Jump to content

SEAT ALTEA: Debutul unei noi generatii


EPoX
 Share

Postare recomandată

Insa ce m-a ajutat enorm a fost tempomatul. Merita absolut fiecare euro!

Si e klumea ca se poate monta si ulterior. Si costa doar 100 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Hubertus

    37

  • miriamtoyo

    22

  • cosmins

    10

  • X-Ecutor

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai stie cineva si alte chestii in afara de cotiera sau tempomat care pot fi cumparate ulterior, si care merita ... eu am cd-changer si ma gandeam daca s-ar putea monta unul care sa stie MP3 (daca suporta cd playerul asta) si ce as mai "adauga" eu ar fi un chiptuning la metrotehnica (am inteles k merge bine pe 2.0 TDI) , asta ca am facut deja 35000 km si m-am cam "saturat" de 140 cp :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din pacate am observat o problema: la roata fata stanga, plasticul de la roata, care protejeaza aripa, este rupt. Cred ca e de la niste gropi cu noroi in care am fost fortat sa intru. Sau de la ocolitoarea din Tg Mures. Drumui execrabile in tara asta... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Masinuta mea a avut o zi groaznica. Dimineata, intre Cluj si Turda, am primit in parbriz o piatra si acum am geamul ciobit. Sunt curios daca se crapa sau nu.

Seara, m-am dus la Carrefour Brasov sa fac ceva cumparaturi. Cand ies, gasesc un cos rezemat de portiera stanga fata. De fapt un idiot a lasat cosul sa curga si acesta s-a lovit de masina mea. Asa ca acum am nist zgarieturi albastre pe portiera. Nu inteleg de ce e lumea atat de tampita... :D Eu cand las un cos sunt atent ca acesta sa nu se loveasca de alta masina. De fapt cel mai bine ar fi ca proprietarul magazinului sa te oblige sa duci cosul la locul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai stie cineva si alte chestii in afara de cotiera sau tempomat care pot fi cumparate ulterior, si care merita ... eu am cd-changer si ma gandeam daca s-ar putea monta unul care sa stie MP3 (daca suporta cd playerul asta) si ce as mai "adauga" eu ar fi un chiptuning la metrotehnica (am inteles k merge bine pe 2.0 TDI) , asta ca am facut deja 35000 km si m-am cam "saturat" de 140 cp ;)

Baga baga, ca merita din plin un chip tuning

Daca e, te pot ajuta cu un chip tuning facut de cel de la METROTEHNIC, da-mi pm daca esti interesat, este mai complicat.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'Hubertus' Pentru ca tu, spre deosebire de altii ai bun simt!

Din pacate, multi nici nu au auzit de asa ceva... Ma ingrozesc cand citesc despre masini zgariate, oglinzi rupte, stergatoare furate... Nu vreau sa par deplasat dar ti se rupe inima cand ti se intampla ceva la masina.

Ca nu toti le primim cadou, chiar muncim pentru ele! Si daca ar fi cadou, sunt sigur ca tot iti pare rau de masina!

Ca stiu cata bataie de cap inseamna un retus de vopsea sau sa iti schimbe ceva la masina....

Cu tot CASCO-ul din lume.

Asta e. Trebuie sa invatam sa traim alaturi de unii care cred ca a face rau cuiva ii face mai "macho".

Pacat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spalat masina: nu sunt deformari, insa am patru zgarieturi adanci. :D Pacat.

Legat de tuning, ca Bicolorul tot e fun de asa ceva - la revizia de 25000, omul din service a descoperit ca un cablu a fost gustat de un soarece. Plauzibil, fiindca prietena sta langa un camp si am vazut de multe ori sobolani pe acolo. Vine si seful de service, se uita si zice: "Sigur nu ai facut chip tuning?". Nu prea credea ca nu am incercat asa ceva.... Daca m-ar cunoaste ar sti ca sunt contra oricarui fel de tuning, fie el vizual sau de motor. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum masina este la revizia de 30.000 KM. Au inceput sa se auda si la mine niste mici mici, foarte mici zgomote" prin bord. Se pot remedia, ca sigur cred ca in timp vor fi mai deranjante?

