Jump to content

De stiut pentru POLO 9N3 in GARANTIE !


madalus
 Share

Postare recomandată

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bridefo

    14

  • Bigu

    12

  • pepe

    8

  • Michael_9N

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc radu! Ai avut dreptate: recircularea functiona, dar nu am fost atent la sunet( ma asteptam sa se aprinda si martorul) si intr-adevar nu au reusit sa ativeze decat beep la inchidere-deschidere. Inca nu sunt lamurit de ce nu se pot ridica si geamurile cand inchid din telecomanda ( optiunea asta o fac si alarme de doi lei si ma asteptam ca cea din fabrica sa o faca fara probleme). Nu mi-ati zis daca voi aveti lampa in torpedou ca mie mi se parea utila mai mult decat lumina de la parasolarul soferului pe care nu am folosit-o niciodata (asta e buna numai pentru femei :blink: ).

A trecut astfel si revizia de 1 an (13400km); pentru detalii voi scrie la topicul dedicat cat a costat (muuuult !!!)

Multumesc inca o data de sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am lampa in torpedou, sau daca am nu se aprinde.Tare as vrea si eu una !!!! :)

Revizia la mine, prima la 15.000 km , tdi, 640 RON !!!

Asta e !!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pepe: poti sa-ti montezi singur lumina in torpedou.

Lampa Vw-Nr.: 1J0 947 301

contact 2Pol (893 971 632)

2 papuci(cred ca asa se cheama)-pt. a lega cablurile

2 cabluri de 0,5 mm² diametru (1 rosu, 1negru)

Procedura:deschizi torpedoul,pe partea stanga gasesti locul unde ar fi trebuit sa fie lampa(e un plastic pre-taiat),il scoti.Scoti casetofonul.Lampa cu firele montate o introduci in locasul din torpedou.Prin locasul casetofonului legi firele(rosu +,eventual de la cass. si negru -).lampa ar trebui sa se aprinda.Se stinge la inchiderea torpedoului.

Mi-am montat si eu,prin amabilitatea sitului:http://www.polo9n.info,la rubrica Anleitung.Acolo gasiti multe chestii faine pt.masinile noastre.Sunt si poze de ajutor la montaje.Mult succes

Modificat de dpolo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alarma pusa la PoRo pe telecomanda masinii si se inchid geamurile automat cand inchid masina.

Sper ca ai geamuri electrice fata/spate, da? :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alarma din fabrica montata si am geamuri electrice numai fata, daca despre mine era vorba in postul de mai sus :hainoroc: . Geamurile se ridica din afara numai cu cheia rasucita pentru un timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ridicarea geamurilor odata cu alarma exista un modul separat la alarma.cele de fabrica nu cred ca au, doar cele puse after ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thanks for informastion, dpolo !!!! B)

Am sa incerc sa o montez !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pepe, daca reusesti sa o montezi, sa dai mai multe detalii pls, tare mi-as monta si eu, dar... ma gandesc ca o sa imi fie destul de greu sa dau jos casetofonul... asa a venit cu el... nu prea vad cum sa il dau jos... desi, sunt convins ca se poate.

Bafta la montare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

intrebare: la motorul meu de 1.4(80cp), daca ii pun filtru sport si un chip la ce putere o sa ajunga si cu cat o sa creasca consumul??? imi cer scuze daca s-a mai discutat problema asta da nu prea am timp sa butonez forumul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vorbeste cu voinea sau unde vrei tu sa-ti faci chip (si vezi ce putere iti zice) cat despre filtru...la caii astia e = 0 :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

culmea, ca pe dyno, un polo de 1.2 a scos parca 8sau 9 cai...cu filtru sport bineinteles

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala de pe 4tuning...

vise tati :huh: ti-l dau pe al meu daca vrei sa faci un test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mai vreti poze, spuneti.....

cat despre filtru sport....chiar aveam sperante :(

continure...

continuare

.....................

