Jump to content

Halkidiki


VEKAU
 Share

Postare recomandată

Tocmai m-am intors din Grecia. Cazarea .... Hotel Gerakina Beach.

Impresii si ceva fotografii va voi impartasi in zilele urmatoare.

Pe scurt a fost bine. Se putea si mai bine. Dar stiti ... oriunde e loc de mai bine.

Romanii sunt prezenti peste tot. Mai ales ... manelarii .... singurele masini din care am auzit muzica la maxim erau .... romanesti .... evident ... manelele erau in top. Singurii soferi care mi-au dat flash-uri pe autostrada ..... romanii .... Singurii care vorbeau tare pe aleile campusului ....... tot romanii.

Si ne mai miram ca se iau toti de noi si ne privesc cu .... curu'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • VEKAU

    24

  • horgarban

    9

  • ADU 33

    7

  • MOTANUL

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tocmai m-am intors din Grecia. Cazarea .... Hotel Gerakina Beach.

Impresii si ceva fotografii va voi impartasi in zilele urmatoare.

Pe scurt a fost bine. Se putea si mai bine. Dar stiti ... oriunde e loc de mai bine.

Romanii sunt prezenti peste tot. Mai ales ... manelarii .... singurele masini din care am auzit muzica la maxim erau .... romanesti .... evident ... manelele erau in top. Singurii soferi care mi-au dat flash-uri pe autostrada ..... romanii .... Singurii care vorbeau tare pe aleile campusului ....... tot romanii.

Si ne mai miram ca se iau toti de noi si ne privesc cu .... curu'

De acord, vineri m-am intors si eu din Halkidiki, Metamorfossis. Super concediu, am sa va povestesc detaliat mai tarziu, dar cu nelipsitii romani. M-am imprietenit cu un grec, era disperat din cauza noastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

horgarban, ce coincidenta :offtopic: si eu care am zis ca mi s-a parut.E naspa la Gerakina, dupa curatenie si servicii, urmeaza romanii...ma miram eu de ce stramba din nas cand aud de romani...offf, o fi un loc unde sa nu fi ajuns romanii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incep aici cateva mici impresii, iar pe masura ce am timp mai postez.

1. Bulgaria - drumuri mult mai bune ca la noi, restrictii de viteza imbecile, fara logica, unde, evident stau militzienii bulgari cu radaru'.

2. Bulgaria - siguranta in circulatie - mai bine ca in RO. Nu am vazut atatia nebuni ca la noi. De fapt .... tot romanii erau aia nebuni, cu depasiri pe linie continua, in curba, etc. Aproape pe toti i-am vazut apoi opriti de politie. La granita am ajuns toti in acelasi timp. Eu fara amenda, cu respectarea restrictiilor de viteza, ei ... cu "amenda" sau "spaga" de rigoare. Avantaj eu.

3. Bulgaria - soferii bulgari au ceva mai multa politete la bord decat cei romani. Poate datorita mili/poli-tiei omniprezenta.

4. Bulgaria - in drumul spre Grecia, la iesirea din Sofia, domnul mili/poli/tzian a deviat toate masinile ROMANESTI - de la intrarea pe mini-autostrada. Ne-a deviat fara nici un fel de indicatie sau indicator ... cu alte cuvinte .... "descurcati-va bai prostilor ca eu is politai la mine in tara si ... nu va las sa treceti p'aici, ce muskiu' meu". Noroc ca aveam si harta Bulgariei, ca GPS-u era in plop prin satele alea pe unde ne-a deviat.

3. Bulgaria - in orase (Sofia, Ruse, Varna) - cel putin prin cele prin care am trecut eu - drumuri cazute rau de tot - pline de gropi, guri de canale, piatra cubica jalnica, etc.

4. Bulgaria - in orase - aspect jalnic, de oras de mana a 4-a

5. Bulgaria - saraca, mult in urma noastra. Case parasite la greu, case locuite jalnice, campuri necultivate, in paragina, saracie la greu.

6. Bulgaria - se munceste la drumuri ..... adica sunt inchise portiuni de drum, stau 2-3 utilaje acolo, dar a crescut iarba printre crapaturile din asfalt.

7. Bulgaria - JALNICA in concluzie. Nu stiu ce o fi de vazut asa de spectaculos in Bulgaria.

ADU 33 - mie nu mi s-au parut chiar asa nashpa conditiile. Acum depinde si de asteptarile pe care le avem fiecare de la servicii. Pentru un hotel de 3 stele, in care mi se schimbau prosoapele si lenjeria de pat la 2 zile, curatenie bec in fiecare zi in camera si baie, restaurant curat, mancare OK - atentie .... mancarea era cu specific mediteranean (nu chiar pe gustul romanului), dar foarte buna, as zice ca e OK.

