Jump to content

Halkidiki


VEKAU
 Share

Postare recomandată

ADU sa stii ca se poate si bine in Halkidiki chiar daca e o zona ieftina.M-am gandit ca la Gerakina s-ar putea sa patesti asa ceva... Eu am fost anul trecut in Kassandra-Nea Potidea la Portes Palace si a fost super ... . Abia astept sa merg si anul asta dar nu tot in acelasi loc.

Modificat de Shoby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • VEKAU

    24

  • horgarban

    9

  • ADU 33

    7

  • MOTANUL

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

De acord cu tine @shoby, se poate si mai bine.

Nu am spus ca locatia e nasoala, din contra, Halkidiki arata bine per total, numai ca eu am avut nenorocul sa dau peste un hotel certat cu curatenia si cu niste greci cam nesimtiti.

Peisaje, de la hotel...

post-6004-1187029783_thumb.jpg

Modificat de ADU 33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce are nene?

padure, vegetatie, multi copaci (vorba lu' fi-miu ca veni si vremea asta), mare...

pai s-or fi speriat grecii ca umblati in batalion si s-or fi gandit ca vreti sa-i cotropiti... :icon_thumright:

adevarul este ca e nasol sa prinzi vreme ploioasa la mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers de 3 ori in Halkidiki.

De cazare am fost multumit in primele 2 cazuri (camere f. mari, balcon enorm - se vedea marea). Statiunea Metamorfosis (inainte de Nikiti)

Anul asta am stat in neos Marmaras (bungalos Miramare):

Buline albe:

- marea era la 20 de m de usa camerei;

- chelnerii isi dadeau silinta sa te simti bine (pe langa mancarea buna si repede servita - faceau glume, incercau sa te bine-dispuna)

- taverna complexului era cea mai plina (dovada ca si altii apreciau mancarea si serviciile de acolo)

- micul dejun si cina erau incluse in pret. (seara aveam cel putin 2 optiuni la felul principal si vreo 4 la salate); s-a intimplat sa comandam si 4 feluri principale diferite (daca nu erau multi clienti)

buline negre:

- camere f mici

- pat mic pt o pers de 1.90

-receptionera nu stia engleza si era acra (cum reclamam ceva ne sfatuia sa sunam la agentia din romania) - practic nu am avut niciun suport

Nu recomand nimanui sa mearga fara masina (daca merge cu autocar - avion) macar sa inchirieze (masina sau scooter)

Peninsula Sitohia are ~ 100 km si merita vazute cat mai multe plaje; eu in primul an am dat de un grec simpatic (localnic) la un magazin de suveniruri - articole sportive si mi-a desenat pe harta toate plajele pe care imi recomanda sa le vad.

I-am zis de pasiunea mea pt. snorkeling;

Anul asta am trecut de la snorkeling la scuba diving (am si atestat Naui)

Sunt 2 centre de scufundari pe partea dreapta (eu am fost la cel din Porto Caras); Statiunea cea mai de fite din zona (hoteluri de 5 stele; terenuri de golf, fotbal, volei, basket) Taxa de intrare de 2.5 euro de persoana, iahturi, heliport etc.

Din pacate aparatul de fotografiat water rezistent de unica folosinta a fost o dezamagire totala.

(pe el scria ca rezista pana la 15m - e adevarat ca am fortat destul nota peste aceasta limita); sub 6m deja nu mai mergea sa intorci filmul la urmatoarea poza; pozele au iesit intunecate etc.

Una peste alta - desi nu se regasesc in poze am avut ce vedea; Stele de mare gigant; melci cu cochilia cat capul unui om; zeci de specii de pesti etc.

Intentionez sa ma revin in viitor la insula (e la cativa km de tarm);

Costurile au fost 80 euro - 2 scufundari (incluzand deplasarea pana acolo cu barca si echipament complet) Eu am folosit si din ale mele ca asa am solicitat.

