Jump to content

Rodaj Ibiza (benzina)


LiviuLoto
 Share

Postare recomandată

Salutare! Exprim si eu o parere... Ideea e ca nu sta nimeni langa tine cand ai masina noua luata la 0 km sa-ti dea peste picior atunci cand o duci la turatii mari. Fiecare face cum crede... Problema este sa nu-ti para rau mai tarziu cand vezi ca motorul are consum relativ mare sau ca nu da randamentul asteptat. Asa ca intreb: nu mai bine iti pui frau la piciorul drept primele mii de km decat sa-ti para rau dupa aceea ca n-ai facut acest lucru?

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • LiviuLoto

    13

  • Cristian

    10

  • X-Ecutor

    9

  • Razvan1486

    7

In rodaj nu e neaparat important ca ai ajuns de cateva ori la turatii mai mari ci cum ai ajuns la acele turatii...daca ai ajuns apasand pedala de acceleratie progresiv sau brusc pana la podea. Apasarile bruste ale pedalei de acceleratie dauneaza motorului pentru ca viteza de variatie a presiunii din camera de ardere creste rapid si solicitarile sunt devin foarte mari. De acest aspect trebuie tinut seama si dupa ce masina iese din rodaj daca doriti o durata de viata a motorului cat mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa merg usor de acum incolo , in week asta am alergat`o saracuta numai ea stie :) Am 1900 de km dar de acum merg usor cu ea :D Viteze mari nu iam dat exagerat sau la 100 % dar in demaraj am dat cu pedala pana la fund , acum am vazut ca se infige din ce in ce mai bine si tentatia e mare ....sper sa nu am probleme cu ea , am cunostinte care si-au luat masini tot noi dar nu au tinut cont de rodaj ( mai vitezomani ca mine ) de la 200 de km o ardea la 170-180 mai tot timpu + ca nu mai zic demaraje , scarturi , liniute si acum au cate 80 de mii de km si merge motoru ceas fara nici o problema la revizii. Mc all si mult noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Va salut pe toti! (e primul meu post)

am si eu o ibiza rosie noua de 1,2 benzina de vineri. azi e marti si am facut cu ea 700km mai mult in oras. nu pot a ma abtin sa n-o calc putin dar parca prea se tine bine pe drum si toarce cand o calc. schimb pe la 2500-3000 si cateodata la 4000 (de cateva ori.. 20-30). mine nu mi-au zis decat sa n-o fortez ori asta nu e fortaj. parerea mea e ca motorul pe benzina cere turatie. turatie nerecomandata la rodaj o fi pe la 4500-5000 nu 3500. ca la 2000 te rogi de ea sa se trezeasca si sa maraie.

consum mediu (70% prin oras) cam 7,5.

salutare! victor - craiova

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa nu treci prea des de 3500 rpm pana faci 1000 de km pe urma poti creste rpm treptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abia pe la 15-20 de mii km se lasa motorul...asa ca ai grija cat de tare apesi pedala de acceleriatie, nu turatiile mari o omoara ci cat de repede ajungi la turatiile alea :blackeye[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum schimb a 3-a si a 4-a la 4000. Am ajuns la 2700 de km, am incercat si un 160km/h si mi s-a parut ok. cam batea vantul pe portiunea aia dar se tinea bine.

impresii generale:am mers mai mult 100 - 120km/h in afara, consuma cam mult deocamdata (cam 7 in afara...) dar sper sa mai scada. in oras imi ia 8... dar ma rog in afara viteza e de vina. aaa era sa uit: imi place tempomatul la culme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea! M-ar interesa si pe mine pentru la vara un Ibiza pe benzina sau un Cordoba tdi.

1. Va rog sa imi spuneti, Ibiza in varianta 1.4, cam ce consum are in urmatorul regim de utilizare: urban - Bucuresti, extraurban -> localitati: 50-60km/h si in afara: 120-125km/h(constant).

2. Va rog sa imi spuneti care ar fi consumul la Cordoba 1.9tdi in acelasi regim.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai postat bine . Vezi ca e un topic cu consumuri, dar hai sa-ti raspund aici: Ibiza 1.4 ia cam 10-11 oras si extraurban la regim de mers pe care l-ai specificat cam 6.5 e media, iar pentru Cordoba diesel eu apreciez un consum mediu cu 30 % mai mic fata de ibiza cu motorizarea de 1.4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ca m-ati "redirectionat", am banuit eu ca scrisesem aiurea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

va salut pe toti !

e 21 mai si de pe 13 martie am facut 11 mii si ceva de km. acum pot sa zic ca masina mea (ibiza 1.2) s-a mai lasat. consumul e mai mic (6.5 max in afara / 9-10 in oras) dar motorul trage mai bine. e mai zgomotoasa un pic, a facut niste zdranganitori pe undeva, mai scartaie cand se torsioneaza pe la gropi (am niste drumuri foarte nasoale pe la servici si mai lucrez si in constructii) dar in rest a ramas la fel de sprintena. vreau sa zic ca ar fi bine sa verificati presiunea la pneuri. am bagat de seama ca la 2.5/2.5 directia e mai sprintena dar se simt gropile si denivelarile cam ca in tractor. 2.3 pe fata 2.1 pe spate pt max 3 persoane e dupa mine cea mai buna presiune si mai amortizeaza gropile. cam atat. a inceput sa imi indice ca tb sa fac verificarea. sper sa nu ma rupa la bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!