Am observat o oarecare reticenta cu romanii, dar daca am vb frumos, si cu unu si cu altu' in zona .... chiar s-au purtat f bine si frumos. Daca bagam chelnerii in seama cu intrebari despre mancare, si le mai si spuneam ca e buna .... erau ai mei ....

Seara minidisco pt copii, un spectacol, discoteca, etc.

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa pun si cateva poze, cu care v-am amenintat de 1 saptamana.

Incep cu plaja din Gerakina - curata in general, dar numai in zona hotelului. In zona unde era plaja ... libera (la vilele private erau alge aduse de apa, dar nu hartii, tigari, capace de bere, servetele s.a.m.d.).

Cateva fotografii cu peisajul din Gerakina si ziua ... si seara, cand se vad si luminile de pe Kassandra.

Am surpins si cateva animale marine in apele din Gerakina - arici de mare, diversi pesti, caracatite, meduze:.

Mai pun cateva poze, dar sunt in lucru

post-1352-1190103208_thumb.jpg

post-1352-1190103225_thumb.jpg

post-1352-1190103241_thumb.jpg

post-1352-1190103253_thumb.jpg

post-1352-1190103267_thumb.jpg

post-1352-1190104147_thumb.jpg

post-1352-1190104158_thumb.jpg

post-1352-1190104165_thumb.jpg

post-1352-1190104181_thumb.jpg

post-1352-1190104306_thumb.jpg

post-1352-1190104340_thumb.jpg

post-1352-1190104348_thumb.jpg

post-1352-1190104360_thumb.jpg

post-1352-1190104368_thumb.jpg

post-1352-1190104378_thumb.jpg

post-1352-1190104431_thumb.jpg

post-1352-1190104438_thumb.jpg

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In zilele mai innorate am apucat sa ne mai plimbam si prin Sithonia si Salonic / Thessaloniki.In Sithonia, una din plajele care mi-au placut iin mod deosebit a fost cea de la Ag. Ioannis..

Mai am cateva fotografii din Nikiti si Nea Marmaras, mai incolo putin ....

post-1352-1190107236_thumb.jpg

post-1352-1190107244_thumb.jpg

post-1352-1190107251_thumb.jpg

post-1352-1190107260_thumb.jpg

post-1352-1190107266_thumb.jpg

post-1352-1190107283_thumb.jpg

post-1352-1190107455_thumb.jpg

post-1352-1190107463_thumb.jpg

post-1352-1190107471_thumb.jpg

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ultimele poze din Nikiti si portul Nea Marmaras.De asemenea, am mai vizitat si situl arheologic Olynthus, de unde pun ultima fotografie, in care se vede golful dintre Peninsulele Sithonia si Kassandra..Mai sunt foarte multe de spus despre Halkidiki. Fiecare locusor are pitorescul si specificul sau. Noua ne-a placut foarte mult. Despre cazare, VEKAU are foooarte mare dreptate. Gasesti garla locuri de cazare. De ex, gasisem in Nea Marmaras cu 20 Eur / noapte, o garsoniera, intr-un bloc de 3 nivele si 2 scari. Conditii foarte bune. Daca mai aveam si pretentii de mic dejun, pretul urca pe la 50 Eur la diverse vile din zona.Imi pare rau ca nu am apucat sa vizitez Thessaloniki in intregime. Am vazut cateva manastiri, forumul roman si calea Egnatia.

post-1352-1190109551_thumb.jpg

post-1352-1190109566_thumb.jpg

post-1352-1190109576_thumb.jpg

post-1352-1190109589_thumb.jpg

post-1352-1190109597_thumb.jpg

post-1352-1190109786_thumb.jpg

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva fotografii din Thessaloniki, unde se vede forumul roman, turnul alb, 2 manastiri, dealer-ul Skoda :rolleyes:.

post-1352-1190113622_thumb.jpg

post-1352-1190113637_thumb.jpg

post-1352-1190113690_thumb.jpg

post-1352-1190113700_thumb.jpg

post-1352-1190113714_thumb.jpg

post-1352-1190113724_thumb.jpg

post-1352-1190113789_thumb.jpg

post-1352-1190113802_thumb.jpg

post-1352-1190113815_thumb.jpg

post-1352-1190113823_thumb.jpg

post-1352-1190113833_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ultima strigare ......

cateva fotografii din curtea hotelului Gerakina

PS ... Stiti ca in Grecia a aparut Octavia 5? ...... :vaidecapulmeu:

post-1352-1190115736_thumb.jpg

post-1352-1190115743_thumb.jpg

post-1352-1190115752_thumb.jpg

post-1352-1190115760_thumb.jpg

post-1352-1190115824_thumb.jpg

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neos Marmaras sau Nea Moudania? :)

intradevar sunt si aici o gramada de locuri de poposit.