Poze aici:

http://www.silviu.info.ro/SCUBA%20DIVING/Thumbnails.html

Plaje recomandate: Pe parte de vest: Kalogria, Ioanis

Pe partea de est: Nu imi mai aduc aminte exact e pe langa agios nicolaos

post-1853-1187034171_thumb.jpg

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand croaziera pe langa muntele Athos

post-1853-1187034447_thumb.jpg

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Halikdiki mi-a placut cel mai mult peninsula Kassandra.. am stat in mini-statiunea Siviri.. excelenta si spatiu oferit si pret ( 30EUR in luna iunie la sfarsit pentru un apartament, un studio costa 25eur ) totul impecabil.. oameni amabili, nu excesiv, plaja mica dar destula, fara pret separat pentru sezlong, si aveau si restaurant foarte bun (Alkionis). Am gasit inclusiv romani veniti cu totul pre-platit la un hotel langa, extrem de multumiti...

Intr-adevar mi s-a parut ca Sithonia e mai dezvoltata ca orasele si ca lasa de dorit la amabalitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca .... amabilitatea tine de ..... nationalitate. Romanii sunt inca ....."bine" priviti in multe tari. Probabil inca avem o stampila pe frunte .... Sau .... avem "inaintasi" care au stiut sa se poarte ..... si atunci primim ceea ce meritam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce are nene?

padure, vegetatie, multi copaci (vorba lu' fi-miu ca veni si vremea asta), mare...

pai s-or fi speriat grecii ca umblati in batalion si s-or fi gandit ca vreti sa-i cotropiti... :D

adevarul este ca e nasol sa prinzi vreme ploioasa la mare...

Pai nu are nimic, peisajul e misto, au fost cativa factori care cumulati au dus la un gust amar: mizeria din hotel, greata grecilor, vremea(ploioasa), batalionul cu care m-am deplasat(nu mai fac greseala asta niciodata).

Ia uitati-va ce nor frumos :)

post-6004-1187070293_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Halkidiki pe Sithonia daca ati sarit Vourvour-ul ati sarit TOT.

img0392vp7.th.jpg

img0409gc9.th.jpg

img0413zc0.th.jpg

img0057po2.th.jpg

img0055ck4.th.jpg

MOTANE, deosebite scufundarile!!!

noi nu am avut nicio problema gen greata grecilor. dimpotriva! am fost foarte incantati de modul lor simplu si omenos de a fi.

doar acolo unde am dat de inghesuiala ne-au incarcat la nota de plata, dar odata ce le-am atras atentia s-au repliat cuviincios. pai la noi imediat venea vreun burtos sa ma intrebe :" ce vrei ma, manca-ti-as??!"

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vekau-le, daca la anul nu aleg alta destinatie, noi doi trebuie sa stam mai mult de vorba.Sa nu mai postezi fotografiile astea, ca mi se face rau.

Neaparat, asa ceva caut, ca m-am saturat de balamuc, m-am dus sa ma odihnesc si am venit mai stresat si obosit ca niciodata.

Inca o data, multumiri pentru schita cu ocolirea Sofiei.

Modificat de ADU 33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca mersul cu grup mare nu face bine din motive de fiecare cu pasarica lui... la figurat! :D

anul asta vrem sa bagam insule: Lefkada, Kefalonia si Zakyntos. sper sa ma tina balamalele sa ma tot sui pe ferry, ca am groaza de apa. numa' MOTANUL n-are! :)

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Halkidiki pe Sithonia daca ati sarit Vourvour-ul ati sarit TOT.
Stai linistit ca nu am sarit. Pana la urma e mai bine sa stai la pe langa Nikiti pentru ca ajungi la fel de usor pe plajele din vest si din est.Insula la care am fost e mult peste asteptari; Faptul ca era nelocuita avea o amprenta puternica.1. Practic intr-o luna de snorkelire am gasit pe plajele cumulate 2 stele de mare. (cea rosie)Pe insula respectiva erau zone in care erau zeci (diferite dimensiuni, culori, forme)

