Jump to content

Bulgaria


GicuP
 Share

Postare recomandată

Sunt curios in ce stare o sa mai fie drumul intre Ruse si autostrada ca se lucra intens...si chiar se miscau repede cu asfaltarea....

Poate pana joi dimineata cand plec il termina :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Autostrada...

 

 

Nu cred ca il termina...dar o sa vezi diferente intre dus si intors :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La intoarcere...am mers pe varianta lunga prin Varna...alta viata:)) drumul mult mai bun...drum expres...autostrada...mai lung dar mai ok...mergi linistit 110km/h...120km/h...in localitate 60km/h...autostrada 140km/h...nu am avut probleme...

In mare parte drumul este ok...se lucreaza intens,ajungi sa faci slalom printre muncitori si utilaje :))...sunt portiuni in care asfaltul este razuit si portiuni in care drumul este abia trasat...cred ca pana la anu...o sa iasa un super drum...bravo lor...cat despre  autostrada.. e cam vai de steaua ei... :(

Unde anume se lucreaza ? Doar in zona Varna sau chiar de la Ruse ?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Se lucreaza pe E70...lucrarile incep cum iesi din Ruse...si se intind...cred ca pana undeva in zona Razgrad...daca nu chiar si mai departe...

Nu prea ai cum sa ocolesti...daca de asta ai intrebat...decat daca o iei prin Vama:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucrarile astea te impiedica sa scoti o medie decenta au ba ? Sunt bariere sau chestii de genu ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Sunt bariere umane...sa zicem... :)) adica sunt portiuni in care se circula pe o banda...si e un muncitor "semafor"...unde cel mai mult am stat 10min...

Eu am facut 5 ore jumate...din fata hotelului pana in fata blocului...si un consum de 6.5%...acum tu decizi daca este decent sau nu :)

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Back... :D

Cam la fel am dat si eu...taxa pod la noi 26ron...vignieta 10 leva si iar taxa pod la intoarcere 4 leva...

La dus am fost pe drumul indicat de Victor...prin Provadia...Dolni chiflik...Byala...Ozbor...Sunny beach...drumul mi s-a parut foarte lung...am mers cu frica sa nu gresesc...indicatoarele nu prea ma ajutau...deci e foarte aiurea sa mergi cu sentimentul....oare o fi asta drumul? :)) deci daca te duci prima data...nu prea recomand :))

 

 

Este doar o impresie. In fapt e mai scurt cu cca. 40 km. Ai avut vreo problema cu starea carosabilului?

Eu voi merge tot pe acolo - il stiu cu ochii inchisi - nu-mi mai trebuie gps. :)

Apropo - pleaca cineva maine?

Modificat de V i c t o r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pledez si eu pentru varianta prin Provadia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Victor...drumul a fost bun ca si carosabil...dar m-am cam incurcat putin cred...a doua oara cred ca as merge mai cu incredere...dar pentru prima data...nu mi-a placut :))

Prima data m-am incurcat la Razgrad...am vazut indicator la dreapta...si am facut dreapta...dar in oras m-am intors...ca am avut un feeling ca nu e bine:))

Nu mi-ai zis unde vad Razgrad sa merg drept cum mi-ai zis de schumen :))

Poduletul ala...pe care merge o singura masina...au mai fost cred cam 3 poduri pana acolo...si ma tot uitam daca ala o fi poduletul...si imediat cum am trecut de el...la stanga...este drumul care duce spre moara :))...am mai mers sa zic 500m si a urmat o intersectie perpendiculara...stanga sau dreapta...am facut stanga...dar nu am dat de nici un rompetrol...

Dolni chifcik nu am gasit...sau daca era...scria desenat...:))

In fine...am ajuns pana la urma...am mers drept...am urmat drumul 904 parca...pana la urma am ajuns :)) acum nu stiu daca pe drumul bun :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin@Caractere

Salut,

 

trebuie sa plec duminica spre Turcia, imi recomanda careva o ruta buna ?

stiu ca era una pe la Veliko Tarnovo - Nova Zagora - Svilengrad - Kapitan Andreevo

sau am citit ca se poate merge si pe Razgrad - Targoviste - Yambol - Elhovo - si o alta vama cu Turcia mai sus de Kapitan Andreevo

a fost careva recent, vreun feedback ?