Mi-am facut o treaba foarte misto la cutia de viteze, si anume mi-am modificat o piesa care imi micsoreaza cursa cutiei de viteze, si acum toate vitezele se schimba la jumatate; klumea este ca nu mai pierzi asa mult timp la schimbare, motorul merge mai putin in gol, iar la liniute castigi ceva timp acolo ( milisecunde ), si feeling-ul la conducere este bestial; care ma vede prin oras sa ma opreasca sa ii arat ce si cum, daca este interesat bineinteles.

Apropo de zgarieturi, am dus-o acum la service si s-a ingrozit baiatul de la receptie cate zgarieturi am

aripa fata dreapta - amintire grecia ( acolo toate masinile sunt avariate )

aripa fata stanga - taxi

carcasa oglinda retrovizoare dreapta - am agatat pe unul prost parcat

zgarietura la usile pe stanga - "prietenii" mei vecini, tot timpul sa-si arate ei recunostinta fata de mine ( si la vechea masina mi-au insemnat-o )

zgarieturi la spoiler spate - a intrat o dacie in mine, el s-a facut praf eu nu am avut decat niste zgarieturi, am lasat-o asa ca era 11 noaptea si eram super obosit, iar el era....vai de el

plus 2 mici infundaturi, cred ca de la sosea.

Deci am adunat in 8 luni si 30.000 km o gramada de amintiri, am foi de la politie, trebuie doar sa ma duc sa mi-o faca.

Ce vopsitorie recomandati METROTEHNICA, ALTO, PORSCHE, sau....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am schimbat telefonul, din Nokia 6820 in Nokia E70. Primul a functionat impecabil cu sistemul bluetooth, insa cel nou are probleme. Am scris la SEAT si am primit repede un raspuns. Cica trebuie sa fac un update la softul masinii. Sper sa am timp zilele ce urmeaza sa trec pe la service. Va tin la curent cu evolutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am facut si eu revizia de 30.000.

Partea buna: absolut nici o zgarietura dar atentie la gainatul de pasari! am avut ceva de genul asta pe capota si nu l-am spalat la timp iar acum a ramas o mica pata care se vede cand te uiti dintr-o parte!!!

Partea proasta: rulmentul dreapta fata - varza; bucsele bara antiruliu - varza; scutul motor - pachet!; senzorul de la broasca usa sofer - kaput!

Daca treaba cu scutu' e altceva, problemele de la suspensie si de la incuietoare n-au scuza! Asta e! Masina facuta pentru est!

Leonul pe care l-am avut (luat sh din germania) a fost de 100 de ori mai fiabil!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Mamaaaa, dar liniste mai e pe topicul de Altea. Cred ca nici unul nu are vreo problema, ca masini vad destule - ba chiar din ce in ce mai multe! :lol: - pe strada.

Intre timp, am ajuns la 60000 km, in continuare sunt multumit si imi place foarte mult masina. Probleme tehnice nu am avut. Am trecut insa de primul eveniment: o vupe sinucigasa. Mi-a avariat destul de bine fata, asa ca a trebuit schimbat proiectorul dreapta, bara si inca ceva elemente de plastic din interior. Ataseaz o poza. Am trecut si de reparatia necesara, in trei zile a fost gata. Am fost placut surprins ca nu a fost nevoie sa stau dupa piese, cei de la DIP Motors din Brasov le avea pe stoc.

post-2250-1180610030_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de vulpe vad ca ai decimat si un procent semnificativ din populatia de insecte! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles! :D Dar se razbuna si ele, ca se lipesc de caroserie de le dai jos cu smirghelu'.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare ... as dori sa aflu cum se descurca altea cu motorul de 1.6 benzina ... din reviewurile citite am inteles ca se cam chinuie saraca ... am facut drive-test cu altea insa cu motorul de 1.9 TDI si mi s-a parut o motorizare acceptabila ... si inca ceva: masina de drive-test avea 50k de km si se auzea zgomotul provocat de vant (intra prin habitaclu) desi geamurile erau inchise ... i s-a mai intamplat cuiva chestia asta ??? ... va multumesc anticipat ... Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se aude vantul. E o masina cu profil inalt, asa ca e inevitabil. Si la Golf Plus e la fel. Dar nu e deranjant si daca asculti si muzica, nu neaparat tare, sigur nu vei mai auzi vantul.