2. Stelute mai mici - genul maro-rosiatice (poza 2) am gasit destule; si caracatite la fel

cred ca mersul cu grup mare nu face bine din motive de fiecare cu pasarica lui... la figurat! :Danul asta vrem sa bagam insule: Lefkada, Kefalonia si Zakyntos. sper sa ma tina balamalele sa ma tot sui pe ferry, ca am groaza de apa. numa' MOTANUL n-are! :D
Ce frica de apa?? :D Nici grupul de 21 de persoane nu ma poate scoate din apa :D :) Poate sa se duca linistit unde vrea el...In alta ordine de idei confirm pe deplin teoria grupului; Am hotarat cu sotia ca nu mai facem aceeasi greseala a 2-a oara. In loc sa te relaxezi, iti pierzi timpul si energia sa ii convingi pe altii de ceva ce iti doresti sa faci. Grupul ideal ar fi ala in care 10 ar impartasi o idee si s-ar duce acolo fara sa se intrebe daca cei ramasi s-au suparat sau nu.

Partea proasta (la grupul asta ideal) este ca la doi din cei 10 (care isi doresc sa plece) dureaza 2 ore sa se pregateasca in loc de 30 minute cum dureaza la majoritatea :D

post-1853-1187073125_thumb.jpg

post-1853-1187073282_thumb.jpg

post-1853-1187073549_thumb.jpg

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda! trebuie sa fie un grup destul de "sudat".

iar in Grecia daca nu umbli, pierzi mult pentru ca sunt foarte multe de vazut.

noi am facut pe acolo vreo mie de km, dar recunosc ca nu am vazut tot. vorbesc numai de peninsule.

o sa revenim cu alta ocazie.

pana la urma este vacanta ta si trebuie sa faci ceea ce te determina sa te simti bine.

MOTANE, daca mai bagi vreo doua poze d-astea, ma apuc de inotat instantaneu! :)

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu inotatul si curajul la apa mica ... nu e valabil pentru toti

Am vrut sa-i arat unui prieten cum ma alerg eu cu o caracatita mica si cand am iesit la suprafata vad ca omul deja era la 20 de metrii.. :D :D

Asta pentru ca la un moment dat a dat respectiva cu cerneala; Din acel moment respectivul nu mai avea curaj sa intre in apa - ca daca si nisipul, scoicile sau pestii ii fac ceva?? :P :P

Dupa 2-3 zile a avut curaj sa intre cu salteaua :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
MOTANE, daca mai bagi vreo doua poze d-astea, ma apuc de inotat instantaneu! :)

Ia de aici: http://www.silviu.info.ro/SCUBA%20DIVING/Thumbnails.html

Nu or fi hotelurile de 5 stele, nu or fi plajele, drumurile - dar apa este de 5 stele cu siguranta. In egipt as vrea sa merg la scufundari.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc tuturor si in special lui ADU 33 pentru sfaturi. insa... am ales sa ii creditez pe bulgari cu incredere :)

am facut studiu de piata intensiv, am intrebat peste tot si cu exceptia lui sani resort, peste tot am gasit multe bemoluri, in special acolo unde este cel mai important, la curatenie. (eu voiam pe bratul din mijloc, pe sithonia).

imi pare rau ca vorbesc din auzite, insa raportul pret/calitate in grecia continentala nu pare a fi grozav. pacat de natura absolut fantastica.

la anul, cand tovarashul caisa va fi indeajuns de senior incat sa capete propriul scaun in avion, cred ca ma indrept din nou spre varianta turcia, pe care o recomand cu caldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....am facut studiu de piata intensiv, am intrebat peste tot si cu exceptia lui sani resort, peste tot am gasit multe bemoluri, in special acolo unde este cel mai important, la curatenie. (eu voiam pe bratul din mijloc, pe sithonia).

imi pare rau ca vorbesc din auzite, insa raportul pret/calitate in grecia continentala nu pare a fi grozav. pacat de natura absolut fantastica.

