Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Iata ca dezbaterea de aici nu a fost in van, astfel ca si comunitatea VWForum si-a adus aportul social, remarcandu-se prin combativitatea si elocventa argumentelor, dar si printr-o atitudine cerebrala si orientata catre progresul social.

 

Hai ca i-am facut si de data asta.

 

:biggrin:

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja au aparut modificarile, maximum de pct. amenda 120 adica 9600lei iar suspendarea dreptului de a conduce maxim 2ani...

Eu cred ca nu va ramane nici in forma asta.

 

http://www.mai.gov.ro/Documente/Transparenta%20decizionala/OuG%20pt%20modif%20OuG%20195-2002%20-%2020sept2013.pdf

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

„(3) Conducătorilor de vehicule le este interzisă folosirea telefoanelor mobile sau a altor echipamente

tehnice cu această funcţie atunci când aceştia se află în timpul mersului, cu excepţia celor prevăzute cu 

dispozitive de tip «mâini libere»”.

 

Adica daca atasez telefonului dispozitivul "maini libere" - ca sa dovedesc ca am un telefon prevazut cu acest dizpozitiv - pot sa il folosesc linistit, nu, indiferent ce fac cu el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor,in timp cu unii sint absorbiti de acest aspect,si anume marirea sigurantei traficului,spre binele tuturor,sa nu uitam un lucru:nimeni nu da doi bani pe siguranta ta in trafic(apropo de aia ce zboara pe sus),in schimb,se cauta noi metode de a scoate bani de la cetateni,sub criteriul "sigurantei nationale".Un alt episod comunist,a carui menire este sa produca bani.Ce,credeti ca daca da peste mine unul cu "bile" mai grele,ii face cineva ceva?!?Colegu' DUN,esti tare dom'le!Respectele mele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au intrebat oare initiatorii modificarilor de ce in Ungaria pe DN-uri viteza limita e respectata ?

Oare pentru ca in maxim 2 ore ai acces la o autostrada ?

Daca se mentine suspendarea carnetului la o depasire de + 31km/h , practic orice depasire in nenumaratele sate din RO devine un motiv de suspendare ...

Sau e mai sigur sa mergi cu 60 km/h , in afara localitatii si sa tii in spate o coloana de 1 km de masini cand linia continua tine cativa km ..( sigur toti cei care merg mai mult au patit asta de de cateva ori ) ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii ca legea are, parca, o prevedere legata de rularea cu o viteza mai scazuta decat cea limita, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu e tocmai topicul potrivit,voi fi off-topic dar asemenea lui dan 48, cred ca "jecmaneala" e singurul motiv si daca veti vedea acest documentar Zeitgeist(vi-l recomand) , veti intelege cu adevarat ce se intampla in Romanica noastra, inclusiv scopul ascuns al acestui nou cod rutier.(jecmaneala poporului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altceva ar fi de inteles din situatia asta si anume ca este nevoie acuta de reactie din partea noastra, pentru ca ea are efect.

In momentul asta unora le tataie curul dupa niste lucruri si cred ca tocmai ce si-au expus niste zona delicate. Pai hai sa profitam. Hai sa cerem modificarea  legii astfel incat sa mai plateasca si altii, cum ar fi responsabilii drumurilor. Sa aiba si ei responsabilitati asa cum avem si noi soferii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii ca legea are, parca, o prevedere legata de rularea cu o viteza mai scazuta decat cea limita, nu ?

Te rog pe tine sa-i explici asta doamnei cu Duster -ul de firma ''Prospectiuni'' care m-a tinut in spate circa 10 km pe Dealul Negru ( Pitesti-Valcea ) , mergea fix cu 50 in localitate si maxim 60 afara ...Cei care cunosc zona , stiu ca exista km intregi cu linie continua .. Nu i se parea nimic anormal ca in spatele ei , cat vedeai cu oglinzile eram zeci de masini .. Modificat de caddy.fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

 

 

Arata-mi un deputat sau senator blocat in coloana la Comarnic sau la Cernavoda, unul care-a facut o zi intreaga pana la vama in vestul tarii, etc...

Eu n-am auzit de nici macar unul! De-aia nu-i intereseza drumurile.

 

N-ai inteles, m-am referit strict la perioada cand cei care voteaza acum legile o sa le expire mandatul si nu vor mai fi alesi.

Si oricum ceea ce spui e valabil doar pentru o coloana oficiala cu girofare si alte chestii, cand e pe cont propriu, la revedere, asteapta in coloana ca tot omul... Ia intereseaza-te sa vezi cate amenzi de viteza (s.a) are "domnul sef" de la ANI.