nici noi nu am coborat catre toate plajele de pe Sithonia de exemplu.

vad ca si voi ati ratat Vourvour-ul. oricum este bine sa mai lasi cate ceva de vazut si data viitoare.

despre Thessalonik, "monumentul" la care ne-am oprit si de data asta la intoarcerea din insulele Lefkada-Kefalonia-Zakyntos a fost Carefura = produse mai bune calitativ decat la noi. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut turul Sithoniei cu masina, a fost... nu-mi gasesc cuvintele, ceva incredibil, peisaje de vis, etc. Chiar nu pot descrie, am fost fermecat. Cel mai mult mi-a placut plaja din Sarti si Vourvouru-ul. Am sa incerc si poze, dar le-am facut pe toate la 5 mega si trebuie sa le prelucrez un pic.

Am intrat intr-un satuc mic din mijlocul peninsulei, tipic grecesc, nu-mi aduc aminte cum se numea, a fost super in sensul ca era o diferenta fata de satele turistice, mai rustic, mai salbatic.

Sfatul meu este sa nu ratati in Halkidiki turul Sithoniei. Merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neos Marmaras .... am facut si eu o combinata .....

Imi pare rau ca nu am ajuns la Torono si Sarti, dar ... cine stie .... la anu' mai e timp.

Peisajul e extraordinar.

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

cine poate da ceva detalii cu privire la pensiunile din vourvourou? stiti vceva adrese? v-a placut vreo pensiune in mod deosebit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu as vrea sa merg de pasti cu masina in Halkidiki. Inca nu m-am hotarat exact unde. Ce recomandati? Merge de pasti? E ok ca vreme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este,

cel mai bine mergi pe Sithonia. Salbatic si cu peisaje de vis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ciao

Eu am fost pe bratul Sithonia, am stat in localitatea Toroni. Peisaje, ce sa zic? e mirific, apa e super curata, plajele superbe (poti sa schimbi zilnic plaja, asa sa nu te plictisesti, sant multe deosebite), pe unele plaje nu e nisip, e un fel de pietris marunt, nu se lipeste de corp. Eu am fost pe sfarsitul luni mai, asa ca nu a fost aglomerat deloc. Cu localnici e mai greu sa te intelegi nu vorbesc engleza deloc, doar germana.Preturile sant un pic piparate(prin market-urile lor), asa ca anumite lucruri poti sa le duci de acasa. Au in schimb pepene galben si verde superb, nu se compara cu ce gasesti pe la noi. Despre cazare: 30 euro/noapte, in apartament, bucatarie echipata, aer conditionat, vedere la mare(prin fata casei trecea drumul,rar circulat, dupa care incepea plaja).Dupa parerea mea nu are rost sa mergi pe rezervare, gasesti suficiente alternative la fata locului, alegi dupa pofta inimi.

Una peste alta e un loc ideal, linistit, salbatic cu multe de vazut. Daca reusesc sa evadez de la munca, pe 24 mai am decolat, anul asta am sa incerc sa ma cazez in apropiere de Sikia.

Despre vreme, la sfarsitul lui mai a fost super ok ( inca nu era caldura naucitoare, a fost perfect)

Concediu placut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,am si eu intrebare,sper sa nu radeti,exsista locuri special amenajate pt.gratar ?Merg cu bebele meu si imi este teama de ce am vazut la tv.mai exact la pro tv ,ca ar fi epidemie de bruceloza ?!Merg in Kalithea la hotel Macedonia Sun si am biletul cu demipensiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am vazt nicaieri loc pt gratar, dar nici nu am catat special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nici nu cred ca vei gasi loc de gratar; iar daca incerci in mijlocul naturii, s-ar putea sa te articuleze cu o amenda usturatoare

dupa mine, Vourvourou e cea mai interesanta locatie din tot Halkidiki, chiar daca plaja e ingusta si seamana a zona rezidentiala; peisajul e super tare, iar fundul marii e ideal pentru o balaceala non-stop; nici nu seamana a ses de Mamaia sau Katerini unde nu vezi nimic decat constructii si e plat ca in palma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,am fost in vacanta in Kalithea pe bratul Kassandra la hotelul Macedonia Sun si nu a fost nevoie de gratar :icon_bounce: ,masa a fost peste asteptari,doar ca unii romani mananca muuuuuuuult de tot :) ,am fost si pe bratul Sithonia si Vourvourou intradevar este super,o zona in special pentru familii cu copii sau pt.cine vrea liniste si relaxare,apa si peisajul sunt magnifice,zic eu .Pt .cine vrea sa mearga in Salonic la Waterland intrarea era 15 euro de persoana(in perioada in care am fost eu 20 iunie).In rest, am fost foarte incantat de servicii si pe de alta parte am crezut ca o sa cedez nervos din cauza ,,fratilor,,nostrii bulgari(politisti) care stau si vaneza romani cu radarele lor antice.Avantajul este ca scoti super consum :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru locatia aleasa, am fost si eu acolo anul trecut si nu am regretat. La fel ca si tine, am ramas surprins de apetitul confratilor nostri romani. :P

