Jump to content

Difuzoare Golf3/Vento


tune
 Share

Postare recomandată

salut!

am eu o surubelnita! :blink: , dar si o alta intrebare: pot sa montez boxele daca scot doar plasa, sau trebuie sa dau jos toata fata?

Asta depinde,daca ai firele trase,poti sa montezi difuzoarele fara probleme.4 suruburi si gata.

Golful e o masina f practica :(

Modificat de Nomood
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    53

  • taz21

    52

  • phun

    42

  • sonnic53

    35

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mersi! O sa incerc zilele astea. sper doar sa nu rup ceva pe acolo...cu surubelnita. are vreun loc special de unde sa incepi sa tragi, sau la intamplare?

vreau sa pun niste boxe in portierele fata, ca eu functionez doar cu tweterele. nu stiu de ce le am doar pe alea, asa am luat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai tweetwere pt ca neamtu si-a luat muzica de pe ea.mie mi-a pus decat casetofonul original sa nu ramana gaura . Uite niste boxe bune si ieftine,zic eu http://domo.ro/Audio-Video/Echipamente_Aut...t_GTX-662_MK_II. Se au bine si grila aia o poti pune pe fata de usa si o sa dea mai bine decat capacele originale.o sa pun poze cat mai curand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca boxele alea au Raspuns in frecventa: 60 - 22000 Hz deci cam pe unde ar trebui sa taie subul... Incearca sa gasesti macar 40-20000, cel mai bine se aud 20 - 20000. Daca pui si un subwoofer nu mai ai probleme, faci taiere la 74 - 80 pe sub si se aud ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am zis ca asta ar fi o solutie ieftina. in spate am 2 infinity de 90W RMS si in porbagaj un sub jbl 250W RMS ( infiniy si jbl sunt amplificate de un blaupunkt GTA460). Daca ar pune difuzoare de 20-20000 in usi cred ca ar trebui isonorizate portierele si costa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Am radio beta si nu pot sa`l dau jos.... ma ajuta cineva cu un sfat ? un model de cheie ?

cred ca ar trebui sa arate cam asa : http://www.bluespot.co.uk/stock_image/rel_keys.jpg

Eu cand mi-am luat Pioneer-ul de la Carrefour mi s-a oferit instalare gratuita la un atelier specializat din Constanta, unde aveau si dispozitive din acelea de scos casetofoane vechi. Deci daca nu gasesti la un prieten, du-te la un atelier specializat pe electronice auto. In alta ordine de idei, incearca 2 andrele...s-ar putea sa mearga...cred :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mi-am luat casetofon nou. Vreau sa-l dau jos ca sa-i pun leduri rosii....sa se asorteze cu bordul care a primit deja rosu in loc de verde....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi! O sa incerc zilele astea. sper doar sa nu rup ceva pe acolo...cu surubelnita. are vreun loc special de unde sa incepi sa tragi, sau la intamplare?

vreau sa pun niste boxe in portierele fata, ca eu functionez doar cu tweterele. nu stiu de ce le am doar pe alea, asa am luat masina.

Nu cred ca ai cum sa rupi,doar intentionat ceva.Daca bagi surubelnita intr-o parte ar trebui sa iasa f usor,avand 4 urechi de plastic.Daca intelegi ceva din imagine

Stai linistit,daca nu ti-ai adus-o tu probabil cel care a aduso s-a gandit ca o sa-i foloseasca difuzoarele.asa am patit si eu.

post-32493-1231863165_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord,cauta macar sa aiba 40 frecventa de raspuns.Intr-adevar cele de la 20 se aud cel mai bine..dar costa si putin mai mult.

