Jump to content

Revizie (Touareg 7L)


Florin M
 Share

Postare recomandată

Da, ajung.

Poti alege oricare alt producator de uleiuri de motor...important este sa respecti norma pe care a impus-o constructorul autovehiculului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma au intrat cam 8.4 l ( luasem 9 oricum ). Dupa cateva studii pe net si prin magazine am renuntat la Castrol( pe toate bidoanele scria made in UE)  si am pus Vapsoil 5W30 (made in Germany) care e si mai ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare,

Mai nou posesor Touareg V6TDI si intrat cu el direct in revizia de 130.000 km.

Raportez urmatoarele prețuri in Bucuresti ( nu reprezentanta VW).

- 9 litri ulei repsol 5w30 longlife III cu norma 507, filtru ulei Mann, aer, motorina si polen +manopera = 750 lei

- plăcute frana fata spate (nu originale) cu 4 senzori si manopera = 900 lei

Eu zic ca e...rezonabil

Cheers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut. Am achizitionat de curand un Touareg V6 3.0 tdi an 2007, 224 cp si am ceva probleme cu consumul de ulei, ceea ce la vechiul R5 nu era. In 8000 km de cand am facut schimbul de ulei, a trebuit sa completez de doua ori, cu 250-300 ml de fiecare data dupa un drum mai lung pe autostrada combinat cu mai multe trasee montane in care am fortat motorul. O alta problema e legata de citirea nivelului pe joja: cateodata nu indica corect.V-as ruga pe cei care aveti V6 de 3.0, sa-mi spuneti daca sunt probleme comune sau nu. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am un r5 din 2006. La jumatatea intervalului intre schimburile de ulei completez de fiecare data un litru de ulei. Daca nu il verific la joja mi se aprinde becul, mai ales la un drum lung unde sta motorul constant intr-o turatie mai mare. Precizez ca atunci cand fac schimbul de ulei pun uleiul la nivelul maxim la joja. La 14 15 mii schimb uleiul.

Modificat de edi18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie la 3.0 tdi nu mi-a consumat niciodata mai mult de 250-300ml intre schimburi la 15.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

aroganta maxima, azi m-am lasat pe mana amicului mecanic si am pus un motul 10w40 4100turbolight cu norma 505.00 in loc de 506.01 sau 505.01 5w40 cu indulgenta, nu 507 ca eu nu am dpf... pe dl. motul specific 0w30 506.01 anterior ayh-ul il halea la greu, practic il vaporiza, nu mai zic ca eu avand QG1-LL pe motor oricum mergeam si merg pe interval fix la 15k. ca sa fie treaba pana la capat va mai spun si ca asta nou e de 3 ori mai ieftin, 27 lei litrul (10w40) fata de 90 lei litrul (0w30). EEE? e treaba sau nu ? :icon_geek:

 

Si, continuarea? :)

A fost ok experimentul cu 505.00? Din ce am citit, cam 505.01 ar fi cel mai ok (5w40) pt AYH V10 tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A facut fata cu brio. Practic mi s-a confirmat banuiala: vara, cel putin pt. motorasul meu, un ulei mai gros este mai potrivit, consum 0, mers ok. Acum sunt pe un 5w30 de la mobil, 505.01, cu care se impaca de minune. Oricum am ramas cu gandul la un redline 5w40. Una peste alta uleiul nu vede mai mult de 8000km in motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa te intreb.. Ce an e masina? Ai motorul AYH?

Modificat de Iulika0069
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

As dori sa va cer o parere legata de nivelul de ulei. Este cu aproximativ 3mm peste maxim, dar culmea doar pe o parte a jojei de ulei, pe cealalta parte este chiar la maxim. Schimbul a fost facut acum 500 km.

Incerc sa atasez imagini cu joja.
https://drive.google.com/folder/d/0B4_0pRGo80uVZkV2ZXNxSlhDUnc/edit

Ce parere aveti? Ar trebui sa-mi fac griji legate de nivel?

