Jump to content
vioelectric

Probleme servodirectie Fabia

Recommended Posts

Silviuls

Va salut, sunt nou si am o problema, am citit pe forum si nu am gasit solutia.

Mi se aprinde in bord pompa servo ,ciudatenia este ca dimineata cand este umezeala ,racoare functioneaza perfect,cand vine caldura nu  mai functioneaza..Ma puteti ajuta ??? Pana sa apara in bord , m am uitat sub stergatoare am luat frunzele de acolo ... am scanat cu vad si imi da eroarea no conection j 500 parca eroarea 1309.Am pus o pompa sh si nu a functionat.Dimineata este ok...sunt disperat ,de unde o fii....

Edited by Silviuls

vdragos

@Silviuls conform regulamentului ai obligatia sa descrii exact problema, asadar despre ce masina, ce motorizare, ce an vorbim? Multumesc.

Silviuls

Skoda fabia 1.4 tdi 2005, pompa koyo.

Skoda fabia 1.4 tdi din 2005 - mi sa aprins servo in bord ,volanul merge greu, dimineata si cand este racoare afara masina merge ok fara sa mai apara servo in bord.Am incercat cand servo era aprind in bord , sa schimb poma cu una sh nu a mers.Mentionez ca am scanat cu vag si am eroare no comunication  cu j 500 eroare cod 1308. Am umblat cu  saptamani in urma la stergatoare in interior ca se adunase frunze.Pe racoare,dimineata functioneaza cand se incalzeste afara imi apare senzor in bord cu volanul ingreunat.....Nu stiu ce sa fac....un sfat va rog

Edited by Silviuls

Silviuls

Carmina,multumesc frumos,dar am o nedumerire, aici spune sa verificați sursa de alimentare a modulului de control al ajutorului directiei....care este modulul de control unde se afla ?

Modulul de comanda j 500 este partea electronica a pompei, dar modulul de control...???

Carmina

In pompa este modulul de control.

Cred ca ai folosit google traducere, pentru modulul de comanda.

Pagina anterioara, userul Marlboro a avut aceeasi problema. Ai verificat siguranta alocata alimentarii  pompei din capacul de pe acumulator? 

Silviuls

Da am verificat,pare ok siguranta,exista fire ceva,la stergatoare in interior....,deoarece am curatat de frunze,am dat masca jos fiindca era mizerie.

Carmina

In panoul de sigurante din habitaclu, mai exista o siguranta alocata servodirectiei. Asta inseamna ca  firele ies din habitaclu pe sub grila stergatoarelor.

Nu cred ca acolo este problema.

Masoara in momentul cand pompa nu mai functioneaza, daca la mufa de alimentare al pompei ai 12 V.

Silviuls

Erori gasite

Screenshot_20191012-004636_Gallery.jpg

Silviuls

Am schimbat pompa, cu una sh ,acum ete ok,merge mai greu in pic ca cea veche ....dar este ok.

Carmina

La cat este setat gradul de asistare?