Jump to content

Rodaj Ibiza (benzina)


LiviuLoto
 Share

Postare recomandată

Pentru noile motoare de 1.2 si 70 CP si 1.4 85 CP cum se face rodajul cel mai bine?

Ca masina sa fie "buna de alergat" dupa terminarea rodajului (adica sa nu fie lenesa dar nici sa consume exagerat) cum trebuie sa fie condusa in timpul rodajului?

Adica: Cum trebuie condusa in primii 1000 - 1500 de km?

(exclusiv extraurban si pana-n 3000 rpm SAU si urban si extraurban, pana-n 3000 rpm si din 100 in 100 km dusa pe la 4000-5000 rpm cate 5-10 minute SAU... )

Dar de la 1000 - 1500 km pana la 3000 de km? (merge condusa pana-n 4000-4500 rpm in mod constant sau nu este recomandat :)) )

De la cati km poate fi condusa fara rezerve si fara riscuri, cu turatii pana la zona rosie :P ?

Astept sfaturi de la cei cu experienta... :))

Multumesc.

Modificat de LiviuLoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • LiviuLoto

    13

  • Cristian

    10

  • X-Ecutor

    9

  • Razvan1486

    7

Eu la a mea am facut rodaj 2000 km mixt,am avut grije cat am putut sa nu depasesc 3500 rot.Acum am 5000km si am inceput sa schimb si la 6000rot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello ,

Sunt un proaspat proprietar de Seat Ibiza 1,4 85CP ;)

Pana acuma (750 Km parcursi) impresia este una foarte buna. Abia astept sa trec de rodaj sa ma pot bucura de aceasta masina minunata!!!

Toate cele bune,

Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rbacria: Welcome to the Club!

Cred ca esti primul cu noile motoare de 1.4, 85 CP!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e, e prima ibiza cu 1,4 85 cp. as fi curios de diferente. razvane, daca esti din bucuresti, poate vii la intalnirile saptamanale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e, e prima ibiza cu 1,4 85 cp. as fi curios de diferente. razvane, daca esti din bucuresti, poate vii la intalnirile saptamanale.

si eu o sa fiu al 2-lea :D --> vinerea asta "ridic" masinuta. Voi cand aveti intalnirile astea in BUC? (Eu o sa conduc masina in Braila mai mult dar am treaba si in B asa ca as putea veni la 1-2 intalniri de dragul unor comparatii :D)

Si nu uitati: Postati cum ati facut rodajul la Ibizele voastre pe benzina sa descoperim care este cea mai buna metoda... :D

@mirceagsm Cand spui ca ai facut rodajul 2000 km mixt, pana-n 3500 rpm te referi la Ibiza sau la Leon? (Spui ca ai acuma 5000 km...)

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e, e prima ibiza cu 1,4 85 cp. as fi curios de diferente. razvane, daca esti din bucuresti, poate vii la intalnirile saptamanale.

De diferente nu prea pot vorbii pentru ca nu am condus decat la test drive un 1,2 care nu m-a surprins... insa nu are cum sa fie foarte diferita de 75 de CP ... sunt doar 10 CP in plus nu?? in rest nu e nici o diferenta.

In rest nu am sesizat zgomotele de care se plangeau oamenii pe forum ... sper sa nu apara :D.

Daca vrei sa vezi diferentele iti copiez aicea ce am gasit pe net referitor la diferentele aparute:

The most significant improvements can be found on the 85 hp 1.4 engine. The performance increase over the previous 75 hp version has been achieved by introducing a new intake manifold, a larger diameter throttle valve, improvements to the exhaust camshaft and a new engine terminal box. Improvements to the performance levels are as follows: the new 85 hp 1.4 accelerates from 0 to 100 km/h in 11.9 seconds and in-gear acceleration from 60 to 100 km/h takes 15.3 seconds. The 75 hp engine delivered 13.2 seconds and 17.3 seconds, respectively.

Fuel consumption has decreased despite better performance. The official figures are 8.5 litres in city driving, 5.2 on the extra-urban cycle and 6.4 litres combined (8.9, 5.3 and 6.5 on the 75 hp unit). The 75 hp 1.4 engine will still be sold in the automatic gearbox version.

The new 70 hp 1.2 is another improvement over the previous 64 hp unit, thanks to optimisation work done on the engine’s electronic management. Acceleration from standstill to 100 km/h now takes 14.7 seconds compared to 14.9 seconds before optimising. Fuel consumption has changed slightly, to 7.8 litres in city driving, 5.1 on the extra-urban cycle and 5.9 combined (the 64 hp 1.2 featured 7.7, 5.1 and 6.0, respectively).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai diferente clar ca sunt, dupa cum vezi au schimbat ceva pe la motor.

cresterea in putere nu s-a facut doar din managemenul motorului, de asta zic ca sunt ceva diferente. mai ales ca a castigat si ceva timp la 0-100.

@LiviuLoto, intalnirile saptamanale sunt joia, de la ora 7. este topic separat la intalniri spontane, vezi acolo detalii si poze.

Modificat de Cristian Nastase
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind in aceeasi situatie astept sa mi sa zica "oficial" cum se recomanda a fi facut rodajul de catre cei de la Seat, pentru ca, nu peste mult timp, o sa merg la drum lung cu ea si sa ma interesez daca nu sunt probleme. Cel mai sigur cred ca am sa fac cateva sute de km prin oras pana atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cred ca o sa o conduc linistit, pana-n 3000 rpm in primii 3000 de km si o sa fac cat mai multe drumuri extraurbane - BR-BUC-CT-TM-BV&CO. :D Cand o sa ridic masina o sa-i fac plinul la OMV (e benzinaria cea mai apropiata de Metrotehnica ~1-2 km) ---> sa bag de 95 sau OMV 100 la primul plin? :blush: :Driver: Cu plinul asta o sa fac drum extraurban BUC-BR-CT...

