Jump to content

Bulgaria


GicuP
 Share

Postare recomandată

shobolanu.wob

Evitati pe cat de mult puteti traversarea in Bulgaria, am un amic care sta de 2 ore jumatate la coada. Bulgarii cauta niste " teroristi " si au ingreunat foarte mult trecerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in 8 la 7 dimineata am stat juma de ora, ai nostri au tras tirurile pe dreapta sa treaca turistii.

returul fiind mai pe seara am ales sa mergem cu bacul de la Silistra la Calarasi (de la Varna a fost drumul aproape gol...deci bun de fugarit masina)


Interesanta treaba cu teroristii, s-au uitat la CI-uri, pasaport si posesori pe viteza si dobr deni!


Ce se mai știe de traversarea Giurgiu - Ruse? Ce alt drum ar fi spre Sunny Beach?

Calarasi

Negru Voda

Vama Veche

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Mă tentează anul acesta să schimb litoralul românesc cu cel bulgăresc. Dacă a fost cineva în 2014 sau 2015 la hotelul BERLIN GREEN PARK în Nisipurile de Aur rog să detalieze șederea (cazare, servitul mesei, orice alte detalii consideră a fi de luat în calcul). Deplasare cu mașina personală, iar ca și număr de persoane - 2 adulți și un copil de 9 ani. Mulțumesc!  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!

De Paste o sa plec la Sunny Beach (ca jumatate din romani) si ma gandeam ca toti se vor inghesui pe la Giurgiu. Imi puteti recomanda o ruta alternativa, excluzand Vama, care sa nu fie atat de circulata? Ma intereseaza sa ajung cat mai repede si drumul sa fie cat mai usor de parcurs/inteles (nu voi conduce eu, ci socrul meu care e cam capos). 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu vrei Giurgiu/Ruse (cu toate ca poti sa te duci in zile/ore mai putin circulate) ai varianta pe la Ostrov/Silistra (unde treci cu bacul). Pleci spre Slobozia, mergi prin Calarasi, treci cu bacul la Ostrov/Silistra si apoi mergi spre Dobrich si apoi Varna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand sa iesi pe la Vama Veche, mergi mult si repede pe autostrada in Romania , e liber si fara ambuteiaje gen podul Ruse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot prin Vama Veche recomand,soseaua este mult mai libera si asfalt bun fata de celelalte trasee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca (probabil) pleaca din Valenii de munte, drumul prin Vama e cu peste 100km ora mai lung (si cu cel putin jumatate de ora in plus). Fiind Paste/1Mai, pe portiunea dintre Agigea si Vama sigur va fi foarte aglomerat (la fel sau mai rau decat e in sezon). Probabil si la Fetesti va fi la fel, chiar daca se plateste si prin sms.

Daca omul vrea sa evite o aglomeratie, nu inteleg de ce i-ati recomanda o varianta cu cel putin 100km mai lunga (pe sens) si la fel de aglomerata?

Si varianta prin Ostrov/Silistra are partile ei rele: drum mai prost, timp suplimentar daca tocmai a plecat bacul (parca trec din 15 in 15 sau din 20 in 20).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mai lung dar fluent, daca ai ghinion la Ruse, ti-ai stricat ziua. 100 km pe autostrada e fix cat prinzi 2 semafoare la pod, asta daca esti norocos.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alternativa era Ostrov/Silistra. Giurgiu/Ruse a exclus-o chiar el de la inceput.

Iar in sezon (sau cu ocazii din astea), fluenta pe autostrada se intrerupe la Fetesti si se termina definitiv la Agigea. Iar pana in Vama, prin toate statiunile, ii trebuie nervi de otel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si la ce ora pleci de acasa-''cine pleaca de dimineata,departe ajunge''parca era proverbul.La pod platesti taxa la oricare benzinarie ,nu stai la nici o coada,intradevar Agigea este putin mai dificl adica daca prinzi aglomeratie se merge bara/bara dar nu la modul astepti ore.Personal prefer drumul mai lung,mai bun decit sa-mi rup masina in toate hartoapele si sa fiu limitat la 50/60km/h din cauza lucrarilor.Drum bun pe oricare l-ai alege.

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru pareri.