 

http://www.antena3.ro/romania/record-de-amenzi-pentru-viteza-excesiva-seful-ani-17-procese-cu-politia-rutiera-romana-227840.html

 

mai vrei? ia de colea:

 

http://adevarul.ro/locale/craiova/deputatul-claudiu-manda-fost-amendat-politistii-rutiera-300-lei-1_5148b3c900f5182b852b5ee5/index.html

 

http://www.evz.ro/detalii/stiri/Deputatul-Movil-anchetat-de-DNA-pentru-c-i-scpa-prietenii-de-amenzi-de-circulaie-100295.html

 

nu, tu n-ai inteles...eu am inteles perfect ce vroiai sa spui si, cu o anume forma de ironie spuneam ca, potrivit celor vazute zi de zi, pare ca si cum astia niciodata n-ar circula normal printre noi.

 

suntem absolut de acord dar se pare ca nu mi-ai inteles tenta ironica.

 

eu nu, nu cred ca astia cand vor ramane fara mandat vor merge ca noi cred ca vor merge pe pile si pe cunostinte si pe manarii...

 

cu seful ani a transpirat istoria pentru ca a mers cu permisul suspendat, 300 de lei e o amenda de toata jena si 3 exemple pentru o tara intreaga e fix nimic.

cand or merge toti zi de zi la munca cu masinile personale prin trafic si vor fi tratati in mod egal cu noi, nu in functie de legitimatii, ecusoane, insgine, abtibilde, etc, atunci o sa te cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari tuturor. A trecut ceva vreme de cand n-am mai postat pe-aici....Profund dezamagit si scarbit ma declar de acest proiect de cod rutier. E o rusine. Ne ameninta acum cu niste amenzi exorbitante, pentru ca atunci cand vor aproba dublarea amenzilor actuale, noi sa rasuflam linistiti si sa spunem vai ce guvernanti buni avem, ne-au salvat. Minciuni.....prostii...manipulare....Mai e cineva printre noi care nu s-a convins inca ca nu se doreste disciplinarea traficulu ci doar aducerea de bani la buget cu orice mijloace prin jupuirea cetateanului de rand ? Eu cred si sper ca nu.  :vwrullz:

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ai o mașină de 2-3000 de euro, amenda echivalează cu confiscarea automobilului. Pentru că sigur nu ai de unde plăti mii de euro amendă, și atunci ești obligat de împrejurări să îți vinzi mașina să achiți amenda. Nu am nimic împotriva pedepselor pentru alcool, chiar și cu trecerea pe roșu sunt de acord, dacă nu încerci să treci pe galben, nu te prinde roșu în intersecție. Dar pietonii ăștia-s dați dracului, dacă vrea domnul polișist poate lua 100 de permise în câteva ore la o trecere circulată, e suficient să pună vita piciorul pe zebră când tu ești la 5 metri și ai rămas fără permis 4 ani si amendă 3000 euro (cam SF).

 

Iar cu viteza, circul cam 6.000 km/lună prin țară și am constatat că în localități se circulă cu 80-90km/h ÎN COLOANĂ și se circulă foarte bine și fluent, mai dai de câte un morcovit care merge cu 50 km/h și încurcă toată circulația, provoacă depășiri, face coloană după el. De aceste REALITĂȚI ar trebui să țină cont legiuitorii, nu să impună viteze de melc în localități cu câteva case si linii drepte de 2 km cu linie continuă, fără nicio logică. Totuși e bine in jud. BN, deoarece în majoritatea localităților de pe DN17 s-a mărit viteza la 70 km/h, dacă mai adaugi toleranța de 10 km/h admisă, deja poți circula decent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

in general pentru astia care merg cu 90 in localitati ar fi ideal daca s-ar suspenda permisul vreo 3-4 ani. ca sa intelegea c-ar fi bine sa aiba 50/60 si 30 kmh pe la treceri.

mai ales in conditiile in care, teoretic, dumneata faci cel putin 200 de km pe zi, in fiecare zi, sau 3-400 daca scoti weekendurile si sarbatorile.

 

aceste "realitati" sunt valabile in unele locuri, si perfect invalide in alte locuri. ai la dispozitie ADP sau brigada de politie rutiera!

 

cate sesizari ai facut dumneata, personal, catre politia rutiera sau ADP? asta nu tine de codul rutier. pui poza, trimiti mail/scrisoare si gata. ai schimbat ceva. eu asa procedez. si mi s-a raspuns de fiecare data in mai putin de 30 de zile cu aviz pozitiv sau negativ, dupa caz.

 

in general genul asta de mentalitate provoaca accidente pe sosele, smecherii care circula fluent cu 90 in localitate si dau peste "morcoviti"...

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e suficient să pună vita piciorul pe zebră când tu ești la 5 metri și ai rămas fără permis 4 ani si amendă 3000 euro (cam SF).

si ce nu iti convine ca e 3000?!?!? zi mersi ca le-au redus la jumate, altfel plateai 6000 :lol: (multi se bucura acum ca sint reduse la jumatate....)

