Jump to content

Bulgaria


GicuP
 Share

Postare recomandată

Laurentiu_LWR

Aolo...asta nu stiam :)

ma gandesc ca se tot asteapta unii la altii...aia asteapta sa il facem noi...noi sa il faca ei... :))

pana la urma...e doar un pod...cat poate sa aiva...1-2 km...asta e...impingem si noi masina :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bad69...eu ma intorc pe 27...cred ca o sa fie timp sa iti las o impresie despre drum si una alta...

Chiar te rog sa ne spui cum a fost. Pana atunci iti urez distractie placuta !

Modificat de bad69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Merci frumos...o sa iti urez si eu cand vin si iti povestesc una alta:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Podul Giurgiu-Ruse e naspa dar nu ceva de speriat.Acum 2 zile l-am folosit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Daca e practicabil..e ok...eu mai am dilema cu vignieta...de ce spuneti ca pentru Ruse nu este nevoie...de fapt nu este...ca e localitate...dar de pe pod...intri direct in localitate?nu mergi deloc inafara unde ar trebui sa ai su unde ar sta un militian sa te arda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-o dracu de vignieta,eu de 5 ani merg in BG ,de vreo 2 ori am avut vignieta....niciodata nu m-a controlat nimeni.

Marti dimineata m-am intors din Grecia cu vignieta expirata,am luat decat la dus.Asta e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e practicabil..e ok...eu mai am dilema cu vignieta...de ce spuneti ca pentru Ruse nu este nevoie...de fapt nu este...ca e localitate...dar de pe pod...intri direct in localitate?nu mergi deloc inafara unde ar trebui sa ai su unde ar sta un militian sa te arda?

 

Din vama intri direct in oras.

Confirm si eu ca podul este ok... in afara de o groapa imensa pe banda bg-ro chiar la baza podului, nimic de speriat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Am inteles...multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

60 ron am platit pe 2 saptamani vigneta dar e prima data cind chiar am fost controlati la Varna pentru ea. Eu zic ca nu strica sa o ai ca nu se stie niciodata cind te prind astea

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

60 ron pt 14 zile ? Curios pt ca pretul pt 7 zile este de 5 eur .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6EUR costa vigneta pentru sapte zile(10leva), ieri ne-am intors noi. Taxa de pod la dus(la romani) - 6EUR~26lei, la intoarcere 4leva sau 2eur. Este bine sa aveti vigneta deoarece va controleaza bulgaru' si la intoarcere in vama, de asemenea sunt camere pentru vigneta! O puteti achizitiona imediat dupa vama in drum spre Varna(aprox. 2km de la vama), veti vedea o statie peco la care este scris mare(Vignete), nu aveti cum sa o ratati, majoritatea se opresc acolo. Despre drumuri pot sa va spun ca sunt intens circulate mai ales in cursul saptamanii, dar se circula relativ bine, atentie mare totusi la limitele de viteza pentru ca mai stau la ciupeala si la linia continua. Din ce am observat in cei ~1000km parcursi pe teritoriul lor, bulgaru nu prea te avertizeaza/nu este obisnuit sa dea semnale luminoase.

Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Flotouran ai luat si tu teapa , ca si mine de altfel , daca platesti in lei vigneta te arde la curs .

Mai bine schimbati din Romania eur , decat sa platiti in ron .

Pe 2 saptamani am dat si eu 60 ron , in loc de 40 ron sau 20 leva , 10 eur .

Daca mergi normal , fara depasiri pe linia continua , cum fac bulgarii cu cazanele lor , nu se i-a nimeni de tine .

Fara vigneta trebuie sa ai 10 eur in talon , in cazul in care te opreste . Politie multa , peste tot , pe autostrazi , prin munti , prin orase . Toti care erau opriti erau cu nr de BG . Turistii ca noi mergeau linistiti , ca doar mergem la plimbare . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e am luat teapa stiu ca am vazut dupa. Chestia a fost ca am fost 2 masini si prietenul meu a luat pentru amandoi.Asta e. Cred ca mai am chitanta de la vigneta

Sent from my GT-N7100

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca mai conteaza... :) chitanta oricum este in leva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Ba conteaza : 10 leva = 20 ron nu 30 !