Vreau sa evit iesirea prin Vama tocmai pentru motivele pe care le-ati enumerat si voi. In mod sigur fluenta de pe A2 va fi sugrumata undeva dupa Agigea, iar trecerea prin vama RO-BG cred ca va fi un cosmar. Treaba cu sculatul de dimineata o sa se intample sigur, dar in acelasi timp probabil ca ma voi trezii si eu, dar si alti 50% dintre cei care vor dori sa ajunga in BG devreme in speranta ca mai scapa din agolmeratie. Acum, ca va fi devreme sau tarziu, eu ma gandeam la 6 sa fiu deja plecat din Valeni. 

Probabil ca voi alege varianta prin Silistra, mai ales ca sotia nu a mers cu Bac-ul niciodata si zicea ca ar fi incantata.

Ps: daca scap de cozile de pe drum, sper sa nu ma astepte altele la barurile de food cu all inclusive (deh!). :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt colegi care s-au plans de starea drumului prin Silistra

Modificat de Makron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii care s-au plîns, din ce tara erau? :)

Nu cred că din august s-au deteriorat în asemenea hal....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am 2 intrebari legate de Negru Voda

1.Se poate cumpara vigneta la vama? Dar cumpara niste leva?

2.Gasim in Negru Voda un magazin cat de cat aprovizionat pentru niste cumparaturi sumare(apa, suc, bere, vin, lapte) sau mai bine incercam in Cernavoda sau Medgidia?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca merita deranjul. Au si ei preturi decente pt. de-ale gurii la supermarket. Iar daca ai euro, poti lua doua leva pentru unul. Cam asta e paritatea la casele de schimb. 

 

Cu vinieta, vezi tu :) E bine sa ai si ceva leva la tine, mai ales pt asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi nu am decat niste maruntis, iar vigneta trebuie achizitionata imediat ce intri pe teritoriul lor. De aceea sper ca exista asa ceva si este deschis, sambata pe la amiaza cand preconizez sa intru in Bulgaria.

Legat de cumparaturi, mi-ar fi mult mai comod sa imi fac o mica aprovizionare din tara. La momentul actual sigur nu stiu unde sunt dispuse supermarketurile in zona Topola.

Am fost de multe ori in Bulgaria, o singura data s-a intamplat sa nu imi cumpar vigneta. Era o coada in Ruse la vama kilometrica si am mers mai departe, sperand ca o sa gasesc o benzinarie de unde sa imi pot achizitiona. Pana la hotel nu am gasit niciuna.

:) Dar nu vreau sa repet experienta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATENTIE! De Paste, cand am fost la Sunny Beach, am incercat sa cumpar vigneta de la magazinele din Silistra (imediat dupa vama/BAC) si nu au vrut cu niciun chip euro. Am incercat sa platesc cu cardul si nici nu au vrut sa auda, tot aratau catre POS si faceau semne ca nu functioneaza. In final am "schimbat la botul calului" 20 leva sa putem lua vigneta (nu a costat atat) si am plecat mai departe. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut

Maine plec pana la Balchik si intentionez sa ies din tara pe la Vama Veche. Stiti cumva, gasesc sa cumpar vigneta fix dupa ce trec vama? Pot sa o platesc si cu lei/euro/POS, sau trebuie neaparat leva? (La Giurgiu am cumparat cu lei/euro de fiecare data). E cineva pe aici care sa fi trecut de curand prin respectiva vama?

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imediat cum termini cu vama , ai sa vezi o ghereta ; eu de acolo am luat-o si am platit fix 5 eur ( in eur ... ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate plati si cu leva si cu lei . Am trecut eu acum vreo 2 saptamani.

Pt cei care nu vor sa schimbe in Bg , leva , mergeti la orice BCR (posibil si la alte banci ) faceti o programare pt schimb valutar . Va aduc in 24-48 h oricat doriti :).

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru informatii... Merg in team building la all inclusive, deci nu prea ar trebui sa am nevoie de leva :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut, stie cineva despre starea drumului spre Sunny Beach prin Kamchia, Ruen, Bata?

Google Maps si Waze le da ca cel mai scurt drum (si ca timp si ca distanta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!