Jump to content

Consum Golf II & motoare


cristian.caz
 Share

Postare recomandată

Salutare, acum o saptamana mi-am cumparat un Golf II de 1.3 cu carburator, seria motor MH din 1986. Fostul proprietar mi-a spus ca "mananca" maxim 8% in oras. Nu i-am facut inca consumul "clasic" dar daca ma iau dupa plutitor mananca peste 10% sigur. E normal ? De pe loc pleca destul de greu si cam prea turat zic eu. Cum nu ma pricep la mecanica niste sfaturi ar prinde bine !!!

O alta intrebare ar fi (avand in vedere eventualele investitii de viitor) la ce pret ajunge un motor cu tot ce e sub capota ?

Va multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • armando

    14

  • cristip

    11

  • iZOTOPE

    11

  • Dasher

    7

Top Posters In This Topic

Salut si bine ai venit printre noi. La motorul ala daca nu mergi cu ea in blana nu ar trebui sa ai un consum mai mare de 8 nami daca e cumva dereglata. Cat priveste pretul unui motor acesta variaza de la 100 euro in sus pana pe la vreo 5-600 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare!

Spune-mi si mie, te rog, cat ai dat pe masinutza si eventual alte cateva date despre ea. Nr de portiere an, vopsea chestii de-astea. Sunt pe punctul de a cumpara si eu una si cum n-am mai avut pana acum Golf II n-as vrea sa iau vreo mare teapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era un anunt pe autovit....GTI 1.8....cu tot cu planetare, cutie si calculator (parca)...si cerea 200Euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, acum o saptamana mi-am cumparat un Golf II de 1.3 cu carburator, seria motor MH din 1986. Fostul proprietar mi-a spus ca "mananca" maxim 8% in oras. Nu i-am facut inca consumul "clasic" dar daca ma iau dupa plutitor mananca peste 10% sigur

Asa e. Si eu am exact acelasi tip de motor. Toata lumea zice ca manca putin. Asta daca conduci batraneste. :censur: Era potrivit in primul an, acum nu se mai potriveste stilului meu de condus.

Acum, ca sa tin pas cu nebunia din trafic trebuie sa merg destul de turat, ce implica un consum mare.

Eu m-a decis sa imi schimb motorul in curand, si cred ca voi opta pt. ceva mai mare: 1,6 sau poate gasesc un GTI 16valve bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

La golful meu nu am facut inca un test pentru localitate dar cred ca consuma in jur Ce 10% iar in afara localitatii am facut test si imi consuma cam 7.8. Test facut pe ruta Roman-Suceava si retur, viteza 90-110, 120 pe la depasiri. Fara acceleratii bruste. Ce credeti este ub consum normal pentru un motor de 1.6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si un Gti cat va consuma in oras si la turatii mai mare de 3000?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si un Gti cat va consuma in oras si la turatii mai mare de 3000?

<{POST_SNAPBACK}>

:)

tu cam cat crezi ?

un 1.8 GTI 16V consuma in oras intre 11 si 13% daca mergi normal, adik nici ca moshii, da' nici ca un apucat. In rest, daca o calci, cat te tzine buzunaru', atata consuma. :D

afara, eu am fost pana la mare si inapoi, cu 90-120 km/h si am avut un consum total de 6.7%, fara figuri cu turatii de 7000 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu merg la lucru (traversez tot orasul) zilnic (5 zile /sapt) cam 30-35 km/zi si in weekend cam vreo 20km cu benzina de 500.000 ...

iese cam approx 11.3 % :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 TD-ul meu mananca in jur de 6% in oras. Dar tot bag cam de 500.000 pe saptamana :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sssshhhh, nu mai zi la nimeni! :D

PS: dar la demaraj ... :)

Modificat de litza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu 11% in oras

si 6,8 afra

Mers linistit fara AVIOANE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu 11% in oras

si 6,8 afra

Mers linistit fara AVIOANE

<{POST_SNAPBACK}>

Asta inseamna ca masinuta mea are un consum bunisor nu pot sa zic bun. Oricum la cati ani are eu sunt multumit de ea desi as vrea o masina mai noua dar ma gandesc la intretinerea ei. La asta de bine de rau mai merg pe la ceva dezmembrari si mai gasesc cate ceva... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sssshhhh, nu mai zi la nimeni! :lol:

PS: dar la demaraj ...  :D

<{POST_SNAPBACK}>

La demaraj se comporta binisor, relativ comparabil cu 1.6 benzina care l-am avut inainte, cu mentiunea ca intre 80-110 trage semnificativ mai bine, probabil din cauza cutiei in 5 trepte (1.6 benzinarul avea cutie in 4).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta inseamna ca masinuta mea are un consum bunisor nu pot sa zic bun. Oricum la cati ani are eu sunt multumit de ea desi as vrea o masina mai noua dar ma gandesc la intretinerea ei. La asta de bine de rau mai merg pe la ceva dezmembrari si mai gasesc cate ceva... :angry:

<{POST_SNAPBACK}>

Sa nu uiti ca noi vbim aici de un 1.8 GTI si un 1.8 16V .... nu de 1.3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de sustinere si sa stii ca ai dreptate (cristip) :angry: :lol:

Noi vb de 1.8 si 1.8 16v nu de 1.3 !!!

Nu prea le poti compara !!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea ia in jur de 7 in afara si 9.5 in oras.

e 1.8 i (injectie electronica) si recunosc ca ii mai dau si blana la consumu asta.

consumu afara l-am testat intre bucuresti si galati si pentru scurt timp i-am dat si 165.

in general o tzin pe la 130...140

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu uiti ca noi vbim aici de un 1.8 GTI si un 1.8 16V .... nu de 1.3

<{POST_SNAPBACK}>

sa inteleg ca masina consuma mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunteti mici copii. A mea consuma 2o in oras si 1o afara.

Apropos, cine-mi da si mie o pompa de benzina de sub masina care sa bage mai mult decat originala? Macar sa merite consumul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunteti mici copii. A mea consuma 2o in oras si 1o afara.

Apropos, cine-mi da si mie o pompa de benzina de sub masina care sa bage mai mult decat originala? Macar sa merite consumul :)

<{POST_SNAPBACK}>

sa inteleg ca esti patron de statie de benzina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca esti patron de statie de benzina :)

<{POST_SNAPBACK}>

nu e patron, dar e ...........SHA :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca masina consuma mult?

<{POST_SNAPBACK}>

eu zic ca e ok consumu la 1.6 benzina. B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 D simplu , 87 : afara (Bucuresti -Cluj- 120km/h) 4,9

in oras , vara , cam 6,5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 D simplu , 87 : afara (Bucuresti -Cluj- 120km/h) 4,9

in oras , vara , cam 6,5

<{POST_SNAPBACK}>

Da' cum merge un 1.6D simplu ? Nu cam "lenesh" ? Oricum, consumul e super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 D simplu , 87 : afara (Bucuresti -Cluj- 120km/h) 4,9

in oras , vara , cam 6,5

<{POST_SNAPBACK}>

la 120km/h in carte scrie consum de 6.2 %

la 90 km/h - 4.4 %

in oras - 6.3 %

pt motor diesel 40kw cu 5viteze

inseamna ca tu ai mers mai incet :flower:

in rest o fi ea destul de lenesa, dar ne scoatem la consum :flower:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!