Si eu eram cu un prieten , dar el avea eur si a platit 10 eur pt 2 saptamani . Eu am dat 60 ron .

Bine ca aia a fost toata pierderea , dupa aia cascam ochii la curs .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

 

Preturile erau afisate inainte sa platesti, 6eur sau 30lei, chitanta finala fiind 10leva ~24lei. Nu ai eur sau leva, asta este...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca platesti cu euro si nu ai fix, iti da restul in euro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, eu in euro am platit cu toate ca aveam si leva la mine! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BGN

Leva bulgareasca 2.2942 -0.0173 2.3115 -0.0067 2.3182 +0.0178

 

Cursul oficial pentru leva se invarte in jurul a 2,3 lei. La casele de schimb valutar de la ei puteti cumpara leva la un curs de 2,5 lei (la 100 lei primiti 40 leva).

Eu cumpar vigneta numai de la benzinarii mari, acolo unde o pot plati cu cardul. Acum doi ani a fost cat pe ce sa fiu tepuit la un mic peco din apropiere de vama Ruse - bulgaroiul imi cerea 50 de lei pe o vigneta de 7 zile (evident imi dadea chitanta pe 10 leva). Nu va grabiti sa luati vigneta imediat ce intrati in Ruse - la fel ca la noi, in localitate nu este obligatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu cele spuse mai sus, in Albena 100 Euro=186 leva, 1 leva = 2,4 - 2,5 lei. Se mai poate utiliza cardul visa electron, cel de salar, cu eliberare direct in leva. In acest caz, cursul e cel oficial, insa se plateste un comision cam de 12 lei si ceva la 100 leva (aprox. 230 lei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost de 2 ori in ultima luna in Bulgaria . Am iesit din Ro pe la Vama Veche ( Mangalia ) . De fiecare data am platit fix 5 eur pt 7 zile . Schimb valutar : 1 eur = 1,92 leva . La restaurant in Balcic ospatarii s-au comportat exemplar , mancarea a fost ok , la final am platit cu cardul ( iar baietilor le-am dat leva ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Back...:D

Cam la fel am dat si eu...taxa pod la noi 26ron...vignieta 10 leva si iar taxa pod la intoarcere 4 leva...

La dus am fost pe drumul indicat de Victor...prin Provadia...Dolni chiflik...Byala...Ozbor...Sunny beach...drumul mi s-a parut foarte lung...am mers cu frica sa nu gresesc...indicatoarele nu prea ma ajutau...deci e foarte aiurea sa mergi cu sentimentul....oare o fi asta drumul?:)) deci daca te duci prima data...nu prea recomand :))

La intoarcere...am mers pe varianta lunga prin Varna...alta viata:)) drumul mult mai bun...drum expres...autostrada...mai lung dar mai ok...mergi linistit 110km/h...120km/h...in localitate 60km/h...autostrada 140km/h...nu am avut probleme...

In mare parte drumul este ok...se lucreaza intens,ajungi sa faci slalom printre muncitori si utilaje :))...sunt portiuni in care asfaltul este razuit si portiuni in care drumul este abia trasat...cred ca pana la anu...o sa iasa un super drum...bravo lor...cat despre  autostrada.. e cam vai de steaua ei... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de reply Lawrentzyu_86

Am sa merg pe Varna atunci.

Mai merg impreuna cu 2 familii care au mai fost si stiu drumul.

 

In rest cum a fost ? Vreme buna ? Apa curata ? Conditiile de cazare bune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu recomand Varna e mai ok drumul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

A fost ok...mi-a placut...vremea a fost buna...in ultima zi a inceput sa bata putin vantul...apa in mare ok...o singura zi am fost...ca a fost mai tentanta piscina...plus ca noi aveam si un mic wather parc in incinta si am stat mai mult la topogane...cu cazarea...eu nu am avut probleme...au avut niste prieteni care au venit ulterior...

Pe rezervarea lor apareau ca au sejurul incepand cu data 24 si la hotel apareau cu data de 25...a fost cam aiurea faza...ca nu aveau camere libere...a urmat un telefonul fara fir intre hotel si agentii...urat...

Sunt curios in ce stare o sa mai fie drumul intre Ruse si autostrada ca se lucra intens...si chiar se miscau repede cu asfaltarea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!