 

cate sesizari ai facut dumneata, personal, catre politia rutiera sau ADP? asta nu tine de codul rutier. pui poza, trimiti mail/scrisoare si gata. ai schimbat ceva. eu asa procedez. si mi s-a raspuns de fiecare data in mai putin de 30 de zile cu aviz pozitiv sau negativ, dupa caz.

uneori le faci cam degeaba ca sint puse in aplicare de- :rules: , dar nu ai ce zice daca si-au facut treaba :D

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

eu nu le-am facut niciodata degeaba.

nu mereu au fost solutionate cum mi-as fi dorit dar macar mi s-a explicat si de ce.

si uneori avea foarte multa logica explicatia. logica netransparenta la prima vedere.

 

de cate ori nu-mi convine ceva in trafic in materie de semne/fluenta/semafoare, mi se pare ca e ceva ciudat, trimit mail la ADP+BPR.

de fiecare data primesc raspuns si uneori vad si schimbarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am vazut schimbarea la strada lunga si ingusta din cauza masinilor parcate pe ambele parti, circulata cu viteza in ambele sensuri: un rind de mamaligi la 15m de unul din capetele strazii care are vreo 600m.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am citit opiniile exprimate pe acest topic şi am rămas profund dezamăgit pentru că singura concluzie care se poate trage de aici este că trăim într-o societate bolnavă unde majoritatea cetăţenilor pleacă de la premisa că vor încălca legea, iar interesul lor e să găsească modalităţi de a scăpa mai uşor de consecinţe.

 

Dacă vrem să ajungem vreodată la nivelul de civilizaţie din ţările cu apă caldă trebuie să realizăm că legile nu sunt făcute pentru a fi încălcate, ele doar stabilesc nişte norme ce trebuie respectate în mod obligatoriu de toată lumea pentru o convieţuire normală.

Numai în mentalitatea românului apare această idee conform căreia amenda - sancţiunea contravenţională face parte din normalitate, e ceva firesc şi trebuie stabilită în aşa fel încât cetăţeanul să o poată primii în fiecare zi, să-şi poată permite achitarea amenzii şi alte aberaţii de acest fel. Această idee împământenită în societatea noastră e foarte nocivă, iar din păcate pentru noi toţi se regăseşte în rândul celor ce au putere de decizie şi se află în conducerea acestei ţări.

 

Sancţiunile pentru încălcarea legii NU sunt la fel ca alimentele, nu sunt ceva strict necesar ce trebuie să le poată suporta oricine. Într-o societate normală şi sănătoasă sancţiunile pentru încalcarea legilor sunt excepţii, NU fac parte din normalitate.

Conform acestor principii nocive, mâine-poimâine ne pomenim că violatorii şi tâlharii vor cere reducerea pedepselor, astfel încât să poată comite fapta de mai multe ori.

 

Dacă s-ar analiza situaţia mai profund şi nu subiectiv doar din punctul de vedere al celui care se identifică în rolul celui care încalcă legea absolut toţi trebuie să realizeze că orice încălcare a normelor de convieţuire socială are repercursiuni asupra tuturor cetăţenilor. Asta dacă vrem vreodată să circulăm în siguranţă, astfel încât să nu mai stai cu grijă şi teamă să nu-ţi schilodească vreun smecher nevasta şi copilul atunci când se deplasează pe drumul public, pentru că îl doare la bască şi îşi poate permite să primească o sancţiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Chapeaux bas...din pacate prea putini vor intelege efortul tau!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer pentru trecerea pe rosu, neacordarea de prioritate si in special pentru alcool eu le-as tripla.

 

Marius, foarte bine punctat, jos palaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu aveti asa o teama ca unii dintre militieni vor face abuzuri ca si pina acum?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

nu, absolut niciuna. la cate abuzuri ai fost tu personal supus?

sau vorbim din auzite?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vorbim din auzite

 

cum ar fi sa iti stea lipit de masina o alta, neinscriptionata, sa iti dea flashuri cu farurile si la parasolar sa aiba un stroboscop cu leduri?!?!? bineinteles pe intuneric......


http://www.mikado.ro/stroboscop-auto-cu-18-led-uri.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

pentru abuz exista legi si alte sanctiuni! relax...

nu ma fascineaza deloc discutiile despre "cum ar fi"

nu ma intereseaza cum ar fi. ma intereseaza cum e. si anume ca niciodata nu m-a oprit vreun echipaj fara motiv, nu am fost abuzat si nici nu stiu pe nimeni care sa fi fost.

am vazut cazuri si am auzit despre cazuri ca si despre contestatii si anulari si sanctiuni. so...

noapte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi în multe ţări pe care noi românii le admirăm, exact aşa procedează poliţia rutieră. Merg în maşini neinscripţionate şi fără uniformă, în spatele tău şi te aşteaptă să greşeşti, după care te ard de-ţi sar fulgii.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!