Jump to content

Consum Golf II & motoare


cristian.caz
 Share

Postare recomandată

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • armando

    14

  • cristip

    11

  • iZOTOPE

    11

  • Dasher

    7

Top Posters In This Topic

Oh man, cand ma gandesc ca eu bag de 1 mil si fac 500+ km in oras :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar noi facem kilometrii aia in mult mai putin timp ;), si avem timp apoi sa muncim ca sa ne cumparam benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut jr. si sincer sub 7 nu am reusit sa scot consumu prin oras. deci cu 1 mil sigur nu faceam 500km prin oras. afara da, nu se pune problema dar in oras nici tu nu prea cred sa ai consumu asta. si gandeste te ca eu am avut un 1,6td si nu am avut nici servo nimik. era chel. deci mai mic consum de atat nu se putea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehe... cu td-ul meu abia fac extraurban 500 km cu 1 mil

Oricum , jmf, conteaza starea motorului, care la mine...trebuia sa zic 1 mil plus ulei de 2 sute :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi place ideea cu motoarele de motostivuitor :)

ar fi cea mai economica solutie :)

daca stai sa te gandesti ca motostivuitoru poate e mai greu ca un golf, ca deh tre sa ridice greutati si io stiu mai ce.

motoarele alea sunt destul de puternice, si din cate am vazut cam 1 zi tine bateria la el in cazul utilizarii la greu cum se zice :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi ia 13 in oras si schimb pana in 3000....iar a intaia pana in 2000 :)) ....deci nu prea am parte de senzatii tari la consumu asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tibi, presupun ca ai G60 ... vazand ce masina ai la profil :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

culmea ca dupa cate stiam io e ca la aprox 2000 ture are cuplu max. g60 -u....deci ar trebui sa ai senzatii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am G60.....dar compresorul e intr-o stare cam jalnica :lol: si are compresia de 0.2 bari in loc de 0.6 cat ar trebui sa aiba un G60 bun...si de asta motoru nu prea trage :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu te ai interesat sa l reconditionezi? poate trebuie curatat dreq stie...sau is varza curelusele alea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inlocuieste fuliile, sau reconditioneaza-l.. sau in cel mai rau caz cumpara un super charger de la bbm, e inlocuitorul perfec pt g-ladder

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta si vreau sa fac sa reconditionez compresoru :) din cate am auzit reconditionarea asta se ridica pe la vreo 500 euro :) mie mi se pare cam mult dar cand te gandesti ca un G-ladder nou e 94 de mil :)

Modificat de Tibi_21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai 500 eur e kitu cu care il faci ca nou...deci merita zic io...ca acolo e valoarea motorului :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut jr. si sincer sub 7 nu am reusit sa scot consumu prin oras. deci cu 1 mil sigur nu faceam 500km prin oras. afara da, nu se pune problema dar in oras nici tu nu prea cred sa ai consumu asta. si gandeste te ca eu am avut un 1,6td si nu am avut nici servo nimik. era chel. deci mai mic consum de atat nu se putea.

Pai nici eu n-am servo nimic. Pe de alta parte nici nu urc dealurile cu a 3-a la 80km/h :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in timisoara nu am dealuri :) creca difera numaru de la pantof :)

Modificat de armando
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e adevarat ca daca imi pun la punct compresoru masina ar consuma mai putin :huh: ? si daca da cam cat consuma un G60 in stare buna cu compresoru bun :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, daca nu-ti functioneaza compresorul, masina ta ar avea 90 de cai :huh:

nu stiu faza cu consumul, dar cred ca nu se va miscora foarte mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor, m-a socat masina mea: Bucuresti-tg jiu, nu am trecut de 130/h, consum 6%(SASE).am mers mai la economie, intr-adevar, dar nu am coborat sub 90, iar pe autostrada si unde era liber am mers cu 110 constant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 litri ??? cu 1.8 si carburator.... wtf, nu pot sa cred :)

eu cu injectie mers 90km/h si nu scot sase,mai pun si herghelia sa imi traga masina..si tot nu scot 6 ;)

imi ia cam 7 - 7.5 in afara la mers cu 90 km/h fara depasiri bruste si schimbat cu trebuie :) (mers de pensionar...ma depasesc toate daciile posibile,ceea ce nu suport, deci este exclus sa ma vezi circuland cu 90 in afara, o singura data am incercat asta..si mi-a fost de ajuns :D)

apoi la talpa 120-140 cam 8 si un pic daca trec de 140km/h spre 180-200 ia peste 10 linistit :D

indicator de consum pe vacuum de la 140km/h in sus nu scade sub 10 :D

masina nu scoate fum si nici nu papa ulei

Modificat de iZOTOPE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci morala e : carbul e mai econom?

as fi curios si daca e mai rapid :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu sigurantza daca lasam reglajul cum era, sigur carburatorul pierdea la economie :)

apoi..poate pe 1 e mai rapid..cuplu mai mare...dar pe 2 esti pa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cutia in 4 trepte, 1 este f scurta si 2 e luuunga(trece de 100).La faza cu consumul m-a ajutat totusi si greutatea, avand in vedere ca e un golf 1, fara bancheta spate, roata de rezerva, boxe etc.Si mai e un element e ''mai aproape de strazi'' deci coeficientul aerodinamic este mai bun , fapt ce ajuta destul de mult consumul.

probabil ca sant pa pentru ca patineaza ambreajul :tuktuk:.a propos, se schimba greu discul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!