Jump to content

Lista tipuri ulei aprobate de VW


mircea dudu
 Share

Postare recomandată

Da  Castrol Edge OE  Professional Longlife III, 5w30  are un pachet de aditivare dopat cu componente chimice speciale antiuzura  facut la cererea VW special pt ei    SI-L GASESTI in reprezentantele auto, nu prea in magazine   iar pretul e peste 60 ron..

 

http://kosser.net/masla/katalozi/castrol/catalog_produse_castrol.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu m-am facut prea bine inteles!

Am folosit Castrol Edge Professional Longlife III,5w30, norma 507 in loc de Castrol Edge OE Professional 5w30, norma 505.00/505.01.

In principiu 507/504 integreaza 505.00/01, recomandarea la BXE fiind 505.00/505.01.

Am facut revizia in acelasi timp la reprezentanta la B7/2013-2.0tdi si la B6/2008-1.9tdi.

Acasa am vazut ca a fost folosit  Castrol Edge Professional Longlife III , 507 si in BXE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw 50700   pt ca e norma mai performanta    e long life   uleiuri mai rezistente la uzura...

de aceea  o inglobeaza pe 50501 din 2005 (norma mai slaba si mai veche) care nu e long life.

 

vw 50700    are RADIONUCLID TEST  secventa pe cama 650h       si prescriptie uzura maxima pe cama 75 micron  (cea mai buna norma 5w30 din piata pt benzina si diesel unde se cere 5w30 

 

w 50501  doar 250h  

 

repun linkul de mai sus cu normele

 

 http://www.aftonchemical.com/Lists/Brochure/Attachments/40/Specification_Handbook.pdf

 

in RO de preferat schimbul la maxim 10000km

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de link si info!

Am avut o retinere in sensul ca ar putea fi nerecomandat 50700 in loc de 50501in aplicatia prezentata, respectiv BXE.

Masina a avut Mobil V Special 5w30/505.01 pana la 190000km numai la reprezentanta Audi. Schimb la 15000km. A cazut axa came la 190000km, s-a schimbat axaOEM+tachetiOEM + revizie cu Castrol Edge OE Professional 50501/5w30.

Am trecut la revizii la 10000km dupa 200000km, acum s-a pus Professional Longlife III /507 in loc de 505.

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai mai buna decat Porche A40 sau C30?? (pt norma asta nu ai gasit un document asemanator ca ar fi util sa facem comparatiile, sau e in documentul ala da sub alta denumire??)

 

iar uzura e 75 microni la toate normele VW conform documentului acela, doar timpul de testare e mai mare la VW507 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA UZURA E 75 MICRON dar     50700 rezista mai mult ca ore.. deci e mai bun....

 

PORSCHE A40    (BENZINA) si PORSCHE C30 (diesel) 

Suporta testari suplimentare fata de testele vw

 

Lista e mai mica si restrictiva....   deoarece masina costa 70000 USD

 

in termeni populari sant norme de ulei  (cu care nu-ti e frica sa mergi in motor )  si au certificare mai dura.  DPDV al testarii 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci RNT Wear Test inseamna ca uzura in 650 de ore de testare nu a depasit 75 de microni?

 

Am inteles ca Porche e mai restrictiva dar ma gandeam ca poate exista si pt el un document cu ceva cifre precum cel de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutari, am cerut de la VW o oferta pentru schimbul de ulei + filtre la Golf 6 (2.0 TDI, 110CP, 2010), si am primit doua variante de uleiuri:

 

1. MB ESP FORM / ULEI 507.00;504.00 ----- 43,82 lei / litru (de la Mobil)

2. CST 5W30/1000L CASTROL PROF504.00;507.00 ----- 47,97 lei / litru (de la Castrol)

(cu tot cu filtre + manopera ajung undeva in jur de 950 lei)

 

Eu tind spre Castrol, voi ce ziceti? E diferenta mare intre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Credeti ca este vreo diferenta intre MObil 1 ESP formul 507 din reprezentanta (compexit) fata de cel din Auchan?? M-am uitat pe etichete si sunt la fel, in ambele locuri e eticheta cu produsul facut in EU, Belgia, la Antwerpen si diferenta este de 25 ron/litru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te-ai uitat atent la etichete? si la mijlloc? in auchan craiova scria made in france, asta-iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă dorești o sursa sigura de ulei mobil1 în Cluj, apeleaza la starlubricants, distribuitor pe tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@jag, chiar m-am uitat atent, pana si formatul etichetei se potrivea (marimea si fontul). Cand mai merg fac o poza

 

O sa incerc si la starlubricants sa vad. 

Apropo la 1.9 TDI PD 105 , 4litri sau 4,5l intrau, ca nu mai am Elsa instalat :D?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am un Golf 5 1.6 FSI cod BAG si nu ma pricep deloc la partea tehnica. In cartea masinii scrie 503 00, insa nu am reusit sa gasesc un ulei care sa corespunda exact.

Tind spre Castrol Edge 5W30 dupa ce am citit pe forum. Gresesc? Imi puteti recomanda ceva?

 

Multumesc anticipat.

Modificat de arghi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge si 503 01 sau 504. deci ori 0w-30(recomandabil cu HTHS minim 3,5) ori 5w-30. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un golf 5 2.0 tdi cu filtru de particule. Este primul meu tdi.stiu doar ca trebuie ulei full sintetic 507 00.dar nu stiu ce este mai ok 5w30 sau 5w40 sau10w40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La uleiurile longlife (Castrol Edge Professional Long Life III 5W30) la ce interval de timp se recomanda schimbul? ca nu gasesc pe nicaieri informatia asta. Este tot 1an, sau 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ele zic ca tin 2 ani. Dar nu recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in conditii severe adica mers preponderent oras se injumatateste si intervalul fix cel de 15k sau 1 an, indiferent ca bagi ulei long life sau nu

 

100% Romania nu e tara pentru intervale long life, in schimb uleiurile long life sunt foarte bune si se pot folosi la fel ca cele normale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma interesa strict intervalul de timp, fiindca se vor face f putini km cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!