...

daca vorbesti din auzite, atunci depinde ce-ti place sa auzi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar depinde unde nimeresti; eu anul asta am avut parte de o servire f. buna la restaurant in schimb camerele au fost mici. Anul trecut am avut niste camere enorme - pana si baia era cat o sufragerie dar servirea la restaurant era slabuta. Una peste alta voi reveni in grecia. In bulgaria la all inclusive am avut parte si de servicii bune si de de camera la hotel f buna. Dar sa pleci de frica cu autocarul - sa nu ramai fara masina sau sa stai stressat ca iti ridica masina - iar nu e bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VEKAU, "chestionarul" meu a fost simplu: cat de curat era? cat de draguti erau cei de la hotel/pensiune. :(

am gasit o singura chestie care la care m-as fi dus fara ezitari insa era ocupata.

in rest, am trimis mailuri inclusiv la agentii de voiaj din grecia. cand credeam ca am gasit ceva, trimit un mail final in care o intreb pe tipa cu care am corespondat: "Avand in vedere ca am un copil mic si ca tin enorm la curatenie si la a avea un interlocutor calm si corect in 'prestatorul de servicii', recomanzi cu caldura vila X?" Raspunsul ei: NU.

am studiat una cate una toate ofertele din sithonia (halkidiki.com si restul - cred ca am "vazut" cam 100 de pensiuni), insa foarte putini au raspuns la mailuri, multi din cei pe care i-am sunat pareau dezinteresati, iar pentru cele cateva pe care le-am luat la ochi nu am gasit pe nimeni sa imi dea informatii de prima mana.

am renuntat din start la a merge cu banul in buzunar si a bate din poarta in poarta pana gasesc ceva care imi place. este o solutie foarte buna intr-adevar, mergi la sigur, insa nu mi s-a parut fezabila cu copchilu' dupa mine.

sunt constient ca nu poti compara marea neagra cu marea egee, insa sunt foarte stresat pentru ca e prima data cand plec cu fii-miu in concediu - de fapt, daca nu imi spunea pediatra ca ii face foarte bine la mare, nu ma aventuram.

MOTANUL, plec cu masina - la urma urmei, e asigurata :P

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum spuneam tot cu copchilu' fuseram si noi.

evident ca acolo unde este ieftin exista aceasta sansa. de obicei plecand cu vreo agentie de aici ai mari sanse sa ajungi unde nu-ti doresti. pentru ca agentia te atrage cu un pret tentant care in final are o explicatie. mergand acolo iti trebuie destul de putin timp ca sa gasesti ce-ti doresti. nu este ca la noi si poti intelege doar mergand acolo.

si noi tot pentru copil mergem la mare si o facem de la 6 luni. la inceput pe litoralul nostru care numai curat nu se cheama...

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Sithonia si mai laes pentru mersul cu copii va recomand Portes Palace din Nea Potidea. Serviciile sunt ireprosabile iar pentru copii,pana la 15 ani e mocca :) ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ADU33, eu am fost anul trecut la Gerakina si nu mi s-a parut ca am primit altceva deact am platit, un hotel de trei stele. Sa inteleg ca e jegos ? Era destul de curat acolo anul trecut (si am fost de doua ori). :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mozilla eu as vrea sa plec pe 9 spre Grecia.Nu vrei sa facem un compromis amandoi sa plecam pe 8?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mozilla eu as vrea sa plec pe 9 spre Grecia.Nu vrei sa facem un compromis amandoi sa plecam pe 8?

As veni cu cea mai mare placere, dar am inchiriat deja o camera in Salonic pentru noaptea de 7/8, dupa care plec spre Halkidiki, asa ca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...ma mai gandesc desi si planurile mele sunt facute incepand cu data de 9.... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!