Jump to content

Cruise control (pilot automat) A4 B6/B7


MAX
 Share

Postare recomandată

Mihai.Nechifor

si la mine ramane aprins martorul din bord daca folosesc frana sau acceleratia sau frana dar problema e ca nu se activeaza deloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BogdanChipaila

    9

  • Mihai.Nechifor

    8

  • Ice_2k

    6

  • Scorpion

    5

la tine este altceva, la VW se aprinde martorul cand treci sistemul pe ON, la Audi se aprinde doar atunci cand efectiv CC controleaza masina.

@docman2 De martor sunt convins, dar iti dai seama ca CC-ul "ia piciorul de pe acceleratie" cand apesi ambreiajul, altfel s-ar tura masina de nebuna. Ideea la care ma refeream este ca oricum ar fi, un switch defect la ambreiaj va face ca CC-ul sa nu functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

am bagat masina pe vag si nu mi a dat nici o eroare .ce ar putea fi?dc nu imi merge CC-ul?alte sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch-ul de ambreiaj/frana nu-l vezi pe erori. trebuie sa te uiti efectiv ce rapoarteaza senzorii aia si sa apesi pedalele, sa vezi daca valorile raportate se schimba cum ar trebui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze..exista cineva in Bucuresti care monteaza tempomat?

Am cautat cu search,sunt o multime de topic-uri dar nu am gasit raspuns?

Stiti pe cineva?

Multumesc anticipat..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am bagat masina pe vag si nu mi a dat nici o eroare .ce ar putea fi?dc nu imi merge CC-ul?alte sugestii?

Incearca sa activezi CC-ul la o turatie de peste 1300 rpm. Nici eu nu stiam sa-l folosesc bine cand am luat masina, dar m-a invatat unu` mai batran in VW. De fiecare data cand am actionat CC, eu nu m-am uitat niciodata la viteza ci la turatia motorului. Totusi daca spui ca ai activat CC-ul la 80km/h cred ca aveai peste 1300 rpm...sau nu. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

cred ca veam peste 1300 dar voi incerca si cum ai spus tu. merci de sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti.

Am si eu aceeasi problema. Vreau si eu sa imi montez pe masina mea (a4 8E 2002) cruise control.

Este destul de explicit linkul dat de SAlex cu pasi de urmat pentru montarea CC dar problema apare la modulul de control de la volan.

Am gasit pe un alt site faptul ca exista 3 variante de module de control. Doua din ele suporta montarea manetei de CC. A treia, defapt prima cu le descriu aia pe site, nu suporta CC si in consecinta trebuie schimbat modulul cu unul din cele 2. Aici http://wiki.ross-tech.com/index.php/Cruise...trofitting_(8E) sunt descrise cele 3 variante. Evident ca masina mea este dotata cu modulul care nu suporta CC. Azi am demontat volanul si cele 2 capace pentru a ajunge la acel modul si am luat codul de pe el (8E0-953-549-F). Diferenta dintre ele este litera de la sfarsit si se pare ca doar cel cu F la sfarsit nu suporta CC.

Acum problema mea este daca in afara de maneta si schimbarea modulului de comanda (si bineinteles codarea cu vag-com-ul) mai trebuie facut si altceva sau este suficient odar atat.

Ideea e ca eu am fost mai demult la Porsche la magazin si am vrut sa imi iau maneta si ei mi-au spus atunci ceva de acel modul de comanda (calculator de volan ii ziceau ei) cum ca e posibil sa trebuiasca schimbat. Acum nu stiu ce sa fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@l.u.v , intreaba pe cipos. eu cu el vorbisem pt audi a3 si stia el pe cineva care cu asta se ocupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
horatiuharangus

Am observat ca la mine la Audi daca ating pedala de frana si merg mai mult de aproximativ 5 minute fara sa dau maneta de la pilot automat pe treapta de jos,cand incerc sa activez din nou pilotul automat si sa setez viteza nu mai merge;trebuie sa dau maneta jos pe prima treapta si sa astept cateva minute pana pot sa-l folosesc din nou. E normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca la mine la Audi daca ating pedala de frana si merg mai mult de aproximativ 5 minute fara sa dau maneta de la pilot automat pe treapta de jos,cand incerc sa activez din nou pilotul automat si sa setez viteza nu mai merge;trebuie sa dau maneta jos pe prima treapta si sa astept cateva minute pana pot sa-l folosesc din nou. E normal?

Descarca manualul de utilizare Audi de A4 B6 pus de Ice 2K aici in sectiunea nostra Audi A4, citeste-l tot pentru ca se aseamana intr-o mare masura cu B7 si ai sa gasesti raspuns la multe din problemele tale.

Modificat de Leo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am si eu un a4 8e 2002 la care, pentru ca nu are, vreau sa ii montez cruise control.

As vrea sa stiu daca a montat cineva si daca in afara de montarea manetei de cc sub cea de semnalizare mai trebuie facut si altceva?

Citisem pe un site ca e posibil sa trebuiasca adaugat un fir intre modulul de control al volanului si ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scris si pe topicul acela inainte de a sctie aici dar nu mi-a raspuns nimeni... :icon_thumright:

chiar nu a montat nimeni CC pe a4 8e din 2002 ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un topic pe care l-ai citit si tu

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=45437

in functie de ce volan ai trebuie comandat unul din coduri(cel pentru masini fara volan multifunctional contine si modulul de volan, asa ca nu trebuie nimic in plus, doar montat; daca ai volan multifunctional nu ai nevoie de alt modul de volan, este bun cel montat pe masina)

Modificat de Scorpion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am volan multifunctional. Deci trebuie sa imi schimb modulul de volan cu unul care sa stie de cruise control, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m`ar interesa si pe mn pt un a4 din 2006 cat m`ar ajunge Cruise Control si codurile pieselor! MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 12 years later...

Nu functioneaza pilot automat.

dtc pe ecu motor.

 

p 005782 powertrain data bus

implausibile message from steering well.

 

dtc se sterge.

apare la o noua actionare a manetei pilot automat.

 

verificat in parametri toate comenzile de la maneta pilot si pedale ambreiaj si frana.

tot ok.

 

sigurante, alimentari, ok.

 

unde sa mai caut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inlocuit preventiv manet si switch ambreiaj.

 

Am facut si o interventie in coding.

 

Nici un rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Ceva nu ii place. Se pare ca nu vede semnalul de la coloana. Asta insemna ca nu toti bitii sunt ok, daca verifici pe motor. Proba cu alt calculator coloana. 

P. S.... Tot cu mine schimbi mesajele si pe fbk.. 🙂

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M.am gandit la v.o lipitura rece pe placa.

 

O sa testez cu alta.

 

8e0 953 549q

Merge sa pun oare si cu altceva daca nu gasesc Q la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, altul compatibil, care sa suporte si BC si CC... Bănuiesc ca ai bc. Vezi lista de compatibilități, pe wiki ross tech

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are bc. 

Nu are nici butoane pe volan sau maneta stergatoar parbriz pt bc.

Afiseaza doar Range.

 

La G5 am tot facut retrofit.

La A 4 e primadata cand umblu la steering wheel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta unul care suporta calculator de bord si tempomat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat cu alt calculator coliana. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Cruise control (pilot automat) A4 B6/B7

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!