In ceea ce priveste motorizarea, nu uita ca e o masina grea. Are mult otel in caroserie. Depinde si cati kilometri faci. Dar oricum, motorul 1.9 TDI e bun, l-am condus si eu pe Altea. Cel de 1,6 benzina nu stiu cum e. Dar din cate am citit si pe forumuri straine, nu prea il iubeste lumea. Din cauza ca e cam lenes. Dar totul e relativ.

Modificat de Hubertus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ma refeream la zgomotul frecarii aerului cu caroseria masinii ... in modelul testat vantul intra de parca era lasat putin geamul deschis ... eu fac aproximativ 20-25k km pe an ... as putea sa iau si diesel dar asta ar insemna sa cobor de la echiparea stylance la refrence ... apropo, motorul de 2l TDI cum se comporta ??? ... Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se comporta bine. Am deja pese 60k la bord si pana acum - sa bat in lemn - nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Salutare ... as dori sa aflu cum se descurca altea cu motorul de 1.6 benzina ... din reviewurile citite am inteles ca se cam chinuie saraca ...
Eu am masina din martie 2005, cu motorul de 1.6 si sincer sa fiu, sunt foarte multumit. E adevarat, nu e foarte sprinten la plecarea de pe loc, insa mi se pare extrem de fiabil si cu un consum satisfacator. Eu nu sunt 'vitezoman' din fire, deci pana la urma alegerea motorului a fost o chestiune de principiu. Din punctul meu de vedere, 102 cai putere au fost suficienti pentru conditiile de folosinta ale masinii (preponderent in oras si de doua ori pe an un drum de 3500-4000 km prin Europa). In 2 ani jumate nu am pus decat benzina, ulei (la revizii doar, desi citeam ca exista posibilitatea sa consume ulei, mie nu mi s-a intamplat) si lichid pentru spalarea parbrizului..Sincer sa fiu, mie mi-a placut (si imi place) felul cum arata masina, alegerea motorizarii a fost o chestiune secundara. Ca sfat, in cazul in care nu vrei performante extreme si nu esti prea interesat de secundele in care 'face suta', mi se pare un motor suficient de puternic si cu un consum acceptabil.
Si pt. ca-mi plac micile modificari, o poza cu "noul" bord:
Super tare! Si eu am schimbat folia de pe cadrane, dar cu cea din catalogul de accesorii originale Seat Sport.. Asta pe care o ai tu e tot originala? Arata mult mai bine cadranele cu iluminare alba.. De unde ai cumparat-o si cu cat?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Asta pe care o ai tu e tot originala? Arata mult mai bine cadranele cu iluminare alba.. De unde ai cumparat-o si cu cat?

Folia e cumparata de la Seat iar lumina alba a rezultat in urma inlocuirii led-urilor rosii cu unele albe. Operatiunea s-a efectuat la Code Alarm http://www.car-tuning.ro/store/index.php

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut

Sunt nou pe forum. Acum 2 saptamani am ridicat noua mea masinuta Altea Stylance 1,6 :) . Inca nu va pot spune foarte multe despre ea nu are decat 400 de Km.

As ruga pe cei care au modele asemanatoare sa imi spuna la ce consum au ajuns, eventual ce probleme au avut.

Prima impresie este foarte buna imi place la nebunie, se aseaza bine pe drum si in curbe este foarte confortabila si nu te solocita atat de mult la drum intins. Am scos o medie de aprox. 8 % din ce spune calc. de bord.

Motorul face fata bine greutatii masinii cu toate ca plecarea de pe loc este putin influentata si de TCS, dar imediat ce depasesti 3000 de ture simti cum pleaca de sub tine. Deocamdata nu m-am dat la ea atat de tare fiind inca in rodaj. Astept sa treca de 1500-2000 de km si abia atunci o sa ma pot prnunta in privinta motorului si comportamentului masinii.

Deabia astept sa ma sui din nou in ea si sa plec la drum. :) :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

In sfarsit a aprobat si Seat pt. Altea/Toledo 5P roti de 15 inch (doar de iarna, macar atat); pana acum marimea cea mai mica admisa era de 16'. Nu inteleg ce a durat atat de mult, tinand seama ca la VW Golf+ era de la inceput si aceasta dimensiune. Am insemnat cu rosu noua dimensiune, pneu si janta. Avantajul? Roti mai mici, preturi mai mici. :D

post-5905-1237756103_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!