Jump to content

Romania-Austria-Italia-Franta-Elvetia-Germania


blu
 Share

Postare recomandată

pe 4 o sa plec si ei in "turul EU". ceva noutati de ultima ora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

M-am intrors de 2 zile... Totul a iesit super OK pot spune ca din traseu am facut 125% dar spre final mu am mai avut timp de Austria (Viena)... am trect pe aolo dar nu am mai stat...

In total 5900 Km fara probleme majore.

Nu stiu ce sa va zic...

In Elvetia diesel e mai scump decat benzina (aprox 1.87 CHF)

Tot in elvetai sunt dispereati cu amenzile de parcare (am platit pe strada pt. 2 ore si dupa 2 ore si un pic aveam amenda in geam)

La granita noastra era OK (si la dus si la intors) - Nadlac (alternative daca e coada: Turnu si Cenad)

Eu am mers:

Bucuresti - Graz (pe sub lacul Balaton) ajuns la ora 11 seara la Etap

Graz - Venetia (Mestre) si stat 2 nopti in Venetia (superb - merita mai multde 2 zile)

Venetia - Padova - Verona (fara autostrada - pe stpra stradale)

Verona - Genova

Genova - Nice

3-4 zile pt. Nice - Monte Carlo si Cannes St Tropez)

Urcat prin Grenoble spre Geneva (fara autostrada)

Geneva - Montreux

Montreux - Zurich

Zurich - Lucerna

Lucerna - Munchen (cu ferry de la Insula Mainau)

Plimbat prin Munchen si imprejurimi ( de vazut castelul Neuschwanstein + Romanitc Road...)

Plecat seara din Munchen spre Bucuresti cu oprire la Nicklsdorf si continuat a doua zi pana acasa.

De retinut ca in cateva zile incepe Oktoberfest si vor creste preturile la cazare.

In general eu am incercat sa evit mersul pe autostrada (Italia Franta Elvetia) pentru a putea sa vad ceva mai mult si pentua a fi mai sumplu de oprint perin orase mici. Am mers pe autostrada doar cand am fost in criza de timp.

Consum 4,7 % pe toata excursia.

Alte info: peste tot parcarea te rupe... Noaptea pe strazi e free dar trebuei sa gasesti un loc de parcarea altfel risti sa nu o mai gasesti acolo.

amenzile la elvetieni pt. depasit timp de parcare 40 CHF; pt. aprcat in locuri nepermise 120 CHF

Daca aveti intrebari... ask..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai revenit! Bravo pentru excursie. Castelul Neuschwanstein (denumirea cea mai grea si tu ai scris-o perfect, in rest ai facut numai greseli) :beerchug: este preferatul meu. Interesant ar fi sa ne spui si unde te-ai cazat, unde ti-a placut si unde nu. Ai stat numai la Accor-uri? Asa faceam si eu. Etap all the way :) Dar in Mestre ai stat unde ti-am recomandat eu: Hotel Palladio? Ce imi pare extraordinar este consumul - esti sigur ca l-ai facut bine? :D Eu am acelasi motor si fac 5,6% in excursiile de genul asta (strainatate). Doar daca merg prin Austria de exemplu la pas cu 90-110 scot sub 5%. Nu vad cum poti scoate 4,7% inclusiv Romania si inclusiv 140-150 pe autostrazi in afara, plus orase. Dar daca calculatorul spune asa atunci inseamna ca ai atins frana de mai putine ori decat mine :P si ai mers smooth :P Inca o data bv pentru tur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut oarecum acelasi treseu dar invers

Bucuresti - Arad - Nadlac - Szeged - Budapesta - Viena - Munchen - Vaduz (Liechtenstein) - Zurich - Geneva - Lyon - Marsilia - St. Tropez - Nisa - Monaco - Milano - Venetia - Graz -Viena - Budapesta ...etc.

