Jump to content

Revizie (Touareg 7L)


Florin M
 Share

Postare recomandată

Am si eu o intrebare.

Cam cat costa o revizie la Touareg 2.5 TDI sau V6 3.0 TDI?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai conteaza ? :screwy:

Un filtru de motorina costa 250 Ron. Depinde ce mai apare la necesar.

Uleiul e diferit de la 2.5 la 3.0 Tdi, deci iar diferenta de pret.

Am o banuiala ca manopera e mai mare la Touareg. :)

Nu cred ca trece totusi de 2000 Ron. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut acum cateva luni revizia la 30,000km si am schimbat filtrele si uleiul.

total 1500 ron.

usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

800 RON revizia la 15.000 km astazi in Cluj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1500 RON la un T 2,5 TDI

A inclus

filtru ulei

filtru motorina

filtru polen

8l de ulei

filtru aer

spalat motorul

verificat erori...Vag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Revizie la 15.000 facuta in SV la un Touareg R5: 640 RON. In pretul asta au fost 9 L de ulei Castrol SLX II 0W30 si un filtru de ulei iar manopera 65 RON. Filtrul de ulei nu costa 250 RON cum am vazut mai sus ci vreo 34.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti...

Am efectuat revizia de 30000 km la Touaregul meu ( R5 TDI ) in Germania si m-a costat 345 €...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare

Am si eu un Touareg R5 (174 CP 2.5 l motorina) din 2004 si ma apropii de revizia de 90 de mii. Stiti cumva daca e necesara inlocuirea distributiei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linbistit. Nu ai curea de distributie, nici macar lant.

La R5 e rezolvat cu niste roti dintate, ca la motociclete...nu schimbi nimic la ele, dar cu timpul devin zgomotoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nici ce de 3.0 TDI nu mai are curea de distributie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut!

Al meu V6TDI implineste un an si merge la revizia de 60.000km, pe care nu o pot estima deocamdata.

Pana acum reviziile m-au costat intre 1500-2000 ron la Buc (15,30,45k).

Din cate imi amintesc manopera este ~250ron/h si cred ca service-ul in Buc este cel mai scump.

Desigur, pe langa revizia propriu-zisa apar si costuri anexe / conexe:

- Becuri arse (6-7 intr-un an). Demontat / montat stop sau far cu inlocuire bec ~100ron si cateva ore in service.

- Schimb placute (15, 30, 45k) ~1500ron.

- Schimb discuri (30k) ~5000ron.

In afara de "consumabile" a caror durata de viata depinde de masina si sofer nu am nici o problema.

Masina se comporta ca in prima zi, mai ales daca echilibrarea rotilor este verificata periodic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am Tuareg dar ma bate un gand... Chiar se schimba placutele la fiecare 15k sau e in functie de sofer. Auzisem treaba asta si la Q7 dar ma gandeam ca ala-i "autobuz" si cred ca-i mai greu.

Si discurile la 30k???

Inca o data precizez ca nu prea stiu cu ce se mananca Tuareg.

Daca puteti sa dati detalii ce consumabile mai cere as fi recunoscator.Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu il astept pe al meu in ianuarie: 2,5 TDI. Pana atunci citesc sa vad ce probleme intampinati voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 15.000km facuta la Pitesti V10TDI.

1000ron schimbat uleiul si filtru de ulei.

In rest nu au fost probleme.

Filtru aer, motorina, polen se schimba la 30 000km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Eu am un V6 Diesel achizitionat nou in vara. Am auzit zilele trecute cum ca acest tip de motor mai manica ulei. Asa o fi? Saptamina viitoare plec in Austria si vreau sa stiu daca sa ma pregatesc cu un bidon de ulei. Stie cineva ce tip de ulei este cel recomandat. M-am uitat prin carte si nu am descoperit. Am gasit doar o eticheta pe care scrie ca VW recomada Castrol dar nu scrie tipul. Hai va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mananca ulei.

Eu am mers 60.000 km cu Toureg acelasi motor si acum am mers cu Q7 aprox. 15.000 km fara nici o probema cu consumul de ulei.

Daca totusi simti ceva in neregula e bine sa te uiti sub capota unde trebuie sa fie un sticker cu tipul de ulei pe care-l ai in motor si sa cumperi tot din acela.

Daca nu poti afla ce tip de ulei ai in motor atunci eu pot sa-ti recomand Mobil 5W-40W - parca din acesta era la mine in Touareg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mananca ulei.

Eu am mers 60.000 km cu Toureg acelasi motor si acum am mers cu Q7 aprox. 15.000 km fara nici o probema cu consumul de ulei.

Daca totusi simti ceva in neregula e bine sa te uiti sub capota unde trebuie sa fie un sticker cu tipul de ulei pe care-l ai in motor si sa cumperi tot din acela.

Daca nu poti afla ce tip de ulei ai in motor atunci eu pot sa-ti recomand Mobil 5W-40W - parca din acesta era la mine in Touareg.

MULTAM Sper sa nu se dea la ulei ca o halesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

So, am mai sapat si am gasit. Daca cineva are problema cu consumul de ulei e bine de stiut ca uleiul recomandat de VW este castrol sau mobil avind codul 507 00 (scrie in cartea 3.5 DATE TEHNICE)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ai fost in Austria?

Maninca ulei masina? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragilor linisti-va da chiar si acest motor mai scapa la ulei, da este corect ceea ce ai studiat tu :D.....

3.0 TDI CR V6 de 224 fara FAP mai scapa la ulei. Nu este nimic neinregula la motor daca face acest lucru.

Tine si de modul de expoatare etc....deci nu cred ca trebuie sa iti faci prb.

R

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut si eu am un v6 tdi si azi cand am plecat de la spalatorie mi-a indicat pe bord ca ar trebui completat uleiul am 12000 km...... o sa ma duc la benzinarie sa iau niste castrol...cel putin asta este recomandat (asa scrie pe capac) acum nu stiu exact cati litri trebuie completati ma gandesc ca in jur de 2-3....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am fost in austria si momentan nu a halit ulei. Eram preagatit cu 1 L de ulei in masina. Astept sa vad pina la 15.000 km ce si cum se intimpla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... acum nu stiu exact cati litri trebuie completati ma gandesc ca in jur de 2-3....

In nici un caz nu trebuie atat. Daca ai doar de completat, va fi probabil ceva gen 500-800 ml.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am un V6 TDI de 1 luna. Am 2990 km cu el si deja mi s-a aprins becul de atentionare pentru ulei de motor. E normal ?

Mentionez ca primii 1500 km nu am sarit de 3000 de ture si nu am accelerat brusc.

Alta problema pe care am observat-o este ca daca sunt pe Sport Mode acul vitezometrului intra pe rosu, cateva sute de turatii. E normal ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!