 

Masina a fost cu motorul rece, in plan drept.

Modificat de deyoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji.

Asa ma gandeam si eu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Are cineva codurile de la piesele necesare schimbului de ulei pentru motorul AYH? Filtrul de motorina, la ce interval îl schimbați? 

Cat va costa de obicei un service la motorul ăsta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie normala pt AYH undeva la 1200 lei, depinde f. mult de uleiul ales (13 litri), maxim 10.000 km. Coduri nu stiu, nu m-au interesat vreodata, stiu de mann si k&n aer pe care le curat din 2 in 2 revizii (20k).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei folosești?

Și filtrul de motorina nu îl schimbi? Sau dacă o faci, care e intervalul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca-l schimb...am omis pt ca nu stiu codul. Acum ceva timp il schimbam la 5k...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Curand voi intra in posesia unui Touareg 2.5TDI R5 2007, 115k km. La un mic research prin forum, am descoperit ca  reviziile touareg-ului nu-s chiar ieftinute. La masina din semnatura rar am trecut de pretul de 1300ron (toate fiind facute la pbn), sigur, cu discutiile aferente( fara inlocuiri inutile de placute frane la fiecare revizie, bla bla), ca acolo de-ar fi fost cazul ar fi fost in stare sa-mi schimbe toata masina cap-coada la fiecare revizie. Ideea e ca eu nici n-am multi km cu masina mea, in cei 7 ani, am fix 59000km. Merg destul de putin cu ea, nefiiind cazul de mai mult. M-a cam luat cu trepidatii cand am vazut sumele pe care NON-STOP le foloseste la revizii, sigur, din ce-am vazut, el chiar foloseste masina, in 3 ani a avut  200k+ km , ei bine, nu e chiar cazul meu.

Niste feedback-uri mai recente ar fi foarte apreciate, m-ar interesa inclusiv si pentru modelele 2016, eventual 2017, primii 15k km .


Cu stima,
PCA.

 

Modificat de PCA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca daca-ti pui astfel de probleme, nu ti-ai ales bine masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-as fi chiar singurul. Revenind, n-ar strica niste feeds recente. :) 

Modificat de PCA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut recent revizia intr-un service normal, nu in reprezentanta a costat 790 ron cu tot cu manopera.

Filtru aer, filtru polen(carbon activ), filtru motorina, filtru ulei, 9l ulei Castrol Edge LL 5w30, 507.01, filtre MANN

Vorbim de un R5, BAC codul motor

De mentionat faptul ca reviziile la zii sunt vitale pt. masina si functionarea ei in parametrii normali. Nu neaparat daca revizia e facuta in reprezentanta ai si garantia calitatii, de cele mai multe ori e fix invers, din pacate...doar manopera e de "calitate" !

Bafta

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare!

 

In Germania,ptr un Touareg 3.0tdi, revizia m-a costat 890€.

Ulei+filtru ulei (ulei Castrol LL 5w30)

Filtru motorina

Filtru polen

Filtru aer

Inlocuit lichid frana 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie cineva unde pot gasii piesa din poza?  Suportul acela de plastic, galben. Am tot sunat la magazine de piese auto si nimic, mi-au spus ca ala vine doar cu suportul de joja (toata bucata aceea de fier de la motor), pe original, din Germania.

Treaba e ca fara suportul ala (nu stiu de ce, dar asta vara, probabil de la caldura, s-a facut bucati), nivelul de la ulei nu imi mai este indicat corect pe joja, fiindca cel mai probabil nu mai sta cum trebuie. 

Capture.PNG

Modificat de Gabriel-Iulian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta pe auto doc.ro ....vaico V10-0415

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns!

070 115 629 G asta e codul pt touareg

070 115 629 K asta e pentru transporter, tot 2.5 tdi

Am cautat de am innebunit, cred ca am sa cumpar piesa de mi-ai lasat-o tu si o tai. Oare se potriveste in diametru? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!