post-8603-1171756853_thumb.jpg

post-8603-1171756914_thumb.jpg

post-8603-1171757166_thumb.jpg

post-8603-1171757262_thumb.jpg

post-8603-1171757332_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut.Cum am scris si in subiectul topicului dorim sa vedem toti ce piese intra pe garantie si ce anume nu intra.Eu acusi ar trebuii sa fac revizia de 30 mii Km si chiar m-ar interesa sa aflu ce pot schimba pe garantie sau mai bine zis la ce piese se ofera garantie .Vreau sa mai schimb cate una alta si nu as vrea sa ma doara capul cand o sa mi se faca o factura din aia cu multe zerouri.Daca cineva s-a mai confruntat cu astfel de probleme pe la reprezentante si stiu ce se poate schimba si ce nu ii poftesc sa ne zica si noua...orice informatie este foarte bine venita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte prompt si documentat Marius ; ca o completare la cele doua topic-uri (care sunt in stand-by de vreo 2-3 ani) unde am scris si eu, pot sa va spun ca in garantie am schimbat pompa de ABS-ESP, care incepuse sa faca figuri aleator. Am reusit sa o schimb cu putin timp inainte de a iesi din cei doi ani de garantie. Sa nu va ganditi ca a fost asa simplu: am facut vreo trei vizite la service, prima data mi-au sters eroarea si m-au aburit ca poate a luat o eroare, dar e totul OK; a doua oara m-am dus documentat( scanare in particular cu ajutorul unui prieten membru vw, cautat semnificatia cod de eroare pe aici pe forum, lectii factute de acasa), ei bineinteles ca au incercat sa ma abureasca din nou ca nu are nimic, nu apare nici o eroare- le-am pus hartiile in fata si i-am pus sa faca scanarea in fata mea. Bineinteles ca au obtinut codul de eroare pe care-l aveam documentat; au dat din colt in colt ca sa vada, sa se consulte, sa ceara aprobare- le-am zis ca este element de siguranta si ca atare trebuie schimbata( de reparat nu se poate pentru ca este capsulata). Au facut comanda si mi-au schimbat-o pe garantie pana la urma, cu vreo luna inainte de cei 2 ani; daca nu ma documentam o puneam de o caruta de bani( am inteles ca e vreo 2-3000 euro).

Altceva nu mi-au schimbat pe garantie( de fapt nici nu am avut probleme), masina face pe 17 luna asta 4 ani si 47300 Km parcursi.

Modificat de bridefo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc marius pentru cele 2 topic-uri puse.....bridefo..la mai multi km fara probleme si incidente neplacute....eu ma gandeam daca ma duc sa le zic de tampoane pe la motor....de bucsaraie....de capete de bara si multe alte chestii care se duc destul de repede.Astea si bineinteles si altele care se schimba pe garantie....De exemplu am ceva batai prin spate....am fost odata la ei si au facut doar un mic test sa vada ce este si miau zis sa las masina in service sa controleze mai amanuntit....acum daca tot ma duc si este ceva de schimbat chiar vreau sa stiu daca e pe garantie sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca te vor saluta din mers la 30000Km cu bucsaraie. garantia e buna pentru elemente importante cu conditia sa poti dovedi ca nu a fost vina ta( cum a fost la mine pompa de ABS-ESP); daca prajesti ambreiajul dupa 10000 o sa-ti spuna ca nu ai stiut sa conduci si ai mers cu ambreiaj patinat; daca se uzeaza bucsele la 20000 o sa spuna ca e din cauza drumurilor proaste pe care ai circulat. Motive vor gasi intotdeauna sa nu faca nimic pe garantie( care e in mare parte o chestiune de marketing). Depinde si de tine cum stii sa-ti sustii cauza cu argumente solide. Incearca intotdeauna cand ti se refuza ceva sa obtii o hartie scrisa, cu nr. de inregistrare, stampila; de multe ori s-ar putea sa se sperie, stiind ca poti folosi hartia in favoarea ta la OPC, VW, instante s.a.m.d.

Iti doresc succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!