Jump to content

Revizie (Touareg 7L)


Florin M
 Share

Postare recomandată

v6 3.0 tdi?

brembo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee cat costa cele originale si comparat cu celelalte?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30-50% mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placute originale fata - spate - 1650 lei

Placute aftermarket, cam toate marcile se invart pe la 450 - 700 lei fata - spate.

Deci, cam pe la jumate sau mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat a durat la voi o revizie cu schimbat placute, discuri, ulei, filtr etc etc, ? Noi suntem de la 8 dimineata aici e ora 12.30 si ne-au spus ca dureaza pana la 3-4....nu e mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca suntem in oncediu si in sfarsit merge internetul, revizia facuta la Juvenal in Ungaria m-a costat total 98.000ft cu discuri, placute, senzori si ulei adus de acasa. Am bagat masina la 8 dimineata si am scos-o la ora 4 pe usa reprezentantei.

Impresii cat se poate de proaste: masina am gasit-o usor zgariata pe aripa dreapta (cred ca de la fermoarul celui care a lucrat cand s-a intins peste masina), pe aripa sa varsat ulei sters cu carpa si daca nu le ceream la sfarsit sa imi spele masina ma lasau sa ies asa murdara cu ea, cheia masini era cu o chestie neagra care a iesit cu frecat sarguicnios in toaleta lor, aceeasi chestie am gasito pe chederul usii din dreapta, au facut ceva teste la roti teste la care mi-au frecat la greu partile laterale ale cauciucurilor pe un banc de ruliu pt ca domnu "injinier" nu putea sa tina masina drept fara sa tot invarta de volan, nu s-au gandit sa faca un echlibrat la roti si dupa ce am am facut 20km mi-a dat seama ca masina vibreaza f tare si m-am oprit la un service sa fac ehilibrare la roti si cel mai nasol lucru e ca 3 din 4 jante le-am gasit zgariate si ciobite probabil cum le-au demontat si le-au trantit pe jos si le-au asezat cu partea exterioara direct pe ciment. In rest masina trage parca mai bine sunt foarte multumit pe partea tehnica, acum trebuie sa ajung acasa sa fac un polish si sa caut jante noi sa fie completa treaba ca turbez.

Salutari din Rab, Croatia!

Modificat de msclemike
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o chestie care am observat-o este ca cateodata scot fum alb, nu intodeauna si nu tine cont de sarcina, eram in viteza a 5a 1500rpm si scoteam fum alb, oare e posibil sa fie si de la motorina bagata de aici, dintre motorina Diesel (culoare neagra) si Eurodiesel bla bla (culoare verde) am bagat diesel simplu de frica sa nu cumva sa bag ceva ce sa nu-i placa motorului pt ca nu intelegeam ce inseamna acel "bla bla", mirosul motorinei arse Eurodiesel 5 de la MOL din cluj imi place pot sa spun dar asta are un miros ciudat spre rau, de asta ma gandeam ca poate fi ceva de la motorina asta de la ei.

P.S. Acuma bag motorina verde sa vedem ce se intampla.

Modificat de msclemike
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat partea cu fumul (motorina slaba calitate), dar am observat vibratii in volan la viteze peste 120km/h, la inceput am pus-o pe seama schimbarii discurilor si placutelor dar deja am facut 1700km cu ele si tot vibreaza volanul, oare sa verific si geometria rotilor?

Modificat de msclemike
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat partea cu fumul (motorina slaba calitate), dar am observat vibratii in volan la viteze peste 120km/h, la inceput am pus-o pe seama schimbarii discurilor si placutelor dar deja am facut 1700km cu ele si tot vibreaza volanul, oare sa verific si geometria rotilor?

La mine daca nu bag motorina sprint diesel din omv sau petromV ... zici ca merg cu trabantu ... asa scoate fum ... de cand alimentez cu sprint diesel ... nimic ... cat despre vibratiile in volan ... mergi si fai geometria ... dar inainte mergi si echilibreaza rotiile ... de la gropii si drumuri ... 90% zic ca rezolvi daca echilibrezi rotiile ... geometria o faci numai daca trage masina in stanga sau dreapta !

mi se pare cam mult, mai ales ca e vorba de motorul de 2.5

mult ti se pare ? sa vezi cum platesc eu la bucuresti numai cate 2100 - 2200 revizii ptr un R5 .... cred ca`i dau reaqu si fac revizia afara ... ajung tot in la acelasi pret dar :

1. service de calitate

2. ma si plimb si mai vad lumea cum traieste in 2010

eu am schimbat aparatoarea fata stanga (cea de carton) si m`a costat 220 si normal trebuia s`o fac pe casco ... mi`au zis ... " ptr 220 mai deschizi dosar casco ?? hai domne te mai uiti la 220 ?? "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta ma bate gandul sa verific si geometria pt ca rotile mi le-am echilibrat si tot am vibratiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

schimbat filtru aer la nurvil- 170 lei cu tot cu manopera.

Concomitent mi s-a facut si un update la softul motorului. ma declar multumit de nurvil , mai ales ca la final mi-au spalat si masina, care era jegoasă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbat filtru aer la nurvil- 170 lei cu tot cu manopera.

Concomitent mi s-a facut si un update la softul motorului. ma declar multumit de nurvil , mai ales ca la final mi-au spalat si masina, care era jegoasă.

Salut ... Nurvil VL ? ai idee ce inseamna " update la softul motorului " ? adica ce anume au facut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ... Nurvil VL ? ai idee ce inseamna " update la softul motorului " ? adica ce anume au facut ?

Si eu sunt curios ce inseamna, am observat ca uneori e brutala masina cand schimba vitezele, doar uneori, de exemplu cand trece dintr-a 6-a intr-a 5-a smuceste, se poate face ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nurvil targu-jiu.

Nu am intrebat f. multe detalii pt ca ma grabeam f. tare. Cred ca este vorba de un upgrade la sistemul de management al motorului, deoarece mi se pare ca acum trage un pic mai bine, si, parca consuma un pic mai putin (cred ca totusi este efectul placebo)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie Touareg R5 la PBN, 30.000 km: 1801 RON

A inclus schimb de ulei si filtre (ulei, aer, polen, motorina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Sunt nou pe forum.Am un Touareg V6 TDI,si trebuie sa fac revizia la 68.000 km,cineva mi-a spus ca la 60.000 km trebuia schimbat uleiul la cutie si filtru.A schimbat cineva?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut.. se apropie schimbul placutelor (momentan doar pe fata) si am de ales intre ebc greenstuff seria 7000 si cele OEM..ce-mi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu ar trebui sa stii daca ai fost multumit de cele OEM (recte cati km te-au tinut, zgomot la franare, eficienta etc). Si care le e pretul...Merita sa incerci altceva?

http://www.ebcbrakes.com/automotive/greens...pads_7000.shtml

EBC isi lauda f mult produsul, personal nu am auzit de ei pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de placutele Pagid sunt extrem de nemultumit, fac un zgomot mult prea mare, ma bate gandul sa pun cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-au tinut aproape 35000km, dar momentan dealer-ul nu le are pe stoc, iar martorul check brake pads este aprins de aprox 600 de km..credeti ca ar mai rezista inca 600km? :D

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e vorba de 600km in oras, probabil ca da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-as mai risca inca 600 de km mai ales daca ai cutie automata; daunele care pot fi produse sunt mari(discurile);

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am schimbat uleiul 9l, filtru aer, ulei si motorina ,toate mann si uleiul vw-audi long life si m a costat 1200 ron cu tot cu manopera, cum vi se pare? mentionez ca nu la vreo reprezentata, la un service decent si profi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!