Anul asta planuiesc o noua vizita in Grecia, de data asta cu masina, asa ca spune-mi te rog daca te-a oprit vre-un politist in Bulgaria sau daca mergi legal de principiu nu vei avea probleme? Eu oricum planuiesc sa traversez Bulgaria fara oprire (cu emfaza pe "fara oprire" :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi legal nu au treaba cu tine. cel putin eu nu am avut nici o problema anul trecut. ai grija la toata curbele dupa Sofia spre Kulata ca e mare probabilitatea sa astepte dupa curba (au limitare la 60 la curbe). Dar anul trecut cam faceau semne cu farurile ceilalti participanti la trafic. nu toate echipajele au radare, stau la umbra multi dintre ei. daca totusi faci ceva, banuiesc ca merge cu mita. spun asta pt ca m-a depasit un romania cu un seat pe linie dubla continua si l-a trs politia pe dreapta. dupa cel mult 10 - 15 minute m-a depasit si radea. banuiesc ca 10 - 15 euro au rezovlat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plec si eu saptamana viitoare pe 24 dimineatea spre Halkidiki statiunea Methamorphosis . Daca mai sunt persoane care pleaca si vor sa mergem impreuna astept PM (intentionez sa fiu in vama giurgiu in jurul orei 4-5 am) .

Am fost si anul trecut tot cu masina si de atunci urasc tot ce inseamna bulgaria si imi doresc sa ia foc.

Politistii opresc de multe ori si degeaba si totul se reduce la spaga. Daca nu faci nimic spaga e 10 E sau 5 euro daca ai chef sa stai 15 min sa te certi cu ei . Ca exemplu : anul trecut pe un prieten chiar l-a luat radarul cu 80 pe portiune de 50 (era la intoarcere) si toti banii in euro pe care ii mai aveau la ei au fost 25 E si i-au zis la politai ca nu mai au ; asta cand a vazut ca intr-adevar nu mai au le arata spre localitate unde este bancomat sa scoata de la bancomat si sa mai dea ... pana la urma i-a lasat dupa ce au mai dat o sticla de wiskey. In rest politia in grecia este inexsitenta si isi vad de treaba lor.

Am vazut ca cineva mai sus zicea de gratar ... noi am facut gratar pe muntele olimp pentru ca era zona superba ; bineinteles ca s-a gasit unu sa faca reclamatie si a venit o utilitara de la pompieri ; spre surprinderea noastra ne-au spus doar sa avem grija sa nu dam foc si ne-au lasat in pace pentru ca au vazut ca ingradisem bine de tot focul cu pietre si pusesem pe langa si extinctoarele de la masini.

In rest, va doresc vacanta placuta si numai bine.

Modificat de Vlad1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am fost oprit, dar am mers prudent si am incercat sa merg in spatele unui autocar sau auto care mergea cu 100km/h ,deci sub acoperire.Fara motiv nu cred ca te pot opri,cert este ca in momentul in care treceam pe langa un echipaj si eram in coloana ii vedeam ca se uita la numar si comentau ceva intre ei (ca si cum le-am scapat).La intoarcerea din Grecia prin Bulgaria ,am observat ca toti romanii incearca sa mearga in spatele unui confrate care are o viteza de croaziera acceptabila ,ceea ce si eu am facut,dar in final am ramas singur pt.ca toti au fost trasi pe dreapta,unul cate unul.Oricum daca mergi legal nu cred ca ai ce pati dar daca ai cu 5km/h peste viteza legala te opresc.Am mai vazut ceva tare la politistii de pe radare :demontau ,,tunul,, ala de la radar din parbriz si unul statea cu el in mana punandu-l pe fiecare masina si celalalt statea la lcd ,deci un pic de vanatoare.Avantajul unui detector de radar prin Bulgaria este ca nu ai alarme false(nivelul de dezvoltare :) )si cand suna in banda X sigur este radar.Oricum este prea frumos in Grecia ca sa te gandesti prea mult la ,,faza,,asta din vacanta :icon_thumright: ,pana la urma cred ca este vorba si de noroc ,ghinion,intamplare ,de stilul de condus al fiecaruia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!