Jump to content

Discuri de frana BREMBO MAX


Bogdan_wrc
 Share

Postare recomandată

Ma intereseaza si pe mine pentru masina din semnatura un set de discuri + placute frana fata.

M`am orientat catre Brembo Max + placute ATE PowerPad, este ok combinatia, fac fata cu brio motorasului meu ( 147 cai ) ?

Pretul pentru acest set ar fi de 654 RON cu discount inclus de 10 % pentru fiecare produs in parte.

Ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc si eu Brembo Max ptr un golf 4 , 1.6 si cam pe la ce preturi?

Ms mult:d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus pe masina mea ( bmw e46 320i) discuri ATE Power si masina franeaza superior fata de discurile stock, am schimbat si lichidul de frana cu ATE super sport BLUE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot Ate Power mi-am luat avand de ales dintre zimmerman, ate si brembo max ! am luat si placute ate si astept sa le montez ! sper sa fie diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot Ate Power mi-am luat avand de ales dintre zimmerman, ate si brembo max ! am luat si placute ate si astept sa le montez ! sper sa fie diferenta

Neaparat sa schimbi si lichidul de frana ( asta daca nu l-ai schimbat in ultimi 2 ani) daca vrei rezultate "vizibile"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Eu am avut pe mana, (pe masina Gf 4) urmatoarele discuri pe fata:

-Ate,

-Brembo max,

-Zimerman anticoroziv.

Placute ate, mintex, ferodo premier.

Toate si-au indeplinit functia de baza si chiar peste.Ca diferente fiecare produs incerca sa atraga clientul cu ceva.Dar raman la parerea ca la discuri trebuie de firma (dupa buget) nu chinezarii sau turcisme, iar placutele am ramas placut impresionat de ferodo premier (raport pret/calitate).Evident ca am avut si ovalizate.

Dar sa nu credeti ca sistemul de franare este infailibil.Cel putin psihologic.

Acum folosesc zimerman cu ferodo premier, iar pe viitor tot acesta combinatie voi folosi.E ok pentru buget si poti gasi colegi pe forum care comercializeza asa ceva la preturi decente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

vreau si eu sa schimb discurile si placutele pe fata . am gasit discuri brembo max dar mi se par cam scumpe ( 290ron) fata de cele stock care incep de pe la 100-130ron . voi la ce pretulri le-ati achizitionat ? si de unde ? am intrat pe volksparts dar ala nu se cheama site . nu gasesti nimic acolo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sunt mai scumpe, pt ca sunt mai dure decat cele stock.

volksparts are nr de telef de contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am placute ATE si vreau sa iau discuri de frana Ferodo Premier (am gasit un pret mai bun). Sunt in regula discurile Ferodo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In weekend o sa pun si eu Brembo Max, dupa 2 (doua!) seturi de Ate PowerDisc ovalizate noi. Sper ca astea sa fie ok :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am discuri brembo max + placute ate de aprox 6 luni si sunt foarte multumit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dupa aprox 4000km cu noile Brembo Max, ma declar multumit. Cum am zis, inainte am ovalizat 2 seturi de ATE Powerdisc, fara sa fac ceva special. Brembo Max par acum sa fie ok. Singurul repros, chiar cand le-am pus sus, vreo doua trei zile, la frana la viteza mare parca aveau un "lag" pana sa intre in actiune. Poate nu erau formate placutele pe ele? Acum merg perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
octavia 4ever

Am discurile pe fata ovalizate la octavia mea. Se simte cand franez de la 120 la 60 mai ales . Am fost in reprezentanta sa ii itnreb cat ma costa discurile pe fata si mi-au cerut 695 ron+manopera (SCUMP) . Am fost la un magazin mare de piese auto din Cluj si mi-au facut o oferta de pret: Zimmerman(cred) perforat la 340 ron/bucata ;TRW (care are masina din fabrica) 190 ron/bucata; Zimmerman normal la 180 ron/bucata ; Brembo normal la 200 ron/bucata si Brembo MAX la 270 ron bucata . M-am gandit sa cumpar Brembo MAX dupa ce am citit toate paginile acestui topic . Voi ce ziceti , trebuie sa schimb si placutele fata ?? Mentiionez ca le-am schimbat acum 4000 de km la 50000 km originale , TRW in reprezentata Skoda unde mi-au luat 350 ron cu manopera cu tot=))=)) . Daca trebuie sa schimb si placutele fata de care sa achizitionez ???

Modificat de octavia 4ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am brembo max si placute ate . ma declar multumit . recomandabil ar fi sa schimbi si placutele odata cu discurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Multumesc frumos ! Cati km ai cu ele ?? Eu sunt un pic dezamagit de cele originale , la 54000 de km trebuie sa schimb discurile :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cp . am aprox 8mii km si arata ca noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Bun , m-am decis asupra discurilor de frana , vor fi Brembo Max. Placutele de care sa fie ATE (normale ) sau ATE (ceramice)?Cele ceramice sunt muuuult mai scumpe. Trebuie sa pun si un kit de furtune metalice ? (asa am primit o oferta de pret de la un coleg de pe forum ) . Lichidul de frana nu il schimb acum , il voi schimba peste 2000 de km cand ma duc la reprezentanta sa ii fac revizia la 56000km .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ate normale se recomanda pt mers "normal" . cele ceramice vor manca mai repede discurile

Modificat de nutzuXXL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

trebuie sa schimb si eu cat de curand discurile pe fata si nu stiu ce sa aleg.ori brembo max ori cele din imagine

post-68118-0-51894800-1312029438_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal de curand am montat si eu pe masina Ate Power disc fata spate si placute ceramice ate..pana acum se comporta foarte bine masina.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

franeaza mai bine decat discurile stoc ?? cat au costat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Franeaza mult mai bine decat stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huruie la viteza mai mare cand franezi?baietii de pe briskoda se cam plangeau de zgomotul produs de astfel de discuri,in rest franarea e foarte buna

Modificat de Hudrea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan nu am auzit nici un huruit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!