Jump to content

Cruise control (pilot automat) A4 B6/B7


MAX
 Share

Postare recomandată

BogdanChipaila

Pai nu mi-au dat... au spus ca"la anul meu si serie apar doua coduri si ca nu stie ce sa-mi dea sa ma interesez si sa revin cu un tel."

Ce pot sa mai zic. Sper ca poate este cineva aici pe forum care a montat acest tempomat si are codul de piesa. Astept poate... poate.

Modificat de Rapier
Sters "quote"
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BogdanChipaila

    9

  • Mihai.Nechifor

    8

  • Ice_2k

    6

  • Rapier

    5

Pai ...sa-ti dau un sfat...suni si tu la reprezentanta (unul din service-urile Porsche) si spui ca vrei sa iti comanzi kit-ul de tempomat. Si ii rogi sa iti dea (telefonic), pe baza VIN-ului masinii tale, ce cod de piesa trebuie comandat...dai si tu explicatii ca ai aflat ca ar fi mai multe coduri si nu stii care e bun, bla, bla...

P.S. Nu mai da "quote" la mesajul anterior daca nu este neaparat nevoie. Se intelege ce vrei sa spui si fara.

Later Edit:...hai sa te ajut mai mult. Am vorbit eu cu cineva la reprezentanta. Da-mi pe PM VIN-ul si iti spun care este codul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa...deci am gasit dupa VIN-ul pe care mi l-ai dat urmatorul cod:

4E0953521 cod culoare 4PK (negru)

pretul la reprezentanta era 116 RON (complet cu maneta, fire, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila

Ok, merci. Am trimis mesajul, acum astept.... :001: multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciao

Codul care ti-l am dat e corect si se refera la set, nu la maneta

vezi atasament

ps

in program se gaseste la sectiunea accesorii, in caz ca cei care-ti aduc piesele nu stiu unde sa se uite !

post-5336-1209479147_thumb.jpg

Modificat de Scorpion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila

Multumesc inca o data pt. ajutor. Am sa dau si codurile acestea si sper sa gasesca ce vreau.. multumesc si daca tot nu o sa reusesc o sa revin.

Modificat de BogdanChipaila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul pe care l-a obtinut colegul nostru @Rapier se refera la maneta(nu contine fire sau alte componente), se foloseste daca masina era dotata cu tempomat (pentru inlocuire, in caz de defect) , nu si pentru upgrade.

ps

E posibil ca anumite coduri (de exemplu acelea pe care ti le-am dat eu) sa nu fie prezente in lista de preturi a anumitor furnizori, asta datorita faptului ca sant socotite ca si accesorii, au alt regim comercial... spune-le asta cand intrebi de pret, poate se lumineaza :mellow:

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila

..Mda... Asa cum am promis am revenit cu aceeasi problema. Am telefonat si am dictat codul dat de "Rapier" si este decat pt. bat nu si fire si tot ce mai trebuie, iar dupa ce imi da "scorpion" nu este sigur ca este cel ok..

Ce sa fac mai pot incerca si in alta parte? Unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ajuta tutorialul de aici

http://www.audiretrofit.co.uk/

ot:... vin si eu cu o intrebare. Maneta stergatoarelor cu calculator de bord pentru Passat breack se potriveste pe A4 avant inmatriculat 2004?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat pret la tempomat...acuma sunt pe ganduri pentru k cei de la magazin mi-au zis k imi trimit doar maneta de la tempomat...stiti cumva daca trebuie si ceva cuple, mufe de legatura ??? sau doar maneta ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Mihai.Nechifor

am si eu cam aceeasi problema la masina din semantura.cand ii dau on apare in bord indicatorul(din poza) dar cand ii dau + sau - nu reactioneaza nici intr-un fel. nu il activez bine sau tre sa ajung la o anumita viteza ca sa mearga sau trebuie setat intr-un anumit fel?

P.S.: nu am gasit un astfel de topic la vw si din acest motin am postat aici.daca nu e bine rog un admin sa-l stearga si poate imi da si mie un link ptr vw.merci

post-26988-1214979563_thumb.jpg

Modificat de GL-81-NYK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce ajungi la o viteza rezonabila (peste 40km/h parca) apesi pe SET. D-abia dup-aia poti folosi +/-.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Conform manualului mentine constante vitezele peste 30km/h.

tempomat.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

ar fi o problema. la mine maneta de actionare arata altfel fata de cea din manual.pun o poza sa vedeti

post-26988-1214989992_thumb.jpg

Modificat de GL-81-NYK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai peste 30km/h, apesi pe -, care are rol de SET. Dupa ce CC a preluat controlul vitezei, folosesti +/- pentru a accelera. Daca apesi pe frana de exemplu si dup-aia vrei sa reactivezi CC la aceeasi viteza la care erai, apesi pe + (care are acum rol de RESUME).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

initial am observat si eu ca nu imi merge cruise control cand am luat masina din service...si cand eram deja nervos si vroiam sa ma duc la service sa ii strang pe aia de gat am observat un mic joc la pedala mea de ambreiaj...dupa vreo 10 min in care dupa ce apasam ambreiaj bagam piciorul sub el si il ridicam putin (aproape insesizabil) incerc cruise control-ul care stupoare mergea....

si de atunci nu am mai avut probleme cu el,cand vreau sa il folosesc ridic putin pedala de ambreiaj si merge fara probleme.

ps: nu am aj la un service sa intreb care este faza mai exact...posibil un arc slabit or smth

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor
Cand ai peste 30km/h, apesi pe -, care are rol de SET. Dupa ce CC a preluat controlul vitezei, folosesti +/- pentru a accelera. Daca apesi pe frana de exemplu si dup-aia vrei sa reactivezi CC la aceeasi viteza la care erai, apesi pe + (care are acum rol de RESUME).

merci mult ptr lamurire Ice.voi incerca si va voi tine la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar ce amestec are senzorul de frana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca ai tempomatul activat si pui frana, automat trece pe inactiv dandu-ti posibilitatea de a controla tu masina (ma rog, acceleratia). Acelasi lucru si in cazul ambreajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

am incercat acum o ora sa activez tempomatul dupa indicatiile lui Ice si nimic.asa am procedat:am accelerat pana pe la 80 am dat on la tempomat, s-a aprins martorul in bord am mai mers si apoi am dat SET apoi am luat piciorul de pe acceleratie si nimic, masina a inceput de decelereze pana pe la 60 si am apasat acceleratia k se oprea de tot.ce ar putea fi?sa fie vreun senzor ceva?daca ar vreo problema mi-ar depista-o VAG COM-ul?

P.S.:dupa ce dai set ar trebuie sa-si schmibe martorul culoarea din verde in alta ca sa-mi dau seama ca s-a setat?merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, la VW martorul nu se schimba, ramane asa. Trebuie sa pui vag-com pe ea si sa te uiti la senzorii pedalelor de frana si ambreiaj, e f probabil acolo sa fie problema, e destul de comuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

k.merci Ice.il voi pe VAG duminica la intalnirea din galati sa vad ce are.numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La generatiile mai noi de audi (ex 8j) nu se mai dezactiveaza nici la apasarea ambreiajului + schimbat de viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cel mai rau caz se reactiveaza cand ridici ambreiajul... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refer la starea sistemului, becul de CC nu se stinge cand apesi ambreiajul => sistemul este in continuare on.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Cruise control (pilot automat) A4 B6/B7

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!