Modificat de LiviuLoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreo limitare in rodaj privind numarul de persoane din masina (sau a greutatii pe care trebuie sa o aiba masina in rodaj)?

Si cand e gata rodajul? Eu am aproape 2700 km ... in cartea tehnica zicea ceva de 1500 km parca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In rodaj este recomandat sa fie max 2 persoane in masina, din cate stiu eu. Dar la 2700 km, eu zic ca rodajul s-a incheiat. Eu am menajat motorul pana la 1000 de km, iar pana in 3000 de km nu am atins performante maxime (asa scrie si la carte). :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu 500 de km am respectat "rodajul",dupa care am mers si mai tare,am turat-o si la 5500 rpm.Acum am 2100 km si nu prea mai tin cont de rodaj.Sa vedem daca voi avea vreo problema.Oricum nici la alte masini n-am respectat rodajul ca la carte si nu am avut probleme in timp si erau diesel-uri :) .Dar probabil este mai bine sa menajam masina in primii km ai ei...fara a o incarca prea mult si sa nu o exploatam la capacitatea ei maxima.

Modificat de Benzaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa vreo cateva sute de km facute in oras daca ies cu ea la drum lung si mai mult de 2 persoane, adica ceva mai grea in perioada rodajului, nu e bine, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iei in masina 3-4 insi la 120 kg fiecare + bagaje grele si drumul este aglomerat (esti fortat sa faci depasiri) nu cred ca este recomandat. In schimb, daca iei 3 persoane din care 2 sunt fetitze la 50 kg/buc :) + bagaje cat pentru un week-end si mergi cu atentie dupa ce ai incalzit bine motorul nu cred sa fie vreo problema... :P

Modificat de LiviuLoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am deja 2 zile de cand masinuta este in posesia mea :( si am facut un pic peste 500 km.

~350 km in extraurban cu viteza de 95-100km/h cu un varf de 110km/h (3000 rpm) si ~150 km in oras, usurel, fara sa sar de 3000 rpm.

Ca idee motorul 1.4 85 CP are 2500 rpm la 90km/h si 3000 rpm la 110 km/h ;)

Cand aveam fix 500 km la bord, indicatorul de benzina arata ca mai am 1/4 benzina in rezervor --> ~6,75 l/100km daca indicatorul este precis...

Intrebare: poate sa posteze cineva o poza cu butonul care deschide rezervorul secret a Ibizei? Nu as vrea sa-l umplu din greseala, mai ales ca este in rodaj...

Modificat de LiviuLoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te baza pe indicator, nu este precis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, i-am facut plinul...

In 570 km (de la 16 la 586 km :angry: ) a consumat 41,44 l ---> consum mediu 7,27 l/100 km - avand in vedere ca este in fraged rodaj, este bun consumul? :Driver:

570 km = ~200km urban + ~ 370km extraurban

Pana acum, am alimentat doar cu OMV 95 fara sa incarc rezervorul suplimentar (intre timp am descoperit si butonul care permite umplerea rezervorului suplimentar).

@Alextz Intr-adevar indicatorul nu e precis deloc - cand facusem 500 de km de la ultimul plin imi arata ca mai am 1/4 benzina in rezervor. Dupa ce am mai facut inca 50 km (550 km in total) arata mai putin de 1/8 si era aprins becul rosu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul este OK, dar pe ce fel de traseu ?

Printre altele, cum trage noul motor ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traseu urban: ~50 km Bucuresti si ~150 km in Braila

extraurban: 210 km Bucuresti - Braila via Buzau + 4-5 drumuri dus-intors Braila - Galati (4-5x40km=160-200km)

In traficul din oras ma descurc perfect turand-o pana la 3000 rpm...

O singura data am fortat-o in treapta a 3-a pana la 4000 rpm la o depasire in BR si s-a dus destul de bine pentru 85 CP :)

La drum lung nu am fortat-o deloc pana acum - mi-am "luat avant" pentru depasiri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand vii la intalnirea saptamanala?

sunt tare curios de cum trage motorul ala si de diferente la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar joia asta ajung in B dar nu stiu daca voi avea timp de intalnire :)

Daca termin mai repede, vin - daca nu - nu :)

Oricum, daca nu apuc saptamana asta vin peste 2 sau 3 saptamani sigur si atunci o sa am peste 2000 km la bord si o sa ne putem da la ea un pic :)

Ca sa vedem daca exista diferente intre motoare --> In treapta a 5-a, la 3000 rpm, ce viteza ai? (eu am fix 110 la 3000 rpm si 90 la 2500 rpm - vezi poza din postul anterior)

Unde este pana la urma intalnirea asta saptamnala ca nu am rabdare sa citesc atata? Sau macar unde se afla "terasa unde mergem in fiecare joi, dupa intalnirea saptamanala"?!!

Modificat de LiviuLoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LiviuLoto, aproape asa am si eu... pe motor de 1.4 si 75 CP 3000 ture si 108-110kmh!

Nu cred ca acolo e diferenta... eu cred ca o simti ca trage mai bine in depasiri sau atunci cand ai nevoie.

Diferenta nu e mare 10 CP ca valoare absoluta dar procentual ar trebui sa se simta acest spor de 12-13%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai este topic cu intalnirea saptamanala, vezi ca sunt si scheme cum ajungi acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!