5739 km si consum de 4,9 ( cu un megane 2 1,5 dci). Fara evenimente neplacute cu exceptia unei amenzi de 100 euro la Venetia (pt ca nu mai erau locuri in parcare - am tras masina undeva pe dreapta si ne-am dus sa ne cazam). :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am resetat calculatorul la plecare si nu cred ca e ceva gresit..

Nu am mers mai special doar ca in unele zone (in general autostrada) am folosit tempomat-ul, asta sa fie cauza? :lol: (pt. cine e fan Pruteanu = "pilot automat")

cazari: in general am avut rezervari la hoteluri de 3 stele cu preturi intre 60 -80 dubla + mic dejun

+ Etap in 2-3 cazuri + ce am gasit pe acolo...

Modificat de blu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
33 euro??? :P

Nasol...si cam ciudat. 40 franci inseamna 25.8 euro(la 1 euro = 1.55 franci). Tot 25.8 euro arata si "viamichelin" cind imi da traseul optim prin Elvetia.

am trecut eu in august si a fost 30 de euro pana in ianuarie...? Mi s-a parut enorm dar a meritat. Foarte frumoasa Elvetia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

O mare rugaminte pentru colegii forumisti calatori.

Intentionez sa plec in vacanta in iunie 2007 ( e bine in iunie?).stiu e devreme,dar timpul imi va folosi,eventual,la rezervari camere pe traseu.

Din casa plec cu sotia si printul nostru (va avea 2 ani atunci - se poate pleca cu el? )

Vrem numai austria si germania in 10-12 zile,dupa si pana la arad.

Acum marea rugaminte pentru cei care stiu:

Ce imi recomandati ca si traseu si obiective [istorie,arhitectura,spirit,magazine-cumparaturi,cazare (se poate etap?)].

Va multumesc si astept propunerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mergi cu masina si il iei si pe print ... nu va fi vacanta... va fi ... nu stiu cum sa-i spun. cred ca nu veti iesi din tara si veti vrea sa va intoarceti.

parerea mea: :D lasati copilul acasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ipe hochalpenstrasse (http://www.grossglockner.at/) a fost careva?

Uite o poza facuta anul asta in septembrie la Grossglockner (virf). De remarcat ca NU este tot timpul vizibil virful. Anul trecut am fost de 2 ori si prima data era ploaie si frig (cam 2 grade in august), iar a doua oara am fost in septembrie si a fost frumos, dar... numai Grossglockner era in ceata... :rolleyes: Parca stia ca vrem sa il vedem... :D :D :D Cu o zi inainte fusesem pe Kitzsteinhorn si era o vreme superba, ca asta care am prins-o anul asta pe Grossglockner.

Deci daca vrei sa mergi pe Grossglockner, ai 2 variante: mergi la risc, cu 95% sanse sa NU il vezi asa cum l-am vazut eu sau urmaresti vremea meteo si mergi cind anunta ei ca e superba.

Grossglocknerhochalpenstrasse e inchisa cam din octombrie-noiembrie pina prin mai din cauza zapezilor. Soseaua e SUPERBA, drumul e in multe locuri foarte abrupt, la cel mai inalt punct la care se poate merge cu masina (se urca pina acolo si se coboara) panta e asa de mare si curbele in ac de par incit nu se poate urca sau cobori decit cu viteza 1. Daca ai oprit, ai sanse sa nu mai poti pleca din loc daca esti in urcare. Dar... merita urcat acolo :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mare rugaminte pentru colegii forumisti calatori.

Intentionez sa plec in vacanta in iunie 2007 ( e bine in iunie?).stiu e devreme,dar timpul imi va folosi,eventual,la rezervari camere pe traseu.

Din casa plec cu sotia si printul nostru (va avea 2 ani atunci - se poate pleca cu el? )

Vrem numai austria si germania in 10-12 zile,dupa si pana la arad.

Acum marea rugaminte pentru cei care stiu:

Ce imi recomandati ca si traseu si obiective [istorie,arhitectura,spirit,magazine-cumparaturi,cazare (se poate etap?)].