Oricum,uite un exemplu care merita http://www.booster.ro/car-sound/difuzoare-...x-663-3650.html

Raport calitate/pret f bun,dupa parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gti 85 baga 4 cuie in gaurele si atunci poti sa il scoti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Kretu: Cum se aud blaupunkturile alea? Vreau sa`mi schimb jvc`urile de pe spate si sa imi pun blaupunkt.Jvc`urile is varza murata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Am radio beta si nu pot sa`l dau jos.... ma ajuta cineva cu un sfat ? un model de cheie ?

cred ca ar trebui sa arate cam asa : http://www.bluespot.co.uk/stock_image/rel_keys.jpg

poti fff bine sa scoti casu cu niste andrele (de crosetat) sau poti sa iti confectionezi doua chei din electrozi de sudura.eu asa am facut.ideea e ca pe laterale la cas prind niste cleme.acestea doar trebuie desprinse si dupaceea tragi usor de cass, celelalte striati de pe cheile care le-ai aratat tu sunt pentru a agata cassul sa nu mai tragi de el.bafta si sper ca ti-am fost de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma ajuta si pe mine, va rog, cineva cu sfaturi

Vreau sa montez difurile in usile din spate

ce si cum trebuie sa demontez de la cd-player pana la orificiile din usi?

Care ar fi pasii?

Nu vreau sa rup ceva.

Cd-player Sony Xplode si difuri Sony Xplode

Multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Elegant ar fi sa desfaci pragurile din plastic din interiorul masinii si sa tragi firele pe acolo. In stalp urci cu firele pana la mufa, dupa care le treci prin aceasta, apoi prin burduf si mai departe la boxe. In bord ai putea sa le treci pe sub masca din dreptul genunchilor si sa le cobori pe sub plasticul de pe laterala stalpului A. Eu asa le-am pozat si nu se vede nimic.La Vento am renuntat la boxele din usile spate si le-am pus pe polita din spate. Cu cass-ul original, pe radio bate mp3 (astea mai ieftinache) la auditie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci ptr sfat !

Am montat azi difurile , ca-n fabrica

pe sub bord, sub plasticuri , prin stalp si in final am demontat fetele si le-am montat in usa.

zici ca sunt puse de neamt.

am pierdut o zi dar merita

merg si arata super bine

nici un fir la vedere

Multumesc oricum !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am nevoie de o mufa marou (in cea care intra firele de la boxe) pt ca al meu e varza , acum mi-am luat boxe kenwood si se aud naspa, cu o mufa noua(originala, cu fire legate corect) voi putea monta boxele corespunzator(cred)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste la magazine de electronice, gen "Dioda", sau la magazine care vand si monteaza cd-playere auto sau alarme.

Mufa ISO parca se cheama.

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca se numeste mufa iso, dar pt mine nu aia trebuie, ca il am deja.mie imi trebuie cea cu care e dotata masina, la care se leaga mufa iso

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate e un pic off topic intrebarea mea si de aceea imi cer scuze de interventie. De curand mi-am montat in usile din fata niste difuzoare iar acum nu mai am cu ce sa lea astup, am avut inainte un capac de plastic, la usile din spate am niste site in loc de capace...am vrut sa le pun pe usile din fata dar nu se potrivesc.

Poate are cineva asa ceva, eventual un schimb , dau plastic pe sita sau stiu eu...

Multumesc si scuze inca o data de interventie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna! Am si eu o problema micuta...

In usa din spate este loc pentru boxe dar acestia lipsesc [o fii din fabricatie], cabluri nu sunt trase [se poate rezolva] dar problema este ca lipsesc pinii din mufa pt aceste boxe...Cineva vreo idee buna si simpla cum sa rezolv ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faci rost de o mufa la fel ,scoti pinii si pui in mufa masinii,nu e greu deloc ,usile din spate sunt asa din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca se numeste mufa iso, dar pt mine nu aia trebuie, ca o am deja.mie imi trebuie cea cu care e dotata masina, la care se leaga mufa iso

Omu' aia iti trebuie. Sunt doua mufe care se leaga la +,-,acc. si difuzoare. Celelalte mufe vin odata cu player'u.

De curand mi-am montat in usile din fata niste difuzoare

Nu au avut si capace de protectie sau nu au fost noi?

Altfel poti cauta la magazinele de electronice,(in C-ta se numeste Dioda) care au si difuzoare de casa.

post-1353-1232646086_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi sunteti meseriasii adevarati, m-ati convins, se numeste iso(eu stiam gresit-mea culpa), na mie imi trebuie aia marou cu fire legate corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!