si pe radio si pe CD ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am setat functia SEEK pe DX nu pe Local, merge mai bine, mai ales dupa ce am desurubat antena si am curatat putin pe acolo :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

S-a rezolvat cu receptia radio la Stream... acum putem asculta direct radio de pe internet :P

post-74-1240859011_thumb.jpg

:vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e la misto nu? si care e faza cu receptia...eu cand dau pe radio nu-mi apare bara ai dedesubt..aia imi apare numai cand schimb volumu

Modificat de master_tsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mine merge, apare bara de semnal, semnalul este mai puternic decat la rvacaru, am sa vin cu dovezi :ceuameni:, din pacate nu ofera decat informatii legate de semnal, nu se poate seta nimic din acel meniu.

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca mi-ar trebui si mie o resoftare la cdplayer...cu toate ca masina o am din apr 2008...o fii vreun soft nou aparut intre timp?

azreil24 vad ca si tu o ai tot din 2008..dc a ta are si a mea nu :vaidecapulmeu:

Modificat de master_tsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai sarit cumva pasajul:

"Press & hold the menu button in for 10 seconds until the display changes to show you the info for the aerial etc. Top left should be ANT: ON. The volume bar along the bottom will now be signal strength."

Tii apasat pe butonul Meniu timp de 10 secunde pana iti apare informatia pe ecran. Ca sa iesi din vederea respectiva apesi inca o data Meniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Stream ca ala din poza cu ecranul photoshopat cu Google, n-am acces la meniul ala. In schimb, banuiesc [,] ca optimizarea respectiva nu face decat ceea ce ti se recomanda sa faci si de mana in manual: daca e nasoala receptia, opreste stereo din setari si in general se vor reduce pauzele alea fara sunet.

Mai practicam uneori chestia asta pe drumul spre TM cand ma saturam de cd-urile proprii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Stream ca ala din poza cu ecranul photoshopat cu Google

Adica care photoshop? Pai si cum de eu scriu acum din masina de pe Stream? :vaidecapulmeu:

Da, e buna ideea cu mono, dar na, daca e muzica buna la radio, e pacat sa nu fie stereo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica care photoshop? Pai si cum de eu scriu acum din masina de pe Stream? :D

Vezi doar, sa nu mergi cu viteza cand scrii; nu de alta dar, iti cam iau ochii culorile de la displayul Stream-ului ;) .

End :frigbaitata: :blink: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca mi-ar trebui si mie o resoftare la cdplayer...cu toate ca masina o am din apr 2008...o fii vreun soft nou aparut intre timp?

azreil24 vad ca si tu o ai tot din 2008..dc a ta are si a mea nu ;)

Masina este din martie 2008 si merge prin metoda descrisa mai sus, desi parca am tinut mai mult de 10 sec apasat, dar oricum a aparut intr-un final :P

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am schimbat si eu cd Stream cu empetrei Stream, cu reglaj de medii... semnalul radio e mai slab vizibil decat pe cel cu cd :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un motiv in plus sa incerci un amplificator de antena din ala cu care ne tentai cu cateva posturi mai inainte :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eh, acum am empetrei... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!