 

Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin Veliko poti sa mergi, este relativ ok. Am mers in week-end Veliko Tarnovo->Sofia dus intors doar variante total diferite prin Garnovo si la intoarcere pe autostrada, ambele s-a mers extrem de bine si destul de liber, recomand!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin am mers pe ruta de asta de 2 ori daca mergi spre Antalya..Mergi cu incredere.

 

  • Romania: important este sa iesiti din tara pe la Giurgiu;
  • Bulgaria-Turcia: Ruse - Veliko Tarnovo – Gurkovo – Sliven – Yambol – Elhovo – Hamzabeyli (granita cu Turcia). 
Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin@Caractere

Multumesc pentru sfaturi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autostrada...

 

 

Nu cred ca il termina...dar o sa vezi diferente intre dus si intors :)

Autostrada aia e criminala,pe portiunea aia peticita eu merg numai pe banda de urgenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

La asta nu m-am gandit :) intr-adevar...banda de urgenta e mai buna pe portiunea aia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cam pe unde e portiunea aia ? Si cam cati km are, aproximativ ?

Modificat de bad69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Pai cam de la inceput...sunt mai mult portiuni dalea decat bune...

La dus am mers doar vreo 40km...am fost cam dezamagit...am mers incet...si crede-ma...la viteza mica se simt mult mai rau :))

La intors...nu mi s-a mai parut asa rau...am mers si mai tare...am cam "zburat" peste ele...sau poate era cu adevarat mai ok ...

Daca stai sa te gandesti...nu e asa grav...nu sunt gropi...dar se simt imbinarile dintre acele petice...

Foarte important...daca ai roti pe 15...nu cred ca o sa simti asa rau...ca in urma mea au venit niste prieteni...eu ma plangeam ca e autostrada daramata si eu se uitau patrat  la mine....:)) ziceau ca sunt prea pretentios...unuia chiar i s-a parut ca Buc-Pitesti...

Ambii aveau roti pe 15...195/65/15...fata de mine...205/55/16 deci cred ca si asta conteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e bine, ca tot pe 15 am si eu.

Credeam ca par mult mai rele imbinarile alea decat se vede in filmulet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe 16" am jantele si cu 4 persoane in masina am mers bine si nu s-a simtit asa tare. Si pe București-Pitești sunt portiuni la fel. Oricum era foarte libera autostrada.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In perioada 22-25 iunie am fost in elenite( linga sunny beach) Bulgaria, ca si traseu am ales Buc-Vama veche-Varna-Obzor-Elenite.Drumul a fost foarte bun doar la intoarcere am zarit o masina de politie cam la 7km de vama veche Foarte bun drumul recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi,dimineata plec la Nisipuri va rog sa-mi comunicati, cei care ati fost anul acesta daca sunt probleme de drum ,trafic pe ruta.:Ruse-Razgrad-Shumen-Varna.Sau daca aveti o optiune mai buna de traseu doar prin Giurgiu.

 

Va multumesc!

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata plec la mare la noi si de acolo duminica prin vama veche la Elenite, ca si @rayn (tx for info), nu stiu la intoarcere daca o mai iau pe la noi la mare sau direct prin Bg pe la Shumen, voi vedea la fata locului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la 1 iulie s-a redus taxa de trecere a Podului Prieteniei dinspre Giurgiu spre Ruse, de la 6 euro la 3 euro.

Sursa: http://www.giurgiu-news.ro/GRATIE-DEMERSURILOR-SENATORULUI-NICULAE-BADALAU--DE-AZI-S-A-REDUS-TAXA-DE-POD-7470/pagina-0

 

Trec eu maine dimineata si va spun daca s-a schimbat.

Modificat de bad69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va spun sigur ca NU s-a schimbat de la 01. Am un amic care a plecat chiar pe 01.07 la BG si mi-a zis ca a dat 27 lei, pe la ora 09. Poate au modificat taxa dupa ora 12 dar nu prea cred. Vigneta pe 7 zile este 6e...........Plec eu pe sambata, pe 06, la Sunny Beach si m-am hotarat sa o iau pe la Giurgiu........las eu dupa ce vin sau daca merge wi-fi-ul k la hotel, preturile exacte la taxele obligatorii..............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!