Jump to content

Lista tipuri ulei aprobate de VW


mircea dudu
 Share

Postare recomandată

Buna, sunt nou pe aici si recent am luat un Golf 4 1.6 FSI din 2002. Ce ulei recomandati la aceasta masina? Pentru cei ce au aceasta masina pot sa imi zica cam la ce probleme sa ma astept la ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ce ulei recomandati la masina din semnatura 200k km. Castrol magnatec 10w40 il papa. Norma cred ca e 502 00(corectati-ma daca gresesc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai... cititi si voi in topic, ca scrie destule. Nu mai asteptati totul de-a gata.

Iar marca de ulei agreata de masina fiecaruia o descoperiti singuri prin incercari.

 

Ortis, alte probleme nu discutam aici. Cauta topic-uri dedicate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la Octavia 1,2 TSI se apropie schimbul de ulei .Ce ulei recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice 5w40, schimbat la maxim 10.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Castrol 5W40 si merge ca unsa :icon_thumleft:  ( am un Polo din 2004 cu motor de 1.2 benzina )

Modificat de Trippy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

5w30 valvoline synpower xl 3 cu 507.000- merge ca unsa ,nu mai e zgomotoasa -nu mai intra in regenerari -calitate -adio Castron(L) ha si pe langa toate astea e curat uleiul - nu ca celalalt il schimbasem si in 2 zile era negru

Modificat de tinerama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare . Cine ma ajuta si pe mine cu un mic sfat ? E prima oara cand schimb uleiul la octavia 1.6 BFQ si nu stiu ce sa aleg intre SHELL HELIX 5W40 (precizez ca am facut 7000km in Romania de cand a fost adusa masina si nu am completat deloc ; cu acest ulei a fost facut ultimul schimb in Germania ) si MOTUL XCESS 8100 5w40 despre care am auzit numai de bine !

Despre Shell parerile sunt impartite dar la reprezentanta la skoda am vazut ca recomanda dar si despre MOTUL am citit multe review-uri pozitive ! Astept pareri ! Mergeti pe filtre MANN sau recomandati altceva mai ieftin si tot la fel de bun? Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit argumentele tale si tind sa-ti dau dreptate ! Ne poate spune cineva o parere si despre Shell HELIX ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! am un passat 2.0 136cp 2005 ce ulei ar merge si cam cat ulei merge cand fac schimbu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

  Salut! Am o nelamurire in privinta tipului de ulei pentru motor, sunt proaspat proprietar al unui VW Passat 1,6 an 2002,are 180000 km, mentionez ca are ulei Valvoline 5w40 , mecanicul imi recomanda sa pun ulei marca GM. Este bun acest tip de ulei? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testele normelor Mercedes pe uleiuri si rezistenta lor la uzura...DOAR PT PASIONATI... 

http://www.lubritecinc.com/...e_Oils_2012.1.pdf 

la cam wear inlet (ADICA UZURA PE CAMA) 
cele mai bune norme sant 

MB228.5 
MB228.51 
MB229.5 
MB229.51 

in tabel doar cateva din normele MB au 90 micron max alte norme mai vechi au 120 micron max (uzura pe cama) 

 

Aici rasfoiti prin norme si uleiuri aprobate

 

https://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/228.5_de.html

 

 


  Salut! Am o nelamurire in privinta tipului de ulei pentru motor, sunt proaspat proprietar al unui VW Passat 1,6 an 2002,are 180000 km, mentionez ca are ulei Valvoline 5w40 , mecanicul imi recomanda sa pun ulei marca GM. Este bun acest tip de ulei? Multumesc.

 Orice ulei cu aprobare  PORSCHE A40  schimbat la 10000km   cu filtre bune.

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte tare pdf-ul ala. Nu stii unde gasim si pentru normele VW ceva asemanator?? ;)

Modificat de cuibusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Salut! Am o nelamurire in privinta tipului de ulei pentru motor, sunt proaspat proprietar al unui VW Passat 1,6 an 2002,are 180000 km, mentionez ca are ulei Valvoline 5w40 , mecanicul imi recomanda sa pun ulei marca GM. Este bun acest tip de ulei? Multumesc.

 

in mod oficial ai nevoie de un ulei ce respecta norma vw502, vw503 sau vw504

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara vw 503 cred. mecanicul ala e doar un mecanic se pare. macar sigla masinii s-o vada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

503 era LL2 inainte sa introduca LL3 care e 504

 

dar financiar nu merita 503 fiindca e mai scump fiind, cred eu, mai sintetic ca celelalte din ce am vazut in fisele msdn, doar e 0w30...

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt curios cate motoare vw merg cu 503, fiindca de obicei au HTHS sub 3,5 , iar vw nu prea ii place asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul meu a mers pe ulei LL toata viata lui (cu o mica excceptie dupa achizitie)

 

dupa 2000 cam pana in 2005 (sau mai tarziu pe piata) nu exista LL3 adica 5w30 vw504/507,

se mergea cu LL2 adica 0w30 vw503/506

 

din fabrica sigur a iesit cu LL2 fiindca asa ies toate si cel putin inca un schimb a vazut tot cu LL2, din cum se prezinta motorul fara sa am ce sa-i reprosez eu zic ca uleiurile LL sunt bune si nu le recomanda VAG degeaba, doar ca la noi se preteaza intervalul fix de schimb...

 

revenind la intrebarea lui bogdygeo23 eu doar exemplificam normele de benzinare de care are nevoie nu doream sa creez discutii, dar daca ar fi sa recomand eu recomand vw504 daca motorul e in mintile lui

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DACA motorul e pe benzina  norma PORSCHE A40  daca e diesel  norma PORSCHE C30   

 

cel mai bun drum e cararea batatorita...

 

La diesel PORSCHE C30  (vw50700) ( e mai rezistent la uzura pt ca la testul wear RADIONUCLID la vw e testat 650h   ...vw50501 doar 250h  (norma mai slaba)

din aceasta cauza norma mai noua o inglobeaza pe cea mai veche la performante.

iar PORSCHE C30 are testari suplimentare fata de vw50700 

 

Cel mai important e rezistenta pe cama a normei

 

http://www.aftonchemical.com/Lists/Brochure/Attachments/40/Specification_Handbook.pdf

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru golf 5 1.6 fsi 150000 km   ce ulei imi recomandati    ? Pana acum am bagat castrol 5W30 ( 504 507 )  da nu prea sunt multumit si il si cam mananca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe motorizare ca a ta stiu pe cineva care a trecut pe Motul Specific vw504/507 si e foarte multumit, dar gasesti mai ieftin cam acelasi lucru Motul xclean+ 5w30, are si vw504/507 si porche c30 daca te intereseaza...

 

mai sunt si alti producatori de uleiuri bune dar recomand sa ramai pe vw504/507, castrolul ce se vinde pe piata noastra poate nu e chiar ceea ce trebuie desi sincer masina mea a venit cu acest ulei in motor dar era rosiatic, atat de rosiatic incat a dat o tenta rosie si la uleiul galbui bagat de mine, si zona capacului chiulasei de sub busonul de umplere cu ulei era mai rosiatica, cred ca cel din Ro nu e la fel... si exista o sansa buna sa fi mers pana la mine doar pe castrol LL, si inca motorul merge bine, fiindca schimburile s-au facut doar la reprezentante si OEM-ul cred ca e acelasi lucru...

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista argumente contra Castrol Edge Professional Longlife III, 5w30/norma 504.00/507.00 versus Castrol Edge OE Professional 5w30 ,norma 505.00/505.01 pentru motorizare 1.9TDI/ BXE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!