Va multumesc si astept propunerile voastre.

12 zile pentru doua tari ca germania si austria este foarte putin, dar eu stiu ca am facut astfel de calatorii si am vazut multe locuri, dar am fost pe drum si n-am respirat in orasele vazute de dimineata pana seara .. nu stiu cum rezista sotia ta iar cu siguranta copilul de 2 ani nu va putea tine ritmul, lui ii trebuie relaxare si joaca .. asa ca stabileste doar cateva obiective din austria si germania .. nu stiu ce sa-ti recomand, sunt imens de multe lucruri de vazut in ambele tari .. de cumparaturi nu iti mai spun pentru ca ieri m-am intors din Viena (tot cu masina bineinteles) si mi-am dat frau liber la cumparaturi si acum ma uit la soldul cardului care ameninta sa intre in minus :huh: .. cazarea la etap a fost favorita mea de cinci ani incoace, pentru ca este ieftin si practic, sa vedem daca ii place si sotiei .. vezi ca are camerele cu un pat dublu jos si unul sus, nu stiu daca la 2 ani poti sa-l pui pe copil sus (desi are un 'rail' de protectie daca tin eu bine minte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca printul va ramane acasa.

Etap cred ca e ok.

Si atunci in 12 zile ce ar fi de facut?

N-o sa ma tina pe mine picioarele ptr. cat shopping vrea sotia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci in 12 zile ce ar fi de facut?

N-o sa ma tina pe mine picioarele ptr. cat shopping vrea sotia.

Vad ca ti-ai raspuns singur la intrebare... :lol: :lol: :lol: Crezi ca iti vor fi destule 12 zile NUMAI pentru shopping? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si atunci :

viena ?

salzburg?

munchen?

koln?

ce-i de vazut si facut?

Shopping in germania sau austria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vazut merita sa vezi toate orasele alea. Eu nu am vazut inca Munchen, iar Koln l-am vazut acum citiva ani in fuga. Dar sint locuri in Germania care merita vazute mai mult decit aceste 2 orase... :lol:

Cit despre shopping, depinde ce vrei. Electronicele sint in general mai ieftine in Austria, chiar daca tva e de 20% fata de 16% in Germania (gurile rele spun ca si in Germania va creste tva de la anu cam tot la 20%) Reducerile sint in general DUPA sarbatori, incep cam prin 10-15 ianuarie. La dulciurile care au fost de Craciun poti prinde reducere intre 50% si 80%. Au fost cazuri cind reducerea a fost de 90%. Toata chestia e sa fii la locul potrivit si in momentul potrivit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vazut merita sa vezi toate orasele alea. Eu nu am vazut inca Munchen, iar Koln l-am vazut acum citiva ani in fuga. Dar sint locuri in Germania care merita vazute mai mult decit aceste 2 orase... :

Te rog, da-mi idei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai o idee a fost data aici. Newschwanstein. E unul din cele mai frumoase castele.

Altceva: Heidelberg. Sau muzeul aviatiei (e pe A6, cind mergi de la Nurnberg la Heilbron), unde poti vedea ultimul Concorde, te urci in el etc. Passau, unde se intilnesc cele 3 fluvii. Frankfurt a.M. centrul etc.

PS. Nu am fost foarte mult sa vizitez Germania. Daca iti plac locuri frumoase, recomand Franta. Presupunind ca vizitezi in fiecare zi cite un obiectiv turistic, NU iti ajunge 1 an ca sa vizitezi nici macar jumatate din Franta. Eu am fost acolo de 3 ori si inca voi mai merge. E cea mai frumoasa tara din Europa. Am facut acolo asta vara niste poze superbe. Si am mers in unele locuri fara sa stiu ce voi gasi acolo. In loc sa stau minim 3 nopti, ca sa pot vedea ce e important, am stat 1 ora numa... :D Da voi mai merge si la anu si peste 2 ani etc, pentru ca acum stiu CE trebuie vizitat si CIT timp e nevoie de vizitat. Sint unele locuri de care nici nu am banuit ce superbe sint...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Austria:

http://www.schoenbrunn.at/en/site/publicdi...01040000_8f.php

Szalsburg - Melk - Vienna

Pentru Germania:

http://www.neuschwanstein.de/english/servi...o_get_there.htm

http://www.hohenschwangau.de/index.php?id=430

Romantic Road

http://www.romantischestrasse.de/showpage....145〈=uk

Varianta traseu:

Romania - Budapesta - Balaton Lake - Vienna - Munchen – Szalsburg – Melk – Romania

Plus

http://www.mainau.de/ (in zona lacului Konstanz)

Modificat de blu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva sugestii:

Austria: Viena - vizita obligatoriu in Schonbrunn si gradinile sale, Kartner Strasse si Mariahilferstrasse pentru shopping (cu grija ca eu asta am facut toata saptamana trecuta); Melk; Salzburg; Tirol (plimbare prin statiunile de acolo);

Germania: Bavaria - castelele din Bavaria (Hochenschwangau si Neuswanstein - superb); Heidelberg; Rothenburg ob den Tauber; Wurzburg; Berchtesgaden si Schonau am Konigsee; Munchen; cascada Rhinului si valea Rhinului de la Koln spre Koblenz (Deusches Eck) si apoi pana la Mainz pe strada B9(!!) sa vezi stanca Lorelei si castelele de pe valea Rhinului; Speyer Technik Museum; Mainau Island (insula florilor);

Trebuie sa le pui tu in ordine utilizand hartile online, eu folosesc www.viamichelin.com, care are si Accor-urile (Etap, Ibis etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor.Voi ramane tura asta pe germania si austria,iar in viitor franta.

O sa ma apuc de facut traseul pe baza sugestiilor voastre si rezervarile.

Multam fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam la cat s-ar ridica costurile unei asemenea calatorii ? m-ar interesa mai mult costul carburantului,hotel,autostrazi,mancare etc... fara eventualele cumparaturi de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorina in Austria era azi 0.98 in afara autostrazii in zona unde stau eu. Pe autostrada e 1.069. In Germania e cam 1.04 in afara autostrazii si ceva mai mult pe autostrada (nu stiu exact, dar cam 1.12 minim).

Oricum nu te poti baza pe cifrele astea, pentru ca pretul se modifica aproape zilnic. Oricum, considera o medie de 1.10 pentru siguranta. Daca iese mai ieftin, te bucuri mai mult... :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorina in Austria era azi 0.98 in afara autostrazii in zona unde stau eu. Pe autostrada e 1.069. In Germania e cam 1.04 in afara autostrazii si ceva mai mult pe autostrada (nu stiu exact, dar cam 1.12 minim).

Oricum nu te poti baza pe cifrele astea, pentru ca pretul se modifica aproape zilnic. Oricum, considera o medie de 1.10 pentru siguranta. Daca iese mai ieftin, te bucuri mai mult... ;)

cam la cat s-ar ridica costurile unei asemenea calatorii ? m-ar interesa mai mult costul carburantului,hotel,autostrazi,mancare etc... fara eventualele cumparaturi de acolo.

Cred ca cea mai buna varianta de cazare e cea la pensiuni, curate si nu prea scumpe(40-50E), in plus nu esti legat de rezervare si poti sa-ti faci programul cum doresti. O sa revin in zilele urmatoare cu mai multe recomandari si cu precizari din locurile pe care le-am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salut,

plec in concediu in Austria si as dori sa stiu daca este obligatoriu sa am in masina câte o vesta reflectorizanta pentru fiecare ocupant al autoturismului (suntem 2 adulti si un copil de 10 ani), sau este suficienta una singura, precum si daca este obligatoriu sa am stingator la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stingator obligatoriu, iar vesta cred ca una singura este suficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ai grijă să ai și bani extra la tine. Nu ști niciodată ce se poate întâmpla. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!