Jump to content

Bulgaria


GicuP
 Share

Postare recomandată

Eu am fost la bulgari anul asta si anul trecut si nu mai retin daca de fiecare data mi-au cerut talonul.

Masina e pe numele tatalui meu si n-au zis nimic.

M-au intrebat unde merg si la intoarcere de unde vin.

In rest toate bune.

Modificat de bad69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A 2a motorina ca pret, de la ieftin la scump, a fost la Omv in Sandanski. Aviz amatorilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Plec Pe 2.04 in Sofia pt o saptamana.

1. Am trusa medicala si stigatorul expirate... e important sa fie asa cum or fi in masina sau sa imi cumpar noi?

2. Nu sunt proprietarul masinii, am nevoie de procura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ai nevoie de contract de comodat pentru a pleca cu masina din tara.

Plec Pe 2.04 in Sofia pt o saptamana.

1. Am trusa medicala si stigatorul expirate... e important sa fie asa cum or fi in masina sau sa imi cumpar noi?

2. Nu sunt proprietarul masinii, am nevoie de procura?

Modificat de AlexKgs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca de cand suntem in UE nu mai ai nevoie de nici o imputernicire/contract de comodat pentru a iesi cu masina din tara.

S-ar putea sa fie diferit pentru masinile achizionate in leasing sau pe firma.

Dupa cum scria un coleg mai sus, cred ca cel mai bine suni la politia de frontiera si intrebi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plec Pe 2.04 in Sofia pt o saptamana.

1. Am trusa medicala si stigatorul expirate... e important sa fie asa cum or fi in masina sau sa imi cumpar noi?

2. Nu sunt proprietarul masinii, am nevoie de procura?

Probabil ai aflat deja, dar scriu si pentru altii: 

 

1. Nu am fost cautat niciodata de asa ceva de care politia de frontiera.

2. Nu ai nevoie de nicio procura. Vezi atasament. Tot ce ai nevoie e:

  • permisul de conducere al soferului aflat la volan,
  • asigurarea de raspundere civila auto si
  • certificatul de inmatriculare a masinii (la acest document fiind vizata rubrica referitoare la valabilitatea inspectiei tehnice periodice a autoturismului).

 

Ai nevoie de contract de comodat pentru a pleca cu masina din tara.

Nu are nevoie de niciun contract de comodat. 

post-141002-0-68847000-1428325346_thumb.

Modificat de rufus15
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si de fiecare data la iesirea din tara mi-au cerut si rovigneta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe 2.04 am iesit din tara spre BG, am aratat buletinul aproape din mers si pa.

Din BG am trecut in MK - La iesire din BG buletin + certif masinii, la intrare in MK, buletin, certificat, asigurare valabila (electronica nu e buna!!!)

Din MK in SRB - buletin + certif inmatriculare.

Din SRB in RO pe la Moravita - buletin + certif.

Intre BG-MK, MK-SRB si SRB-RO am deschis si porbagjul pt cate o scurta privire.

Am avut contract de comodat in romana cu mine, nu l-am scos din torpedo.

Vigneta BG - 10leva/5E pt 1 sapt, in MK sunt bariere pe autostrada, am dat cate 1E - 40/60 dinari sau 1.5E - 90 dinari la fiecare trecere (doua la dus, doua la intors) - 1E = 61.5 dinari mk, in SRB 2E pana la Nis si 6,5E de la Nis la Belgrad. De la Belgrad la Vrsand nu am platit nimic.

Atentie la radare in BG! Exista portiuni de 60kmh in afara localitatii cu radare!

In Mk si mai ales in SRB, jos palaria, suntem mult in urma fata de ei in ce priveste traficul, infrastructura, etc.

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate cumpara vigneta pt Bulgaria , on line ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Cu atat mai mult cu cat ai nevoie si de acel abtibild (in afara de chitanta). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate cumpara vigneta pt Bulgaria , on line ?

Se poate insa serviciile de curierat asigura livrarea doar pe teritoriul Bulgariei, deci nu te ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK , multumesc pt info .

Singura varianta ramane sa gasesc pe cineva care merge zilele astea in Bulgaria si sa-l rog sa-mi ia o vigneta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu nu poti cumpara cand intri in BG? Sau nu vrei sa pierzi timpul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te complici, cum iesi din vama pe dreapta sunt 2-3 chioscuri care vand vignete, dureaza 5 min. sa cumperi una.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau la prima benzinarie, tot pe dreapta. Acolo poti plati si in lei.

Oricum nu ai nevoie de vigneta imediat cum treci vama, pt ca esti in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Vama Veche o gasesti imediat dupa granita , unde este indicatorul de intrare in Bulgaria - e o ghereta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor! 

 

Pe 2 mai vreau sa dau o fuga pana la Balchik, cu retur in aceeasi zi si plecare din Bucuresti. Stie cineva care este traseul cel mai bun? As fi vrut sa evit traversarea cu bacul de la Calarasi, iar gmaps ma trimite pe la trecerea de frontiera de la Negru Voda, insa nu prea am incredere in starea drumului pe ruta Medgidia-Topraisar-Negru Voda, si mai departe prin Bulgaria pana la Balchik. A fost cineva pe acest traseu si imi poate da detalii? In mod normal as fi mers pe la Vama Veche fara discutii, insa mi-e frica de aglomeratia de pe litoral pe 1mai, de asta am si ales sa plec pe 2 mai. Din cate am inteles, drumul pe ruta Vama Veche-Balchik este bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost eu , de mai multe ori , pe traseul : Bucuresti - Constanta - Mangalia - Vama Veche - vama RO / BG - Balcic . Drumul este absolut OK ; autostrada , apoi drumul pana Mangalia si , intr-un final , drumul dintre Mangalia si vama . Singura mica problema o poti avea in Mangalia dar sant indicatoare ( Nu spre Topraisar - N Voda ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sectorul Ruse-Razgrad-Shumen, cum se mai prezinta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sarbul: multumesc pentru feedback, pana la vama veche stiu destul de bine drumul, dupa e mai problematic. Mi-a spus o cunostinta, ce i drept nu prea de incredere, ca s-ar face 90 min pe cei 60 km de la vama pana la balchik, ce parere aveti? Cam cat estimati ca ar dura (nu sunt genul sa merg...la consum)

Despre ruta prin Topraisar nu stie nimeni nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi cu spatele , de la vama pana la Balcic poti sa faci 90 min ... . In orice caz , nu prea e indicat sa-i dai tare ( chiar daca drumul bun prin Bg o cere ) pt ca stau bulgarii la panda cu radarul . Imi amintesc caam facut cca 45 - 50 min , parca .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform distante.ro, cel mai rapid drum este prin Topraisar si ajungi la balcik in 3h si 41 min

Daca o iei prin vama veche ajungi in 3h si 47 min.

Iar de la vama veche pana la balcik faci 56 min, respectand toate limitele de viteza.

Confirm si eu ca drumul este bun. ultima oara l-am parcurs acum mai putin de un an si din ce imi amintesc din vama si pana la balcik este proaspat asfaltat, deci nu ai avea motive sa faci mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, m-am lamurit, o sa ies pe la Vama Veche. 

Are cineva idee, primesc la tonetele de unde se cumpara vignete euro in monede? am fix 5 euro in monede, si sunt curios daca pot sa platesc cu ei vigneta. Cam cati bani sa am la mine pentru o masa in balchik, eventual si un suvenir ceva (intrarea la castel stiu ca e 10 leva). De asemenea, gasesc sa schimb lei in leva, sau mai bine plec de acasa cu euro? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!